Në këtë det, 99 përqind e breshkave janë femra (Foto/Video) – Lajmi.net
Në këtë det, 99 përqind e breshkave janë femra (Foto/Video)
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 11:06, 12 January 2018
Rreth 99 % e breshkave të detit janë femra.

 

Shkencëtarët thonë se temperaturat e ngrohta janë fajtore rpër shkak të mungesës së madhe të gjinisë mashkurllore në pjesën veriore të detit Barrier, raporton dailymail, transmeton lajmi.net

Temperatura në të cilën vezët inkubojnë prëcakton seksin e vezëve, dhe nga foletë e ngrohta të cilat janë gërmuar në plazhe ka dalur si rezultat të ekzistencës së femrave.

Shkencëtarët janë të shqetësuar për këtë fakt. Ata kanë frikë se edhe krokodilët mund të kthehen plotësisht në fermra. /Lajmi.net/

The trend of producing more females in warm areas has been ongoing for more than two decades, researchers suggest. Pictured are young green sea turtles being released off the Great Barrier Reef

The population of about 200,000 nesting females in the northern Great Barrier Reef could crash without more males, according to the report

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO