Shëndeti – Page 84 – Lajmi.net

Aktuale

Shkencëtarët zbulojnë një kurë me lëng të dardhës

Shkencëtarët në Australi kanë zbuluar një ilaç të ri për të gjitha llojet e dhimbjeve të kokes. Është lëngu i dardhës....

10 August, 2015Lexo më shumë

Patatet na kanë bërë ‘më të mençur’, thonë shkencëtarët

Patatja po shihet si shkaktari kryesor i nxitjes së zgjerimit të jashtëzakonshëm të trurit në evolucionin njerëzor....

9 August, 2015Lexo më shumë

A ju bënë paraja të lumtur? Ja përgjigja e filozofëve

Shumë nga ne besojmë se paraja është çelësi kryesor i lumturisë. Për rrjedhojë ne përpiqemi të punojmë dhe fitojmë sa më shumë para, duke besuar se në proporcion me paranë do të rritet edhe lumturia, shkruan lajmi.net...

9 August, 2015Lexo më shumë

3 gjërat më të këqija që i shtoni në kafe

Kafeja në përgjithësi sigurisht se nuk është një gjë e keqe. Ajo ka treguar se rritë disponimin, përmirëson kujtesën dhe shëndetin e zemrës - dhe gjithashtu ulë rrezikun nga diabeti....

9 August, 2015Lexo më shumë

Roboti ‘da Vinci’ që po u ndihmon kirurgëve në operacione

Një robot kirurg me katër duar është roboti i parë i këtij lloji që është zhvilluar për të trajtuar sëmundjen e prostatës. Ky robot tani është duke u përdorur nga ekspertët e NHS në luftën kundër kancerit të mushkërive, gjithashtu....

9 August, 2015Lexo më shumë

Pjeshkë, kur keni vapë

Pse janë të mira për ju: Disa vrapues i shmangin avokadot për shkak se janë të me yndyrë të lartë (një filxhan përmban 21 gram). Por, pothuajse e gjithë ajo yndyrë vjen nga yndyrnat e shëndetshme, të cilat kur hahen, mund të ndihmojnë në uljen e LDL-së, apo siç quhet ndryshe kolesterolit të keq....

9 August, 2015Lexo më shumë

Shitja e barnave pa recetë, problem serioz

Në barnatoret e Kosovës, barnat në përgjithësi, përfshirë edhe ato narkotike dhe psikotrope, shiten pa recetën e mjekut....

9 August, 2015Lexo më shumë

5 gjërat që s’duhet t’i bëni në diell

Dielli, aq sa është i bukur aq është edhe i rrezikshëm për shëndetin tonë. ...

9 August, 2015Lexo më shumë

Pini ujë sapo të zgjoheni në mëngjes

Është e rëndësishme që ju sa të zgjoheni - para se të pastroni dhëmbët dhe të lani fytyrën tuaj, të pini 600 ml ujë....

8 August, 2015Lexo më shumë

Të vegjlit s’duhet të shohin televizor

Studimi Kombëtar mbi Dhunën e Televizionit në Amerikë ka analizuar që prej vitit 1994-’97 rreth 100.000 programe të llojeve të ndryshme. Nga kjo analizë doli se gjashtë nga dhjetë programe kishin përmbajtje dhune....

8 August, 2015Lexo më shumë

Brokoli i pastron mushkëritë e dëmtuara

Ka një numër arsyesh pse duhet të hani perime. Ato e mbrojnë trupin tuaj nga infeksione dhe sëmundje të ndryshme....

8 August, 2015Lexo më shumë

Nëse vetëm njëri sy shfaqet i kuq kur bëni fotografi, vizitojeni menjëherë mjekun!

Tumoret e hershëm të syrit janë pothuajse të pamundur të zbulohen, por disa njerëz kanë shpëtuar fëmijët e tyre falë fotografive dhe shkëlqimit të pazakontë të kuq të syve të tyre....

8 August, 2015Lexo më shumë

Pse qumështi me çokollatë është i përkryer pas ushtrimeve

Sa i rëndësishëm është aktiviteti fizik në vetvete po aq është me rëndësi se me çfarë do të rifreskoni trupin tuaj pas ushtrimeve. Besoni ose jo, një nga mënyrat më të mira është qumështi me çokollatë. Në vijim jua zbulojmë se pse është kështu....

8 August, 2015Lexo më shumë

5 arsye pse duhet të hani më shumë vezë

Shumë ekspertë të shëndetit i quajnë vezët ‘ushqim perfekt’. Pjesa e bardhë dhe e verdhë e saj ju sjellin vitamina të rëndësishme, ushqyes të shëndetshëm, minerale dhe më shumë....

7 August, 2015Lexo më shumë

Rreziku nga proteinat pluhur që i merrni për të formuar trupin

Në kërkim të një trupi të përsosur, të gjithë janë duke u bërë të varur nga shtojcat e stërvitjeve, ka zbuluar një studim....

7 August, 2015Lexo më shumë

Nëse pini duhan gjatë shtatzënisë, ju do të keni një fëmijë që…

Pirja e duhanit gjatë shtatzënisë rritë rrezikun që fëmija të bëhet kriminel kur të rritet, thotë një studim....

7 August, 2015Lexo më shumë

Si të shpëtoni nga lythat?

Lythat janë shqetësime që lindin si pasojë e virusit human papilloma, i cili ka mbi 100 lloje, dhe këto lloje të ndryshme ndikojnë në mënyra të ndryshme, në varësi të sistemit imunitar që ka çdo njeri....

7 August, 2015Lexo më shumë

Në Sierra Leone 4 raste me Ebola

Shefi i virusit Ebola në Sierra Leone thotë se janë në vend janë vetën 4 raste me këtë virus dhe shpreson që rastet të bien në zero sa më shpejt që të jetë e mundur....

6 August, 2015Lexo më shumë

4 çrregullimet që do t’i keni nëse nuk pini ujë mjaftueshëm

Uji është elementi më i rëndësishëm i mbjetesës pas oksigjenit, pasi që ndihmon në funksionimin e duhur të trupit. ...

6 August, 2015Lexo më shumë

3 lojërat që ju bëjnë më të mençur

Ta sfidosh veten rregullisht me ushtrime mendore dhe aktivitete të reja do të bëni që mendja juaj të mbetet e kthjellët....

6 August, 2015Lexo më shumë

Përse nuk është mirë të pihet uji që gjatë natës ka ndenjur në gotë?

Na kanë mësuar që në mëngjes është mirë në esëll të pihet uji i zakonshëm, i cili gjatë natës ka ndenjur në gotë, pra jo të pihet uji drejtpërdrejt nga çezma. Mirëpo e keni vërejtur që uji i ndenjur ka shije të çuditshme?...

6 August, 2015Lexo më shumë

5 mënyrat se si e menaxhojnë frikën njerëzit e fortë, kur ata u hynë rreziqeve

Zakonisht kur mendoni për rreziqet, gjasat janë më të mëdha që “të mendoni skenarin më të frikshëm dhe të vendosim që më mirë të mos rrezikoni, shkruan psikoterapistja Amy Morin në librin e saj “13 Gjërat që Njerëzit e Fortë Mentalisht Bëjnë dhe Nuk Bëjnë”, transmeton lajmi.net. ...

5 August, 2015Lexo më shumë

11 shprehitë ushqyese që do të ju zgjasin jetën, sipas ekspertit të jetëgjatësisë

Ndonëse është shumë e rëndësishme ajo se çfarë hamë, ekspertët kanë gjetur se po ashtu është e rëndësishme edhe me kë drekojmë apo darkojmë. Energjia pozitive e atyre rreth nesh është e rëndësishme gati sa vet ushqimi. Nuk e kanë thënë kot shqiptarët: “bukë, kripë e zemër”. ...

5 August, 2015Lexo më shumë

Do të befasoheni nga sekreti i kësaj 110 vjeçareje…

Asaj i pëlqen mishi i pulës, fasulet e gjelbra, dhe patatet e ëmbla. Ajo fle shumë, dhe lutet - mbi të gjitha ajo po i'a del për mrekulli dhe nuk ka asnjë problem serioz me shëndetin. Por, ka 70 vjet që ajo pi tri birra në ditë dhe një gotë viski....

5 August, 2015Lexo më shumë

Receta e gruas nga Bosnja që e shëroi nga kanceri

Një grua nga Bosnja dhe Hercegovina e cila nuk ka dashur të zbulojë identitetin e saj ka ndarë formulën e fuqishme që ndihmoi atë për të kuruar kancerin....

5 August, 2015Lexo më shumë

Këshilla kur digjeni nga dielli

Kur digjesh nga dielli nuk është asnjëherë bukur , mbi të gjitha mund të jetë shenjë për dëmtimet në lëkurë që rrisin rrezikun ndaj kancerit....

4 August, 2015Lexo më shumë

Dush në verë të kuqe, trajtimi që ju bën më të rinj dhe shëron celulitin

Një verë e kuqe gjatë këtyre ditëve të nxehta të verës tingëllon me të vërtetë si një trajtim i përsosur. Por, a do ta provonit ju një dush në verë të kuqe?...

4 August, 2015Lexo më shumë

5 sinjalet e para që tregojnë se mund të keni sulm në zemër

Shumë njerëz besojnë se sulmi në zemër ndodh papritmas dhe pa paralajmërim. Sidoqoftë, sulmi në zemër nuk vjen pa paralajmërim. Ka disa shenja të cilat mund të shfaqen disa javë para se të ndodh sulmi. Mësoni se cilat janë ato dhe ndoshta do të jeni në gjendje që të reduktoni rrezikun e sulmit në zemër....

4 August, 2015Lexo më shumë

Këta poça elektrik shkaktojnë ankth, migrenë dhe kancer

Në mënyrë që të ruhet energjia elektrike dhe paratë, shumë njerëz zëvendësojnë poçet tradicionale elektrike me poçe që kinse ruajnë energjinë dhe janë më efikase....

4 August, 2015Lexo më shumë

10 gjërat e frikshme që ndodhin kur nuk flini mjaftueshëm

Ne harxhojmë vetëm një të tretën e jetës sonë duke fjetur, por arti i gjumit mund ta përcaktojë shumicën e jetës sonë. Duke parafytyruar orën…, ballafaqimin me punë dhe shtëpi, duke u ndeshur me faktorët e pagjumësisë, ne nuk mund ta përsosim mjaft rutinën tonë të gjumit....

4 August, 2015Lexo më shumë

Pastrimi i fytyres në dush, a është i mjaftueshëm?

Pyetja se nëse fytyra pastrohet më mirë në dush tani ka një përgjigje nga ekspertët e dermatologjisë....

2 August, 2015Lexo më shumë

A duhet të hamë diçka para se të vrapojmë?

Në mëngjes vraponi me lukth të zbrazët, sepse ju duket e logjikshme që kështu do ta detyroni trupin t’i djeg ushqimet e grumbulluara dhe më shpejt ta humbë peshën e tepërt....

2 August, 2015Lexo më shumë

Shega i mbron meshkujt nga kanceri i prostatës

Shega është një frut shumë i preferuar nga personat, të cilët kërkojnë të kenë një organizëm të shëndetshëm....

2 August, 2015Lexo më shumë

Keni tension të ulët të gjakut? Ja çfarë duhet të bëni

Nëse në mëngjes pa arsye zgjoheni të pangopur me gjumë, shpesh keni dhimbje koke, keni marramendje, jeni të molisur, keni rrahje të fortë të zemrës, ankth, depresion, rritje të djersitjes, kujtesë të dobët apo apati, me siguri që vuani nga hipotensioni, apo i ashtuquajturi tensioni i ulët i gjakut. ...

2 August, 2015Lexo më shumë

Këshillat që ju duhen për një shtatzëni të shëndetshme

Shtatzënia është pjesa më e rëndësishme, e cila kërkon një kujdes të veçantë, është e rëndësishme, që gjatë kësaj periudhe femrat shtatzana të bëjnë shumë ushtrime fizike dhe të përdorin ushqime të shëndetshme....

1 August, 2015Lexo më shumë

Bananet dhe patatet, ushqimet më të mira për gjumë

A po keni probleme për të fjetur gjatë natës? Sigurohuni që të hani banane dhe patate pak orë para se të shkoni në shtrat, për të pasur një gjumë më të mirë....

1 August, 2015Lexo më shumë

Cili stil i fjetjes është më i shëndetshmi?

Stili juaj i preferuar i fjetjes mund të ju japë dhimbje të shpinës dhe të kokës. Zbuloni se cilat janë pozicionet më të mira për trupin tuaj – plus cilave duhet t’u shmangeni....

1 August, 2015Lexo më shumë

Shkencëtarët do të ‘rrisin’ lëkurë njeriu në laboratore

Shkencëtarët janë duke studiuar një mënyrë për të rritur sintetikisht lëkurë të njeriut në laborator – diçka që mund të revolucionarizojë trajtimet e lëkurës tek pacientët që kanë pësuar dëmtime apo djegie....

1 August, 2015Lexo më shumë

Vuani nga stresi? Blini një akuarium!

Akuariumi jo vetëm që përmirëson humorin, por gjithashtu ulë presionin e gjakut dhe përmirëson të rrahurat e zemrës....

1 August, 2015Lexo më shumë

Zemërimi dëmton mëlçinë

Mendimi negativ i vazhdueshëm mund të shkaktojë dëme në trupin tuaj, madje nga ana tjetër mund të shkaktojë edhe dëmtime të organeve....

31 July, 2015Lexo më shumë

Fëmijët që përdorin iPad janë në rrezik nga sëmundje kronike

Fëmijët të cilët kalojnë më shumë se 30 minuta duke qëndruar në një vend me iPad mund të zhvillojnë sëmundje kronike të qafës dhe shpinës më vonë, thonë ekspertët....

31 July, 2015Lexo më shumë

Shkencëtarët tregojnë pse mjalti është ilaçi më i mirë natyral

Mjalti është një super ushqim me plot probiotikë, antioksidantë, vitamina dhe minerale. Ajo është e pasur me vitaminë A, vitaminë B2, B5 dhe vitaminë C....

31 July, 2015Lexo më shumë

Uji para apo pas ushqimit?

Uji ka një rëndësi të veçantë në shëndetin e organizmit tonë prandaj është e rëndësishme që herë pas herë të bëni të mundur që të konsumoni sasinë e duhurtë ujit në momentin e duhur....

30 July, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

Kim Jung, bëhet pjesë e batutave
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Stealth Sniper
  • Play Urban Basketball
  • Play Supercar Showdown
  • Play Bike Rivals