Meteori i cili hyri në atmosferë dhe u shpërbë 82 kilometra mbi tokë – Lajmi.net
Meteori i cili hyri në atmosferë dhe u shpërbë 82 kilometra mbi tokë
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 23:58, 9 August 2017
Më 7 gusht, një aparat meteor NASA në Observatorin Kombëtar të Kitt Peak kapi këtë meteoroid Perseid duke u shpërbërë mbi Arizonën, lehtësisht të dukshme në dritën e hënës.

Sipas imazheve të kapura nga kamera të shumta, meteoroidi goditi atmosferën e Tokës që udhëtoi 61 km / s (136,000 mph) dhe u shpërbë 82 km mbi tokë, transmeton lajmi.net.

Në netët e fundit, një numër gjithnjë e më i madh i këtyre palosjeve të zjarrit janë parë duke u shpërbë në hapsirën SHBA.

Kamerat e NASA-s kanë numëruar më shumë se 30 deri më tani këtë javë. Kjo është një shenjë që planeti ynë po lëviz më thellë në një rrymë mbetjesh nga kometa 109P / Sëift-Tuttle.

Parashikuesit presin që dushi të arrijë kulmin gjatë netëve të 11-13 gushtit me ndoshta dhjetëra meteorë në orë duke lëruar përmes dritës së hënës. /Lajmi.net/

 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO