Në Jemen ka rrezik për katastrofë humanitare – Lajmi.net
Në Jemen ka rrezik për katastrofë humanitare
Autori: Lajmi.net BotaLajme 19:08, 13 June 2018
Forcat pro-qeveritare në Jemen, të mbështetura nga Arabia Saudite, kanë nisur të sulmojnë një port të rëndësishëm, i cili kontrollohet nga luftëtarët rebelë.

Qyteti bregdetar Hudajdah është vendi ku arrijnë shumica e ndihmave për njerëzit në zonat e kontrolluara nga rebelët në Jemen.

Agjencitë kanë paralajmëruar për katastrofë humanitare.

Rreth tetë milionë njerëz janë në rrezik nga uria në vendin e shkatërruar nga lufta.

Sulmet pro-qeveritare kanë nisur pasi rebelët Huthi, të mbështetur nga Irani, kanë injoruar afatin për tërheqje në mesnatën e së martës.

Është hera e parë që koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite bën përpjekje të marrë kontrollin e një qyteti mirë të mbrojtur në Jemen.

Konflikti në Jemen ka shpërthyer që nga fundi i vitit 2014, kur rebelët Huthi dhe aleatët e tyre kanë kapur pjesët veriperëndimore të vendit, përfshirë kryeqytetin Sana, dhe kanë detyruar presidentin Abdrabbuh Mansour Hadi të largohet.

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO