Shëndeti – Page 98 – Lajmi.net

Aktuale

A ju bën dëm nëse hani vezë çdo ditë?

Janë të shumta teoritë që qarkullojnë për konsumin e përditshëm të vezës. ...

14 December, 2016Lexo më shumë

Çfarë duhet bërë që të mos vuani duke u zgjuar herët!

Pjesa më e vështirë e dimrit, përveç të ftohtit, është zgjimi në mëngjes. Mendoni se të çohesh nga shtrati me një humor të mirë është një e pamundur? Living ju sjell disa truke për të marrë frymëzim. Zgjedhja është e juaja!...

14 December, 2016Lexo më shumë

Rreziqet që na shkakton drita e celularëve

Shumicën e kohës sytë tanë rrinë para dritës së celularit, kompjuterit apo televizorit por pak nga ne e dinë se sa e dëmshme mund të jetë kjo dritë artificiale për sytë....

14 December, 2016Lexo më shumë

Femra, mos e bëni këtë gjë pas dushit

Sa herë që bëjmë dush, shumica prej nesh ka maninë të thahet shpejt e shpejt me peshqir dhe të nxitojë të vishet. E vërteta është se ky zakon është jo vetëm i gabuar por edhe i dëmshëm për shëndetin e femrave....

14 December, 2016Lexo më shumë

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj kur lini duhanin

Një studim ka treguar se të lësh duhanin mund t’ju shëndoshë. ...

14 December, 2016Lexo më shumë

Keni nishane në një nga këto shtatë pjesë të trupit? Lexoni fatin tuaj

Çdo njeri ka nishane në pjesë të ndryshme të trupit. Disa janë të vogla, disa të mëdha, megjithatë pozicioni i tyre në trup ka një kuptim të veçantë....

14 December, 2016Lexo më shumë

Zbulim i befasishëm, ka të bëjë me kurën ndaj kancerit

Barërat që përdoren tani për stabilizimin e shtypjes së gjakut, kërkimet shkencore në Universitetin e Turkut, u bë zbulimi befasues për ndalimin e përhapjes së kancerit në organizmin e njeriut....

13 December, 2016Lexo më shumë

Djathi, gjalpi dhe ajka, parandalojnë sëmundjet e zemrës?!

Ushqimet me yndryrna si djathi, gjalpi dhe ajka konsiderohen shpesh herë si shkaktarë të sëmundjeve të zemrës, por sipas një studimi të ri, një dietë me përqindje të lartë të yndyrnave të ngopura në fakt mund të sjellë përfitime të rëndësishme shëndetësore....

13 December, 2016Lexo më shumë

Kjo bimë mbanë larg shtëpisë tuaj insektet dhe minjtë

Insektet janë pjesë e rëndësishme e natyrës. Ato janë përgjegjëse për dekompozimin dhe eliminimin e lëndës organike dhe janë ushqyese të bimëve e cila është me rëndësi të madhe ekologjike dhe ekonomike....

13 December, 2016Lexo më shumë

Pasi ta lexoni këtë, vështirë se do të hani mish pule

Pas shumë viteve thashetheme, FDA tani më në fund ka konfirmuar praninë e arsenikut, një nga shkaktarët e kancerit, në mishin e pulës në SHBA....

13 December, 2016Lexo më shumë

Gjithmonë duhet të flini me çorape, arsyeja është shumë interesante

Shumë njerëz heqin çorapet para se të bien në gjumë, por sipas studimeve më të reja, çorapet duhet të lihen mbathur për shkak se enët e gjakut sinjalizojnë trurin se është koha për të fjetur....

13 December, 2016Lexo më shumë

Kujdes, këto ushqime ju plakin para kohe

Në organizëm pasqyrohet kultura jonë e të ushqyerit dhe për këtë duhet të kemi kujdes se çfarë hamë apo pijmë, në të kundërtën do të gjejmë veten të plakur para kohe....

13 December, 2016Lexo më shumë

A mund të shërohet pneumonia brenda pak orëve, në mënyrë natyrale? (Video)

Edhe pse fillojnë në mënyrë shumë të ‘pafajshme’, sëmundjet si pneumonia dhe gripi janë shumë serioze, saqë mund ta shkaktojnë edhe vdekjen....

13 December, 2016Lexo më shumë

Rottweiler sulmon egërsisht 3-vjeçarin (Kujdes! Pamje të rënda!)

Një qen Rottweiler ka sulmuar egërsisht një fëmijë 3-vjeçar që iu afrua kafshës për të luajtur në një kopësht në Afrikën e Jugut....

13 December, 2016Lexo më shumë

Pasi ta lexoni këtë, më asnjëherë nuk do t’i hidhni lëvoret e vezëve

Thuajse të gjithë ne i gjuajmë në bërllok lëvoret e vezëve kur gatuajmë vezë, por pak njerëz e dinë për efektet shëndetësore që i sjellin ato....

13 December, 2016Lexo më shumë

Çfarë ndodh nëse vendosni akull në këtë pikë të qafës?

Kinezët nuk reshtin së surprizuari botën me kulturën e tyre antike të mjekësisë natyrale. Këto praktika ata i ushtrojnë prej shekujsh dhe rezultatet të çudisin!...

12 December, 2016Lexo më shumë

A keni parë grua që peshon 500 kg (Video)

Ajo peshon 500 kg dhe është gruaja më e shëndoshë në botë. Më në fund pak shpresë për Eman Ahmed, e cila ka mundësinë që të shpëtojë jetën duke udhëtuar nga Egjipti drejt Indisë, ku aty do t’i nënshtrohet dy operacioneve në 3 vjet. ...

12 December, 2016Lexo më shumë

Mjeku Jani Suli i klinikës Metropolis tregon se si ultrazëri zgjidh problemet e hundës dhe fytit

Ardhja e motit të keq të dimrit shoqërohet me shtimin e problemeve shëndetësore në një pjesë të mirë të popullatës. Ndër problemet që shfaqen më shpesh janë rrufa, gripi, sinoziti e bajame....

12 December, 2016Lexo më shumë

7 mënyra se si t’i shpëtoni gripit

Çdo vit, një i rritur rrezikon të përjetoj dy ose tri ftohje. Por, megjithatë kjo nuk do të thotë se ju kurrsesi nuk mund t’i shpëtoni gripit të stinës së dimrit....

12 December, 2016Lexo më shumë

3 maska natyrale për flokë sa më të shëndetshme

Vaji i ullirit mund të konsiderohet si mbreti i tryezës të çdo familje. Ai përmban antioksidantë, vitamina A dhe E të cilat janë shumë të dobishme për të përshpejtuar rritjen e flokëve, si dhe u japin atyre elasticitet, densitet dhe shkëlqim. Maskat e ndryshme me bazë vajin e ullirit do t’ju bëjnë të keni flokë të bukur dhe të shëndetshëm. Për më tepër ju ftojmë të lexoni:...

12 December, 2016Lexo më shumë

Spitali Amerikan, gjithnjë në përkrahje të sportit

Spitali Amerikan është bërë dera e parë për të gjithë sportistët që gjatë aktiviteteve sportive pësojnë lëndime të ndryshme ortopedike....

12 December, 2016Lexo më shumë

Shëndeti i gjyshes përmirësohet kur ajo kujdeset për nipërit dhe mbesat

Kur bëheni gjyshe, nuk ka gjëra tjera më të mira sesa kalimi i kohës me nipërit dhe mbesat. Dhe, sipas hulumtimeve, kujdesi për nipërit dhe mbesat jo vetëm që ju shton kënaqësi në jetë, por edhe ju mbanë të mprehtë si thikë gjatë viteve të arta....

12 December, 2016Lexo më shumë

Kështu ju trashë kripa!

Në një studim, njerëzit të cilët kishin ngrënë pasta me sos të kripur kishin fituar 11 për qind më shumë kalori sesa tjerët....

12 December, 2016Lexo më shumë

Zbulohet: Ky është përbërësi sekret i birrës që bën të humbni peshë

Birra është një ndër pijet më të njohur alkoolike në tërë botën, dhe në përgjithësi njihet si pije e pashëndetshme. Duke filluar nga dëmtimi i mëlçisë e deri te shtypja e lartë e gjakut, rreziqet që i sjell birra janë të shumta....

12 December, 2016Lexo më shumë

Si ta evitoni thartirën gjatë shtatzënisë?

Gratë shtatzëna ankohen shpesh për thartirën e shtuar e cila iu shkakton djegie prapa dërrasës së gjoksit e deri te fyti. Kjo shkaktohet nga ndryshimet hormonale dhe fizike të cilat ndodhin në trupin tuaj....

12 December, 2016Lexo më shumë

Për tri ditë do ta qitni gurin nga veshkat: Ilaçi popullor është përdorur qysh para 300 vjetësh!

Guri në veshka shkakton dhembje e cila mund të shfaqet në pjesën poshtme të stomakut dhe në gilca, në shpinë dhe nën brinjë....

12 December, 2016Lexo më shumë

Ky sport ua zgjatë jetën

Sipas një studimi të kryer në Australi, ku kanë marrë pjesë 80 mijë persona, jetëgjatësia “shtohet” edhe duke bërë not dhe aerobi. ...

12 December, 2016Lexo më shumë

Ja se çfarë mund të shërojë seksi i rregullt

Shkencëtarët në Universitetin e Bristolit për dhjetë vite kanë studiuar ndikimin e seksit në shëndetin e njeriut. ...

12 December, 2016Lexo më shumë

Pse majdanozi është i domosdoshëm në pjatat tona

Përdorimi i rregullit i majdanozit mund të mbajë nën kontroll tensionin e gjakut. Acidi folik që gjendet te kjo barishte është si një tonik për zemrën. ...

11 December, 2016Lexo më shumë

Këto ushqime pastrojnë trupin tuaj nga nikotina

Nikotina është substanca kimike që gjendet tek cigaret, përgjegjëse për varësinë ndaj duhanit. Është një stimulant që bllokon nervat, qelizat gjë që çon në mosfunksionimin e tyre. Bima e duhanit që prodhon nikotinë rrit rrahjet e zemrës dhe presionin e gjakut....

11 December, 2016Lexo më shumë

Pesë arsyet për të pirë ujë me stomakun bosh

Shkencëtarët pajtohen se konsumimi i një sasie të konsiderueshme uji ndihmon për shëndetin. Por, kur pini ujë çdo mëngjes me një stomak bosh, efektet janë më shumë pozitive për organizmin dhe lëkurën....

11 December, 2016Lexo më shumë

Letra prekëse e vajzës 11 vjeçare për babain e saj të sëmurë ka bërë botën të qajë

Të gjithë jemi dëshmitarë të së vërtetës se dashuria e prindit për fëmijën është dashuria më e sinqertë, por kjo vajzë 11 vjeçare i ka treguar botës se edhe dashuria e fëmijës për prindërit është jashtëzakonisht e madhe....

11 December, 2016Lexo më shumë

Ja çfarë i shkakton marijuana syve

Kohëve të fundit, janë bërë shumë studime kushtuar marijuanës - përfitimeve dhe dëmeve që shkakton, ndërsa studimi i fundit ka vënë në dukje se marijuana shkakton dëme në pjesën e trurit të lidhur me retinën e syrit....

11 December, 2016Lexo më shumë

Ja si duhet t’i lani dhëmbët (Video)

Në fundjavë gjërat merren lehtë. Por mesa duket skocezët e teprojnë. Ata thonë se janë aq përtacë sa nuk i lajnë dhëmbët të shtunave ose të dielave. Fakti revoltues u zbulua në një studim të higjienës gojore...

10 December, 2016Lexo më shumë

Ja arsyeja pse s’duhet ta pini kafen në lokale ku dëgjohet muzika

A mundet që kafja juaj e përditshme të rris rrezikun që ju të shurdhoheni? Ekspertë paralajmërojnë se kafeina mund të ndikojë në humbjen e dëgjimit...

10 December, 2016Lexo më shumë

E vërtetuar edhe shkencërisht: Kjo është mënyra më e mirë për ta përmirësuar kujtesën

Ka shumë teori të ndryshme rreth asaj se përse ne harrojmë. Disa thonë se kjo ka të bëjë me gjenetikën, e disa tjerë thonë se është çështje moshe....

10 December, 2016Lexo më shumë

Ja pse duhet të pini ujë çdo mëngjes

Të gjithë tashmë e dimë se duhet të pimë dy litra ujë në ditë, por kur është e nevojshme për të pirë atë, pakkush e di. Shkencëtarët japonezë pohojnë se çdo mëngjes në stomak bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë.  ...

10 December, 2016Lexo më shumë

Këtë ngjyrë të syve do ta kenë fëmijët tuaj, sipas shkencës

Çfarë ngjyre të syve do të ketë fëmija im? Për shumicën e njerëzve, kjo është një pyetje interesante....

10 December, 2016Lexo më shumë

Ushqimet e preferuara për dimër

Dimri është stina kur më së shumti konsumohet ushqimet kalorike dhe jo të shëndetshme për organizmin. Kjo për shkak të mungesës së pemëve dhe perimeve të freskëta në kopshte....

10 December, 2016Lexo më shumë

Ushqimet që njollosin dhëmbët tuaj

Nëse doni te keni një buzëqeshje perfekte, do t’ju duhet t’i mbani dhëmbët tuaj vërtet të bardhë. Për të arritur këtë perfeksion, shmangni këto 7 ushqime që njollosin dhëmbët:...

9 December, 2016Lexo më shumë

Të gjitha përdorimet e panjohura të birrës

Zakonisht kur dëgjojmë fjalën “birrë” menjëherë mendja na shkon tek ndonjë grup miqsh tek bëjnë gëzuar me këtë pijë kaq të dashur për shumë prej nesh, por nëse mendoni që përdorimet e birrës fillojnë e mbarojnë me konsumoni gaboni ! Për ju që refuzoni ta pini birrën, bëni mirë most a refuzoni në situatat e mëposhtme....

9 December, 2016Lexo më shumë

Pse duhet të hani një avokado në ditë?

Indianët Mayan kanë thënë: “Aty ku rriten avokadot, uria dhe kequshqyeshmëria nuk ka shokë"....

9 December, 2016Lexo më shumë

Rreziqet që vijnë nga dembelizmi

Ekspertët mendojnë se të qenët pasivë është një ndër shkaktarët kryesor të vdekjes së parakohshme....

9 December, 2016Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play World Soccer Champion
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Bubble Trouble