Shëndeti – Page 2 – Lajmi.net

Aktuale

Të rrini vonë, mund të jetë rrezik për jetën tuaj

Kush e tepron me orët e vona mund të rrezikohet nga një vdekje e parakohshme. ...

18 April, 2018Lexo më shumë

Nëse keni këto simptoma, ju vuani nga hipertensioni

Një nga aspektet më të rrezikshme të hipertensionit është se mund të mos e dini që po vuani nga kjo sëmundje....

18 April, 2018Lexo më shumë

Lajthitë – për një shëndet më të mirë

Konsumoni lajthi sa të mundeni pasi ato kanë shumë dobi në trupin tuaj. Jo vetëm thelbi, por edhe gjethet e trupi i saj mund të kurojnë shëndetin....

18 April, 2018Lexo më shumë

Mrekullia e ushqimit janë hurmet, shikoni përfitimet që vinë prej tyre

Ne kemi diçka për të ju treguar në rast se ju jeni po kërkoni ushqimin me më së shumti përfitime shëndetësore....

17 April, 2018Lexo më shumë

Trupi ynë ruan shtatë të fshehta

E dinit se mund t'i merrni erë frikës? Shkencëtarët kanë zbuluar që aroma e trupit ndryshon para se të bëjmë diçka të frikshme, madje edhe nëse përpiqemi të dukemi "trima". Në ato momente, edhe ambienti rreth nesh mund ta nuhasë frikën tonë!...

17 April, 2018Lexo më shumë

Studimi, konsumi i kafes ul rrezikun për sulm në zemër

Për të gjithë ata që janë të fiksuar pas konsumit të kafes ka një lajm të mirë....

17 April, 2018Lexo më shumë

Kjo i ndodh trupit tuaj, nëse pini ujë në 6 të mëngjesit

Ky veprim do t’ju ndihmojë të jeni më të shëndetshëm dhe ta mbani trupin në formë. Mjafton thjesht ta bëni zakon tuajin dhe ai do të mundësojë parandalimin e shumë sëmundjeve....

17 April, 2018Lexo më shumë

Simptomat e alergjisë

Për fat të keq, alergjia nuk është gjendje e cila shfaqet vetëm në pranverë ose verë, nëse nuk jeni alergjik në polen atëherë mund të jeni alergjik në ushqim....

17 April, 2018Lexo më shumë

Terapia me limon të ngrirë – pse duhet provuar

Limoni i ngrirë luan një rol plotësues, parandalues dhe kundërveprues ndaj radikaleve të lira, pasi lëkura e tij përmban 10 herë më shumë vitamina se lëngu....

17 April, 2018Lexo më shumë

Do të dobësohem duke ecur! Ja sa hapa duhet të bëni në ditë

Ekspertët e kanë thënë prej kohësh që ecja jep rezultate më të mira në rënien ne peshë se vrapi dhe të mundon shumë më pak....

17 April, 2018Lexo më shumë

Grupi i gjakut përcakton pothuajse gjithçka rreth partnerit tuaj të jetës

Katër grupet e gjakut – A, B, AB dhe O – mund të flasin shumë për një individ....

17 April, 2018Lexo më shumë

Dhëmbët e dëmtuar nuk do të jenë më problem për ju

Vetëm mendimi i nevojës për mbushje dhëmbi, është i mjaftueshëm për t’i bërë disa burra të rritur të dridhen!...

17 April, 2018Lexo më shumë

Kardiologët amerikanë: Kafeja redukton sulmet në zemër

Pirja e tre filxhanëve kafe në ditë, nuk dëmton zemrën tuaj madje një mënyrë e tillë e konsumimit të saj mund të zvogëlojë rreziqet që zhvillojnë ritmin jonormal të zemrës....

17 April, 2018Lexo më shumë

Pse nuk ju rriten flokët

Të kujdesesh për flokët në ditët e sotme është shumë më e thjeshtë se më parë. ...

17 April, 2018Lexo më shumë

Prindërit refuzojnë të tregojnë nëse fëmija i tyre është djalë apo vajzë – këtë e kanë kërkuar edhe nga mjekët! (Foto)

Vendimi i një çifti të Utah, SHBA është që të rrisin fëmijën e tyre, duke mos e zbuluar gjininë e tij....

16 April, 2018Lexo më shumë

Sëmundja “mishngrënëse” që po përhapet jashtëzakonisht shpejt

Doktorët kanë paralajmëruar se një “mishngrënës” po përhapet shpejt në pjesë të ndryshme të Australisë dhe ende nuk ka asnjë mënyrë për të trajtuar sëmundjen....

16 April, 2018Lexo më shumë

Personat që konsumojnë ëmbëlsira duhet ta dinë këtë gjë

Personat që pëlqejnë ëmbëlsirat mund të marrin frymë lirisht, kjo pasi gjeni i lidhur me këtë pasion, është i lidhur edhe me tendencën për të akumuluar më pak yndyrë....

16 April, 2018Lexo më shumë

Pikat e bardha tek thonjtë? Ja çfarë janë ato

Një nga shkaqet më të zakonshme për këto pika të bardha, të cilat shfaqen si në thonjtë e duarve ashtu edhe në të këmbës, është një gjendje e quajtur leukonychia....

16 April, 2018Lexo më shumë

Studim: Patatet e ëmbla ishin të pranishme në kohën kur nuk kishte njerëz

Studiuesit kanë zbuluar se patatet e ëmbla ishin të pranishme në kohën kur nuk kishte njerëz....

16 April, 2018Lexo më shumë

Ky ilaç lufton depresionin dhe largon mendimet për vetëvrasje

​Ketamina ilegale e cila lehtëson depresionin e rëndë, parandalon mendimet vetëvrasëse vetëm katër orë pasi ajo është aplikuar si një prei hundor....

16 April, 2018Lexo më shumë

Receta gjermane që pastron arteriet

Recetat natyrale, po t’i provosh dhe po të dish t’i përgatisësh e përdorësh siç duhet, shpesh herë japin efekte më të mira se kurat e ndryshme mjekesore....

16 April, 2018Lexo më shumë

Këto janë ushqimet që parandalojnë ulcerën

Dhimbjet në stomak dhe lukth janë të zakonshme te njerëzit e të gjitha moshave dhe një nga shkaqet mund të jenë ulcerat....

16 April, 2018Lexo më shumë

Më shumë se 200 milionë vezë janë tërhequr nga frika e salmonelës

Më shumë se 200 milionë vezë të shitura në nëntë shtete amerikane po mendohet se janë prekur nga sëmundja e salmonelës....

15 April, 2018Lexo më shumë

Paralajmërimet e hershme të dëmtimit të mëlçisë që kurrë nuk duhet t’i injoroni

Mëlçia që funksionon siç duhet është jetësore për shëndetin tonë. ...

15 April, 2018Lexo më shumë

Njerëzit që janë afër vdekjes prodhojnë tinguj të zhurmshëm rreth 23 orë para se të ndahen nga jeta

Njerëzit që janë afër vdekjes prodhojnë disa tinguj të zhurmshëm rreth 23 orë para se të ndahen nga jeta, dhe këtë e thonë doktorët....

15 April, 2018Lexo më shumë

Një zgjidhje natyrale për parandalimin e gripit, pini këtë lëng frutash

Ka një mënyrë më natyrale për të parandaluar gripin....

15 April, 2018Lexo më shumë

Fundi i kancerit? Metodë qind për qind efikase

Shkencëtarët konstatojnë që kanë arritur të shërojnë të sëmundjen e rëndë me metodën inovative....

15 April, 2018Lexo më shumë

Alkooli jashtëzakonisht i dëmshëm për shëndetin

Alkooli është po aq i dëmshëm sa duhani, sipas studimeve më të fundit shkencore që tregojnë se mbi 5 pijë alkoolike në javë shkurtojnë jetëgjatësinë....

14 April, 2018Lexo më shumë

Kjo grafikë tregon se çfarë ka në të vërtetë brenda Nutella-s

Në përgjithësi, Nutella, një lajthi e shijshme dhe përhapja e kakaos , tregtohet si "e shëndetshme", pavarësisht se është një përhapje e lëngët e çokollatës....

14 April, 2018Lexo më shumë

Ushtrimet mposhtin dhimbjen e kokës

Hulumtimi më i ri na tregon se si ushtrimet mund jenë po aq të mira sikur ilaçet që ndihmojnë te migrena....

14 April, 2018Lexo më shumë

Nuk duhet të shikoni tërë kohën në ekran

Ju zgjoheni dhe gjëja e parë që bëni është të shikoni telefonin tuaj. ...

14 April, 2018Lexo më shumë

Ngjyra e dyllit të veshëve tregon shumë për shëndetin

Është një procedurë normale higjienike për të pastruar veshët tanë një herë në disa ditë. Megjithatë, jo të gjithë e dimë se dylli ka një funksion mbrojtës dhe mund të tregojë gjendjen e shëndetit tonë....

13 April, 2018Lexo më shumë

Ja si të dalloni nëse jeni prekur nga gripi ose alergjia

Pranvera erdhi, kështu që përgatituni për shamitë. Sigurisht, jo për të qarë po për të shfryrë hundët, dhe kjo për shkak të alergjive që sjell kjo periudhë....

13 April, 2018Lexo më shumë

Këto janë sëmundjet e trashëgueshme që iu rrezikojnë jetën

Sëmundjet e trashëguara, ose sëmundjet gjenetike, janë sëmundje që transmetohen nga njëri brez në tjetrin. Sëmundjet gjenetike janë aktualisht të pashërueshme, mbasi shkenca akoma nuk është në gjendje të korrigjoje defektin, edhe pse ekzistojnë kura për to....

13 April, 2018Lexo më shumë

Çfarë i ndodh trupit nëse ecni çdo ditë?

Një shëtitje e gjatë, bashkë me një dietë të shëndetshme dhe gjumë të rregullt, mund të të ndihmojnë të jetosh një jetë të shëndetshme. ...

13 April, 2018Lexo më shumë

Alkooli po ua shkurton jetën disa konsumuesve

Pijet e tepërta alkoolike mund të marrin vite të jetës suaj, këtë e ka treguar studimi shkencorë i bërë në Mbretërinë e Bashkuar....

13 April, 2018Lexo më shumë

Nëna ia besoi djaloshin 4 vjeçar të sëmurë dado-s, por ja çfarë i bënte ajo (Video)

Tiffany Fields nga Lexington, ka një djal 4 vjeçar me emrin Luke....

13 April, 2018Lexo më shumë

Shenja të bardha tek vezët? Ja çfarë janë ato në të vërtetë

Vezët janë të pasura me proteina dhe shumë ekspertë janë dakord se proteinat janë një zgjidhje e mirë për mëngjesin para drithërave të mbushura me sheqer....

13 April, 2018Lexo më shumë

Besoni apo jo, përdorni limon të ngrira dhe thoni lamtumirë diabetit, tumoreve dhe obezitetit

Duhet thënë se limonët janë një superushqim. Jo vetëm që ata shtojnë shije të bollshme në një shumëllojshmëri të enëve, por me ata gjithashtu mburremi me një ton të përfitimeve shëndetësore....

13 April, 2018Lexo më shumë

Grip apo alergji?

Pranvera erdhi, kështu që përgatituni për shamitë. Sigurisht, jo për të qarë po për të shfryrë hundët, dhe kjo për shkak të alergjive që sjell kjo periudhë....

13 April, 2018Lexo më shumë

I keni këto dy ‘gropëza’ në fund të kurrizit? S’e keni ditur por kjo është domethënia e tyre

Gropëzat e formuara në fundshpinë tek meshkujt dhe femrat quhen vrimat e Apollos, ose vrimat e Venusit respektivisht....

13 April, 2018Lexo më shumë

Këto janë dëmet e alkoolit në organizëm

Konsumi i alkoolit është shumë i lartë, sidomos në radhët e të rinjve në vendet e zhvilluara. ...

12 April, 2018Lexo më shumë

Ushtrimi më i mirë fizik për largimin e stresit dhe ankthit

Simptomat e stresit dhe shqetësimit i prekin një përqindje të madhe të njerëzve, ku vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, sipas të dhënave zyrtare, i prekin 80% të popullatës....

12 April, 2018Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Bow Master Japan
  • Play Rock Wheels