Mënyra për të marrë më shumë O2 në gjakun tuaj – Lajmi.net
Mënyra për të marrë më shumë O2 në gjakun tuaj
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 20:55, 12 November 2017
A e dini se oksigjeni është ndoshta substanca më e rëndësishme për funksionimin e shëndetshëm të trupit dhe ndoshta edhe kundër plakjes? Kur gjaku juaj furnizohet mirë me oksigjen, shumë mekanizma hyjnë në lojë, që barazohen me shëndet më të mirë dhe parandalim të kancerit. Mbani mend, qelizat e kancerit lulëzojnë në një mjedis acid, me oksigjen të ulët.

Frymëmarrja!

A e dini se frymëmarrja e papërshtatshme mund të zvogëlojë nivelin e oksigjenit në gjak me 20 përqind? Nivelet e ulëta të oksigjenit në gjak quhen hipoksemia dhe mund të çojnë në ankth, lodhje, dhimbje koke dhe në nivele seriozisht të ulëta të oksigjenit të gjakut, shkaktojnë cianozë, koma dhe vdekje.

Ushtrimi

Të paktën 30 minuta ushtrime, mund të rrisin ndjeshëm nivelin e oksigjenit në gjakut. Kjo ndodh nëpërmjet një komunikimi të ndërlikuar midis trurit dhe trupit. Ndërsa punoni, qelizat tuaja djegin oksigjenin më shpejt. Nga ana tjetër, nivelet e dioksidit të karbonit rriten dhe truri rrit frymëmarrjen. Rezultati: më shumë oksigjen për çdo qelizë në trupin tuaj. Ushtrimi gjithashtu stimulon zgjerimin e enëve të gjakut, të cilat mund të ndihmojnë në qetësimin e presionit të gjakut për ata me hipertension dhe diabet tip 2.

Hani ushqimet e duhura

Kjo do të thotë të hani ushqime që përmbajnë mjaft antioksidantë, si dhe acide yndyrore esenciale. Para së gjithash, antioksidantët mund të ndihmojnë trupin të përdorë oksigjenin që merr në mënyrë më efikase. Konsumoni ushqime që përmbajnë mjaft vitamina: A, C dhe E si manaferrat, bishtajore të caktuara dhe perime me gjethe të errëta të errëta. Acidet yndyrore esenciale ndihmojnë në rritjen e nivelit të oksigjenit në hemoglobinë, e cila është mekanizmi i transportit të oksigjenit në gjak. Mos harroni se trupi nuk mund të prodhojë shumë lloje të acideve yndyrore, kështu qëduhet të konsumoni peshk, vaj liri, vaj ulliri dhe arra që kanë sasi të lartë të acideve yndyrore dhe omega 3.

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO