Shëndeti – Page 3 – Lajmi.net

Aktuale

Katër vajrat esencialë që kurojnë dhimbjen e migrenës brenda 1 ore

Migrena është një sëmundje neurologjike tepër problematike që shoqërohet me dhimbje koke të karakterit pulsues. ...

18 July, 2017Lexo më shumë

Ndërroni brushën e dhëmbëve çdo 2-3 muaj

Sipas një studimi të kryer së fundmi, furca e dhëmbëve përmban më shumë se 10 milionë baktere, duke përfshirë E. coli dhe staphylococcus. ...

18 July, 2017Lexo më shumë

Gruaja që humbi 65 kg, shmangu 4 ushqime që shqiptarët i hanë çdo ditë (FOTO)

Casey Gemmell, një grua nga Australia ka humbur 65 kilogramë, duke mos konsumuar katër ushqime që shqiptarët i hanë çdo ditë. ...

18 July, 2017Lexo më shumë

Katër ushqimet të cilat luftojnë dhimbjen

Kur jeni të lodhur nga sëmundjet, duke përdorur shumë tableta për çfarëdo lloj sëmundjeje dhe dhimbja ju bën të ndiheni sikur jeni duke jetuar në farmaci, nuk është çudi që disa prej nesh më parë zgjedhin të durojnë një dhimbje koke sesa të marrim ilaçe kundër dhimbjes....

17 July, 2017Lexo më shumë

Peshku redukton sëmundjet e zemrës dhe të kancerit

Dy të tretat e njerëzve në Britani po e vënë shëndetin e tyre në rrezik duke mos ngrënë mjaftueshëm peshk....

17 July, 2017Lexo më shumë

Katër gabime gjatë përdorimit të vajit të ullirit

Të gjithë tashmë e dimë se vaji i ullirit, për shkak të përbërjes së vet specifike, është i dobishëm për organizmin tonë, por shumë njerëz nuk dinë ta zgjedhin dhe përdorin atë si duhet....

17 July, 2017Lexo më shumë

Kështu përhapet kanceri nëpër trup (Video)

Mënyra se si çdo qelizë e kancerit përhapet rreth trupit është kapur në video nga një ekip në Japoni.Indet normale të trupit shfaqen me ngjyrë të gjelbrët, ndërsa kanceri shfaqet me pika të kuqe intensive...

17 July, 2017Lexo më shumë

Shpëlan bakteret nga goja, eliminon erën e keqe: Këtë recetë ia vlen ta përshkruani!

Krahas shkuarjes së rregullt te dentisti, ka rëndësi edhe higjiena e rregullt....

17 July, 2017Lexo më shumë

Ja 3 gabimet e përditshme që na plakin para kohe

Lista e gjërave që mund të na plakin është e pafundme. Ekspozimi i madh në diell, ëmbëlsirat dhe deri edhe pozicioni i gjumit mund të nxitin plakjen....

17 July, 2017Lexo më shumë

Zbuloni çfarë i shkakton organizmit mungesa e hekurit (Video)

Mungesa e hekurit mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të zemrës....

17 July, 2017Lexo më shumë

Këshilla mjekësore – Problemet me aknet, shkaktarët dhe trajtimi i tyre

Aknet janë problem i lëkurës që më së shumti shfaqet në pubertet....

17 July, 2017Lexo më shumë

Të mirat që përfitoni nga pirja e ujit esëll në mëngjes

Një nga mënyrat më të mira për të përmirësuar shëndetin tuaj, është pirja e ujit esëll në mëngjes. Ndoshta shumë prej jush nuk mund të ndjejë asnjë shije të ujit kur e pinë pa konsumuar asgjë, por është shumë e vlefshme....

17 July, 2017Lexo më shumë

Llojet e panjohura të kancerit

Kanceri është sëmundje vdekjeprurëse që po merr çdo vit me mijëra jetë njerëzish....

16 July, 2017Lexo më shumë

Si të dukeni bukur pa makeup (Video)

Çka duhet të përdorni për të pasur një fytyrë të bukur edhe pa makeup?...

16 July, 2017Lexo më shumë

Gjetën 27 thjerrëza në syrin e saj

Një 67 vjeçare ishte bërë gati për t’u operuar nga katarakti në spitalin e Solihull në Angli....

16 July, 2017Lexo më shumë

Përse teshtijmë?

Si edhe me rastin e kollitjes kur nxjerrim “tepricën” e dëmshme nga rrugët e frymëmarrjes, kur teshtijmë nxjerrin atë që na “sulmon” hundën: polenin, pluhurin, bakteret, viruset... Teshtitja është mënyra në të cilën trupi ynë mban të pastër sinuset dhe gavrën e hundës....

16 July, 2017Lexo më shumë

Harrojeni depilimin dhe rruajtjen: Receta e thjeshtë largon qimet e trupit përgjithmonë

Edhe pse mënyrat më të zakonshme për të larguar qimet e trupit janë depilimi apo rruajtja, ato zakonisht kanë efekte anësore si shenjat, skuqjet etj. ...

16 July, 2017Lexo më shumë

Nënat që pijnë duhan në shtatzëni lindin fëmijë që kryejnë vepra penale!

Hulumtimet e reja kanë zbuluar se të rinjtë, nënat e të cilëve kanë pirë duhan, mund të kenë një rrezik më të lartë të sjelljes antisociale dhe kryerjes së veprave penale....

16 July, 2017Lexo më shumë

Pastroni veshkat për 15 ditë: recetë e lehtë dhe e shpejtë!

Gjithnjë e më shumë njerëz vuajnë nga gurët në veshka për të cilët përshkruhen ilaçe që ndihmojnë në afat të shkurtër apo pacientët trajtohen me metoda të vogla apo të mëdha invazive pas të cilave periudha e këndelljes është e mundimshme dhe stresuese....

15 July, 2017Lexo më shumë

E pabesueshme! Shkencëtarët arrijnë të krijojnë zemrën e njeriut

Shkencëtarët kanë zhveshur qelizat e zemrës së një miu duke lënë skeleturën e fortë, në të cilën pastaj janë vendosur qelizat njerëzore të cilat janë zhvilluar me sukses në qeliza të zemrës....

15 July, 2017Lexo më shumë

Si t’i rrisni flokët me dy përbërës (Video)

Mesatarja e rritjes së flokëve në vit është 15 cm, mirëpo ju keni mundësi që ta dyfishoni këtë numër, përcjell lajmi.net...

15 July, 2017Lexo më shumë

Kujdes nga klima nëse keni probleme me sinusë

Personat alergjikë mund të ndiejnë mbylljen e hundëve, sepse grimcat e vogla siç janë: poleni, sporja e mykut, pluhuri dhe mola, të mbërthyera në filtrat e kondicionerëve, aktivizohen kur të ndizet kondicioneri....

15 July, 2017Lexo më shumë

Studimi më i fundit i lidh këto ilaçe me vdekjen e parakohshme

Ilaçet e përdorura për të trajtuar refluksin acid janë lidhur me një rrezik më të lartë të vdekjes së parakohshme në një studim të ri. Inhibitorët e pompës së protonit (IPP) ulin nivelet e aciditetit të krijuar në stomak, prandaj përdoren për të trajtuar refluksin acid dhe ulcerën në stomak....

15 July, 2017Lexo më shumë

Puna më shumë se 55 orë në javë rritë rrezikun për çrregullim të rrahjeve të zemrës

Puna për me shumë se 55 orë në javë rritë rrezikun e zhvillimit të problemeve me zemër....

14 July, 2017Lexo më shumë

Ushqimet e duhura për 40-vjeçarët

Pas moshës 40 vjeç metabolizmi ngadalësohet dhe hormonet ndryshojnë. Ja pse ndër hapat më të rëndësishëm për të bërë fillimisht është ndryshimi i dietës ushqimore, duke përzgjedhur ushqime të cilat falë përmbajtjes së tyre të lartë në fibra, antioksidantë dhe vitamina, kthehen në aleatin tonë kryesor të mirëqenies trupore por edhe mendore ...

14 July, 2017Lexo më shumë

Shenjat paralajmëruese të dibatetit të tipit 2 që nuk duhen injoruar kurrë

Shumë njerëz që preken nga diabeti i tipit 2 nuk ia kanë idenë që janë të sëmurë derisa analizat e gjakut të tregojnë për nivele jonormale të sheqerit në gjak, apo derisa sëmundja të përparojë dhe të fillojnë të shfaqen ndërlikime serioze. ...

14 July, 2017Lexo më shumë

Ushqimet që ju ndihmojnë të merni ngjyrën e duhur të lëkurës

Në verë te gjithë mendojnë të shkojnë ne plazh, të notojnë, te qetësohen dhe patjetër te marrin edhe ngjyrë....

13 July, 2017Lexo më shumë

Kalori mund të harxhoni edhe pa ushtrime

Kjo nuk do të thotë ta leni anash palestrën, por ju tregon se ushtrimet e vogla mund ta përmirësojnë shëndetit tuaj....

13 July, 2017Lexo më shumë

Përse ish-duhanxhinjtë shëndoshen?

Njëri nga shkaqet që shumica e duhanxhinjve nuk i harrojnë ato shprehi të pashëndetshme është frika nga shëndoshja (shtimi në peshë). Në të vërtetë, afro 80 për qind e duhanxhinjve të cilët vendosin ta lënë duhanin shëndoshen mesatarisht për 7 kilogramë....

13 July, 2017Lexo më shumë

Përfitimet e pabesueshme të pjeprit në shëndet

Pjepri bën pjesë në kategorinë e frutave më tepër mirëbërëse për organizmin e njeriut. ...

13 July, 2017Lexo më shumë

Shkencëtarët japin alarmin! Kremi i plazhit shkakton këtë sëmundje vdekjeprurëse

Në këto ditë të nxehta plazhi është “parajsa” e preferuar ku arratisemi për t’u freskuar....

13 July, 2017Lexo më shumë

Gjysma e njerëzve e lëndojnë veten duke u përpjekur ta formësojnë trupin

Rreth 45 për qind e britanikëve për momentin janë regjistruar në palestër me qëllim që të kenë trup të mirë gjatë stinës së verës – por faktikisht ata mund të jenë duke i shkaktuar më shumë dëme se dobi vetvetes....

13 July, 2017Lexo më shumë

Perimet “antibiotikë” që shërojnë sëmundje

Domate, spec, qepë, hudhër dhe majdanoz, këto perime mund të quhen edhe si antibiotikë bimorë, pasi janë tepër të rëndësishme për jetën e njeriut me vitaminat A e C dhe nevojat e organizmit për vitamina plotësohen duke konsumuar jo sasi, por shumëllojshmëri perimesh...

13 July, 2017Lexo më shumë

Çrregullimet më të rënda me gjumin, ja si t’i identifikoni në kohë

Kush më shumë e kush më pak, që të gjithë kemi nevojë për gjumë dhe askush nuk e shmang dot gjumin për shumë kohë. ...

13 July, 2017Lexo më shumë

Këta janë përbërësit e përditshëm toksikë që po helmojnë ju dhe fëmijët tuaj

Jetojmë në një shoqëri të orientuar drejt konsumit, që na shtyn të blejmë produkte për të cilat nuk kemi nevojë, shumica e të cilave janë të mbushura me kimikate të rrezikshme....

13 July, 2017Lexo më shumë

Pas këtij lajmi, nuk do të hani më kurrë sallam

Kishte ditë që përflitej, por tashmë është zyrtarizuar. Në një transmetim që ka pushtuar menjëherë faqet e para të mediave më të mëdha në botë, Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli se mishi i përpunuar si salçiçet apo proshuta- shkaktojnë kancer....

13 July, 2017Lexo më shumë

Arsyet pse jo të gjithë mund të konsumojnë kivi

Të gjithë e dimë që është një frut shumë i mirë dhe i pasur me vitamina dhe lëndët ushqyese. Por jo të gjithë personat mund ta tolerojnë atë dhe ndaj e kanë të ndaluar ta konsumojnë. Ja cilët janë ata, sipas “webMed”....

13 July, 2017Lexo më shumë

Shkencëtarët paralajmërojnë: Ky produkt i përditshëm po rrit qelizat kancerogjene në trupin tuaj

Në fillim patatet e skuqura dhe tani këto …Një shtesë që zakonisht gjendet në pastën e dhëmbëve, ëmbëlsira dhe çamçakëz mund të shkaktojë kancer. Ky është paralajmërimi i shkencëtarëve, sipas të cilëve dioksid titaniumi (E171) mendohet se shkaktoi rritje të qelizave kancerogjene me 40% te minjtë....

13 July, 2017Lexo më shumë

Ruani shëndetin, ja ushqimet që duhet të evitoni në këto ditë të nxehta

Këto ditë të nxehta vere jemi në kërkim të pjatave të lehta në mënyrë që të ushqehemi pa u ndier në faj. Por, përballë aperitivëve dhe darkave jashtë me miqtë nuk është e thjeshtë…...

12 July, 2017Lexo më shumë

Del studimi për kafenë, lidhet me vdekshmërinë

Sekreti i një jete të gjatë mund të jetë tre gota kafeje, pasi një studim historik zbulon se kafeja zvogëlon rrezikun e vdekjes nga të gjitha sëmundjet. Shkencëtarët në Imperial College London kanë zbuluar se njerëzit që pinë kafe mund të jetojnë më gjatë se sa ata që nuk pinë....

12 July, 2017Lexo më shumë

Çka duhet të konsumoni për thonj e flokë të shëndetshëm?

Thonjtë dhe flokët e shëndetshëm janë në përgjithësi një shenjë e shëndetit të mirë dhe të ushqyerit e mirë....

12 July, 2017Lexo më shumë

Pse nuk duhet të pini ujë të ftohtë me akull?

Pirja e ujit të akullit mund të jetë e dëmshme sepse ndërhyn me funksionet e tretjes së trupit. Kjo parandalon trupin që të bëjë tretjen e duhur të ushqimit dhe pijeve....

12 July, 2017Lexo më shumë

Efektet e plazhit në trurin e njeriut

Shkuarja në plazh e zvogëlon stresin ...

12 July, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bow Master
  • Play World Soccer Champion
  • Play Bubble Trouble