Në një varrezë në Egjipt zbulohen 1 mijë statuja dhe 10 sarkofagë (Foto) – Lajmi.net
Në një varrezë në Egjipt zbulohen 1 mijë statuja dhe 10 sarkofagë (Foto)
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 8:56, 19 April 2017
Arkeologët në Egjipt kanë gjetur më shumë se 1.000 statuja dhe 10 sarkofagë në varrezën e një sundimtari në pjesën perëndimore të bregut të lumit Nil.

Ministria për Antikitete njoftoi se varreza ishte bërë gjatë periudhës së Mbretërisë së Re, prej 1.500 deri 1.000 vjet Para Erës së Re,  transmeton AP.

Shefi i misionit arkeologjik, Mustafa el Vaziri tha se në një dhomë ishin gjetur statuja të mbretërve nga dinasti të ndryshme.

Vaziri theksoi se arkeologët besojnë se do të gjejnë edhe statuja të tjera.

Fjalët kyçe: Egjipt, sarkofagë, Statuja

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Berry Rush
  • Play Bike Rivals
  • Play Urban Basketball
  • Play Supercar Showdown