Në 15 vende të BE-së gjenden vezët e kontaminuara – Lajmi.net
Në 15 vende të BE-së gjenden vezët e kontaminuara
Autori: Lajmi.net BotaLajmeNacionale 21:37, 11 August 2017
Në pesëmbëdhjetë shtete të Bashkimit Europian po ashtu në Hong Kong dhe Zvicër ka mbërritur veza e kontaminuar me insekticidin fipronil, bën të ditur Komisioni Europian.

Komisioni do të mbajë një takim me ministrat dhe rregullatorët më 26 shtator.

Mbikëqyrësi britanik i ushqimit deklaroi se rreth 700,000 vezë nga ferma të ndotura holandeze kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar, përkundër një përllogaritjeje të mëhershme prej 21,000 vezësh.

Sidoqoftë, Agjensia e Standardit Ushqimor në Britani është shprehur se nuk ka gjasa që kjo situatë të shkaktojë rrezik për shëndetin publik.

Ushqimet e përpunuara që përmbajnë vezë tashmë janë tërhequr nga dyqanet në disa qytete, ndërkohë që edhe supermarkete në Belgjikë, Holandë e Gjermani kanë tërhequr miliona vezë nga shitja.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play World Soccer Champion
  • Play Urban Basketball
  • Play Pro Kicker Frenzy