Mos e bëni më pyetjen “Si jeni?”, tingëllon… – Lajmi.net
Mos e bëni më pyetjen “Si jeni?”, tingëllon…
Autori: Lajmi.net LifestyleOrganizohu 13:50, 9 May 2017
Shumë prej nesh në të shumtën e kohës kur bisedojmë me miqtë, pyetja e parë që bëjmë është "si je?"

Pyetja mund të jetë e zakonshme, ndërkaq përgjigja vjen e pranueshme për shoqërinë, “mirë”.

Problemi është se përgjigja “jam mirë” nuk është shpesh herë e vërtetë. Dhe nëse e pyesni dikë që ka shumë probleme në jetë, mund të tingëllojë shumë e ftohtë, transmeton lajmi.net

Shefja e operimit të facebookut, Sheryl Sandberg, shpesh është ndjerë kështu kur miqët e kanë pyetur “si je” pas vdekjes së bashkëshortit, Dave Goldberg, në vitin 2015.

“Pasi vdiq burri im, kuptova se pyetja standarde amerikane ‘si je?’ është me të vërtetë një pyetje e rëndë për t’u përgjigjur.”

“Kur njerëzit janë duke vuajtur dhe e dimë për këtë, kjo pyetje mund të duket e vështirë. Pa dashje, mendoj se s’do ta keqkuptojë njeri, kjo tregon mungesën e ndjeshmërisë.”

Në vend të kësaj pyetjeje, është më mirë të thuhet “si je sot?”

Drejtëpërdrejtë, ajo thotë se çon në përgjigje më të pranueshme për personin që pyetet, më e afërt. /Lajmi.net/

 

Fjalët kyçe: A je mire, Sheryl Sandberg

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play iStunt 2
  • Play World Soccer Champion
  • Play Bow Master
  • Play Urban Basketball