Në mishin e pulës gjithnjë e më shpesh shfaqen këta shirita të bardhë! Ja si t’i identifikoni dhe çfarë do të thonë ata! – Lajmi.net
Në mishin e pulës gjithnjë e më shpesh shfaqen këta shirita të bardhë! Ja si t’i identifikoni dhe çfarë do të thonë ata!
Autori: Lajmi.net FunKurioziteteLifestyleReceta 12:34, 20 February 2017
A keni vërejtur shirita të bardhë të cilët gjithnjë e më shpesh shfaqen në mishin e pulës?

Gjithnjë e më shumë ekspertë tërheqin vërejtjen në këtë dukuri, e cila pikërisht është çrregullimi i tonusit të muskujve të mishit të pulës,

Në të vërtetë, rezultatet e një studimi të botuar në revistën shkencore italiane “Journal of Animal Science” në mishin modern të pulës yndyra e shtuar është për 224 për qind, derisa pjesëmarrja e proteinave dukshëm më e vogël.

Gjithë këtë e kanë mësuar në bazë shiritave të bardhë gjithnjë e më të shpeshtë në mishin e pulës.

Sipas studiuesve amerikanë, me kalimin e viteve, ky fenomen është përhapur edhe më shumë, falë rritjes së konsumit të mishit të pulës, çka i ka nxitur fermerët të rrisin pula më të majme në më pak kohë.

Sipas Këshillit Kombëtar amerikan të Pulës, një zog mesatar që shitej në vitin 1950 ishte rreth 1.5 kg dhe 70 ditësh. Në vitin 2015, pesha mesatare është dyfishuar dhe ka shkuar mbi 3 kg, por mosha mesatare ka rënë në 47 ditësh.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Urban Basketball
  • Play Stealth Sniper
  • Play Supercar Showdown