Shëndeti – Page 164 – Lajmi.net

Aktuale

Pozitat më të mira për gjumë

Të gjithë ne ndiejmë kohë pas kohe dhimbje të shpinës, qafës apo edhe të krahut, kur të zgjohemi nga gjumi. Kjo është një brengë për secilin, përpos asaj kur nuk kemi gjumë. Arsyeja është e thjeshtë: kemi fjetur keq. Por, tekniku Dr. Joseph Bogart, e ka postuar një video në Youtube, përmes së cilës i […]...

19 November, 2013Lexo më shumë

Dobitë e xhenxhefilit

Terapia me xhenxhefil (anglisht – ginger) rekomandohet si një nga trajtimet më efikase në muajt e ftohtë (Dimrit), me çka do t’ia ktheni organizmit energjinë, potencën, freskinë e trurit dhe të ngrohni trupin dhe forconi qëndrueshmërinë e tij kundër të ftohurit. Xhenxhefili, bima qepujkë me prejardhje nga Kina, është një nga mëlmesat më të kërkuara […]...

18 November, 2013Lexo më shumë

Hiqeni qafe celulitin

Për ta luftuar të urryerin celulit, është e domosdoshme ta ndryshojmë stilin e ushqimit dhe të marrim çdo ditë ushqim të shëndetshëm, me fruta dhe perime të freskëta, duke iu përshtatur sezonit. Së paku 1 kg në ditë, thonë ekspertët, duke i ndarë ato në 5 vakte në ditë: mëngjesi, mesdita, dreka, pasditja dhe darka. […]...

17 November, 2013Lexo më shumë

Konsumoni kos çdo ditë

Kosi është një nga produktet më të mira të qumështit që i nevojitet organizmit të njeriut. Ai është i lehtë, i tretshëm dhe rregullues i stomakut. Nëse ndiheni me stomak të fryrë, konsumimi i kosit i shoqëruar me pak bukë do t’ju lehtësonte shumë, pasi redukton ngarkesat dhe fryrjet e tepërta. Kosi mund të përdoret […]...

16 November, 2013Lexo më shumë

Ushqimet e shëndetshme

Si pjesë e një diete të shëndetshme, ushqimet e plota luajnë rol të rëndësishëm duke e ndihmuar trupin tonë që të funksionojë në mënyre optimale. Ka me mijëra ushqime të plota me shumë vlera ushqyese, por disa prej tyre në këtë listë bëjnë më shumë se sa thjeshtë të dhurojnë vlerat e tyre ushqyese – […]...

16 November, 2013Lexo më shumë

Dobitë e mjaltit

Dobitë që sjell mjalti janë të panumërta. Përpos që i bën mirë shëndetit konsumimi i tij, mjalti është shërues i shumë sëmundjeve. Për dobitë që sjell ai mund të bindeni pasi t’i lexoni pikat më poshtë:   1. Duke pirë mjaltin e shkrirë në ujë, të gjitha njollat e zorrëve do të zhduken 2. Ngrënia […]...

16 November, 2013Lexo më shumë

Dobitë e lënies së duhanit

Lënia e duhanit, për shumë kë duket e mision i pamundur. Duhanpirësit nuk janë të vetëdijshëm për pasojat që ua shkakton ai, madje as që duan t’ia dinë. Mbi të gjitha dëmi është shëndetësor, por edhe material, pse jo. Mirëpo, çfarë ndodh kur heq dorë nga duhani? Më poshtë i keni 10 gjëra të cilat […]...

15 November, 2013Lexo më shumë

Ushtroni gjatë shtatzënisë

Ushtrimet fizike të nënave gjatë shtatzënisë, u bëjnë mirë fëmijëve të tyre të ardhshëm. Ky të paktën është studimi i fundit, i nxjerrë nga shkencëtarët kanadezë, të cilët konstatojnë se 20 minuta në ditë ushtrime, janë të mjaftueshëm për të ndikuar në të ardhmen e fëmijës që do të lind, duke ndikuar drejtpërdrejt në rritjen […]...

14 November, 2013Lexo më shumë

Frutat që e parandalojnë kancerin

Përbërësit antioksidant në disa fruta janë të pakrahasueshëm dhe mbrojtja e vetme që kemi për t’i zmbrapsur radikalët e lirë që shkaktojnë kancerin, e që janë prezentë në të gjitha aspektet e jetës. Dukja përplot ngjyra e frutave është një tregues i mirë se ato janë të pasura me antioksidant. Blej fruta organike kurdo që […]...

13 November, 2013Lexo më shumë

Si ta parandalojmë rënien e flokut?

Mjekësia ka përparuar jashtëzakonisht shumë kohëve të fundit, por pavarësisht kësaj, nuk ka ilaçe efikase dhe të lira kundër rënies së flokëve. Edhe pse një tabletë nuk mund t’i zgjidhë problemet me rënien e flokëve, ka shumë metoda për lehtësimin e procesit të përgjithshëm të padëshiruar. Nëse nuk keni para për transplantim të shtrenjtë dhe afatgjatë, […]...

13 November, 2013Lexo më shumë

Dobësohuni me molla

E pasur me fibra, vitaminë C, minerale etj, molla jo rastësisht është fruta më e preferuar nga dietologët. Përpos vlerave ushqyese që ka, molla shërben edhe për dietë. Ajo përmban vetëm 45-60 kalori për çdo 100 gramë. Nëse është e verdhë, e gjelbër apo e kuqe, ajo ka një funksion të rëndësishëm pastrimi. Për këtë […]...

13 November, 2013Lexo më shumë

Mos ‘fleni’ në kompjuter

Ishiasi (lumboischialgia) ka të bëjë me nervin më të gjatë të trupit të njeriut, i cili është i trashë sa gishti i madh i dorës. Përbëhet nga pesë nerva të vegjël dhe shtrihet nga pjesa e poshtme e boshtit kurrizor, nga ana e prapme e prapanicës dhe nga ana e prapme e këmbëve deri te shputat. […]...

12 November, 2013Lexo më shumë

Dehje pa alkool

Një medikament do ta zëvendësojë në të ardhmen alkoolin, duke i dehur njerëzit pa pasur nevojë të pinë birra apo lloje tjera të pijeve. Shkencëtari britanik David Nutt nga Imperial College London thotë se kërkimet e tij e kanë zhvilluar një ‘hap’ i cili ‘godet’ një pjesë të trurit, për ta zëvendësuar dehjen me alkool, […]...

12 November, 2013Lexo më shumë

Kur është momenti më i mirë për kafe?

Shkenca thotë se momenti më i mirë për ta pirë një kafe nuk është mëngjesi i hershëm, edhe pse pjesa dërrmuese e njerëzve nuk arrijnë të ‘kfjellen’, nëse nuk e pinë një filxhan kafe qysh në mëngjes. Por, duket se ekzistojnë momente tjera kur është koha më e përshtatshme për ta konsumuar kafen. Sipas një […]...

12 November, 2013Lexo më shumë

Veshje kundër dhunimit

Një pjesë e femrave kanë qenë ose rrezikojnë të jenë pjesë e një dhunimi të mundshëm në çdo moment. Por, për ta parandaluar këtë dukuri është përkujdesur kompania AQ Waear, e cila ka lëshuar në treg një palë të mbathura për femra të cilat do t’u shërbejnë si masë mbrojtëse kundër dhunimit. Të mbathurat e […]...

11 November, 2013Lexo më shumë

Dhimbjet e parashikojnë motin?

Për ta parashikuar motin, nuk është e nevojshme të mbështeteni shumë tek parashikimet meteorologjike. Mjafton të përqendrohemi tek gjunjët tanë, që bëjnë pjesë në organizmin tonë, e që më shumë se çdo gjë tjetër, i ‘njohin’ ndryshimet klimatike.   Parashikuesja Wolff Një konfirmim për këtë arrin nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, më saktësisht nga […]...

11 November, 2013Lexo më shumë

Portokalli i bën mirë zemrës

Lëngu i portokallit është vlerësuar se i lufton sëmundjet e zemrës dhe diabetit. Ky produkt preferohet të konsumohet pas një ushqimit të pasur me yndyra dhe karbohidrate, për t’iu shmangur këtyre sëmundjeve. Po ashtu, është zbuluar se lëngu i portokallit ndihmon enët e gjakut të mbrohen nga dëmtimet që i shkakton ushqimi i pa shëndetshëm. […]...

10 November, 2013Lexo më shumë

Lakrat e dobishme

Dimri nuk mund të paramendohet pa lakrat. Të freskëta ose turshi, si sallatë apo të mbështjella me mish, lakrat janë pjesë e rëndësishme e kuzhinës. Lakrat janë shumë të shëndetshme dhe kanë elemente interesante për ruajtjen e ekuilibrit biologjik. Lakrat kanë vlerë të ulët kalorike, ndërsa më të shëndetshmet janë lakrat turshi. Ato janë të […]...

10 November, 2013Lexo më shumë

Përse thinjen njerëzit?

Vitet janë diçka që nuk mund t’i menaxhojmë apo t’i ndalim dhe thinjat janë pjesë e procesit jetësor, kështu që të gjithë ne do të shkojmë drejt thinjave të flokut në një pikë të jetës. Por, përse ndodhin ato? Si mund t’i ndalim apo menaxhojmë ato? Pse ndodh kjo? Floku është në fillim i bardhë […]...

9 November, 2013Lexo më shumë

Stresi lirohet nga vitaminat B e C

Nëse dëshironi të liroheni nga stresi, tashmë e keni përgjigjen. Ky fenomen shkakton ndryshime në relacionet metabolike si dhe zvogëlon kompleksin e vitaminave B dhe vitaminën C. Mungesa e vitaminës B, shkakton nervozen dhe zemërimin. Disa komplekse të vitaminave B përmbajnë edhe vitaminën C, prandaj përdorimi i tyre është ideal për lirimin nga stresi dhe […]...

9 November, 2013Lexo më shumë

Fruta tipike e vjeshtës

Gështenja është një frutë tipike vjeshtore, mjaft e dashur për të rriturit dhe të vegjlit, për shijen dhe aromën e saj. Ajo i zëvendëson frutat tjerë që e ‘mbyllin’ sezonin veror. Gështenjat preferohen në mbrëmje të ftohta, kur familja bashkohet përreth tavolinës dhe ushqehet me to. Gështenjat mund të piqen dhe të zihen, varësisht prej […]...

9 November, 2013Lexo më shumë

Grupi i gjakut dhe personaliteti

Grupi i gjakut mund të tregojë shumë për të fshehtat e karakterit tuaj. Vetëm nëpërmjet një analize të thjeshtë të gjakut do të mund të kuptoni se çfarë tregon ai për anën e ndritur dhe të errët të personalitetit të dikujt. Grupi i gjakut 0 Personat që kanë grupin 0 janë shumë të përgjegjshëm dhe […]...

8 November, 2013Lexo më shumë

Mbani dietë, gërhisni më pak

Gërhitja është gjithmonë e bezdisshme për ata që e ‘pësojnë’ dhe ka raste kur çiftet flenë në dhoma të ndara, sepse nuk arrijnë ta durojnë këtë zhurmë të partnerit. Janë të shumta këshillat që qarkullojnë nëpër botë se si të zgjidhet kjo problematikë. E fundit arrin nga Brazili dhe është fryt i një studimi të […]...

8 November, 2013Lexo më shumë

Hani mëngjes

Sipas hulumtimeve të fundit, personat që nuk hanë mëngjes janë më të predispozuar të vuajnë nga mbipesha, diabeti dhe gripi infektues. ...

6 November, 2013Lexo më shumë

Qumështi mbron nga kanceri

Personat të cilët pinë një gjysmë litre qumësht çdo ditë kanë 12 për qind më pak gjasa për t’u prekur nga kanceri i zorrës së trashë, krahasuar me ata që nuk pinë qumësht....

3 November, 2013Lexo më shumë

Frutat që ju qetësojnë

Avokado: Përpos që është një burim fantastik për vitamina ndaj shëndetit, avokado kryen punë edhe ndaj stresit. Janë të pasura më vitamina. Gjithashtu përmbajnë më shumë folante se të gjitha frutat tjera. Mund ta hani edhe me ndonjë sallatë, edhe në sandviç. Dredhëzat, boronicat: Janë fruta që janë të pasura me vitamina C, gjë që […]...

2 November, 2013Lexo më shumë

Çfarë ndodh me trupin kur vishni taka?

Këtu mund t’i lexoni të dhëna që tregojnë se çfarë efekti ka në trupin tuaj, kur mbathni taka dhe pse nuk do të donit t’i vishni më. Këmbët: Normalisht këmbët tuaja vrapojnë gjithandej. Pesha që keni bën që të keni dhimbje në këmbë. Dhe, gjatë gjithë kohës, e dëgjoni veten duke u ankuar. Sa më […]...

1 November, 2013Lexo më shumë

Kujdes në Natën e Shtrigave

Edhe pse nuk do të jetë e njëjtë Nata e Shtrigave pa një kostum seksi si mace, ose pa lente, keni kujdes. Një studim ka thënë se nëse përdorni lente vetëm për një natë dhe i ktheni prapë, mund t’ju shkaktojnë probleme serioze me sytë. Lente me ngjyrë neoni janë të falsifikuara si pajisje mjekësore, […]...

30 October, 2013Lexo më shumë

Pastrimi i shtëpisë s’është ushtrim

Çdo aktivitet fizik ndihmon në menaxhimin e peshës së trupit. Por, sipas një studimi të ri, nëse djersiteni duke pastruar - kjo nuk do t’ju ndihmojë në humbjen e peshës....

24 October, 2013Lexo më shumë

Të mirat e domateve

Domatet kanë shumë vitamina, minerale dhe antitoksidante. Vitamina A ndihmon për të shëruar dhe riparuar qelizat e dëmtuar të lëkurës. Kjo e bën më të mirë. Këtu i gjeni disa fakte për domatet. Ndrydhni domaten bashkë më një avokado për maskë të fytyrës. Lyejeni fytyrën dhe lëreni të qëndrojë ashtu për 20 minuta. Domatja thellë […]...

19 October, 2013Lexo më shumë

Ushqimet që s’mund të refuzohen

Kompanitë e shumta shpenzojnë mijëra e mijëra para për ta bërë marketingut sa më atraktiv që të përdoren këto lloje të ushqimit. New York Times ka shkruar një raport që çipsat i prodhojnë aq të mira dhe të shijshme sa nuk mund t’u rezistoni në asnjë mënyrë. Shumë befasuese, por kripa dhe sheqeri janë përbërësit […]...

18 October, 2013Lexo më shumë

Ushqimet organike

Në bisedimet lidhur me çmimin dhe përfitimet, disa studimet kanë deklaruar se ushqimet e shëndetshme dukshëm janë më të shtrenjta në treg se të zakonshmet. Këtu mund t’i gjeni disa të tilla që duhet t’i keni në shportën tuaj të gjerave të përzgjedhura në supermarket sot. Patatet: Kur vendosni se cilat ushqime organike t’i blini, […]...

14 October, 2013Lexo më shumë

Fokusi në parandalim

American Heart Assioation ka pohuar se është më mirë që të parandalohen sëmundjet tek pacientët, në vend se të mjekohen ato. Gazeta Cirulacion përshkruan qëllimet e organizatës AHA se mjekët duhet të bëjnë më shumë për t’i ndihmuar pacientët si t’i parandalojnë sëmundjet e ndryshme që mund të vijnë nga pirja e duhanit, ose mungesa […]...

10 October, 2013Lexo më shumë

Dietat le të shkojnë në dreq të mallkuar

Pas 10 vjet që është në këtë biznes të modelimit, Rosie Huntington ka folur rreth ngritjes së saj si supermodele. Në një intervistë për The Gardian, modelja e Victoria Secret kujton për marrjen e këshillave drastike në lidhje me dietat që ne i dëgjojmë çdo ditë. Në moshën 15 vjeçare ajo ishte këshilluar lidhur me […]...

9 October, 2013Lexo më shumë

Tre hulumtues fitojnë Nobelin për Mjekësi

Hulumtuesit James Rothman, Randy Schekman dhe Tomas Suedhof janë shpërblyer për zbulimin se si qeliza organizon sistemin e vet të transportit....

7 October, 2013Lexo më shumë

Të famshmit e prekur nga kanceri i gjirit

Kancerit i gjirit është shkaku kryesor i pestë i vdekjes në botë nga kanceri, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Rreth 1/8 e gruas e lindur në botë do të ketë kancer në gji gjatë jetës së saj. Sipas studimeve, kanceri i gjirit është më i përhapur se kanceri në lëkurë. Qendra për kontrollin dhe parandalimin […]...

7 October, 2013Lexo më shumë

Shpresa amerikane për autizmin në Kosovë

Shpresa Xhakli me bashkëshortin Rexhë Xhakli, shqiptaro-amerikanë nga Kosova, organizuan një shitje garazhi për të financuar nevojat e fëmijëve me autizëm në Kosovë....

6 October, 2013Lexo më shumë

Çka të hani në tetor

Molla: Pse mollët i duam shumë? Vështirë është të gjesh ndonjë meny të tetorit pa një pjesë të mollës. Fatmirësisht, mollët janë një burim i mirë i fibrave, me 4 gramë në copë, gjë që e bën mollën të dobishme për humbje të peshës. Ky fibër gjithashtu ul kolesterolin. Kanë nivelin e dytë më të […]...

4 October, 2013Lexo më shumë

Pse duhet të pini ujë me limon?

Limoni ka shumë të mira shëndetësore. Përmban substanca të tilla si acid citrik, kalcium, e vitaminë C. Mësoni cilat janë përfitimet....

2 October, 2013Lexo më shumë

Ushqimet që i mendoni si të mira

Mos lejoni t’ju mashtrojnë. Shikoni më poshtë ushqimet që mendoni se janë të mira, e që në të vërtetë nuk janë....

1 October, 2013Lexo më shumë

Pini kafe, përmirësoni shëndetin

Njësoj si vera, çokollata, kokoroshkat, edhe kafeja hyn në radhët e ushqimeve me përfitime shëndetësore....

29 September, 2013Lexo më shumë

Rreziku për Diabet nga antidepresantët

Ilaçet kundër depresionit mund të rrisin rrezikun për Diabet të Tipit 2, deri në 60 për qind, sipas një studimi të ri. ...

26 September, 2013Lexo më shumë

E vërteta për metabolizmin

Si mund të përshpejtohet metabolizmi? Keni dëgjuar për shumë mite, me siguri. Por, zbuloni këtu se çfarë funksionon dhe çfarë jo....

25 September, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play Bow Master
  • Play Bow Master Japan
  • Play Urban Basketball