Shëndeti – Page 159 – Lajmi.net

Aktuale

Pini ujë të ngrohtë me limon

Mënyra se si e fillon ditën është tejet e rëndësishme. Sipas filozofisë Ajuverdike, zgjedhjet që bëni rreth rutinës tuaj ditore, ose ndërtojnë rezistencë ndaj sëmundjeve, ose e shkatërrojnë atë. Ajuverda fton të gjithë që ta nisim ditën duke u fokusuar në rituale të mëngjesit, që funksionojnë për të vënë në vijë trupin me ritmet e […]...

5 December, 2013Lexo më shumë

Fli mirë dhe humb peshë

Asnjë mundim shtesë: sipas studiuesve nga ‘Brigham Young University’, sekret për të humbur peshë (ose të paktën për të mos shtuar) është mënyra se si fle. Personat të cilët nuk e ndërrojnë rutinën e pushimit të tyre, kanë një përqindje më të vogël të masës së trashësisë në gjumin e tyre, në krahasim me ata […]...

3 December, 2013Lexo më shumë

Dobitë e qepës

Është një nga bimët e pasura me quercetin. Hulumtimet tregojnë se qepa parandalon zhvillimin e kancerit. Qepët kanë një shumëllojshmëri efektesh medicinale. Kolonët e hershëm amerikanë i përdornin qepët e egra për të trajtuar ftohjet, kollitjet dhe astmën, po ashtu për të sprapsur (larguar) insektet. Në mjekësinë kineze, qepët janë përdorur për të trajtuar: anginën, […]...

2 December, 2013Lexo më shumë

Si të flini më shpejt

Duke mos fjetur mjaftueshëm, mund ta dëmtoni shëndetin dhe pruktivitetin në fushën e punës. Vendime të gabuara, nervozizëm, pasiguri dhe pasoja tjera, mund t’ju shfaqen për shkak të mungesës së gjumit. Ndër të tjera, punëtorët që flenë pak, hasin në vështirësi për t’i kujtuar detajet dhe procedurat e vogla në punën e tyre, ndërsa nuk […]...

29 November, 2013Lexo më shumë

Transformimet e koreaneve

Një numër i madh turistësh e vizitojnë Korenë e Jugut për operim të fytyrës. Numri i tyre është shumëfishuar nga viti 2009, deri në 15,428 vitin e kaluar, njoftojnë autoritetet vendëse. Industria e turizmit mjekësor është zhvilluar sa që në vitin 2012 kishte të ardhura prej 453 milionë dollarë, respektivisht trefishin nga viti 2009. Një […]...

29 November, 2013Lexo më shumë

Vendet më të shtrenjta për t’u mjekuar

Më të kushtueshmit? SHBA dhe Kanadaja. Ato më ekonomiket? Franca. Duke udhëtuar shpesh, shfaqet rreziku për të marrë sëmundje, apo për ta kërkuar asistencën mjekësore për ndonjë lëndim apo ndonjë aksident. Por, jo në të gjitha vendet, asistenca mjekësore është gratis. Ndër të tjera, shumë turistë nuk kanë qasje në kompensim për lëndimet apo sëmundjet […]...

26 November, 2013Lexo më shumë

Kriza ekonomike ndikon në kujtesë

Të jetosh në një periudhë të recensionit si në atë nëpër të cilën jemi duke kaluar, mund të shkaktojë ngadalësimin e funksionimit të trurit, sidomos tek meshkujt, që mund të pësojnë humbje të kujtesës. Sipas disa studiuesve britanikë, që e kanë publikuar një studim në ‘Journal of Epidemiology e Community Health’, personat që kanë mbetur […]...

26 November, 2013Lexo më shumë

Ushqimet që ju trashin

Ushqimi është shumë i rëndësishëm për trupin e njeriut. Fatkeqësisht, disa prej ushqimeve me vlerën më të ulët ushqyese, me yndyrë dhe sheqer, janë prej më të preferuarve tek pjesa dërrmuese e njerëzve. Këto lloj ushqimet qojnë tek sëmundjet e tilla si obeziteti, diabeti, depresioni dhe kanceri. Nëse dëshironi të jeni më larg këtyre sëmundjeve, […]...

24 November, 2013Lexo më shumë

Humbni peshë përmes DVD-së

Nëse jeni lodhur nga pesha e tepërt, e cila iu pengon në çdo aspekt, mund ta ndiqni rrugën e Rebecca Priviteras. Ajo nuk e kishte të lehtë të humbiste peshë, pasi ishte e trashë, si shumë të tjera dhe të tjerë. Por, ajo ia ka dalë, duke i humbur plot 100 kilogramë. Dhe, ia ka […]...

24 November, 2013Lexo më shumë

Si ta ulim tensionin e gjakut

Për ta mbajtur nën kontroll tensionin e gjakut është mjaft e rëndësishme, për të mos rrezikuar sëmundje të ndryshme, si sulmi në zemër, funksionimi i dobët i veshkave, që janë ndër sëmundjet të cilat mund t’i vuani nga tensioni i lartë i gjakut. Mjekët këshillojnë që ata që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut, […]...

21 November, 2013Lexo më shumë

Pozitat më të mira për gjumë

Të gjithë ne ndiejmë kohë pas kohe dhimbje të shpinës, qafës apo edhe të krahut, kur të zgjohemi nga gjumi. Kjo është një brengë për secilin, përpos asaj kur nuk kemi gjumë. Arsyeja është e thjeshtë: kemi fjetur keq. Por, tekniku Dr. Joseph Bogart, e ka postuar një video në Youtube, përmes së cilës i […]...

19 November, 2013Lexo më shumë

Dobitë e xhenxhefilit

Terapia me xhenxhefil (anglisht – ginger) rekomandohet si një nga trajtimet më efikase në muajt e ftohtë (Dimrit), me çka do t’ia ktheni organizmit energjinë, potencën, freskinë e trurit dhe të ngrohni trupin dhe forconi qëndrueshmërinë e tij kundër të ftohurit. Xhenxhefili, bima qepujkë me prejardhje nga Kina, është një nga mëlmesat më të kërkuara […]...

18 November, 2013Lexo më shumë

Hiqeni qafe celulitin

Për ta luftuar të urryerin celulit, është e domosdoshme ta ndryshojmë stilin e ushqimit dhe të marrim çdo ditë ushqim të shëndetshëm, me fruta dhe perime të freskëta, duke iu përshtatur sezonit. Së paku 1 kg në ditë, thonë ekspertët, duke i ndarë ato në 5 vakte në ditë: mëngjesi, mesdita, dreka, pasditja dhe darka. […]...

17 November, 2013Lexo më shumë

Konsumoni kos çdo ditë

Kosi është një nga produktet më të mira të qumështit që i nevojitet organizmit të njeriut. Ai është i lehtë, i tretshëm dhe rregullues i stomakut. Nëse ndiheni me stomak të fryrë, konsumimi i kosit i shoqëruar me pak bukë do t’ju lehtësonte shumë, pasi redukton ngarkesat dhe fryrjet e tepërta. Kosi mund të përdoret […]...

16 November, 2013Lexo më shumë

Ushqimet e shëndetshme

Si pjesë e një diete të shëndetshme, ushqimet e plota luajnë rol të rëndësishëm duke e ndihmuar trupin tonë që të funksionojë në mënyre optimale. Ka me mijëra ushqime të plota me shumë vlera ushqyese, por disa prej tyre në këtë listë bëjnë më shumë se sa thjeshtë të dhurojnë vlerat e tyre ushqyese – […]...

16 November, 2013Lexo më shumë

Dobitë e mjaltit

Dobitë që sjell mjalti janë të panumërta. Përpos që i bën mirë shëndetit konsumimi i tij, mjalti është shërues i shumë sëmundjeve. Për dobitë që sjell ai mund të bindeni pasi t’i lexoni pikat më poshtë:   1. Duke pirë mjaltin e shkrirë në ujë, të gjitha njollat e zorrëve do të zhduken 2. Ngrënia […]...

16 November, 2013Lexo më shumë

Dobitë e lënies së duhanit

Lënia e duhanit, për shumë kë duket e mision i pamundur. Duhanpirësit nuk janë të vetëdijshëm për pasojat që ua shkakton ai, madje as që duan t’ia dinë. Mbi të gjitha dëmi është shëndetësor, por edhe material, pse jo. Mirëpo, çfarë ndodh kur heq dorë nga duhani? Më poshtë i keni 10 gjëra të cilat […]...

15 November, 2013Lexo më shumë

Ushtroni gjatë shtatzënisë

Ushtrimet fizike të nënave gjatë shtatzënisë, u bëjnë mirë fëmijëve të tyre të ardhshëm. Ky të paktën është studimi i fundit, i nxjerrë nga shkencëtarët kanadezë, të cilët konstatojnë se 20 minuta në ditë ushtrime, janë të mjaftueshëm për të ndikuar në të ardhmen e fëmijës që do të lind, duke ndikuar drejtpërdrejt në rritjen […]...

14 November, 2013Lexo më shumë

Frutat që e parandalojnë kancerin

Përbërësit antioksidant në disa fruta janë të pakrahasueshëm dhe mbrojtja e vetme që kemi për t’i zmbrapsur radikalët e lirë që shkaktojnë kancerin, e që janë prezentë në të gjitha aspektet e jetës. Dukja përplot ngjyra e frutave është një tregues i mirë se ato janë të pasura me antioksidant. Blej fruta organike kurdo që […]...

13 November, 2013Lexo më shumë

Si ta parandalojmë rënien e flokut?

Mjekësia ka përparuar jashtëzakonisht shumë kohëve të fundit, por pavarësisht kësaj, nuk ka ilaçe efikase dhe të lira kundër rënies së flokëve. Edhe pse një tabletë nuk mund t’i zgjidhë problemet me rënien e flokëve, ka shumë metoda për lehtësimin e procesit të përgjithshëm të padëshiruar. Nëse nuk keni para për transplantim të shtrenjtë dhe afatgjatë, […]...

13 November, 2013Lexo më shumë

Dobësohuni me molla

E pasur me fibra, vitaminë C, minerale etj, molla jo rastësisht është fruta më e preferuar nga dietologët. Përpos vlerave ushqyese që ka, molla shërben edhe për dietë. Ajo përmban vetëm 45-60 kalori për çdo 100 gramë. Nëse është e verdhë, e gjelbër apo e kuqe, ajo ka një funksion të rëndësishëm pastrimi. Për këtë […]...

13 November, 2013Lexo më shumë

Mos ‘fleni’ në kompjuter

Ishiasi (lumboischialgia) ka të bëjë me nervin më të gjatë të trupit të njeriut, i cili është i trashë sa gishti i madh i dorës. Përbëhet nga pesë nerva të vegjël dhe shtrihet nga pjesa e poshtme e boshtit kurrizor, nga ana e prapme e prapanicës dhe nga ana e prapme e këmbëve deri te shputat. […]...

12 November, 2013Lexo më shumë

Dehje pa alkool

Një medikament do ta zëvendësojë në të ardhmen alkoolin, duke i dehur njerëzit pa pasur nevojë të pinë birra apo lloje tjera të pijeve. Shkencëtari britanik David Nutt nga Imperial College London thotë se kërkimet e tij e kanë zhvilluar një ‘hap’ i cili ‘godet’ një pjesë të trurit, për ta zëvendësuar dehjen me alkool, […]...

12 November, 2013Lexo më shumë

Kur është momenti më i mirë për kafe?

Shkenca thotë se momenti më i mirë për ta pirë një kafe nuk është mëngjesi i hershëm, edhe pse pjesa dërrmuese e njerëzve nuk arrijnë të ‘kfjellen’, nëse nuk e pinë një filxhan kafe qysh në mëngjes. Por, duket se ekzistojnë momente tjera kur është koha më e përshtatshme për ta konsumuar kafen. Sipas një […]...

12 November, 2013Lexo më shumë

Veshje kundër dhunimit

Një pjesë e femrave kanë qenë ose rrezikojnë të jenë pjesë e një dhunimi të mundshëm në çdo moment. Por, për ta parandaluar këtë dukuri është përkujdesur kompania AQ Waear, e cila ka lëshuar në treg një palë të mbathura për femra të cilat do t’u shërbejnë si masë mbrojtëse kundër dhunimit. Të mbathurat e […]...

11 November, 2013Lexo më shumë

Dhimbjet e parashikojnë motin?

Për ta parashikuar motin, nuk është e nevojshme të mbështeteni shumë tek parashikimet meteorologjike. Mjafton të përqendrohemi tek gjunjët tanë, që bëjnë pjesë në organizmin tonë, e që më shumë se çdo gjë tjetër, i ‘njohin’ ndryshimet klimatike.   Parashikuesja Wolff Një konfirmim për këtë arrin nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, më saktësisht nga […]...

11 November, 2013Lexo më shumë

Portokalli i bën mirë zemrës

Lëngu i portokallit është vlerësuar se i lufton sëmundjet e zemrës dhe diabetit. Ky produkt preferohet të konsumohet pas një ushqimit të pasur me yndyra dhe karbohidrate, për t’iu shmangur këtyre sëmundjeve. Po ashtu, është zbuluar se lëngu i portokallit ndihmon enët e gjakut të mbrohen nga dëmtimet që i shkakton ushqimi i pa shëndetshëm. […]...

10 November, 2013Lexo më shumë

Lakrat e dobishme

Dimri nuk mund të paramendohet pa lakrat. Të freskëta ose turshi, si sallatë apo të mbështjella me mish, lakrat janë pjesë e rëndësishme e kuzhinës. Lakrat janë shumë të shëndetshme dhe kanë elemente interesante për ruajtjen e ekuilibrit biologjik. Lakrat kanë vlerë të ulët kalorike, ndërsa më të shëndetshmet janë lakrat turshi. Ato janë të […]...

10 November, 2013Lexo më shumë

Përse thinjen njerëzit?

Vitet janë diçka që nuk mund t’i menaxhojmë apo t’i ndalim dhe thinjat janë pjesë e procesit jetësor, kështu që të gjithë ne do të shkojmë drejt thinjave të flokut në një pikë të jetës. Por, përse ndodhin ato? Si mund t’i ndalim apo menaxhojmë ato? Pse ndodh kjo? Floku është në fillim i bardhë […]...

9 November, 2013Lexo më shumë

Stresi lirohet nga vitaminat B e C

Nëse dëshironi të liroheni nga stresi, tashmë e keni përgjigjen. Ky fenomen shkakton ndryshime në relacionet metabolike si dhe zvogëlon kompleksin e vitaminave B dhe vitaminën C. Mungesa e vitaminës B, shkakton nervozen dhe zemërimin. Disa komplekse të vitaminave B përmbajnë edhe vitaminën C, prandaj përdorimi i tyre është ideal për lirimin nga stresi dhe […]...

9 November, 2013Lexo më shumë

Fruta tipike e vjeshtës

Gështenja është një frutë tipike vjeshtore, mjaft e dashur për të rriturit dhe të vegjlit, për shijen dhe aromën e saj. Ajo i zëvendëson frutat tjerë që e ‘mbyllin’ sezonin veror. Gështenjat preferohen në mbrëmje të ftohta, kur familja bashkohet përreth tavolinës dhe ushqehet me to. Gështenjat mund të piqen dhe të zihen, varësisht prej […]...

9 November, 2013Lexo më shumë

Grupi i gjakut dhe personaliteti

Grupi i gjakut mund të tregojë shumë për të fshehtat e karakterit tuaj. Vetëm nëpërmjet një analize të thjeshtë të gjakut do të mund të kuptoni se çfarë tregon ai për anën e ndritur dhe të errët të personalitetit të dikujt. Grupi i gjakut 0 Personat që kanë grupin 0 janë shumë të përgjegjshëm dhe […]...

8 November, 2013Lexo më shumë

Mbani dietë, gërhisni më pak

Gërhitja është gjithmonë e bezdisshme për ata që e ‘pësojnë’ dhe ka raste kur çiftet flenë në dhoma të ndara, sepse nuk arrijnë ta durojnë këtë zhurmë të partnerit. Janë të shumta këshillat që qarkullojnë nëpër botë se si të zgjidhet kjo problematikë. E fundit arrin nga Brazili dhe është fryt i një studimi të […]...

8 November, 2013Lexo më shumë

Hani mëngjes

Sipas hulumtimeve të fundit, personat që nuk hanë mëngjes janë më të predispozuar të vuajnë nga mbipesha, diabeti dhe gripi infektues. ...

6 November, 2013Lexo më shumë

Qumështi mbron nga kanceri

Personat të cilët pinë një gjysmë litre qumësht çdo ditë kanë 12 për qind më pak gjasa për t’u prekur nga kanceri i zorrës së trashë, krahasuar me ata që nuk pinë qumësht....

3 November, 2013Lexo më shumë

Frutat që ju qetësojnë

Avokado: Përpos që është një burim fantastik për vitamina ndaj shëndetit, avokado kryen punë edhe ndaj stresit. Janë të pasura më vitamina. Gjithashtu përmbajnë më shumë folante se të gjitha frutat tjera. Mund ta hani edhe me ndonjë sallatë, edhe në sandviç. Dredhëzat, boronicat: Janë fruta që janë të pasura me vitamina C, gjë që […]...

2 November, 2013Lexo më shumë

Çfarë ndodh me trupin kur vishni taka?

Këtu mund t’i lexoni të dhëna që tregojnë se çfarë efekti ka në trupin tuaj, kur mbathni taka dhe pse nuk do të donit t’i vishni më. Këmbët: Normalisht këmbët tuaja vrapojnë gjithandej. Pesha që keni bën që të keni dhimbje në këmbë. Dhe, gjatë gjithë kohës, e dëgjoni veten duke u ankuar. Sa më […]...

1 November, 2013Lexo më shumë

Kujdes në Natën e Shtrigave

Edhe pse nuk do të jetë e njëjtë Nata e Shtrigave pa një kostum seksi si mace, ose pa lente, keni kujdes. Një studim ka thënë se nëse përdorni lente vetëm për një natë dhe i ktheni prapë, mund t’ju shkaktojnë probleme serioze me sytë. Lente me ngjyrë neoni janë të falsifikuara si pajisje mjekësore, […]...

30 October, 2013Lexo më shumë

Pastrimi i shtëpisë s’është ushtrim

Çdo aktivitet fizik ndihmon në menaxhimin e peshës së trupit. Por, sipas një studimi të ri, nëse djersiteni duke pastruar - kjo nuk do t’ju ndihmojë në humbjen e peshës....

24 October, 2013Lexo më shumë

Të mirat e domateve

Domatet kanë shumë vitamina, minerale dhe antitoksidante. Vitamina A ndihmon për të shëruar dhe riparuar qelizat e dëmtuar të lëkurës. Kjo e bën më të mirë. Këtu i gjeni disa fakte për domatet. Ndrydhni domaten bashkë më një avokado për maskë të fytyrës. Lyejeni fytyrën dhe lëreni të qëndrojë ashtu për 20 minuta. Domatja thellë […]...

19 October, 2013Lexo më shumë

Ushqimet që s’mund të refuzohen

Kompanitë e shumta shpenzojnë mijëra e mijëra para për ta bërë marketingut sa më atraktiv që të përdoren këto lloje të ushqimit. New York Times ka shkruar një raport që çipsat i prodhojnë aq të mira dhe të shijshme sa nuk mund t’u rezistoni në asnjë mënyrë. Shumë befasuese, por kripa dhe sheqeri janë përbërësit […]...

18 October, 2013Lexo më shumë

Ushqimet organike

Në bisedimet lidhur me çmimin dhe përfitimet, disa studimet kanë deklaruar se ushqimet e shëndetshme dukshëm janë më të shtrenjta në treg se të zakonshmet. Këtu mund t’i gjeni disa të tilla që duhet t’i keni në shportën tuaj të gjerave të përzgjedhura në supermarket sot. Patatet: Kur vendosni se cilat ushqime organike t’i blini, […]...

14 October, 2013Lexo më shumë

Fokusi në parandalim

American Heart Assioation ka pohuar se është më mirë që të parandalohen sëmundjet tek pacientët, në vend se të mjekohen ato. Gazeta Cirulacion përshkruan qëllimet e organizatës AHA se mjekët duhet të bëjnë më shumë për t’i ndihmuar pacientët si t’i parandalojnë sëmundjet e ndryshme që mund të vijnë nga pirja e duhanit, ose mungesa […]...

10 October, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master Japan
  • Play Stealth Sniper
  • Play Bubble Trouble
  • Play Rock Wheels