MXene, veshja që ushqen baterinë – Lajmi.net
MXene, veshja që ushqen baterinë
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 22:58, 29 November 2017
Është ankthi i shumë personave në botë që kanë krijuar varësi nga telefoni, që të mos kenë fare bateri dhe as ushqyes për të.

Një zbulim i ri australian mund të magazinojë energjinë e nevojshme për të ushqyer telefonin falë një lloji të ri veshje që mbledh energji njësoj si bateria.

Kjo veshje është krijuar nga shkencëtarët e Deakin University i Melbërnit, dhe quhet Mxene, është fleksibël e fortë dhe superpërcjellës. Kjo është një formë e nanomaterialeve artificiale të përbëra nga një shtresë e vetme e atomeve të karbonit dhe titaneve, 50.000 herë më e hollë se flokët e njeriut, transmeton Top Channel.

Shayan Seyedin i Institutit për Materiale Kufi në Universitet, si autor i kësaj shpikjeje, e krahason atë me “gjysmën e rrugës midis qeramikës dhe metaleve”. MXene nuk mund të ushqejë sa më shumë bateri të mundet, por mund ta lirojë atë shumë shpejt.

Fjalët kyçe: Bateria, MXene, Telefoni

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Supercar Showdown