Shëndeti – Page 91 – Lajmi.net

Aktuale

Sëmundja e rrallë e vogëlushit, prindërit i veshin rroba kukullash (Foto)

Një djalë 7 muajsh nga Kentucky, SHBA, i cili peshon vetëm 1.3 kg, ka lindur me një formë të rrallë të sindromës së “dwarfism”....

31 October, 2016Lexo më shumë

Ushtrimet për sy që duhet t’i bëni çdo ditë (Video)

Është shumë e rëndësishme t'i ushtroni sytë tuaj, sidomos nëse qëndroni me orë të tëra para kompjuterit. ...

31 October, 2016Lexo më shumë

Ja në çfarë forme i tregon nënës se vuan nga depresioni (Video)

Sabrina, një vajzë e re vuan nga depresioni. Nëna e saj nuk arrin të kuptojë se çfarë ka, kështu që ajo i tregon në fromën që më së miri di....

31 October, 2016Lexo më shumë

Ky është lëngu natyral që ua lehtëson kollitjen

Ka filluar periudha e vitit kur infeksionet bakteriale dhe virale lulëzojnë duke na bërë më të ndjeshëm ndaj kollës dhe bronkitit....

30 October, 2016Lexo më shumë

Çfarë nuk duhet të konsumoni kur sëmureni

Ndryshimi i stinëve dhe ndryshimi i klimës sjell viroza të ndryshme si, gripi apo ftohje....

30 October, 2016Lexo më shumë

20 ushqimet që duhet t’i hani dhe t’iu shmangeni kur e keni stomakun e zbrazet (Foto)

Jogurti, kafja dhe lëngu i freskët i portokallit – kjo është ajo çfarë shumica e njerëzve e imagjinojnë kur të mendojnë për mëngjesin e përkryer....

30 October, 2016Lexo më shumë

Shurupi nga birra që shëron kollën për një ditë

E gjitha që ju duhet ta përgatitni është vetëm përbërja e këtillë. Me ndihmën e kësaj recete do të zgjidhni problemin me kollën për vetëm 24 orë....

30 October, 2016Lexo më shumë

Nuk keni nevojë për dentistin, ja si të zbardhoni vet dhëmbët tuaj

Kur keni të bëni me heqjen e gurit në dhëmbë, dhe keni fobi nga dentisti i cili do të ishte zgjidhja e parë, atëherë një gjë të tillë mund ta bëni edhe në kushte shtëpia....

30 October, 2016Lexo më shumë

Ky është lëngu që shkatërron qelizat e kancerit

Mjekësia alternative shpesh raste del të jetë shumë efektive për shërimin e shumë sëmundjeve....

30 October, 2016Lexo më shumë

A mund të bëheni të varur nga seksi? Mos i injoroni këto shenja

Varësia seksuale? Keni dëgjuar shumë shpesh për të, por a ekziston në të vërtetë një çrregullim i tillë? ...

30 October, 2016Lexo më shumë

Receta natyrale për tensionin e gjakut

Harrojeni shprehjen e vjetër që një mollë në ditë mban doktorin larg....

29 October, 2016Lexo më shumë

Mori kancer pasi hodhi pudër bebesh në lëkurë

Gjykata ka shpwrblyer me 70 milionë dollarë gruan e cila hodhi në gjyq pudrën Johnson & Johnson sepse tha se nga ajo kishte marrë kancerin....

28 October, 2016Lexo më shumë

5 mënyra si të përmirësoni kujtesën

Imagjinoni sikur të mos mundni të sillni ndërmend veprimtaritë e çdo dite që lidhen me pyetjet e përhershme kush, çfarë, ku dhe kur. Çdo gjë, duke filluar që nga të kujtuarit për të blerë qumësht në dyqanin e ushqimeve deri tek analiza e konkluzionit të projektit tuaj të fundit, do të ishte një detyrë thuajse e pamundur. Kështu që mund të themi pa frikë se ajo që na përfaqëson ne është kujtesa jonë....

28 October, 2016Lexo më shumë

Super ofertë nga Fivestar për prizrenasit dhe ferizajasit: 7 ditë stërvitje falas!

Qendra më e madhe e fitnesit në Kosovë, Fivestar, sjellë për qytetarët e Prizrenit dhe të Ferizajt mundësi të madhe që për një javë të bëjnë fitnes pa pagesë....

28 October, 2016Lexo më shumë

E detyroi 2-vjeçarin të hante me zor, iu mbushën mushkëritë me ushqim dhe vdiq

Një baba mizor i cili vrau të birin 3-vjeçar, duke e detyruar të hante drithëra dhe makarona derisa ai u mbyt me ushqimin e tij, iu dha dënimi me burg për 9 vjet....

28 October, 2016Lexo më shumë

Vrapimi e përmirëson performancën e trurit

Sipas një studimi të ri, vrapimi nuk është i mirë vetëm për trupin, por e përmirëson edhe performancën e trurit....

28 October, 2016Lexo më shumë

Ja kur është koha ideale për të ngrënë mëngjes

Koha ideale për të ngrënë mëngjes është rreth lindjes së diellit. ...

28 October, 2016Lexo më shumë

Kremi mund të rrezikojë shëndetin tuaj

Nëse i ka skaduar afati i përdorimit, kremi mund ta rrezikojë seriozisht shëndetin tuaj....

27 October, 2016Lexo më shumë

Shkencëtarët zbulojnë formulën për të prodhuar qumështin e gjirit

Debati mbi atë se a mundet qumështi i zakonshëm ta zëvendësojë qumështin e gjirit që t’ua plotësoje bebeve nevojat, s’do të përfundojë kurrë....

27 October, 2016Lexo më shumë

20 gënjeshtra mbi shëndetin, të cilat duhet t’i dini gjithësesi

Gjatë gjithë jetës tonë kemi dëgjuar thënie të ndryshme mbi shëndetin....

27 October, 2016Lexo më shumë

Mësoni nëse jeni në depresion ose skizofreni nepërmjet Facebookut

Çfarë postoni dhe çfarë bëni “like” në Facebook mund të zbulojë nëse jeni duke shfaqur shenjat e parë të depresionit dhe skizofrenisë, thonë ekspertët....

27 October, 2016Lexo më shumë

Hani brokoli dhe shpëtoni nga këto sëmundje

Ngrënia e brokolit mund të ulë rrezikun tuaj nga sëmundjet e zemrës, diabetit të tipit 2 dhe disa llojeve të kancerit, sugjeron një shkencëtar. ...

27 October, 2016Lexo më shumë

Pse kosi duhet të konsumohet rregullisht

Kosi është ushqimi që dietologët sugjerojnë se duhet konsumuar çdo ditë për shkak të vlerave të larta ushqyese. Kosi lufton më së miri gripin si dhe ndihmon në humbjen e peshës....

27 October, 2016Lexo më shumë

Mungesa e vitaminës D, e ndërlidhur me nivelet e larta të depresionit

Në studimin e ri, i cili është prezantuar në International Early Psychosis Assocation në Milan, shkencëtarët kishin testuar nivelet e vitaminës D mes 225 pacientëve të cilët ishin duke u trajtuar për çrregullime psikotike dhe 159 njerëz tjerë të shëndetit të mirë....

27 October, 2016Lexo më shumë

Momenti kur bebja e shurdhër dëgjon zërin e nënës për herë të parë (Foto/Video)

Ky është momenti i bukur kur një bebe nëntë muajsh, e dëgjon zërin e nënës për herë të parë....

27 October, 2016Lexo më shumë

Ekspertja e OKB-së: Fast Food, shkelje e të drejtave të njeriut

Një ekspert i Kombeve të Bashkuara, ka deklaruar se fast fond, përbën shqetësim për të drejtat e njeriut, shkruan Daily Mail, transmeton Klan Kosova....

27 October, 2016Lexo më shumë

Pesë gjëra që mund t’i bëni me qepën në shtëpi

Qepën e adhurojmë në shumë gjella dhe për këtë arsye me siguri gjithmonë e keni në shtëpi, por provoni disa ide të tjera përveç gatimit dhe zgjidhni disa probleme....

27 October, 2016Lexo më shumë

Këto janë sëmundjet të cilat transmetohen nga puthja

Kur jeni në lidhje me një person, padyshim se kaloni shumë kohë me të. Është sikur ta keni një mik të ngushtë, por me disa përfitime ekstra....

27 October, 2016Lexo më shumë

Vetëm një gotë e kësaj pije ua pastron tërë trupin

Kur një numër i madh i toksinave akumulohen në trup, është e pakontestueshme se mund të krijohen probleme të ndryshme shëndetësore, siç janë infeksionet, bakteret, lodhja etj. ...

26 October, 2016Lexo më shumë

A mund të vrasë kancerin sistemi jonë imunitar?

Një tjetër fitore në avancimin e trajtimeve me imunoterapi për kancerin këtë vit. Administrata e Ushqimit dhe Ilaçeve në SHBA kqa pranuar ilaçin e imunoterapisë të quajtuar Keytruda, i cili stimulon sistemin imunitar të trupit, për trajtimin e parë të pacientëve me kancer në mushkëri, shkruan CNN. ...

26 October, 2016Lexo më shumë

Kujdes! Këto janë ushqimet që ju shkurtojnë jetën

Ushqimi është faktor kryesor që përcakton mbarëvajtjen e jetës së njeriut. Ushqimi i duhur, garanton shëndet të mirë dhe madje edhe jetëgjatësi mirëpo ushqimi jo adekuat mund të shkaktojë probleme që vënë jetën tuaj në rrezik....

26 October, 2016Lexo më shumë

Përdorni këtë pije për gjumë të mirë

Gjumi luan një rol të rëndësishëm në shëndetin dhe mirëqenien tonë. ...

26 October, 2016Lexo më shumë

Probleme me kujtesën ose të menduarit? Ja çfarë duhet të bëni

Rritja e forcës së muskujve mund të ndikojë në rritjen e funksionit të trurit tek njerëzit me probleme të kujtesës dhe të të menduarit, pohon studimi i fundit....

26 October, 2016Lexo më shumë

Ilaçi që ndihmon në shërimin e sinuseve

Sinuset janë inflamacion që prek mukozën sipërfaqësore të sinuseve. Alergjitë, gripi, bakteret ose ftohjet mund ta shkaktojnë....

26 October, 2016Lexo më shumë

“Super prindërit” mund t’i ndihmojnë fëmijët me autizëm

Duke iu dhënë nënave dhe baballarëve aftësitë për tu bërë “super prindër”, mund ta përmirësojmë jashtëzakonisht shumë jetën e një fëmije me autizëm, thotë një studim i ri....

26 October, 2016Lexo më shumë

Të mirat e akullit në fytyrën tuaj

Kalimi i akullit nëpër fytyrën tuaj është trendi më i ri i bukurisë kohëve të fundit....

26 October, 2016Lexo më shumë

SHBA, rekord rastesh të të prekurve nga sëmundjet seksualisht të transmetueshme

Një shtim i frikshëm rastesh të të prekurve nga sëmundjet seksualisht të transmetueshme në Amerikë. ...

26 October, 2016Lexo më shumë

Ilaçi natyral me të cilin ftohja zgjat vetëm dy ditë

Ekspertët konstatojnë që me truke të mençura mund të pengoni apo së paku dukshëm të shkurtoni zgjatjen e ftohjes....

26 October, 2016Lexo më shumë

Sa duhet të vrapojmë për të shpenzuar kaloritë e marra nga ngrënia e një pice?

Jeni të uritur dhe nuk keni kohë për të përgatitur ndonjë porcion me ushqim të shëndetshëm dhe pa përmbajtje të madhe të kalorive? Ushqimi i shpejtë, e në rastin konkret pica mund te jetë një zgjidhje e “përkryer” për juve! Por, a e dini sa kohë ju nevojitet që t’i eliminoni kaloritë e marrura nga konsumimi i një pice të tërë? ...

26 October, 2016Lexo më shumë

Limoni shëron dhimbjen e gjurit

Një pjesë e madhe e njerëzve vuajnë nga dhimbjet e gjurit, pavarësisht moshës që kanë. Artriti, lëndimet e ndryshme dhe të papritura janë të gjithë faktorë për dhimbjet e shkaktuara në gjunjë. ...

26 October, 2016Lexo më shumë

Ja si të shpëtoni nga fryrja e barkut dhe kilogramët e tepërt

Fryrja e barku është një problem me vete. Rrobat të rrinë keq, ndihesh e avashtë dhe dikush mund të mendojë se je 3 muajsh shtatzënë. ...

25 October, 2016Lexo më shumë

Pas sa orësh uji i ndenjur bëhet i rrezikshëm për ne?

Ju ka ndodhur të pini ujin e lënë jashtë gjatë natës apo edhe para një dite? Keni vënë re një shije paksa ndryshe? Në fakt, uji nuk ka shije, por nëse ai qëndron për një ose disa ditë mund të marrë një shije të çuditshme. ...

25 October, 2016Lexo më shumë

Shifrat shqetësuese të vdekjeve si pasojë e konsumit të duhanit

Një në tre vdekje të personave mbi 35 vjet në Amerikë është si pasojë e sëmundjeve që vinë nga konsumi i duhanit dhe kjo është me të vërtetë shqetësuese. ...

25 October, 2016Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master Japan
  • Play World Soccer Champion
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Rock Wheels