Maska natyrale që rigjeneron flokët e dëmtuar dhe i rrit me 5 cm brenda një muaji – Lajmi.net
Maska natyrale që rigjeneron flokët e dëmtuar dhe i rrit me 5 cm brenda një muaji
Autori: Lajmi.net Lifestyle 23:29, 20 December 2017
Flokë të gjatë, të bukur dhe të shëndetshëm, kjo është ëndërra e çdo femre, një ëndërr që në jetën e përditshme bën që të paguajmë sa qimet e kokës vetëm për t’i patur.

Si rrjedhojë injektojmë në kokën tonë serume dhe produkte kozmetike që përmbajne pafundësisht element toksikë. Industria e bukurisë ka krijuar mijëra produkte kimike, por nëna Natyrë arrin t’sfidojë ato.

Fatmirësisht, ka disa alternativa natyrale shumë të mira për rritjen e flokëve, si është edhe lëngu i patates, i cili përdoret në shumë trajtime bukurie.

Patatja e forcon rrënjën e flokut dhe i bën ata më të shëndetshëm. Lëngu i patates siguron lëndë ushqyese të ndryshme, si vitaminat A, B dhe C, kalcium, magnez, zink dhe hekur, të cilat janë të rëndësishme për rritjen e flokëve.

Ja si të përgatitni një maskë për flokë me patate:

Përbërësit: 4 patate dhe ½ gotë ujë (100 ml)

Përgatitja: Fillimisht i lani patatet dhe i prisni në feta jo shumë të holla. Hidhini në shtrydhëse me gjysmë filxhan ujë dhe shtrydhini mirë derisa patatja të bëhet pure.

Më pas e aplikoni atë në kokë.Mbajeni për rreth 20-25 minuta, dhe më pas e lani kokën me ujë të vakët.

Duhet ta përsërisni këtë rezultat çdo ditë derisa të shihni rezultatet.

Sapo të vëreni përmirësime, përsëriteni trajtimin 2-3 herë në javë.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO