Mjaft i kafshuat thonjtë, mund t’ju krijojnë probleme serioze me shëndetin – Lajmi.net
Mjaft i kafshuat thonjtë, mund t’ju krijojnë probleme serioze me shëndetin
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 13:08, 3 January 2018
Kafshimi i thonjve është një zakon shumë i përhapur dhe prek çdo grupmoshë.

Shpeshherë nis në fëmijëri dhe vazhdon deri në moshë të rritur, sepse është kthyer në forcë zakoni. Stresi dhe mërzia janë arsyet kryesore pse njerëzit hanë thonjtë e tyre. Frustrimi dhe vetmia janë gjithashtu shkaktarët emocionalë për kafshimin e thonjve.

Ky zakon mund të jetë dhe simptomë e një gjendjeje psikologjike, siç është çrregullimi obsesiv-kompulsiv (OCD). Shumë prej fëmijëve të cilët kafshojnë thonjtë kanë çrregullime të tjera, siç janë ‘Mungesa e Përqendrimit dhe Hiperaktiviteti’ (ADHD), çrregullimi i ‘Kundërshtimit të Vazhdueshëm’ (ODD), lagia e krevatit.

Më shumë sesa simptomat emocionale dhe në sjellje, kafshimi i shpeshtë i thonjve mund t’ju shkaktojë dëme për shëndetin. Ja disa nga arsyet përse duhet ta eliminoni këtë zakon, transmeton Shendeti.com.

1.Çon në sëmundje të shkaktuara nga bakteret: Thonjtë janë vendi ideal për formimin e baktereve si salmonela dhe E. koli. Sa herë të kafshoni thonjtë, këto baktere kalojnë në gojë dhe në pjesë të tjera të trupit, duke shkaktuar infeksion. Thonjtë janë dy herë më të pisët sesa gishtat. Është shumë e vështirë t’i mbash pastër duke i bërë ata fajtorë për transferimin e organizmave infektive.

2.Mund të shkaktojnë infeksion të thonjve: Ata të cilët kafshojnë thonjtë janë më të prirur të zhvillojnë një infeksion të lëkurës përreth thonjve. Teksa kafshoni thonjtë, bakteret, infeksionet dhe mikroorganizmat kalojnë nga plagë të vogla duke shkaktuar ënjtje, skuqje dhe qelb rreth thonjve. Sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë, infeksioni bakterial i shkaktuar nga kafshimi i thonjve është një nga problemet më të përhapura të thonjve.

3.Mund të formojë lytha për shkak të infeksioneve HPV: Lythat në gishtat tuaj të shkaktuara nga “Human Papiloma Virus” ose shkurt HPV, janë efekte të zakonshme nga kafshimi i vazhdueshëm i thonjve. Këto lythat mund të përhapen shumë lehtë në buzë dhe gojë teksa kafshoni thonjtë.

4.Ju sjell probleme dentare: Kafshimi i thonjve pengon në mbylljen e duhur të dhëmbëve duke shkaktuar zhvendosjen e dhëmbit nga pozicioni i duhur dhe sjell kështu deformim dhe dobësim të tyre.

5.Shkakton thonj të rriten në brenda në mish: ‘Ngrënia’ e thonjve ju shkakton thonj të rritur në mish. Gjithashtu shkakton enjte, skuqje dhe dhimbje. Ajo mund të shkaktojë dhe infeksione, të cilat mund të kërkojnë ndërhyrje kirurgjikale.

6.Shkakton ftohje: Sa herë që kafshoni thonjtë, ekspozoheni ndaj mikrobeve të virusit të gripit apo të ftohjes.

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO