Momenti tronditës, burri godet gruan muslimane për mos veshjen e një hixhabi – Lajmi.net
Momenti tronditës, burri godet gruan muslimane për mos veshjen e një hixhabi
Autori: Lajmi.net ArgëtimBotaFun 17:36, 11 January 2018
Ky film tregon momentin kur një njeri që goditi një grua myslimane në një stacion autobusi në Malajzi, pasi ajo i tha atij se ishte e drejta e saj të mos veshin hixhabin.

Njeriu i zemëruar godet një grua muslimane në fytyrë, pasi ajo i tha atij se ishte e drejtë ‘të mos veshin hixhabin në Malajzi.

Ky është momenti kur një njeri i zemëruar goditi një grua muslimane në Malajzi kur ajo i tha atij se ishte e drejtë ‘të mos veshin hixhabin.

Videoja tregon se sulmuesi she një grua të ulur në një stacion autobusi në shtetin e Penangit, Malajzia në veriperëndim dhe duke e pyetur për besimin e saj dhe përse nuk kishte veshur shami, transmeton lajmi.net.

Por kur ajo shpjegoi se hixhabi është ‘e drejta jonë’ dhe një zgjedhje personale, ai goditi me dorën e tij, duke e goditur atë në fytyrë.
Videoja ka shkaktuar zemërim online në Malajzi dhe është parë më shumë se 700,000 herë.

Ai i pyeti gratë, të cilat mbanin veshjen elegant dhe të modës, çfarë feje u jeni.

Gruaja, e cila duket të jetë duke përdorur një telefon celular, pastaj ngrihet sikur të përballet me sulmuesin e saj.

Më shumë se 60 për qind e popullsisë së Malajzisë prej mbi 30 milion njerëzish janë musliman dhe qëndrimet shoqërore, veçanërisht jashtë qytezave, mund të jenë konservatore.

Konservatorizmi fetar po rritet gjithashtu në Malajzi në vitet e fundit, duke u larguar në një reputacion të vetëm për moderim dhe tolerancë. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO