Mënyrat për të zbuluar nëse dikush po të gënjen – Lajmi.net
Mënyrat për të zbuluar nëse dikush po të gënjen
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 8:31, 12 April 2018
Pothuajse të gjithë kemi dëshirë të dimë nëse dikush se po flet me ne po genjen apo jo në atë që po thotë.

Këtu i keni mënyrat për ta kuptuar më lehtë nëse është duke gënjyer apo jo:

Sytë

Shumë ose shumë pak kontakt me sy mund të tregojë pandershmërinë. Është e natyrshme që njerëzit të thyejnë kontaktet me sy gjatë një bisede, por shumë nga ajo ose mungesa e plotë e saj mund të tregojë se personi po gënjen. Gënjeshtarët shpesh herë do të kompensojnë duke dhënë gënjeshtër me kontakt të plotë me sy.

Në fyt

Ne kemi parë të gjitha karikaturat ku personazhet gëlltisin ose gëlltitin me zë të lartë përballë telasheve. Epo, njerëzit bëjnë të njëjtën gjë kur gënjejnë. Njerëzit që gënjejnë shpesh përpiqen të lyejnë fytin duke gëlltitur ose duke hapur grykën e tyre për të parandaluar ngritjen e tensionit.

Hunda

Njerëzit që gënjejnë shpesh prekin hundët kur janë të pandershëm.

Goja

Shpesh herë, një person që tregon një gënjeshtër, në mënyrë të pavetëdijshme do të prekë ose mbulojë gojën e tij, sikur të përpiqet emocionalisht për të parandaluar gënjeshtrën. Ndonjëherë, një person i cili po thotë një gënjeshtër, do të mbulojë buzët e tij ose të saj.

Frymëmarrja

Njerëzit kanë tendencë të marrin frymë më shpejt kur gënjejnë, prandaj kujdesuni për frymëmarrje të shpejta dhe të shpejta kur një person po flet.

Përsëritja

Shpesh herë, një person që gnjen nuk do të vërë re se ai ose ajo vazhdon të përsërisë të njëjtat fraza ose fakte. Ndonjëherë gënjeshtra është një shpikje që ai ose ajo beson të jenë jashtëzakonisht bindës dhe do të përpiqen të theksojnë pa pushim.

Zëri

Nëse kjo është më e shpejtë ose më e ngadalshme, më e lartë ose më e ulët, zëri i një personi shpesh do të japë atë që ai apo ajo po thotë një gënjeshtër. Kushtojini vëmendje këtyre detajeve: A është personi duke folur me një ritëm më të shpejtë se ai ose ajo normalisht?

Duart

Vendosja e duarve shpesh tregon një nivel sinqeriteti ose besueshmërie në një person. Nëse personi po kruhet në mënyrë aktive hundën e tij, këto janë të gjitha shenjat e mundshme që ai thotë një gënjeshtër.

Trupi

Kur një person është i angazhuar në një bisedë dhe tregon të vërtetën, ai apo ajo ka tendencë që të mbështetet në drejtim të personit tjetër. Megjithatë, ata që tregojnë një gënjeshtër kanë një tendencë të ligët ose të largohen nga personi tjetër. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO