Shëndeti – Page 152 – Lajmi.net

Aktuale

Celulari i mençur ju shkakton rrudha në fytyrë

Përveç rrudhave në fytyrë, përdorimi i gjatë i celularit, duke qëndruar me kokë poshtë krijon një vijë në qafë të cilën shkencëtarët e kanë quajtur “qafa tech” dhe mund të ndikojë shumë në dhimbjet tuaja të qafës për një periudhë më të gjatë. “Qafa tech” është një vijë rreth qafës dhe mjekrës e cila shkaktohet […]...

9 March, 2014Lexo më shumë

5 gjëra të mrekullueshme që mund t’i bëjë trupi juaj

Ju e dërgoni trupin tuaj në palestër, e mbushni me ushqim në çdo kohë, dhe meqenëse mund ta marrësh me veti kudo, duhet të mendosh se çfarë është i aftë ai të bëjë. Por, nëse do të qëndronit i zhveshur në një mal me borë, a do të shpëtoje? Instikti juaj ndoshta mund të thotë […]...

9 March, 2014Lexo më shumë

Uji për një metabolizëm më të shpejtë

Prej dietave me perime deri tek biftekat, në mesin e shumë pijeve uji është shëruesi më i mirë. Kjo është prova shkencore se uji me të vërtetë mund të ju ndihmojë në rritjen e metabolizmit. Hulumtuesit në Gjermani sugjerojnë se konsumimi i ujit rrit shkallën e djegies së kalorive. Pavarësisht nga fakti se këto dieta […]...

9 March, 2014Lexo më shumë

Vaji i peshkut parandalon lindjet e parakohshme

Gjetjet e reja janë bërë nga Maria Makrides, një profesoreshë në Universitetin e Adelaide, duke studiuar efektet e shtesës së omegsa 3’it për depresion post-natal dhe për një zhvillim sa më të mirë të fëmijës. Shtojcat e vajit të peshkut parandalojnë lindjen e parakohshme të fëmijës, thuhet në raport. Studimi i përfshirë në 2,400 gra […]...

9 March, 2014Lexo më shumë

Pijet energjike rrisin rrezikun nga problemet shëndetësore

Gjetjet e studiuesëve janë publikuar vetëm një ditë pasi që zemra e një të riu ishte ndalur tri herë, pasi që kishte pirë dhjetë jagermeister të përzier me Red Bull. Jayde Dinsdale, 18 vjeçare, ishte duke pirë Jagermeister dhe një pije energjike, në një natë jashtë me miqët e saj, në Yeovil,Somerset. Por pasi alkooli […]...

8 March, 2014Lexo më shumë

Sasia e sheqerit që duhet ta konsumoni çdo ditë

Gjatë dekadës së kaluar, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka rekomanduar që konsumi i sheqerit tuaj duhet të jetë jo më shumë se 10% e totalit të konsumit tuaj kalorik. Tani, pas kryerjes së një shqyrtimi periodic, një panel i OBSH’së është duke rekomanduar që ta përgjysmoni këtë shumë, duke rekomanduar që vetëm pesë për qind […]...

7 March, 2014Lexo më shumë

Dietat me proteinë të lartë – të dëmshme si cigarja

Duke ngrënë proteina shumë do të mund të ishte e rrezikshme për njerëzit e moshës mesatare njëjtë si prija e duhanit, thotë një studim shkencor. Hulumtimi, i cili zbuloi mijëra të rritur të moshës rreth 20 vjet, gjeti se njerëzit që hanë një dietë më të pasur me proteina shtazore, janë katër herë me më […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Interneti mjek për njerëzit

Njerëzit po e rrisin përdorimin e internetit për të shpërndarë problemet e tyre të shëndetit me të tjerët, dhe për të marrë këshilla mjekësore. Studimi i ekzaminoi disa pacientë dhe e hulumtuan  atë se si njerëzit e përdorën internetin për të marrë këshilla mjekësore, thanë studiuesit. Prej vitit 2000 njerëzit të cilët filluan të lexojnë […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Vdes njeriu që kishte zemrën artificiale

Pas operacionit në dhjetor, pacienti i cili kishte një zemër artificiale vdiq të dielën, sipas mjekëve të Spitalit Europian në Paris. Doktorët thanë se shkaku i vdekjes ende nuk dihet sigurt në këtë fazë. Kur ai u pajis me këtë zemër, vuajti shumë nga dështime të shumta, që do të thotë se zemra e tij […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Nuk do ta besoni se çfarë bënë kjo vajzë që të duket si barbi

Modelja Ukrainase Valeria Lukyanova u bë mjaftë e famshme në vitin 2012 me intervenimet plastike të çmendura që të duket si kukulla Barbi e gjallë. Por tani, modelja tregon që ka një strategji të re për të mirëmbajtur formën e saj. Ajo së fundmi tha për International Business Times që po e praktikon një dietë […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

Tymi i duhanit ngushton arteriet e fëmijëve

Prindërit të cilët pijnë duhan në prezencë të fëmijëve, i vënë fëmijët e tyre në një rrezik të madh për t’i dëmtuar arteriet e tyre. Studimi sugjeron që nëse që të dy prindërit e pijnë cigaren në precenzë të fëmijëve, ndikon në bllokimin e mureve arteriale, që do të thotë se fëmijët do të jenë […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

6 ushqimet që ju ndihmojnë të humbni peshë

Disa ushqime kanë efekt termogjenik, për ta ngrohur trupin, e disa të tjera e rrisin metabolizmin duke përdorur kalori dhe disa ju ndihmojnë në humbjen e trashësisë, thotë Joy McCarthy, një nutritionist në Toronto dhe autor i Joyus Health. Por, përderisa disa ushqime ju ndihmojnë të humbni peshë më mirë se sa të tjerat, McCarthy […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

Membrana e cila mund ta mbajë zemrën tuaj të gjallë përgjithmonë

Membrana e hollë është elastike, e projektuar për t’u zgjatur në zemër si një dorezë, dhe është e pajisur me disa elektroda të vogëla që monitorojnë funksionimin kardaiak. Kjo është shfaqur për herë të parë si një dëshmi e konceptit për një zemër si të lepurit. Hulumtuesit në Universitetin e Illinois në Rrafshinën Urbana dhe […]...

4 March, 2014Lexo më shumë

Nervoziteti mund të shkaktojë sulm në zemër

Njerëzit që përjetojnë momente të zemruara janë pesë herë me më shumë gjasa për të pësuar sulm në zemër në dy orët e ardhshme, thotë një hulumtim i ri në Harvard. Analazia statistikore e 6000 sulmeeve në zemër dhe në tru, ka sugjeruar se në dy orë pas një shpërthimi të nervozes, rreziku i sulmit […]...

4 March, 2014Lexo më shumë

Ushqimet që ju ndihmojnë të flini

Nëse jeni nga ata shumë njerëz të cilët nuk duan të marrin barëra për një gjumë të rehatshëm dhe dëshironi një alternativë më të natyrshme për të ndihmuar në ardhjen e gjumit, një nga gjërat e vogla që mund të bëni është të ndryshoni shprehitë tuaja të ushqimit. Duke eliminuar ushqimet që mund të ju […]...

4 March, 2014Lexo më shumë

A është kjo dieta më e shëndetshme dhe më efikase?

Çelësi i peshës së duhur fshihet në mënyrën e të ushqyerit, të cilën e kanë praktikuar paraardhësit tanë të lashtë, e kjo do të thotë se duhet ngrënë atë që mund të “zihet, vilet dhe nxirret nga dheu”. Bash në këtë bazohet edhe libri i ri i popullarizuar “Don’t get Fat”, i autores Esther Blum. […]...

3 March, 2014Lexo më shumë

Vaksina efektive kundër HIV’it, së shpejti realitet

Shkencëtarët kanë zbuluar se si sistemi i imunitetit krijon një antitrup më të fuqishëm për të bllokuar qelizat nga ifektimi me HIV, duke krijuar kështu një vaksinë më efektive për virusin vdekjeprurës. Zbuluesit besojnë se nëse vaksina mund të jetë potencialisht një antitrup në një pjesë specifike të virusit, ajo do të jetë shkatërruese në […]...

3 March, 2014Lexo më shumë

Shtatzënat që pinë verë kanë fëmijë më të sjellshëm

Shtatzënave u jepen këshilla të ndryshme në lidhje me pijet alkoolike, prej ndalimit e deri te pirja mesatare. E ballafaquar me këtë çështje ishte psikologia Janni Niclasen, nga Universiteti i Kompenhagës. Nënat shtatzëne që nuk pinë mund të mendojnë se janë duke bërë gjithqka që duhet për shtatëzaninë e tyre, por disa gota verë në […]...

3 March, 2014Lexo më shumë

Studim: Meshkujt më të rrezikuar nga autizmi

Studimi i publikuar në Revistën Amerikane të Gjenetikës, sugjeron se gjenet e femrave kërkojnë më shumë mutacione gjenetike se sa të meshkujve, për të pasur këtë sëmundje. Si rezultat, është më pak e mundshme që femrat të jenë viktimë e kësaj sëmundje. Studimi i Dr.Sebastian Jacquemont, i Universitetit të Luasanne-së në Zvicër, tha: “Ky është […]...

2 March, 2014Lexo më shumë

Astma rrezik për foshnjet e lindura para kohe

Një studim i përgjithshëm i bërë në më shumë se 1.5 milion fëmijë, zbuloi se rreziku nga astma në foshnjet e lindura para kohës është më i lartë se sa mendohej më parë. Përveq kësaj, rreziqet e zhivillimit të astmës janë të njejta si për fëmijët e moshës parashkollore dhe atyre në shkollë fillore, thotë […]...

1 March, 2014Lexo më shumë

Çokollata e zezë përmirëson shëndetin e zemrës

Një lajm i mirë për adhuruesit e çokollatës. Sipas shkenctarëve, çokollata e zezë ndihmon shumë në përmirësimin e shëndetit të zemrës dhe ndikon në shmangjen e sëmundjes së arteriosklerozës, duke i bërë arteriet më elastike. Ngurtësimi arterial dhe rruzat e bardha të gjakut, janë dy faktorë që luajnë një rol të veçantë në krijimin e […]...

1 March, 2014Lexo më shumë

A është qumështi i gjirit i shëndetshëm për fëmijën?

Dr.Cynthia Colen, një profesoreshë e sociologjisë në Universitetin e Ohajos në SHBA, ka analizuar për herë të parë një mostër të disa familjeve ku një ose më shumë fëmijë ishin ushqyer me gji dhe të atyre me qumësht lope. Në kontrast të dukshëm me këshillat ndërkombëtare mjekësore, ajo gjeti se, ata që ishin ushqyer me […]...

28 February, 2014Lexo më shumë

Mësojeni se pse është i shëndetshëm vaji i peshkut

Njerëzit që konsumojnë peshk kanë nivele më të larta të “omega-3”, acidit yndyror të gjetur në vaj. Peshku mund të ketë efekte më të mëdha në trurin e njeriut më të moshuar dhe kështu ndikon më shumë në ruajtjen e shëndetit të trurit, sipas studimit. Ngushtimi i madhësisë së trurit është një shenjë e sëmundjes […]...

28 February, 2014Lexo më shumë

Bananet e ulin temperaturën gjatë ftohjes apo gripit

Gripi dhe ftohjet shkaktojnë sekretim të tepërt të lëngut nga organizmi, gjë me të cilën organizmi humb materie të nevojshme ushqyese, në mesin e të cilave është edhe kaliumi. Bananet janë burim i pasur me kalium, të cilin organizmi e humb, për shkak të djersitjes, vjelljes dhe diarresë. Ato ndihmojnë në rregullimin e tretjes, kompensimin […]...

27 February, 2014Lexo më shumë

Idetë e reja ndryshojnë qelizat e trurit tuaj

Ky modifikim biokimik, është thelbësor në prodhimin e ndryshimeve në lidhje të qelizave të trurit, të cilat janë të lidhura me të mësuarit që ne e bëjmë. Gjetjet japin një shpjegim për disa aftësi të kufizuara mendore, thanë studiuesit. Në kafshë, shkencëtarët gjetën pothuajse dy herë më shumë “delta-catenin” (lloj acidi proteinik) në tru, pasi […]...

27 February, 2014Lexo më shumë

Përdorimi i paracetamolit gjatë shtatëzanisë i dëmshëm për beben

Fëmijët e lindur nga gratë që përdorin paracetamol dhe barëra të tjerë për dhimbje gjatë shtatzënisë, mund të jenë në rrezik të lartë nga sëmundje të ndryshme dhe të bëhen jo të vëmendshëm, sipas një studimi të ri të botuar në Gazetën e Shoqatës Mjekësore Amerikane (JAMA). Paracetamoli është mjekimi më i zakonshëm për dhimbje […]...

26 February, 2014Lexo më shumë

Vdekja e bashkëshortit mund të rrisë rrezikun nga sulmi në zemër

Fakti kur humbim të afërmit, është i njohur si një faktor i rrezikshëm dhe shumë i lidhur me proceset kardiovaskulare. Rreziku nga sulmi në zemër rritet në 30 ditët e para, pas vdekjes së partnerit, thuhet në një studim të publikuar në revistën mjekësore JAMA. Kur humbim të afërmit, është një faktor i rrezikshëm, i […]...

26 February, 2014Lexo më shumë

5 arsye të mira për të konsumuar karota

Nëse dëshironi të keni thonj, lëkurë dhe flokë më të shëndetshëm, por edhe ta përmirësoni shëndetin e dhëmbëve tuaj dhe ta pastroni mëlçinë, përfshijeni këtë lloj perime në menynë tuaj. Plakja Karota konsiderohet si ushqim kundër plakjes, sepse është e pasur me beta-karotinë, antioksidues, që lufton kundër radikaleve të lira. Bukuria Kjo perime është e […]...

25 February, 2014Lexo më shumë

Aplikacion për sëmundjen e epilepsisë

Një aplikacion për sëmundjen e epilepsisë është duke u projektuar për t’i ndihmuar mjekët dhe familjarët e të sëmurëve nga epilepsia, që të përcaktojnë kur është duke pasur apo kur do të ketë një person sulm të sëmundjes. Sipas një zbulimi të ri, aplikacioni i ri i telefonave të mençur, i cili u testua në […]...

25 February, 2014Lexo më shumë

Vaj bajamesh për kujdesin e lëkurës

Vaji i bajameve të ëmbla është ideal për kurimin e lëkurës dhe flokëve. Falë proteinave, mineraleve, vitaminës A dhe vitaminave tjera të grupit B, është një zbutës i shkëlqyer, ushqyes dhe qetësues. I përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës, edhe për atë delikate të fëmijëve, lufton plakjen e lëkurës. Vaji i bajameve mbron lëkurën, […]...

25 February, 2014Lexo më shumë

Livanda, më efikase sesa ilaçet për trajtimin e ankthit

Hulumtuesit kanë zbuluar që pacientëve, të cilëve u është dhënë sileksani (livandë e përgatitur për përdorim oral) kanë pasur shkallë më të ulët të ankthit sesa ato që kanë pranuar placebo ose ilaçe kundër depresionit. Strudimin e ka bërë Fakulteti i Mjekësisë në Vjenë, ndërsa në të kanë marrë pjesë 500 persona të diagnostifikuar me […]...

22 February, 2014Lexo më shumë

Dhimbja e kokës mundet të shkaktojë verbërim

Arteriteti i tëmthit është një sëmundje që çon drejt ënjtjes dhe inflamacionit të arterieve në tru. Nëse nuk trajtohet, mund të shkaktojë verbërim të papritur e të pashërueshëm, për shkak të pengesës në rrjedhjen e gjakut në drejtim të nervave optike. Simptoma tipike të kësaj gjendjeje janë: lodhja, djersitja dhe dhimbjet e kokës, ndërsa simptomë […]...

22 February, 2014Lexo më shumë

6 mënyra natyrale për ta ulur shtypjen e gjakut

Me përfshirjen e disa shprehive të dobishme, mund ta ulni shtypjen e lartë të gjakut, e me të edhe rrezikun nga sëmundjet e zemrës dhe sulmit në tru. Ajo që është më e mira, për këto gjëra nuk ju nevojiten ilaçet. 1. Ndihmojuni të tjerëve! Njerëzit që ju ndihmojnë të tjerëve, janë më të kënaqur […]...

22 February, 2014Lexo më shumë

Trashësia gjatë fëmijërisë ka efekte afatgjate në shëndetin

Hulumtuesit nga Qendra e Kancerit në Universitetin e Kolorados, thanë se edhe në rastet kur fëmijët e trashë të kenë humbur peshë, efektet shëndetësore të trashjes në fëmijëri mund të jenë të thella. “Ka dy gjëra në vazhdim këtu. Së pari, më parë ju i jeni ekspozuar një trashjeje ku mund ta shohim si një […]...

21 February, 2014Lexo më shumë

Virusi i etheve tropikale që futet në qelizë

Ethet tropikale, një sëmundje infektive e tropikale, shkaktohet nga një mushkonjë e cila prekë miliona njerëz çdo vit, duke shkaktuar ethe, dhimbje të kokës, të muskujve dhe dhimbje e skuqje të lëkurës, thonë studiuesit. Te disa njerëz, sëmundja përparon shumë shpejtë, madje në shumë raste ajo përfundon në mënyrë fatale. Kjo formë e sëmundjes ndryshe është […]...

21 February, 2014Lexo më shumë

A janë të shëndetshme ushqimet organike?

Kur shkoni në supermarket për të blerë gjëra ushqimore, a e dini dallimin mes “nayrales” dhe asaj “organike”? Në një intervistë me shumë qytetarë kohëve të fundit, ka rezultuar se një e treta e të intervistuarve thonin se ushqimet natyrale janë të njëjta me ato organike. Por, kjo nuk është e vërtetë. Termi “organik” do […]...

20 February, 2014Lexo më shumë

7 ushqimet që i njollosin dhëmbët tuaj

Ka shumë produkte që mund t’i përdorni për t’i mbajtur dhëmbët tuaj në formë të mrekullushme, dhe ka mënyra shumë të lehta për t’i parandaluar njollat në dhëmbë. Ju këshillojmë t’i shmangni shtatë ushqimet që njollosin dhëmbët tuaj: Manaferrat: Manaferrat janë fruta të lëngshëm dhe me kalori, por pigmenti i tyre me ngjyrë dhe shkëlqim mund të […]...

20 February, 2014Lexo më shumë

Frutat kundër kapsllëkut

Një konsumim i rregullt i frutave të tilla si dardha dhe kumbulla, është një veprim i mençur për ata që vuajnë nga kapsllëku. Dardhat kanë veti të shumta, sidomos ato më të pjekura. Ato stimulojnë shkuarjen më shpesh në banjo, duke ndihmuar që nevoja të dalë më e hollë dhe të mos ndieni dhimbje. Krahas […]...

20 February, 2014Lexo më shumë

Dietat më të pazakonta të shpikura ndonjëherë

Çka nuk do të bënit vetëm për t’i humbur kilogramët e tepërt? Gjithçka, çfarëdo. Në secilën pjesë të botës gjenden teknika të të gjitha llojeve të dobësimit dhe disa prej tyre janë me të vërtetë impresionuese. Më poshtë do t’i shihni në një përmbledhje disa nga dietat më absurde dhe më të pazakonta që i […]...

19 February, 2014Lexo më shumë

Dobitë e limonit

Limoni është një pemë agrume me dobi të shumta. Ai është antireumatik, diuretik dhe ndihmon në humbje të peshës. Ndihmon në forcimin e sistemit imunitar dhe pastron sistemin e tretjes. Një pije e bërë nga limoni, e njohur zakonisht si kanarinë, është në gjendje ta ndihmojë tretjen dhe ta luftojë dhimbjen e stomakut. Kjo është […]...

17 February, 2014Lexo më shumë

Vlerat e jashtëzakonshme të Brokolit

Brokoli është njëra prej perimeve më të dobishme për trupin e njeriut. Ai bën pjesë në familjen e Cruciferous, që përfshin ndër të tjera lakrat, lakrishtet, rrikën, rrepkën etj. Sa u përket dobive, brokoli është një aleat i sistemit respirator, sistemit imunitar, sistemit të qarkullimit të gjakut, zorrëve, qarkullimit limfatik, sytë dhe kockave. Perimet brokoli […]...

12 February, 2014Lexo më shumë

Xhenseni e lufton stresin

Xhenseni është një ilaç bimor, që luftohet kryesisht për ta luftuar lodhjen, stresin dhe gjendjen e depresionit. Rrënja e tij është e njohur për vetitë terapeutike dhe shëruese, duke i luftuar çrregullimet psikosomatike. Është një rivitalizim i shkëlqyeshëm dhe ul apo e ndihmon mbajtjen në nivele të ulëta stresin, si fizik, ashtu edhe mental, duke […]...

12 February, 2014Lexo më shumë

A na bën keq masturbimi?

Fatkeqësisht, masturbimi na bën keq. Ky të paktën është ilustrimi i specialistëve të problematikave seksuale tek meshkujt. Ai i bën keq psikologjisë së mashkullit, por jo edhe trupit. Praktika e vetëkënaqësisë konfirmon në një mënyrë të heshtur ndjenjën e mosefikasitetit për ta realizuar një raport me një partner të vërtetë. Për dallim prej periudhës kur […]...

11 February, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Bubble Trouble
  • Play Bow Master Japan