Ministri Lekaj priti përfaqësuesit e Bordit Drejtues të Aeroportit Ndërkombëtarë “Adem Jashari” – Lajmi.net
Ministri Lekaj priti përfaqësuesit e Bordit Drejtues të Aeroportit Ndërkombëtarë “Adem Jashari”
Autori: Lajmi.net LajmePolitikë 15:25, 13 October 2017
Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj priti sot në takim përfaqësuesit e Bordit Drejtues të Aeroportit "Adem Jashari".

Drejtori i Bordit, Nihat Ozdemir e uroi për pozitën e re dhe e njoftoi detajisht me projektet te cilat po i realizon “Limak” në Turqi dhe Kosovë, me ato sipas modelit të Partneritetit Publiko Privat (PPP) dhe investime të tjera.

U bisedua konkretisht për projektin e zgjatjes së pistës ne Aeroportin “Adem Jashari” për të cilin pritet bashkëpunim i dyanshëm.

Ministri Lekaj në anën tjetër i falënderoi për vizitën, duke u shprehur se, “siç e dini, unë ka një muaj që kam pranuar pozitën e Ministrit të Infrastrukturës dhe jam munduar të njoftohem në detaje me fushëveprimin e aeroportit dhe obligimeve që kemi karshi kësaj ndërmarrje. Unë ju përgëzoi për punën dhe ngritjen e numrit të pasagjerëve e cila është mjaft inkurajuese, ndërsa sa i përket projektit për zgjatjen  e pistës së aeroportit, jam i gatshëm të bashkëpunoj për këtë projekt por kërkojmë hapësirë kohore për të analizuar edhe një here formën e financimit, për shkak të shumës së madhe e cila është paraparë për t’u investuar për këtë pistë dhe pamundësisë për ta mbuluar në tërësi.

Ndër të tjera ministri Lekaj dhe drejtuesit e kompanisë “Limak” diskutuan edhe për mundësinë e aktivizimin edhe investimit në aeroportin e Gjakovës për të cilin u dakorduan dy palët që shume shpejt të bëhet një studim fizibiliteti si dhe të gjinden format më të mira të investimit në të.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master Japan
  • Play Bubble Trouble
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play iStunt 2