Momenti kur niset për herë të parë aeroplani më i madh në botë (Video) – Lajmi.net
Momenti kur niset për herë të parë aeroplani më i madh në botë (Video)
Autori: Lajmi.net AutoAuto & Tek 16:25, 1 March 2018
Stratolaunch, zyrtarisht është aeroplani më i madh në botë.

Avioni i ndërtuar në Kaliforni ka krahë të gjatë 117 metra dhe është dizajnuar për të mbajtur dhe lëshuar raketa në hapësirë, me një kombinim të peshës prej 540,000 kg.

Ky ka qenë një projekt i një nga themeluesit e Microsoft-it, miliarderi Paul Allen, i cili pati njoftuar që në vitin 2011 për këtë sipërmarrje gjigande.

Këtë javë është testuar ecja e aeroplanit në pistë, ndërsa fluturimi i parë në ajër pritet të bëhet vitin e ardhshëm.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play Supercar Showdown
  • Play Urban Basketball
  • Play World Soccer Champion