Merkel nga Sofja: Në interes të BE-së është një Ballkan i sigurtë dhe i zhvilluar ekonomikisht – Lajmi.net
Merkel nga Sofja: Në interes të BE-së është një Ballkan i sigurtë dhe i zhvilluar ekonomikisht
Autori: Lajmi.net LajmePolitikë 12:11, 17 May 2018
Kancelarja Gjermane, Angela Merkel , pas arritjes në Sofje për Samitin e BE-së me vendet e Ballkanit Përëndimor, deklaroi se në interes të Europës është vetëm një Ballkan i sigurt dhe i zhvilluar ekonomikisht.

Ajo vlerësoi lartë edhe punën e kryeministrit bullgar, Boyko Borissov për afrimin e këtij regjioni më afër BE-së, transmeton lajmi.net.

“Për hir të paqes dhe sigurisë për të gjithë ne, është e rëndësishme që të kemi një Ballkan Përëndimor të sigurtë dhe që është ekonomikisht mirë i zhvilluar”, deklaroi Merkel.

Ajo gjithashtu theksoi se liderët e BE-së janë pajtuar gjatë mbrëmjes së djeshme në zgjerimin e bashkëpunimit për afrimin e mëtejshëm të Ballkanit Përëndimor në Bashkimin Evropian./Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO