Ndërprerja e ushtrimeve, mund t’u shkaktojë depresion – Lajmi.net
Ndërprerja e ushtrimeve, mund t’u shkaktojë depresion
Autori: Lajmi.net FitLifestyle 8:52, 26 March 2018
Mjekët nga Universiteti i Adelaides në Australi kanë përcjellë shtatë studime të ndryshme ku është hetuar efekti i ndërprerjes së ushtrimit.

 

Analiza përfshinte 152 pjesëmarrës të rritur, të cilët kishin ushtruar të paktën tri herë në javë nga 30 minuta, për tre muaj.

Mjekët konstatuan se në disa raste ndërprerja e ushtrimeve çon në rritjen e simptomave të depresionit dhe atë vetëm tre ditë pas ndërprerjes.

Simptoma të tjera u përjetuan një javë ose dy pas pushimit.

Është interesante se gratë kanë përjetuar më shumë simptoma të depresionit sesa meshkujt./tv21/

Fjalët kyçe: Depresion, ndërprerje, ushtrime

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bike Rivals
  • Play Berry Rush
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play World Soccer Champion