Shëndeti – Page 84 – Lajmi.net

Aktuale

Mbroni familjen tuaj nga gripi me anë të këtyre metodave

Gjatë stinës së dimrit në qarkullim kemi dhe shumë viroza të cilat janë kryesisht të rrugëve të sipërme respiratore....

5 December, 2016Lexo më shumë

Lëngu që pastron mëlçinë e eleminon dhjamin

Pastrimi i mëlçisë është një nga gjërat më të rëndëisshme që duhet t’I bëni trupit, herë pas here. Nëse toksinat qëndrojnë gjatë në trup mund të shkaktojnë probleme me kalimin e kohës....

4 December, 2016Lexo më shumë

‘Njerëzit e natës’ janë më inteligjentë

Flini dhe zgjoheni vonë? Shkenca sapo zbuloi diçka të mrekullueshme për ju....

4 December, 2016Lexo më shumë

Këto janë shenjat që tregojnë se keni gurë në veshka

Gurët në veshka ngujohen në traktin urinar të cilët shkaktojnë dhimbje serioze. Nganjëherë njerëzit i injorojnë simptomat që tregojnë se gurët janë formuar në veshka. ...

4 December, 2016Lexo më shumë

15 fakte interesante rreth trupit të njeriut

Trupi ynë i ngjan një fabrike që punon në mënyrë perfekte. Sytë, veshët, stomaku, zemra dhe të gjithë organet e tjera koordinohen njëherazi si një konglomerat i palodhur. Ajo që nuk dimë është se pas çdo organi apo sistemi fshihen fakte shumë interesante....

4 December, 2016Lexo më shumë

Studimi: Ja çfarë ndodh me foshnjet të cilat lindin me vonesë

Një studim i fundit i bërë në fushën e pediatrisë ka treguar se foshnjet të cilat lindin me vonesë mund të kenë një nxitje në tru....

4 December, 2016Lexo më shumë

Njihuni me vajzën që ka zemrën jashtë trupit

Të mbash zemrën në duar është frazë që e kemi dëgjuar vetëm kur flitet për dashurinë por kështu nuk është për këtë vajzë nga Rusia....

4 December, 2016Lexo më shumë

Si të shëroni dhimbjet e dhëmbit brenda pak minutash

Shumë fëmijë dhe të rritur preken nga dhimbjet e dhëmbëve, të cilat vijnë si pasojë e degradimeve të dhëmbëve. Bakteret orale në gojën tuaj, të cilat ushqehen nga sheqeri, prodhojnë acide, të cilat çojnë në shkatërrimin e dhëmbëve....

4 December, 2016Lexo më shumë

Të gjithë e konsumojnë çdo ditë, por nuk e dinë se shkakton kancerin

Hulumtuesit nga Kaiser Permanente kanë kryer një studim me të cilin kanë dëshmuar se gratë me kancer në gji që konsumojnë produkte djathore me përqindje të lartë të yndyrës pas diagnozës, kanë shënuar rritje në rrezikun të vdesin nga kjo sëmundje....

4 December, 2016Lexo më shumë

Kjo bimë e ngjashme me marijuanën rritet kudo në oborret tona, përfitimet nga ajo do t’ju habisin (FOTO)

Shumë njerëz ende nuk janë njohur me këtë bimë ose e konsiderojnë atë si farë të keqe, por ajo nuk është e tillë. Kjo bimë është kultivuar për herë të parë në Indi, e tani mund të gjindet kudo....

4 December, 2016Lexo më shumë

Vetëshërimi në shtëpi: Me shtypjen e këtyre pikave mund t’i shëroni të gjitha organet

Në këmbët e njeriut ekzistojnë mijëra përfundime nervore. Shtypjet e veçanta në pika të caktuara të cilat gjenden në shputa, do t’ju ndihmojnë, jo vetëm që të relaksoheni, por edhe të stimuloni tërë organizmin për të funksionuar mirë....

4 December, 2016Lexo më shumë

Trajtime natyrale ndaj virozave të dimrit

I ftohti që sjell stina e dimrit shoqërohet me infeksione apo viroza të ndryshme. Edhe pse ka ilaçe që janë lehtësisht të disponueshme për ne, më e mira mbetet që gjëndjet gripale ti trajtojmë me mënyra natyrale, duke zvogëluar efektet anësore nga përdorimi i medikamenteve....

3 December, 2016Lexo më shumë

Çka nuk bën të mbani në frigorifer

Temperaturat e ulëta ruajë freskinë e ushqimit dhe pengojnë zhvillimin e baktereve, por ndonjëherë shkaktojnë më shumë dëm sesa dobi, andaj këto ushqime mos i mbani në frigorifer....

3 December, 2016Lexo më shumë

Rregullat e një mëngjesi të shëndetshëm

Studimet këshillojnë të konsumojmë mëngjes patjetër, duke theksuar se është vakti më i rëndësishëm i ditës....

3 December, 2016Lexo më shumë

Studimi: Ja sa herë në ditë duhet të hamë

Të ushqehemi 3 herë në ditë është gjëja më e shëndetshme që jemi mësuar të bëjmë, të paktën jemi rritur dhe ushqyer me këtë ide. ...

3 December, 2016Lexo më shumë

Pirja e tepërt e ujit është e rrezikshme, paralajmërojnë mjekët

Duke u thënë njerëzve që të “pinë shumë lëngje”, kur janë të sëmurë, mund të jetë e rrezikshme, kanë paralajmëruar mjekët....

3 December, 2016Lexo më shumë

Ushqimet e mëngjesit që ju ndihmojnë të digjni kaloritë gjatë dimrit

Dimri mund të jetë stina perfekte për të humbur kilet e shumta, pavarësisht të ftohtit. Ekzistojnë disa ushqime të veçanta, të përshtatshme për këtë sezon dhe që janë në gjendje t’ju bëjnë të digjni shumë yndyra dhe kalori!...

2 December, 2016Lexo më shumë

Pesë arsye pse rekomandohet seksi në mëngjeset e dimrit

Ashu siç ndryshon humori nga njëra ditë në tjetrën, për një arsye a një tjetër, ndryshon edhe jeta seksuale. Në fak, shumë ekspertë thonë se çiftet tentojnë të kenë jetë seksuale më aktive gjatë dimrit se sa gjatë muajve të tjerë të vitit....

2 December, 2016Lexo më shumë

Pse birra është e mirë për shëndetin tuaj?

Secili që ka provuar të mbajë dietë, e di se duhet ta ndërpresë konsumimin e karbohidrateve dhe ushqimeve të yndyrshme, përfshirë këtu edhe birrën. ...

2 December, 2016Lexo më shumë

Sheh në ëndërr sikur bie nga një lartësi apo pengohesh nga diçka? Përgjigjja është me sy hapur

Ke ëndërruar ndonjëherë sikur bie nga një lartësi apo pengohesh nga diçka? Të ndodh shpesh të shohësh në ëndërr sikur bie? ...

2 December, 2016Lexo më shumë

Një gjest i thjeshtë dhe i mrekullueshëm për të reduktuar stresin

Tashmë jetojmë në nivele kaq të larta të stresit sa mund të karikojmë një central elektrik....

2 December, 2016Lexo më shumë

Pse jam gjithmonë i uritur? (Video)

Dremitjet e vogla dhe streset ju bëjnë të uritur. Të shohësh televizor të bën të uritur. Madje edhe përmasat e gabuara të pirunit ju bëjnë të uritur. ...

2 December, 2016Lexo më shumë

Do bësh djalë apo vajzë? 15 mënyra “popullore” për të zbuluar gjininë e fëmijës që pret

Jeni shtatzënë dhe dëshironi që sa më parë të zbuloni seksin e fëmijës që prisni? Kjo gjë mund të zbulohet me anë të një ekografie që bëhet në javën e 12 të shtatzanisë, por ka edhe disa mënyra “popullor” që mund të tregojnë seksin e fëmijës që në muajt e parë....

2 December, 2016Lexo më shumë

Metoda e lashtë kineze që pengon kancerin

Mjeku kinez dr. Lai Chiu Nan rekomandon metodën plotësisht natyrore të eliminimit të gurëve në tëmblin e fshikëzës, të cilët janë shumë të rrezikshëm, përveç që shkaktojnë dhembje, ata shkaktojnë edhe sëmundjen e verdhëzës, madje edhe kancerin....

2 December, 2016Lexo më shumë

Piu ujë me limon dhe mjaltë për një vit, dhe ja çfarë i ndodhi

Në këtë artikull do të mund të lexoni për eksperiencën e Crystal Davis me një eksperiment të cilin ajo e bëri duke pirë ujë të ngrohtë me limon dhe mjaltë, çdo mëngjes për një vit të tërë....

2 December, 2016Lexo më shumë

Spinaqi mrekulli shëndetësore, ja pse duhet të hani më shpesh

Spinaqi është i pasur me minerale, dhe ka një varg përfitimesh shëndetësore nga konsumi i tij. ...

2 December, 2016Lexo më shumë

Çfarë ndodhë nëse nuk hani mish për një vit?

Nëse hiqni dorë nga mishi, jo vetëm që do të bëni mirë për ndryshimet klimatike, por do t’i sillni vetes edhe shumë përfitime shëndetësore....

2 December, 2016Lexo më shumë

Kurrë mos qëndroni në shtrat gjatë gripit, ja pse

Kur ju bie gripi, nganjëherë ju duket se gjëja më e mirë për të bërë është të qëndroni në shtrat. ...

2 December, 2016Lexo më shumë

Lënia e cigares edhe në moshën 60-vjeçare zgjat jetën

Studiuesit thonë se nëse lënia e cigares edhe në moshën 60-vjeçare mund të ndikojë në zgjatjen e jetës. ...

2 December, 2016Lexo më shumë

Si të përmirësojmë jetën tonë

Festimet e arritjeve të vogla na motivojnë shumë më tepër për misionet më të vështira. Studimet tregojnë se festimet na ndhmojnë të kemi një jetë më të mirë. Ne kemi nevojë për më shumë shtrëngime duarsh....

1 December, 2016Lexo më shumë

Kërpudhat magjike, e luftojnë ankthin e depresionin

Drogat halucinogjene që paraqiten te kërpudhat magjike, mund të kenë efekt të shpejtë në trajtimin e ankthit dhe depresionit te pacientët që vuajnë nga kanceri, një efekt që mund të zgjasë për muaj të tërë....

1 December, 2016Lexo më shumë

Bëjeni këtë test për pesë sekonda që të zbuloni se sa të stresuar jeni! (Foto)

A jeni të stresuar tani? Sa të stresuar jeni? A jeni aq të stresuar sa për të shkuar në pushime, apo ndoshta edhe aq të stresuar sa për të shkuar në spital? ...

1 December, 2016Lexo më shumë

Sëmundja misterioze e 15- vjeçarës, mjekët të habitur nga gjendja e saj (Pamje të rënda)

Një 15-vjeçare në mënyrë të dëshpëruar është ngujuar në ambientet e spitalit për 10 javë të tëra pasi një sëmundje misterioze e ka lënë atë me shenja në gjithë trupin....

1 December, 2016Lexo më shumë

Nëse i keni këto simptoma, mos u puthni më

Mesa duket, puthjet përveç kënaqësisë që të falin, janë edhe të rrezikshme për shëndetin. Nëse keni dëgjuar ndonjëherë se ndokush është sëmurë nga puthjet, me siguri nuk jeni dakord në lidhje me këtë. Mësoni gjithçka nga ky infeksion i rrezikshëm virusal…...

1 December, 2016Lexo më shumë

I keni këto puçrra të kuqe nëpër trup? Ja çfarë janë ato dhe përse janë të rrezikshme

Këto puçrra të vogla të kuqe janë goxha problem i shpeshtë, por nuk është bash e parrezikshme se a është fjala për sukrep, skuqje apo puçrra. Ja përgjigjja....

1 December, 2016Lexo më shumë

19 faktet mahnitëse që s’i keni ditur për rreth trupit tuaj

Ne kemi tendencë për të menduar se e njohim trupin tonë në mënyrë të përkryer. Dhe se e dimë se si trupi punon dhe çfarë ndryshimesh dhe procesesh ndodhin në të çdo sekondë....

1 December, 2016Lexo më shumë

Parandalo dhimbjet menstruale në këtë mënyrë

Është vërtetuar se 90% të femrave do të provojnë dhimbjet e tmershme përgjatë ciklit menstrual dhe për shumë mundësi këto dhimbje mund të jenë të tepërta, e shumë të padurueshme....

1 December, 2016Lexo më shumë

Nëse i keni këto simptoma, mos u puthni më

Mesa duket, puthjet përveç kënaqësisë që të falin, janë edhe të rrezikshme për shëndetin. Nëse keni dëgjuar ndonjëherë se ndokush është sëmurë nga puthjet, me siguri nuk jeni dakord në lidhje me këtë. Mësoni gjithçka nga ky infeksion i rrezikshëm virusal…...

1 December, 2016Lexo më shumë

Qumështi i bletës dhe efektet kuruese të tij

Qumështi i bletës përmban të gjithë aminoacidet esenciale për njeriun. Enzima dhe derivatet e tyre. Sheqer: fruktozë dhe glukozë. Yndyra 80-90 për qind, por ato janë neutrale dhe nuk i bëjnë dëm organizmit. Minerale: kalium, kalcium, natrium, zink, hekur, bakër dhe mangan. Vitamina: B1, B2, B5, B6, acid folik, vitaminë H. Hormoni: progesteron, estrogjen, testosteron....

1 December, 2016Lexo më shumë

Zgjimi i shpeshtë gjatë natës është vërtet shqetësues

Nëse zgjoheni shpesh gjatë natës,nuk duhet ta neglozhoni. Një studim masiv sugjeron se njerëzit të cilët mezi flenë natën janë të rrezikuar ndaj komplikacioneve në zemër....

30 November, 2016Lexo më shumë

16 arsye pse duhet të hani sa më shumë molla

Një nga shprehjet më të njohura është që një mollë në ditë dhe mjeku do qëndrojë larg jush....

30 November, 2016Lexo më shumë

Hidja, ilaçi popullor i lashtësisë

Hidja, ky frut i vogël dhe me prejardhje nga Azia, është ndër frutat më të pasura me lendë ushqyese dhe me një ndikim të madh  në shëndet. Hidja është përdorur që në lashtësi, dhe ka rezultuar se është një ilaç popullor i cili i bën mirë shëndetit....

30 November, 2016Lexo më shumë

Ja pse duhet të konsumoni tre kafe në ditë

Tre kafe në ditë ulin rrezikun për tu prekur nga dementia, (një lloj sëmundje mendore që nënkupton dëmtimin dhe prekjen fizike të trurit), sipas shkencëtarëve....

30 November, 2016Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play iStunt 2
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Urban Basketball