Moti i ftohtë dëmton kulturat bujqësore – Lajmi.net
Moti i ftohtë dëmton kulturat bujqësore
Autori: Lajmi.net EkonomiLajme 10:27, 20 April 2017
Agronomi dhe pemëtari Mehdi Bresilla, ka vlerësuar se moti i ftohtë që po mbretëron në Kosovë, do të mund të dëmtojë rrezikojë pemët dhe perimet.

Ai ka thënë se sipërfaqet e mbjellura me pemë janë të rrezikuar. “Jemi mobilizuar që të marrim masa mbrojtëse. Ne kemi plehëruar me kohë që janë edhe materiet ushqyese“, ka thënë ai sot për emisionin e mëngjesit “Mirëmëngjesi Kosovë”, të Radio Televizionin të Kosovës (RTK).

Bresilla, ka thënë se po përdorin disa metoda që të mbrojnë të mbjellurat e tij. Bresilla, në fshatin Llugaxhi, ka të mbjellura disa kultura bujqësore. “Deri tani nuk janë të dëmtuar shumë, pasi që ne kemi paraparë të mund të mbrojmë deri në minus 3”, ka thënë ai.

Edhe në vitin e kaluar ka pasur dëmtim të të mbjellurave. “Me masat tona preventiva deri në minus 4 mund të mbrojmë, por këto masa nuk i kanë të gjithë fermerët, për t’i mbrojtur të mbjellurat e tyre”, ka thënë ai. Sipas tij ata që nuk i kanë mundësi këto masa, duhet të përdorin masën organike.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Stealth Sniper
  • Play iStunt 2