Mark Zuckenberg fton të gjithë ta lexojnë librin islam “Mukaddima” të Ibn Khaldun-it – Lajmi.net
Mark Zuckenberg fton të gjithë ta lexojnë librin islam “Mukaddima” të Ibn Khaldun-it
Autori: Lajmi.net FunKurioziteteLifestyleOrganizohu 12:34, 3 March 2018
''The Muqaddimah'' e cila përkthehet si ''The Introduction'' ose ''Hyrja'' - ''Mukaddima'' është shkruar në vitin 1377 nga historiani musliman Ibn Khaldun.

Është një përpjekje për t’i larguar paragjykimet e të dhënave historike dhe për të gjetur elementet universale në përparim të njerëzimit, transmeton lajmi.net

Qasja revolucionare shkencore e Khaldunit në histori e bëri atë një nga etërit e sociologjisë moderne dhe historiografisë.

Kjo vepër konsiderohet si filozofi e historisë, e cila padyshim është vepra më e madhe e këtij lloji në të gjitha kohërat, sipas Encyclopedia Britannica.

Themeluesi i Facebook-ut, Mark Zuckenberg, ka thënë për këtë libër:
”Është një histori e botës, e shkruar nga një intelektual që ka jetuar në vitet 1300. Fokusohet në atë se si rrjedh shoqëria dhe kultura, duke përfshirë krijimin e qyteteve, politikës, tregtisë dhe shkencës. ”

Për Zuckenberg, ”The Muqaddimah” është libri më i pëlqyer, prandaj ai i fton të gjithë që ta lexojnë. /Lajmi.net/

Fjalët kyçe: Ibn Khaldun, Zuckenberg

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Stealth Sniper
  • Play Bubble Trouble
  • Play Urban Basketball