Më thuaj çfarë numri e ke këmbën, të të them sa gjatë do jetosh – Lajmi.net
Më thuaj çfarë numri e ke këmbën, të të them sa gjatë do jetosh
Autori: Lajmi.net ArgëtimFun 13:14, 5 March 2018
Një studim në Suedi tregon se numri i këpucëve tregon se sa gjet do të jetoni. Hulumtimi i studiuesve suedezë ka nisur në vitin 1987 dhe ka analizuar 800 njerëz.

Studimi i ri është përsëritur dy vite më parë, ku morën pjesë disa mijëra meshkuj dhe femra.

Shkencëtarët suedezë thonë se numri i këpucëve mund të lidhet me jetëgjatësinë, por jeta mund të shtohet nëse ushqeheni shëndetshëm dhe kryeni aktivitet fizik rregullisht.
Ja si vijon raporti i jetëgjatësisë, përcaktuar sipas numrit të këpucëve:

Te femrat:
Numër 35: 64-69 vite
Numër 36: 70-76 vite
Numër 37: 77-82 vite
Numër 38: 78-84 vite
Numër 39: 73-75 vite
Numër 40: 70-72 vite
Numër 41: 67-70 vite
Numër 42: 66-69 vite

Te meshkujt:
Numër 41: 73-77 vite
Numër 42: 75-82 vite
Numër 43: 74-79 vite
Numër 44: 67-72 vite
Numër 45: 66-69 vite

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO