Shëndeti – Page 159 – Lajmi.net

Aktuale

Si të largoni ujërat e tepërta nga trupi me ca përbërës që i keni në kuzhinë

Shpesh herë, ajo që mendojmë se është peshë e tepërt, është vetëm fryrje që krijohet nga ujërat e tepërt që qëndrojnë në trup....

21 July, 2018 Lexo më shumë

Pse nuk duhet t’i refuzojmë bamjet gjatë gjithë verës?

Bamja (Abelmoschus esculentus) është një ndër perimet më të vjetra, kultivuar 3000 vjet më parë në Etiopi, në brigjet e Nilit....

21 July, 2018 Lexo më shumë

Masat që duhet të merrni për t’u mbrojtur nga virozat gjatë pushimeve në bregdet

Gjatë pushimeve në zonat bregdetare, rreziku i helmimit nga ushqimi rritet për shkak të temperaturave të favorshme për shumimin e mikrobeve dhe viruseve....

21 July, 2018 Lexo më shumë

Deri në vitin 2020 ky do të jetë shkaktari kryesor për vdekje në të gjithë botën

Shumë sëmundje po shfaqen dhe shumë prej tyre nuk po arrijnë të shërohen, gjë që po shkakton vdekjen e shumë njerëzve në të gjithë botën....

21 July, 2018 Lexo më shumë

Pijet që duhet t’i konsumoni në pushim

Kur jemi me pushime i lejojmë vetes edhe pije si ato alkoolike të cilat në qoftë se konsumohen me tepricë ndikojnë negativisht në dietën tonë....

21 July, 2018 Lexo më shumë

Dukuri e shpeshtë gjatë verës: Çfarë janë njollat e bardha në qafë e në shpinë dhe si t’i eliminojmë?

Këto njolla të bardha shfaqen për shkak të sëmundjeve kërpudhore të lëkurës të cilën mjekësia e quan “tinea versicolor”....

21 July, 2018 Lexo më shumë

Shtohen rastet e goditjeve në tru, mjekët tregojnë se si mund t’i shpëtoni jetën një personi

Nëse ataku kardiak jep shenja paralajmëruese, madje edhe një muaj përpara se të ndodhë, goditjet në tru ndodhin në çast pa dhënë asnjë shenjë. Shkaku kryesor i goditjes në tru është mungesa e furnizimit me gjak ose bllokimi i një arterieje në një zonë të caktuar të trurit....

20 July, 2018 Lexo më shumë

Nëse bëni kujdes me këto ushqime nuk rrezikoheni nga helmimet gjatë verës

Helmimet nga ushqimi bëhen më të shpeshta gjatë stinës së verës, kryesisht për shkak të kushteve në të cilat tregtohen dhe ruhen produktet ushqimore në temperaturë që i kalojnë 30 gradë celcius. ...

20 July, 2018 Lexo më shumë

Para çdo simptome, kjo është shenja e parë që tregon se arteriet janë të bllokuara

Një në katër njerëz ndërrojnë jetë nga sëmundjet kardiovaskulare dhe fatkeqësisht shenja e parë paralajmëruese e një problemi është kur dikush pëson një atak kardiak. ...

20 July, 2018 Lexo më shumë

Doni të shmangni infeksionet gjatë verës, ja sa herë në javë duhet të lani çarçafët

Nuk ka ndjesi më të mirë se të flesh në një krevat me çarçafë të larë, por shumica prej nesh duhet ta pranojmë se nuk i ndërrojmë aq shpesh sa duhet. ...

20 July, 2018 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO