Mediet turke raportojnë për sukseset e regjisorit shqiptar dhe të teatrit të tij (Foto) – Lajmi.net
Mediet turke raportojnë për sukseset e regjisorit shqiptar dhe të teatrit të tij (Foto)
Autori: Lajmi.net EntertainmentShowBiz 19:22, 12 September 2017
Është një nga shqiptarët më të suksesshëm në shtetin turk.

Aktori dhe regjisori shqiptar Shyqyri Caushaj i cili kohë më parë ka hapur teatrin privat në Stamboll të quajtur ‘Tiyatro Teras’, po vlerësohet shumë nga mediet turke, shkruan lajmi.net

Të përditshmet në këtë shtet, kanë cilësuar ‘workshop-et’ e reja të tij që i realizon me pedagog dhe me yjet e kinematografisë turke.

I fundit që u komentua ishte ‘workshop-i’ në lidhje me aksionet vokale dhe aksionet fizike të mbështetura mbi bazën e teknikes së Grotowksit dhe Stanislavskit.

Ndërsa, javën që vjen do të realizohet ‘workshop-i’ i ri me aktoren e mirënjohur turke, Bennu Yildirimlar e cila do të flasë për artin e aktorit në marrëdhënie ( konflikt) me famën.

Por këto nuk janë të rejat e fundit nga jeta profesionale e regjisorit Caushaj.

Me datën 20 të këtij muaji, Shyqyriu do të vjen si regjisor në shfaqjen e parë të teatrit ‘Tiyatro Teras’ me shfaqen “Esnaflar”./Lajmi.net/

21741655_10154642458522331_1777184121_n21733746_10154642458702331_1290801310_o21729585_10154642460152331_364899822_o

21729814_10154642462507331_432583755_o

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO