Merkel: “Ditë e vështirë” në bisedimet për koalicionin gjerman – Lajmi.net
Merkel: “Ditë e vështirë” në bisedimet për koalicionin gjerman
Autori: Lajmi.net BotaLajme 10:05, 11 January 2018
Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se blloku i saj konservator dhe social-demorkatët vazhdojnë të kenë pengesa që duhet të qartësohen, përpara se të hyjnë në bisedime formale për koalicionin.

Duke folur në ditën e fundit të bisedimeve eksploruese, Merkel tha se do të jetë “një ditë e vështirë”, porse ajo “do të angazhohet me gjithë energjinë”.

Merkel tha se gjermanët presin rezultate.

Më shumë se tre muaj pas zgjedhjeve federale, Gjermania nuk ka ende qeveri.

Merkel, e cila synon mandatin e katërt si kancelare, mbështet shpresat te bisedimet e suksesshme me social-demokratët, për formimin e “koalicionit të madh”.

Një koalicion i ngjashëm e ka udhëhequr Gjermaninë, ekonominë më të madhe në Evropë, nga viti 2013 deri më 2017.

Fjalët kyçe: Gjermani, koalicioni, Merkel

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master Japan
  • Play World Soccer Champion
  • Play Urban Basketball
  • Play Bow Master