Musaka nga buka bajate: Nga jashtë kërcëlluese, brenda e njelmët dhe e butë! – Lajmi.net
Musaka nga buka bajate: Nga jashtë kërcëlluese, brenda e njelmët dhe e butë!
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 8:30, 20 November 2017
Pas kësaj recete, jemi të sigurt që gjithnjë e më rrallë do të gatuani atë musakanë standarde me patate.Përbërësit:

▪ 500 g mish i bluar,
▪ gjysmë buke bajate,
▪ 4 vezë,
▪ 100 ml qumësht,
▪ 1 qepë,
▪ 200 g kaçkavall,
▪ 1 lugë erëza të përziera,
▪ vaj,
▪ kripë, piper i zi i bluar.

Përgatitja:

Në tiganin me vaj të nxehur fërgojmë qepën e grirë imët. Shtojmë mishin e bluar, i qesim kripë dhe piper.

Në enën e qeramikës së lyer me vaj radhisin disa copëza buke. Copëzat e mbetura i presim dhe i radhisin në enë, ashtu që tërë fundi të mbulohet me bukë.

Qesim përbërjen e mishit të bluar dhe radhisin bukën e mbetur.

Thyejmë vezët, shtojnë një lugë erëza të përziera dhe i tundim. Shtojmë qumështin dhe ua qesim sipër copëzave të bukës. Musakanë e ngrohtë e presim në copëza dhe e shërbejmë.

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO