Në PZAP arrijnë 18 ankesa të kandidatëve të pakënaqur me zgjedhjet – Lajmi.net
Në PZAP arrijnë 18 ankesa të kandidatëve të pakënaqur me zgjedhjet
Autori: Lajmi.net Lajme 15:02, 27 June 2014
Foto ilustrim
Foto ilustrim

Sot në orën 15:00 skadon afati për ankesa të partive politike lidhur me zgjedhjet e 8 qershorit, ndërkohë që Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) ka njoftuar se deri në mesditë ka pranuar 18 ankesa.

Të gjitha ankesat që do të paraqiten në PZAP duhet të zgjidhen brenda pesë ditësh, më pas bëhet certifikimi i zgjedhjeve, dhe në afat prej 30 ditësh duhet të mblidhet parlamenti i ri.

Mul Desku nga PZAP-i ka thënë për Radio Kosovën se ankesat kanë ardhur nga kandidatët e LDK-së, AAK-së dhe Nismës për Kosovën, por nuk ka treguar për cfarë bëhet fjalë.

“Këto ankesa i paraqesin dy kandidatë nga LDK-ja, njëri i ka pesë, ndërsa tjetri katër; një ankesë është e paraqitur nga një kandidate nga AAK-ja dhe një tjetër nga një kandidat i Nismës për Kosovën, i cili ka paraqitur tetë ankesa”, ka thënë Desku.

“Nuk mund të them tani bazën e këtyre ankesave sepse tani këto janë në fazën e pranimit të tyre, mbetet mu shqyrtua bazueshmëria e tyre dhe Paneli merr vendime lidhur me to”, ka thënë ai.

Me përmbylljen e këtyre procedurave, do të pasoj faza e konstituimit të institucioneve.

Fillimisht do të konstituohet përbërja e re e Kuvendit me organet udhëheqëse, kryetarin dhe kryesinë, kurse më pas do të nisin negociatat politike për krijimin e qeverisë së re.

Sipas kushtetutës, presidenti i vendit i propozon parlamentit kandidatin për Kryeministër, në këshillim me partinë politike ose koalicionin që ka fituar shumicën e nevojshme në Parlament për të formuar Qeverinë.

E kandidati për Kryeministër, jo më vonë se pesëmbëdhjetë ditë pas emërimit, paraqet përbërjen e Qeverisë dhe kërkon miratimin nga ana e Parlamentit.

Nëse përbërja e propozuar e Qeverisë nuk merr shumicën e votave të nevojshme, Presidenti brenda dhjetë ditësh emëron kandidatin tjetër sipas së njëjtës procedurë.

Nëse as herën e dytë nuk zgjidhet Qeveria, atëherë Presidenti i Kosovës i shpall zgjedhjet, të cilat duhet të mbahen jo më vonë se dyzet ditë nga dita e shpalljes së tyre.

Interpretimet e ndryshme të dispozitave kushtetuese varësisht edhe nga përkatësia politike e njohësve të kushtetutës dhe debatet shpesh të nxehta rreth kësaj çështjeje bënë që presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, t’i drejtohet gjykatës kushtetuese me kërkesën për qartësim të rolit të saj kushtetues kundruall formimit të qeverisë së re.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bubble Trouble
  • Play Berry Rush
  • Play Bow Master Japan
  • Play Bow Master