Mos i anashkaloni, thinjat paralajmërojnë disa sëmundje të rrezikshme tek meshkujt – Lajmi.net
Mos i anashkaloni, thinjat paralajmërojnë disa sëmundje të rrezikshme tek meshkujt
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 8:30, 19 April 2017
Shfaqja e thinjave është normale dhe është shenjë e pritshme e plakjes, gjë të cilën të gjithë ne e përjetojmë. Gjatë viteve, ne fillojmë të shohim më shumë thinja në skalpin tonë, por ato mund të jenë shenja të problemeve të ndryshme shëndetësore.

Më saktësisht, hulumtuesit e Universitetit të Kairos në Egjipt kanë zbuluar se shfaqja e shpejtë e thinjave është e ndërlidhur me një rrezik më të lartë të zhvillimit të sëmundjeve të zemrës, pavarësisht moshës që keni.

“Plakja është faktor i pashmangshëm i rrezikut koronar dhe ndërlidhet me shenja dermatologjike të cilat mund t’ju paralajmërojnë për një rrezik të shtuar të zhvillimit të sëmundjeve të ndryshme”, ka treguar Dr. Irini Samuel, kardiologe në Universitetin e Kairos.

Për studimin e tyre, hulumtuesit kishin ekzaminuar 545 meshkuj të rritur, të cilët i kishin ndarë në grupe të ndryshme dhe kishin parë se meshkujt të cilët po zhvillojnë më shpejt thinja, po kanë rrezik më të shtuar të sëmundjeve të zemrës./Albeu.com/

Fjalët kyçe: Meshkuj, Sëmundje, thinja

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Rock Wheels
  • Play Bow Master Japan
  • Play Bike Rivals