Mirëpritet iniciativa për mbështetjen financiare të fëmijëve – Lajmi.net
Mirëpritet iniciativa për mbështetjen financiare të fëmijëve
Autori: Lajmi.net LajmeSociale 22:24, 3 July 2018
Mirëpritet iniciativa e disa deputetëve për projektligj që 500 mijë fëmijë kosovarë të gëzojnë mbështetje financiare nga shteti.

Një iniciativë e deputetëve që të hartohet një ligj me të cilin do të mbështeteshin financiarisht rreth 500 mijë në Kosovë, po shihet e mirëseardhur nga organizata joqeveritare dhe vetë familjet që kanë nga disa  fëmijë.

Në koalicionin e OJQ-ve për mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve  thonë se kjo është më e pakta që mund të bëhet për fëmijët e Kosovës.

Ndërkohë në Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale thanë për RTK-në se deri në shqyrtimin e kësaj rezolute nga Kuvendi, nuk mund të deklarohen. Për implikimet e mundshme buxhetore, nuk pranuan të flasin as në Ministrinë e Financave.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO