Shëndeti – Page 3 – Lajmi.net

Aktuale

Këto janë 6 ushqimet që shkaktojnë inflamacion

Sëmundjet e zemrës, kanceri, alzaimeri dhe aknet janë thjesht disa nga pasojat e mundshme të inflamaciont të lartë të organizmit....

11 September, 2017Lexo më shumë

Shëroni hemorroidet me këtë ilaç natyral

Hemorroidet janë patologji shumë e zakonshme që prekin të paktën një herë në jetën e tyre pothuajse të gjithë popullatën. Problemi ndodh me frekuencë të barabartë në të dyja gjinitë, edhe pse tek gratë duhen marrë parasysh rreziqet e mundshme që lidhen me shtatzëninë....

11 September, 2017Lexo më shumë

Shpëtoni nga infeksioni në sy duke përdorur vetëm një fetë karrote

Infeksioni i syve është një gjë e bezdisshme dhe shfaqet në qëpallë për shkak të infeksionit në gjëndrën dhjamore....

10 September, 2017Lexo më shumë

Çaji i mentës për dhimbjet e kokës

Përfitime të shumta nga çaji i mentës. ...

10 September, 2017Lexo më shumë

Ecni shpejt ose ngadalë? Kjo është një tregues i madh për shëndetin tuaj

Sa shpejt ecni? Përgjigja juaj e sinqertë mund të parashikojë rrezikun tuaj për sëmundjet e zemrës....

10 September, 2017Lexo më shumë

Sa më pak nga ky përbërës, aq më larg dhimbjet e kokës

Kërkimet e fundit shkencore kanë zbuluar se kripa klasifikohet si veçanërisht e dëmshme për njerëzit me dhimbje koke....

10 September, 2017Lexo më shumë

Përse duhet të hani ushqimin djegës?

Cilat janë dobitë e ushqimit djegës? ...

10 September, 2017Lexo më shumë

Mrekullia e shushunjave për rigjenerimin e lëkurës

Nuk është më sekret që bukuria e yjeve, prej vitesh është pasojë e produkteve natyrore. Një nga terapitë më të mira, më të shtrenjta e më të pazakonta është terapia e shushunjave....

10 September, 2017Lexo më shumë

Pirja pasive e duhanit shkakton ndryshime të pakthyeshme në enët e gjakut të fëmijëve

Pirja pasive e duhanit shkakton ndryshime të pakthyeshme në enët e gjakut tek fëmijët dhe rrit rrezikun që në moshën madhore të vuajnë nga sulmet në zemër apo goditjet në tru, sipas një studimi të madh ndërkombëtar të publikuar të mërkurën....

10 September, 2017Lexo më shumë

Gruaja 43 vjeçare që ka lindur 11 fëmijë (Video)

Të bëhesh prind është një nga dëshirat më të dëshiruara për çdo çift....

10 September, 2017Lexo më shumë

Prindër, mos pini asesi duhan para fëmijëve, ja çfarë i’u shkaktoni

Pirja pasive e duhanit shkakton ndryshime të pakthyeshme në enët e gjakut tek fëmijët dhe rrit rrezikun që në moshën madhore të vuajnë nga sulmet në zemër apo goditjet në tru, sipas një studimi të madh ndërkombëtar të publikuar të mërkurën....

10 September, 2017Lexo më shumë

Dhimbje gjatë ciklit menstrual? Mjekja jep formulën që ju çliron përgjithmonë

Me cikël të rregullt menstrual do të kuptojmë një cikël që vjen në mënyrë të rregullt periodike dhe brenda skemës normale. Një herë në 21 ditë, një herë në 28 ditë dhe një herë në 32 ditë. Çdo deviacion nga kjo skemë quhet çrregullim menstrual. ...

10 September, 2017Lexo më shumë

Yndyrna që dobësojnë?! Po ka dhe duhet t’i njihni të gjitha!

Në vend që t’i eliminoni të gjitha yndyrat nga dieta juaj, përqendrohuni që të konsumoni ato të duhurat. Kontrolloni raftet e ushqimeve që të mos mbani fare yndyra të dëmshme. ...

10 September, 2017Lexo më shumë

Si të shmangim problemet e vazhdueshme të tretjes dhe fryrjes së barkut

Ndryshimet në sistemin tretës, mund të jenë të vogla, por acaruese. Nëse keni shtuar në peshë, mund të ndieni urth, mund të keni vështirësi në tretjen e bulmetit ose të perimeve të pagatuara....

10 September, 2017Lexo më shumë

Kujdes! Këta persona e kanë të ndaluar të hanë hurdhra

Për shumë vite, hudhra, përdoret si mjet terapeutik për shumë sëmundje, dhe së fundmi janë zbuluar dhe vetitë e saj mbrojtëse ndaj sëmundjeve të zemrës, tumoreve si dhe efekte antibakteriale të fuqishme....

9 September, 2017Lexo më shumë

Shenjat paralajmëruese të ulcerës së stomakut që nuk duhet të injoroni kurrë

Ulcera është një lezion i mukozës/cipës gastrike (stomakut)....

9 September, 2017Lexo më shumë

Pesë mënyra për t’u liruar nga stresi

Ju mund ta dini se çfarë mendimesh ju stresojnë. Përpiqeni t’i ndryshoni, por më kot. Ato mbeten në trurin tuaj. Përsëriten e përsëriten vazhdimisht. Bashkë me to mbeten në trupin tuaj edhe ankthi, mërzia, zemërimi që i shoqëron. Nëse nuk mundeni t’i ndryshoni dot, ju të paktën, mund t’i kontrolloni ato. T’i ndaloni që të shprehen. T’i pakësoni, të minimizoni efektin e tyre mbi ju, madje edhe t’i shmangni, të paktën për një farë kohe....

9 September, 2017Lexo më shumë

Gjimnastika e trurit, mënyra më e mirë për të ruajtur shëndetin mendor dhe ekuilibrin emocional

Gjithmonë më ka pëlqyer që ta sfidoj trurin me fjalëkryqe ose me ushtrime mendore. ...

9 September, 2017Lexo më shumë

Shenjat paralajmëruese të ulcerës së stomakut që nuk duhet të injoroni kurrë

Ulcera është një lezion i mukozës/cipës gastrike (stomakut)....

9 September, 2017Lexo më shumë

Arsyet shëndetësore përse ju djeg vazhdimisht urina

Djegia e urinës është një gjendje aspak e panjour për të gjithë, për të mos thënë edhe një ndër më problematiket pasi pengon një nga proceset më të rëndësishme të organizmit: filtrimin e gjakut dhe toksinave....

9 September, 2017Lexo më shumë

Produktet e përditshme që dëmtojnë seriozisht shëndetin tuaj

Njerëzit përdorin gjëra që nuk u nevojiten dhe dëmtojnë shëndetin e tyre. Shpesh për këtë është faji i kompanive dhe marketingut të produkteve të tyre....

9 September, 2017Lexo më shumë

Arsyet për t’i thënë jo kafeinës

Kafeina është lëndë e veçantë që gjendet në kokrrat e kafesë e në disa bimë të tjera. Kafja përmban 1,2% kafeinë ndërsa çaji 1,9%, kjo lëndë ka veti nxitëse për sistemin nervor, për zemrën, për qarkullimin e gjakut, etj....

8 September, 2017Lexo më shumë

Uthulla, soda, çorapet dhe produkte të tjera që mund të shpëtojnë jetën tuaj

Sa herë që dilni në natyrë ose keni probleme në shtëpi duhet të dini se si të mbroni veten. Ndonjëherë disa produkte që nuk ju shkonte mendja mund të shpëtojnë jetën tuaj....

8 September, 2017Lexo më shumë

Ushqimet e duhura për nënat më fëmijë në gji

Prodhimi i qumështit kërkon mbi të gjitha një rritje të nevojave për kalcium, proteina dhe ujë: një rritje e tillë duhet të përballohet pikërisht me anë të ushqyerjes, në të kundërt nevojat e fëmijës do të plotësohen nëpërmjet organizmit amtar....

8 September, 2017Lexo më shumë

Mos hidhni akull në ujë

S’ka më bukur se ditët e ngrohta, aq më parë nëse keni kohë që të uleni në ndonjë kopsht të mrekullueshëm dhe të porosisni pijen e preferuar me mjaft akull dhe të kënaqeni duke u freskuar. ...

8 September, 2017Lexo më shumë

12 kuriozitete interesante mbi paratë

Si funksionon kartmonedha plastike e anglezëve? Cila është monedha më e shkëmbyeshmë në botë? A dinë mamjumët të përdorin paratë? Cili është personazhi historik që shfaqet më shumë në kartmonedha? Cili është ndryshimi mes monedhës virtuale dhe kriptomonedhës? 12 kuriozitete të vogla mbi paratë....

8 September, 2017Lexo më shumë

Uji i vluar dy herë, i rrezikshëm për jetë

Shumica kanë zakon që ujin e vlojnë më herët të cilin e lënë në enën në të cilën e kanë vluar por që më vonë e vlojnë sipas nevojës. Uji i tillë është shumë i dëmshëm për shëndetin, sepse me rastin e vlimit përsëdyti liron arsen, nitrate dhe fluor....

8 September, 2017Lexo më shumë

Zbardhni dhëmbët në më pak se 2 minuta, me këtë recetë të thjeshtë

Dhëmbët e bardhë janë diçka që ne të gjithë dëshirojmë t’i kemi. Ata ndikojnë në vetëvlerësimin tonë dhe njëkohësisht na e zbukurojnë buzëqeshjen, por të gjithë e dimë se ata mund të jenë të vështira për t’u arritur....

7 September, 2017Lexo më shumë

Ju kujtohet gruaja në foto që peshonte mbi 500 kilogramë?! Ja si duket sot (Foto/Video)

Marja Rosales ishte pjesë e mediave një kohë të gjatë për shkak të peshës së madhe të saj, por sot ajo duket krejtësisht ndryshe....

7 September, 2017Lexo më shumë

Kujdes kur keni marramendje

Specialistët na këshillojnë ta marrim seriozisht dhe të kontrollojmë marrjen e mendve, sepse mund të jetë shenjë paralajmëruese e një sëmundjeje tumorale të veshit të brendshëm....

7 September, 2017Lexo më shumë

Mësoni cilët persona e kanë të ndaluar konsumimin e hudhrës!

Për shumë vite, hudhra, përdoret si mjet terapeutik për shumë sëmundje, dhe së fundmi janë zbuluar dhe vetitë e saj mbrojtëse ndaj sëmundjeve të zemrës, tumoreve si dhe efekte antibakteriale të fuqishme....

7 September, 2017Lexo më shumë

Arsyeja se përse gjatë natës zgjoheni shpesh

Problemet kronike me gjumin janë të ndërlidhura me fibrilacion atrial të përkohshëm, por edhe me çrregullimet e rrezikshme të ritmit të zemrës, tregon një studim....

7 September, 2017Lexo më shumë

Ndryshimet që pëson trupi kur hiqni dorë nga mishi

Së pari, duhet të dini se, mosngrënia e mishit që tregtohet sot, në shumicën e rasteve “i fryrë” artificialisht, sjell vetëm të mira. Por, edhe nëse mishi do të ishte i rritur mirë dhe i shëndetshëm, nuk këshillohet që të hahet me shumicë....

6 September, 2017Lexo më shumë

Uthulla – cili lloj për cilin ushqim

Uthulla është ushqimi të cilin sikurse kripën ose vajin e marrim si të mirëqenë. Po ajo ka histori interesante dhe aplikime të shumta: përveç në sallata, mund ta përdorim në gjella të ndryshme, duke përfshirë edhe desertët. I atribuohen edhe veçoritë shëruese....

6 September, 2017Lexo më shumë

Lëngu që shkrin kilogramët e tepërt

Planifikoni që të humbni peshë që të mund të bëni belin tuaj më  të hollë?...

6 September, 2017Lexo më shumë

Për 5 ditë asnjë gjurmë nga diabeti, ja si ta përgatisni lëngun e karrotave

Diabeti është sëmundje, nga e cila preken të moshuarit dhe të rinjtë. Shkaku më i shpeshtë është stresi, e po ashtu edhe ushqimi jo i shëndetshëm dhe jo i rregullt. Me shtimin në peshë, shtohet edhe rreziku për t’u prekur nga diabeti. ...

6 September, 2017Lexo më shumë

Shkon të zgjasë qerpikët, ajo që i ndodh është e tmerrshme (Foto)

Një vajzë vendosi të zgjasë qerpikët duke shkuar në një qendër kozmetike por ajo çfarë i ka ndodhur ka qenë e tmerrshme....

6 September, 2017Lexo më shumë

Hani 2 kumbulla të tilla në ditë dhe ndryshimi është i pabesueshëm

Kumbulla është një zgjedhje e pashmangshme e çdo amvise për të përgatitur ushqim për dimër, dhe përveç se janë më të përdorura për përgatitjen e gjalpë dhe marmelatave, sigurisht është e këshillueshme për t’i ngrënë edhe të freskëta....

6 September, 2017Lexo më shumë

Lirojeni stresin për më pak se pesë minuta me këtë metodë (Foto)

Stresin e përjetojmë çdokush në përditshmëri, mirëpo nuk ai përfshin çdo orë të jetës suaj....

6 September, 2017Lexo më shumë

Këtë bimë e keni në kopsht, por nuk e keni ditur që shëron rënien e flokëve!

Këtë bimë shumë herë e keni pasur në dorë, por nuk keni pasur dijeni që ajo ju ndihmon kundër rënies së flokëve....

6 September, 2017Lexo më shumë

Ja pse dalin puçrrat

Shfaqja e puçrave në fytyrë është problem që i përket kryesisht periudhës së pubertetit dhe adoleshencës ,por kjo nuk do të thotë që pas të 20-ave nuk mund t’ju dalin më akne. Hulumtimet tregojnë se 35% e grave në 30-at e tyre, 26% në 40-tat e tyre dhe 15% në moshën 50 vjeçare vuajnë nga problemet me fytyrën....

6 September, 2017Lexo më shumë

Mungesa e bikarbonatit në organizëm, mund të ndikojë në vdekje të hershme

Shumica nga ne, mendojmë se soda e bikarbonatit nevojitet për t’i bërë ëmbëlsirat dhe biskotat më të mira. Mirëpo, hulumtimet tregojnë se soda, edhe mund të shpëtojë jetë....

6 September, 2017Lexo më shumë

Kujdes: Ky është një nga ushqimet që shkakton kancerin (VIDEO)

Kanceri është emri i zakonshëm që përfshin një sërë sëmundjesh të lidhur me një proces të pakontrolluar që vërehet në ndarjen e qelizave....

6 September, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Urban Basketball
  • Play Bow Master Japan
  • Play Bubble Trouble