Shëndeti – Page 91 – Lajmi.net

Aktuale

STUDIMI: Puna më gjatë se 8 orë në ditë kënaq shefin tuaj, por jo edhe …

Në këtë studim ku janë përfshirë 600.000 njerëz, meshkuj dhe femra nga Evropa, SHBA'të, dhe Australia, dhe secili nga ta është studiuar për 9 vite me radhë. ...

21 August, 2015Lexo më shumë

Të mirat e akullores

Efektet e shëndetshme të akullores....

19 August, 2015Lexo më shumë

A e dinit se: Edukimi seksual në Holandë fillon që në parashkollore

Dozat e lehta të drogave psikoaktive që lejohen në Holandë nuk janë elementi i vetëm që tregojnë për liberalizimin e këtij vendi. Me ligj, fëmijët holandez parashihet të mësojnë edukimin seksual që në kohën kur ata janë në çerdhe. ...

18 August, 2015Lexo më shumë

Jeni pa gjumë? Ja 5 këshilla për të përballuar ditën

​Pagjumësia është një fenomen jo i rralle, veçanërisht në këto ditë të nxehta, kur të flesh gjumë mirë është thuajse një sipërmarrje....

17 August, 2015Lexo më shumë

Efektet shokuese të Wi-Fi-së në shëndet

Që nga zbulimi i valëve Wireless, shkencëtarët kanë kryer shumë studime që t’i eksplorojnë....

16 August, 2015Lexo më shumë

Në çfarë ore duhet të pihet kafja e mëngjesit që të japë efektin e duhur?

Kafenë e mëngjesit është mirë ta pini prej orës 10 e jo më herët....

16 August, 2015Lexo më shumë

Përmirësojeni tretjen me këto ushqime

Nëse doni të keni tretje të mirë, atëherë hani ushqimet si më poshtë: ...

16 August, 2015Lexo më shumë

Ja çfarë ushqime hajmë varësisht nga gjendja emocionale

Njerëzit nuk hanë vetëm kur janë të uritur, por edhe kur dëshirojnë të shtypin emocionet e caktuara. ...

15 August, 2015Lexo më shumë

Ja pse nuk duhet ta mbani celularin poshtë jastëkut

Tashmë telefoni celular është shndërruar në një objekt pa të cilin e kemi të vështirë ta mendojmë një ditë të zakonshme. ...

14 August, 2015Lexo më shumë

Kur depresioni na humb motivin për çdo gjë (Video)

Depresioni njihet si çrregullim psikik që shoqërohet me mungesë shprese për të ardhmen dhe mungesë vullneti për punë, jetë e çfarëdo tjetër që u ka pëlqyer më lartë, transmeton lajmi.net ...

13 August, 2015Lexo më shumë

Keni dhimbje barku?! Ja çfarë çaji duhet të pini

Çaji është një pije që  mund të konsumohet në secilën stinë....

13 August, 2015Lexo më shumë

Këto gjëra kurrë nuk duhet t’i fshihni nga mjeku

Kur ju dhemb fyti, keni temperaturë të lartë nga ndonjë virus apo ju ka dalë ndonjë njollë e çuditshme në këmbë, gjëja e parë që ju vjen ndër mend është këshillimi me një specialist. ...

13 August, 2015Lexo më shumë

Dobitë që kemi nga peshku

Peshku është i mirë për shëndetin kardiovaskular, tensionin e gjakut, humbjen në peshë, redukton rrezikun nga kanceri, rrit funksionin e trurit, lufton inflamacionin, përmirëson pamjen, lufton depresionin e gjithashtu ka mjaft rol të madh edhe për shëndetin e lëkurës. ...

13 August, 2015Lexo më shumë

Stres në punë? Ja ushqimet që qetësojnë nervat

Sipas disa studimeve të fundit psikologjike botërore, njerëzit janë më shumë të stresuar për shkak të punës. Shtatë në dhjetë prej tyre vuajnë për shkak të organizimit, prej ngarkesës dhe orareve të punës. Në qoftë se, kur jeni në punë nuk mund të ndërhyni drejtpërdrejt, ju mund të kujdeseni për veten duke zgjedhur ushqimin. Duhet të mbështeteni tek antioksidantët ose tek ushqimet që luftojnë radikalet e lira; te fruta dhe perimet me ngjyrë: ngjyrë të kuqe dhe violë në veçanti....

11 August, 2015Lexo më shumë

Shkencëtarët zbulojnë ‘shërimin’ për varësinë nga duhani

Një enzimë që “e han nikotinën sikur Pac-Man” besohet të jetë shërimi për varësinë nga duhani....

11 August, 2015Lexo më shumë

Shkencëtarët zbulojnë një kurë me lëng të dardhës

Shkencëtarët në Australi kanë zbuluar një ilaç të ri për të gjitha llojet e dhimbjeve të kokes. Është lëngu i dardhës....

10 August, 2015Lexo më shumë

Patatet na kanë bërë ‘më të mençur’, thonë shkencëtarët

Patatja po shihet si shkaktari kryesor i nxitjes së zgjerimit të jashtëzakonshëm të trurit në evolucionin njerëzor....

9 August, 2015Lexo më shumë

A ju bënë paraja të lumtur? Ja përgjigja e filozofëve

Shumë nga ne besojmë se paraja është çelësi kryesor i lumturisë. Për rrjedhojë ne përpiqemi të punojmë dhe fitojmë sa më shumë para, duke besuar se në proporcion me paranë do të rritet edhe lumturia, shkruan lajmi.net...

9 August, 2015Lexo më shumë

3 gjërat më të këqija që i shtoni në kafe

Kafeja në përgjithësi sigurisht se nuk është një gjë e keqe. Ajo ka treguar se rritë disponimin, përmirëson kujtesën dhe shëndetin e zemrës - dhe gjithashtu ulë rrezikun nga diabeti....

9 August, 2015Lexo më shumë

Roboti ‘da Vinci’ që po u ndihmon kirurgëve në operacione

Një robot kirurg me katër duar është roboti i parë i këtij lloji që është zhvilluar për të trajtuar sëmundjen e prostatës. Ky robot tani është duke u përdorur nga ekspertët e NHS në luftën kundër kancerit të mushkërive, gjithashtu....

9 August, 2015Lexo më shumë

Pjeshkë, kur keni vapë

Pse janë të mira për ju: Disa vrapues i shmangin avokadot për shkak se janë të me yndyrë të lartë (një filxhan përmban 21 gram). Por, pothuajse e gjithë ajo yndyrë vjen nga yndyrnat e shëndetshme, të cilat kur hahen, mund të ndihmojnë në uljen e LDL-së, apo siç quhet ndryshe kolesterolit të keq....

9 August, 2015Lexo më shumë

Shitja e barnave pa recetë, problem serioz

Në barnatoret e Kosovës, barnat në përgjithësi, përfshirë edhe ato narkotike dhe psikotrope, shiten pa recetën e mjekut....

9 August, 2015Lexo më shumë

5 gjërat që s’duhet t’i bëni në diell

Dielli, aq sa është i bukur aq është edhe i rrezikshëm për shëndetin tonë. ...

9 August, 2015Lexo më shumë

Pini ujë sapo të zgjoheni në mëngjes

Është e rëndësishme që ju sa të zgjoheni - para se të pastroni dhëmbët dhe të lani fytyrën tuaj, të pini 600 ml ujë....

8 August, 2015Lexo më shumë

Të vegjlit s’duhet të shohin televizor

Studimi Kombëtar mbi Dhunën e Televizionit në Amerikë ka analizuar që prej vitit 1994-’97 rreth 100.000 programe të llojeve të ndryshme. Nga kjo analizë doli se gjashtë nga dhjetë programe kishin përmbajtje dhune....

8 August, 2015Lexo më shumë

Brokoli i pastron mushkëritë e dëmtuara

Ka një numër arsyesh pse duhet të hani perime. Ato e mbrojnë trupin tuaj nga infeksione dhe sëmundje të ndryshme....

8 August, 2015Lexo më shumë

Nëse vetëm njëri sy shfaqet i kuq kur bëni fotografi, vizitojeni menjëherë mjekun!

Tumoret e hershëm të syrit janë pothuajse të pamundur të zbulohen, por disa njerëz kanë shpëtuar fëmijët e tyre falë fotografive dhe shkëlqimit të pazakontë të kuq të syve të tyre....

8 August, 2015Lexo më shumë

Pse qumështi me çokollatë është i përkryer pas ushtrimeve

Sa i rëndësishëm është aktiviteti fizik në vetvete po aq është me rëndësi se me çfarë do të rifreskoni trupin tuaj pas ushtrimeve. Besoni ose jo, një nga mënyrat më të mira është qumështi me çokollatë. Në vijim jua zbulojmë se pse është kështu....

8 August, 2015Lexo më shumë

5 arsye pse duhet të hani më shumë vezë

Shumë ekspertë të shëndetit i quajnë vezët ‘ushqim perfekt’. Pjesa e bardhë dhe e verdhë e saj ju sjellin vitamina të rëndësishme, ushqyes të shëndetshëm, minerale dhe më shumë....

7 August, 2015Lexo më shumë

Rreziku nga proteinat pluhur që i merrni për të formuar trupin

Në kërkim të një trupi të përsosur, të gjithë janë duke u bërë të varur nga shtojcat e stërvitjeve, ka zbuluar një studim....

7 August, 2015Lexo më shumë

Nëse pini duhan gjatë shtatzënisë, ju do të keni një fëmijë që…

Pirja e duhanit gjatë shtatzënisë rritë rrezikun që fëmija të bëhet kriminel kur të rritet, thotë një studim....

7 August, 2015Lexo më shumë

Si të shpëtoni nga lythat?

Lythat janë shqetësime që lindin si pasojë e virusit human papilloma, i cili ka mbi 100 lloje, dhe këto lloje të ndryshme ndikojnë në mënyra të ndryshme, në varësi të sistemit imunitar që ka çdo njeri....

7 August, 2015Lexo më shumë

Në Sierra Leone 4 raste me Ebola

Shefi i virusit Ebola në Sierra Leone thotë se janë në vend janë vetën 4 raste me këtë virus dhe shpreson që rastet të bien në zero sa më shpejt që të jetë e mundur....

6 August, 2015Lexo më shumë

4 çrregullimet që do t’i keni nëse nuk pini ujë mjaftueshëm

Uji është elementi më i rëndësishëm i mbjetesës pas oksigjenit, pasi që ndihmon në funksionimin e duhur të trupit. ...

6 August, 2015Lexo më shumë

3 lojërat që ju bëjnë më të mençur

Ta sfidosh veten rregullisht me ushtrime mendore dhe aktivitete të reja do të bëni që mendja juaj të mbetet e kthjellët....

6 August, 2015Lexo më shumë

Përse nuk është mirë të pihet uji që gjatë natës ka ndenjur në gotë?

Na kanë mësuar që në mëngjes është mirë në esëll të pihet uji i zakonshëm, i cili gjatë natës ka ndenjur në gotë, pra jo të pihet uji drejtpërdrejt nga çezma. Mirëpo e keni vërejtur që uji i ndenjur ka shije të çuditshme?...

6 August, 2015Lexo më shumë

5 mënyrat se si e menaxhojnë frikën njerëzit e fortë, kur ata u hynë rreziqeve

Zakonisht kur mendoni për rreziqet, gjasat janë më të mëdha që “të mendoni skenarin më të frikshëm dhe të vendosim që më mirë të mos rrezikoni, shkruan psikoterapistja Amy Morin në librin e saj “13 Gjërat që Njerëzit e Fortë Mentalisht Bëjnë dhe Nuk Bëjnë”, transmeton lajmi.net. ...

5 August, 2015Lexo më shumë

11 shprehitë ushqyese që do të ju zgjasin jetën, sipas ekspertit të jetëgjatësisë

Ndonëse është shumë e rëndësishme ajo se çfarë hamë, ekspertët kanë gjetur se po ashtu është e rëndësishme edhe me kë drekojmë apo darkojmë. Energjia pozitive e atyre rreth nesh është e rëndësishme gati sa vet ushqimi. Nuk e kanë thënë kot shqiptarët: “bukë, kripë e zemër”. ...

5 August, 2015Lexo më shumë

Do të befasoheni nga sekreti i kësaj 110 vjeçareje…

Asaj i pëlqen mishi i pulës, fasulet e gjelbra, dhe patatet e ëmbla. Ajo fle shumë, dhe lutet - mbi të gjitha ajo po i'a del për mrekulli dhe nuk ka asnjë problem serioz me shëndetin. Por, ka 70 vjet që ajo pi tri birra në ditë dhe një gotë viski....

5 August, 2015Lexo më shumë

Receta e gruas nga Bosnja që e shëroi nga kanceri

Një grua nga Bosnja dhe Hercegovina e cila nuk ka dashur të zbulojë identitetin e saj ka ndarë formulën e fuqishme që ndihmoi atë për të kuruar kancerin....

5 August, 2015Lexo më shumë

Këshilla kur digjeni nga dielli

Kur digjesh nga dielli nuk është asnjëherë bukur , mbi të gjitha mund të jetë shenjë për dëmtimet në lëkurë që rrisin rrezikun ndaj kancerit....

4 August, 2015Lexo më shumë

Dush në verë të kuqe, trajtimi që ju bën më të rinj dhe shëron celulitin

Një verë e kuqe gjatë këtyre ditëve të nxehta të verës tingëllon me të vërtetë si një trajtim i përsosur. Por, a do ta provonit ju një dush në verë të kuqe?...

4 August, 2015Lexo më shumë

5 sinjalet e para që tregojnë se mund të keni sulm në zemër

Shumë njerëz besojnë se sulmi në zemër ndodh papritmas dhe pa paralajmërim. Sidoqoftë, sulmi në zemër nuk vjen pa paralajmërim. Ka disa shenja të cilat mund të shfaqen disa javë para se të ndodh sulmi. Mësoni se cilat janë ato dhe ndoshta do të jeni në gjendje që të reduktoni rrezikun e sulmit në zemër....

4 August, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play Stealth Sniper
  • Play Bow Master
  • Play Rock Wheels