Mediat serbe: Perëndimi nuk do referendum të Serbisë për Kosovën – Lajmi.net
Mediat serbe: Perëndimi nuk do referendum të Serbisë për Kosovën
Autori: Lajmi.net LajmePolitikë 12:17, 17 May 2018
Kosova-Serbia, Ilustrim
Shtetet e Quintit – SHBA, Britania e Madhe, Gjermania, Franca dhe Italia në javën e shkuar në Washington kanë thënë se në fund të këtij viti ose në fillim të vitit 2019, Serbia duhet ta pranojë marrëveshjen që do t’ia mundësonte Kosovës anëtarësimin në OKB, fillimisht me status të vëzhgueses.

Si kompensim për këtë, siç shkruan gazeta serbe “danas”, Serbisë do t’i propozohej viti i saktë i hyrjes në Bashkimin Europian.

Mundësia e organizimit të referendumit në Serbi për marrëveshje eventuale me Kosovën, siç flitet në opinionin serb, gazeta thotë se ky referendum nuk është assesi në vullnetin dhe dëshirën e Perëndimit.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO