MXene, veshja që ushqen baterinë – Lajmi.net
MXene, veshja që ushqen baterinë
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 22:58, 29 November 2017
Është ankthi i shumë personave në botë që kanë krijuar varësi nga telefoni, që të mos kenë fare bateri dhe as ushqyes për të.

Një zbulim i ri australian mund të magazinojë energjinë e nevojshme për të ushqyer telefonin falë një lloji të ri veshje që mbledh energji njësoj si bateria.

Kjo veshje është krijuar nga shkencëtarët e Deakin University i Melbërnit, dhe quhet Mxene, është fleksibël e fortë dhe superpërcjellës. Kjo është një formë e nanomaterialeve artificiale të përbëra nga një shtresë e vetme e atomeve të karbonit dhe titaneve, 50.000 herë më e hollë se flokët e njeriut, transmeton Top Channel.

Shayan Seyedin i Institutit për Materiale Kufi në Universitet, si autor i kësaj shpikjeje, e krahason atë me “gjysmën e rrugës midis qeramikës dhe metaleve”. MXene nuk mund të ushqejë sa më shumë bateri të mundet, por mund ta lirojë atë shumë shpejt.

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO