“Loja për “Shqipërinë e Madhe” mbështetet nga bashkësia ndërkombëtare!” – Lajmi.net
“Loja për “Shqipërinë e Madhe” mbështetet nga bashkësia ndërkombëtare!”
Autori: Lajmi.net LajmeNacionaleRajoni 12:02, 21 April 2017
Profesor i të Drejtës Ndërkombëtare në Universitetin e Prishtinës, Dejan Miroviq beson se kërcënimi për "Shqipërinë e Madhe" nuk do të dëgjohej as nga Tirana e Prishtina nëse bashkësia ndërkombëtare nuk ka dhënë dritën e gjelbër.

 

“Përvoja ka treguar se faktori shqiptar nuk luajnë vetëm. Kjo është arsyeja pse unë mendoj se kjo është një lojë për të cilën është rënë dakord, me Brukselin ose Uashingtonin. Kosova nuk është një entitet i njohur ndërkombëtarisht të merr vendime vet”, ka thënë Miroviq për Sputnik.

Miroviq kujton, se komuniteti ndërkombëtar ka shkelur në mënyrë të përsëritur rregullat e vendosura, të tilla si ajo e vitit 1991, kur Komisioni i Badinterit i njohin kufijtë e Republikës së ish-Jugosllavisë, dhe më vonë, ky rregull është shkelur.

“Rreziku i një efekt domino është atje, por, nuk ka pyetje pa përgjigje. Në çdo rast, do të ishte mirë që të mos hapet kutia e Pandorës”, thotë ai. /Lajmi.net/

 

 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bike Rivals
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Turbo Racing 3
  • Play World Soccer Champion