Shëndeti – Page 2 – Lajmi.net

Aktuale

Shëroni dhimbjen e dhëmbit në kushte shtëpiake (Video)

Ka mënyra të ndryshme të ndaljes së dhimbjes në dhëmbin tuaj, shkruan lajmi.net...

22 May, 2017Lexo më shumë

Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale?

Pavarësisht nëse keni frikë nga gjilpërat ose dhënia e gjakut, vizita në laborator është e domosdoshme për diagnostikimin e cilësdo sëmundje. Analizat e gjakut tregojnë nëse organizmi është i shëndoshë, nëse ekziston ndonjë proces inflamator, apo ekziston ndonjë sëmundje......

22 May, 2017Lexo më shumë

Prejeni limonin në katër pjesë, shtojani pak kripë dhe vendoseni në mes të kuzhinës – rezultati është i mahnitshëm

Limoni sjell përfitime të shumta shëndetësore si dhe mund të përdoret për shumë gjëra shtëpiake.Nuk ka gjë më të mirë sesa aroma e limonëve të freskët, pasi që e freskojnë ambientin dhe e bëjnë të mbajë aromë të mirë. ...

22 May, 2017Lexo më shumë

Lehtëso dhimbjen e dhëmbit në kushtet e shtëpisë

Kripa e përzier me piper mund të përdoret kur dhëmbi bëhet sensitiv, pasi që të dyja kanë përbërës antibakterial dhe antiinflamator. ...

22 May, 2017Lexo më shumë

Mjafton vetëm një gotë nga kjo që t’i thuani lamtumirë dhjamit të barkut!

Dhjami i përgjithshëm i trupit është një gjë, por në përgjithësi, ne jemi më të shqetësuar për yndyrën e barkut dhe dëshirojmë të heqim qafe këtë sa më shpejt që të jetë e mundur. ...

22 May, 2017Lexo më shumë

Përse disa njerëz sëmuren nga kanceri, e disa jo: Gabimi kyç që vepron si shkrepëse

Gabim në gjene, mosrrezistenca ndaj stresit, pirja e duhanit apo fati i keq? Gjërat janë më thellë se kaq...

21 May, 2017Lexo më shumë

Katër ushqimet që përshpejtojnë plakjen

Gjatë përkujdesjes për dukjen dhe shëndetin tonë, rëndësi të veçantë duhet t'i kushtohet ushqimit. Llojllojshmëria e ushqimeve që konsumojmë çdo ditë, pa vetëdijen tonë mund të ndikojë negativisht tek dukja dhe shëndeti ynë. Këtu kemi mbledhur 4 ushqime të cilat ndikojnë në plakjen e parakohëshme. ...

21 May, 2017Lexo më shumë

Mbajtja e gishtave të dorës në këto pozicione, bën diçka të mrekullueshme për trupin tuaj

Mënyra se si i mbani gishtat tuaj të dorës gjatë yogas ndikon shumë në zvogëlimin e dhimbjeve të ndryshme të trupit tuaj. ...

21 May, 2017Lexo më shumë

Zbuloni kremin natyral anti-rrudhë që po çuditë edhe farmacistët

Përgatitjet natyrale të kremërave, sapunëve apo shampove, po i mbajnë gjithnjë e më larg njerëzit nga produktet farmaceutike për përbërjen e të cilave kanë pak informacion dhe paguajnë shumë më shumë para....

21 May, 2017Lexo më shumë

Konsumimi i tepërt i alkoolit ndikon ndryshe tek femrat dhe meshkujt

Studiuesit kanë zbuluar se konsumimi i tepërt të alkoolit ka efekte të ndryshme tek femrat dhe tek meshkujt. Zona që preket nga alkooli përbëhet nga një grup strukturash që përfshijnë amigdalën dhe hippocampus, të cilat ndikojnë në kujtesën dhe vendimmarrjen. ...

21 May, 2017Lexo më shumë

Efekti jetë-shpëtues i të qenit i/e martuar

Martesa nuk është e mahnitshme vetëm se keni një partner të jetës dhe i keni punët më lehtë për financa, por është e mahnitshme edhe për faktin se mund t’jua shpëtojë jetën...

21 May, 2017Lexo më shumë

Shumë pranë stinës së qershive, ja pse duhet të konsumoni sa më shumë

Vetëm sa nuk kanë arritur në treg. E dobitë e tyre janë të shumta. Qershitë tash e një kohë të gjatë janë në ”zë të mirë”, për vetitë e tyre shëruese, e studimet shkencore e kanë vërtetuar këtë....

21 May, 2017Lexo më shumë

Ndiheni të lodhur dhe koka po ju bie mbi tastierë? Provoni këto ushqime!

Ndiheni vazhdimisht të lodhur dhe nuk dini se si të veproni rreth këtij fakti? Ndoshta jeni duke mbajtur dietë, por hidhini një sy listës së mëposhtme dhe integrojini këto ushqime në listën tuaj të konsumit ditor pasi gjallërojnë trupin dhe ju ndihmojnë të mos ndiheni të lodhur....

21 May, 2017Lexo më shumë

E pabesueshme: Vdes, rikthehet në jetë pas 45 minutash!

Ajo që vjen pas vdekjes ka qenë një burim spekulimi dhe debati për mijëra vjet. Mjaft sisteme besimi kanë idenë e tyre për atë që ndodh pas vdekjes....

21 May, 2017Lexo më shumë

Luani i zemrës, bima mbrojtëse e jetës

Në lashtësi, luani i zemrës ose siç njihet “Leonurus cardiaca”, është përdorur për të trajtuar rrahjet e çrregullta të zemrës të shkaktuara nga ankthi....

21 May, 2017Lexo më shumë

Ja çfarë ndodhë nëse zgjoheni herët 

Nëse zgjoheni të lodhur, pavarësisht se keni fjetur sa duhet, sigurisht se keni shkuar për të fjetur shumë vonë....

21 May, 2017Lexo më shumë

Eleminoni pikat e zeza në hundë për vetëm tre minuta 

A dëshironi të pastroni fytyrën tuaj përgjithmonë?...

21 May, 2017Lexo më shumë

Si të eleminoni qimet mbi buzë pa qenë nevoja të shkoni tek estetistja/ Dy maska natyrale

Një nga gjërat më të bezdisshme për femrat janë qimet e fytyrës, por akoma më të bezdisshme janë metodat e dhimbshme për t’i hequr ato....

21 May, 2017Lexo më shumë

Perimet e gjelbra, burim i hekurit për organizmin

Nëse jeni vegjetarianë apo jeni më pro dietës me pak mish, duhet të siguroheni patjetër të merrni sa më shumë hekur nga produktet bimore....

20 May, 2017Lexo më shumë

12-vjeçarja pa këmbë bëhet balerinë

Një 12-vjeçare nga Kina është bërë frymëzim për të gjithë personat me aftësi të kufizuara. Në moshën 6-vjeçare ajo i humbi të dyja këmbët në një aksident, por kjo nuk e pengoi që të realizojë ëndrrën e saj të madhe, baletin....

20 May, 2017Lexo më shumë

E ardhmja e humbjes në peshë

Lufta ndaj obezitetit dhe jetesa e shëndetshme janë një nga betejat e njeriut të kohës së sotme moderne. Dietat, ushtrimet fizike, mënyra e ushqyerjes, madje dhe ndërhyrjet në stomak janë të panumërta....

20 May, 2017Lexo më shumë

Humbi 92 kg duke u transformuar në një super yll, por ka një këshillë për ju (Foto)

Njihet për transformimin e saj drastik të trupit, pasi humbi plot 92 kilogramë....

20 May, 2017Lexo më shumë

11 frutat dhe perimet kundër këmbëve të ënjtura

Çokollata e zezë, avokado dhe luleshtrydhe parandalon grumbullimin e ujërave, përmirëson qarkullimin, i thua lamtumirë rëndesës dhe ujërave të tepërta...

19 May, 2017Lexo më shumë

Kjo është pjesa më e papastër e trupit, ja si ta pastroni dhe ta mbroni nga infeksionet

Nëse jeni të vëmendshëm, do të shihni që vetëm dushi nuk mjafton për të larguar gjithë papastërtitë e lëkurës....

19 May, 2017Lexo më shumë

Doni të rrisni fëmijë të shëndetshëm? Shkenca i’u këshillon t’i ushqeni si japonezët

Një studim i revistës mjekësore The Lancet shpjegon që nga të gjitha kulturat e botës, fëmijët që kanë lindur dhe janë rritur në Japoni jetojnë më gjatë dhe bëjnë jetë më të shëndetshme. ...

19 May, 2017Lexo më shumë

Pesë shkaqet që ju bëjnë të ndiheni shpesh të lodhur

Shkoni në shtrat herët, pas një dite të gjatë dhe produktive. Hapni sytë tuaj natyrisht disa minuta para se të bjerë alarmi i zgjimit dhe ndiheni sikur të mos kishit fjetur. Jo gjithmonë lodhja mund të kalohet me një gjumë të mirë gjatë natës. Nëse gjumi nuk ju mungon, mund të ketë zakone të tjera që ju lënë pa energji. Ne po ju prezantojmë me disa prej tyre, që ju bëjnë të ndiheni gjithmonë të lodhur. ...

19 May, 2017Lexo më shumë

Uji i gazuar ndikon në shtimin e peshës

Lista e ushqimeve të cilat nuk duhet ti konsumojnë rritet gjithnjë e më shumë, ndonjëherë duket sikur e vetmja gjë e mirë për shëndetin tonë është sallata dhe një gotë me ujë të gazuar. ...

19 May, 2017Lexo më shumë

Kripa mund të ju ndihmojë të humbni në peshë

Konsumimi i kripës, sipas ekspertëve mundet të nxitë humbjen në peshë. Rezultatet tregojnë se konsumimi i lartë i kripës jo domosdoshmërisht rrit etjen, por sasia e urinës së urinës së prodhuar është në përputhje me ditët kur nuk konsumoni sasi të lartë të kripës....

19 May, 2017Lexo më shumë

Këndimi është ilaç kundër gërhitjes?

Këndimi mund t’u ndihmojë atyre që gërhin, por edhe atyre që flejë bashkë me ta, sepse do të bëjnë gjumë më të mirë gjatë netëve të qeta. Mirëpo, kjo nuk është e vetmja përparësi. ...

19 May, 2017Lexo më shumë

“Ushqimi në kohë të kufizuar”, sekreti i dietës

Në vitet e fundit, industria e dietave është mbizotëruar nga dieta 5:2, pra agjërimi i shpejtë për dy ditë çdo javë. ...

19 May, 2017Lexo më shumë

Luleshtrydhet, shumë gjëra që nuk i dinim

Të kuqe dhe të bukura, me një formë “zemre” afërsisht, këto janë luleshtrydhet. ...

19 May, 2017Lexo më shumë

Mbroni mushkëritë tuaja me këtë recetë në kushte shtëpie

Sëmundjet të tilla si astma, bronshiti dhe të tjera që më së shumti mundojnë mushkëritë e njeriut, gjithnjë rënkojnë tek personat që pinë sasi të tepruar apo tymosin cigare....

18 May, 2017Lexo më shumë

Fjetja e gjatë ose shumë e shkurtë, e dyfishon rrezikun për sulm në zemër

Ata që flenë shumë gjatë ose shumë shkurtë, janë të rrezikuar nga sulmi në zemër....

18 May, 2017Lexo më shumë

Qumështi i devesë, më i rekomanduari aktualisht

Sipas disa studimeve, qumështi i devesë është më i përafërti me qumështin e njeriut. ...

18 May, 2017Lexo më shumë

Qirinjtë aromatizues, të rrezikshëm për jetë

Në kohën kur dyert dhe dritaret janë të mbyllura, ndezja e një qiriu aromatik, mund të ndryshojë atmosferën në shtëpi....

18 May, 2017Lexo më shumë

Dermatologët: Kjo është pjesa më e pistë e trupit! Ja si ta pastroni dhe ta mbroni nga infeksionet

Të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është higjiena personale për shëndetin. Duhet të kujdesemi shumë që të heqim qafe të gjitha bakteret që marrim dhe jemi në kontakt me të çdo ditë....

18 May, 2017Lexo më shumë

Ja arsyet pse duhet të përdoret çaji i boronicës

Boronica është e njohur që nga lashtësia për benefitet e saj në ushqim dhe në medicinë....

18 May, 2017Lexo më shumë

Shenjat e sëmundjeve vdekjeprurëse që nuk duhet t’i neglizhoni

Trupi i njeriut dërgon sinjale për të informuar se diçka nuk po shkon. Shumë mund të kenë komplikime, por nuk i marrin ato si shenja. ...

18 May, 2017Lexo më shumë

Arrat dhe bajamet, ndihmojnë me kancerin e zorrëve

Arrat, bajamet ose edhe arrat amerikane, ndikojnë në zvoglimin e shansit e vdekjes nga kanceri i zorrëve, zbulon studimi i ri....

18 May, 2017Lexo më shumë

5 mënyra për eliminimin e lythave në kushte shtëpie

Prania e lythave në këmbë e bën tejet të vështirë ecjen dhe përpos metoda mjekësore, duhet të dini që ekzistojnë dhe shumë mënyra natyrale si të shpëtoni një herë e mirë nga këto të fundit....

18 May, 2017Lexo më shumë

Nëse keni probleme me gjumin kjo është zgjidhja e duhur

Nëse vuani nga pagjumësia, keni parasysh se nuk jeni të vetmit....

18 May, 2017Lexo më shumë

Kombinimi i pijeve energjike me këto produkte mund të dëmtojë seriozisht shëndetin

Vdekja e një adoleshenti pas konsumimit të 3 pijeve me përmbajtje të lartë të kafeinës ka ngritur shqetësimin në lidhje me rreziqet e mundshme të kësaj të fundit....

18 May, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Kim Jung, bëhet pjesë e batutave
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Supercar Showdown
  • Play Berry Rush
  • Play Bow Master
  • Play Bubble Trouble