NASA me satelit që peshon 64 gram (Foto) – Lajmi.net
NASA me satelit që peshon 64 gram (Foto)
Autori: Lajmi.net Teknologji 15:02, 17 May 2017
Në qershor të këtij viti, NASA do të ndezë motorët e anijeve të saj kozmike për të hedhur në orbitën e Tokës satelitin që peshon vetëm 64 gram.

Kjo është pesha e atij që konsiderohet sateliti më i vogël i ndërtuar ndonjëherë, njofton TopChannel.

Objekti është vepër e 18 vjeçarit indian, Rifath Shaarook dhe është i printuar në 3D dhe me fibra karboni.

Me t’u futur në orbitën e planetit tonë, ky satelit do të masë shpejtësinë e rrotullimit të Tokës dhe magnetosferën e saj.

18156867_1871709976411866_2768930322018108148_n_1494757960

Fjalët kyçe: 64 gram, NASA, Satelit

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play World Soccer Champion
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Supercar Showdown