Mirëmëngjesi, sot është një ditë historike për futbollin kosovar – Lajmi.net
Mirëmëngjesi, sot është një ditë historike për futbollin kosovar
Autori: Lajmi.net SportSporti Vendor 8:16, 19 June 2017
Trepça ’89, FC Prishtina, Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) dhe e gjithë Kosova sot sytë do t’i kenë kah Nyoni i Zvicrës, ku UEFA do ta tërheqë shortin për përcaktimin e çifteve të kualifikimeve për Ligën e Kampionëve dhe të Europa Leagues.

Kjo pasi në short do të përfshihen për herë të parë në histori edhe dy klube nga Kosova.

UEFA ua ka dërguar nga një shkresë kampiones dhe nënkampiones së Kosovës, përmes së cilave u ka uruar mirëseardhje në garat e saj, e po ashtu u ka dëshiruar suksese.

Përmes shkresave, shtëpia e futbollit evropian ka konfirmuar se Trepça ’89 dhe FC Prishtina kanë plotësuar kriteret e përcaktuara për pjesëmarrje në fazën kualifikuese për gara evropiane.

Trepça ’89, si kampione aktuale e Kosovës, do të startojë nga rrethi i parë i fazës kualifikuese për Ligën e Kampionëve.

Kurse, klubi më me histori në futbollin kosovar, FC Prishtina, si nënkampione e sezonit të fundit, do të startoj prej rrethit të parë të fazës eliminatore të Europa Leagues.

Fjalët kyçe: Prishtina, Trepça \'89

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Berry Rush
  • Play World Soccer Champion
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bow Master