Shëndeti – Page 141 – Lajmi.net

Aktuale

TRONDITËSE! Ja sa kalori i humbni gjatë seksit oral … (Foto)

Seksi oral mund të ju ndihmoj të digjni më shumë kalori sesa një aktivitet fizik me biçikletë për 23 minuta ose më shumë se një sesion 20 minutash i jogas....

9 November, 2015Lexo më shumë

Si ndikon ushqimi në shëndetin tuaj?

Ushqimi nuk është armiku juaj siç disa njerëz pretendojnë. Ai është në fakt shoku më i mirë. Shikoni gjashtë arsyet pse ushqimi i shëndetshëm do t’ju bëjë që të ndryshoni mënyrën se si mendoni për gjithçka. Ju jeni çfarë ju hani Njerëzit thonë se ju jeni ajo që ju hani....

8 November, 2015Lexo më shumë

Këto shenja tregojnë se hormonet nuk i keni në rregull

Hormonet për gratë janë përcaktuese. Prej adoleshencës e deri tek menopauza, ritmi i hormoneve mund të ndikojë në disponimin tuaj, energjinë, bukurinë dhe ndjenjën e përgjithshme të mirëqenies....

7 November, 2015Lexo më shumë

Rrush të thatë, për një mëlçi të shëndetshme

Një mëlçi e shëndetshme do të thotë shëndet i mirë dhe shumë energji....

7 November, 2015Lexo më shumë

Limoni, vrasës i qelizave të kancerit

Limoni është një frut që njihet për veti të shumta shëruese, por duket se ai ka dhe një rëndësi të veçantë në shkatërrimin eqelizave të kancerit, respektivisht mund të ndalojë zhvillimin e tumorit. ...

6 November, 2015Lexo më shumë

A ju qëndrojnë këmbët dhe duart të ftohta? Mund të jetë shenjë e mirë

A ju qëndrojnë gishtat e dorës të ftohtë? Mund të jetë një shenjë e mirë shëndetësore....

6 November, 2015Lexo më shumë

Lëng trangulli, për të hequr barkun e fryrë

Të gjithë ata që janë lodhur duke shtrënguar barkun, që të mos ju duket sipër rrobave, ju mjafton të pinë nga një gotë lëng trangulli, para se të shkojnë në shtrat....

6 November, 2015Lexo më shumë

A mund ta ndërrojmë procesin e plakjes duke injektuar gjak të rinjve tek të moshuarit?

Në një mëngjes të gushtit në vitin 2008, Tony Wyss-Coray ishte ulur në një sallë konferencash në spitalin Palo Alto në Kaliforni, dhe po priste të fillojë takimi i përjavshëm mbi punën e laboratorit të tij. Wyss-Coray, një profesor i neurologjisë në Universitetin e Stanfordit, i printe një grupi të studiuesve të rinj, që po studionin plakjen dhe neurodegjenerimin. Por një anëtar i laboratorit i cili ishte planifikuar të flasë atë ditë kishte marrë në duar një projekt radikal, pasi kishte disa rezultate interesante për ti ndarë me kolegët e tij, shkruan TheGuardian. ...

5 November, 2015Lexo më shumë

Ja cilat janë të mirat e shumta që sjell Vitamina B – kompleks

Ndryshe referohet edhe si kompleksi i vitaminave B, 8 vitaminat B – B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12 – luajnë një rol shumë të rëndësishëm që trupi jonë të lëvizë si një makinë....

5 November, 2015Lexo më shumë

Bën film kundër sheqerit, por pas 60 dite që nuk han sheqer, ai diagnostifikohet me… (Video)

“Të gjithë sheqeret që i kam ngrënë kanë qenë vetëm përbërës të ushqimeve të shëndetshme si atyre të frutave, perimeve etj”, thotë ai....

5 November, 2015Lexo më shumë

Coca-Cola dietale, më e dëmshme se që kemi menduar, ja pse (Foto/Video)

Shkencëtarët sapo kanë zbuluar se pijet e ëmbla sikurse Coca-Cola dietale munden që në mënyrë dramatike ti rrisin rreziqet e sëmundjeve të zemrës....

4 November, 2015Lexo më shumë

4 ushqimet e fuqishme që parandalojnë kancerin

Me mënyrën e tashme të jetesës, njerëzit janë më të prirë për të vuajtur nga obeziteti dhe sëmundje të ndryshme – si dhe disa forma të kancerit....

2 November, 2015Lexo më shumë

Gjenden substanca ilagale në shamponë që shkaktojnë kancerin

Ndoshta keni menduar se gjëja më e keqe që shamponi juaj mund të bëjë është që t’ua djegë sytë, por rezulton se shamponi mund të jetë edhe vdekjeprurës....

2 November, 2015Lexo më shumë

Zbulohet mënyra më e shpejtë për diagnostifikimin e kancerit të vezores

Fryma që nxjerrim flet për shëndetin tonë më shumë sesa mund të mendojmë. Duke testuar frymën që nxjerrim mund të mësohet fare lehtë edhe se çfarë kemi ngrënë për mëngjes....

1 November, 2015Lexo më shumë

4 arsye pse duhet të hani banane më shpesh

Gjëja më e mirë që mund ta bëni për veten tuaj është që të hani fruta dhe perime dhe të rralloni konsumimin e sheqernave dhe mishit....

1 November, 2015Lexo më shumë

A keni probleme me bark pasi konsumoni qumësht? Ja pse!

Nëse po keni probleme me bark pas konsumimit të qumështit, kjo është arsyeja....

1 November, 2015Lexo më shumë

Xhenxhefil dhe mjaltë, për të luftuar tumoret

Një grua amerikane, e cila pretendon se kishte vuajtur nga kanceri, ka publikuar recetën e një ilaçi popullor për të cilin thotë se e ka ndihmuar të kurohet. ...

30 October, 2015Lexo më shumë

6 mënyrat për të humbur peshë më shpejt (Foto)

Të gjithë në një pikë të jetës sonë kemi provuar të fillojmë të ushtrojmë dhe të humbim peshë, mirëpo gjithmonë jemi dorëzuar....

30 October, 2015Lexo më shumë

Çfarë ndodh kur bini në komë?

Fjala “komë” vjen nga greqishtja që do të thotë “gjumë i thellë”, por çfarë i bën trurit tuaj kjo gjendje?...

29 October, 2015Lexo më shumë

Duhanpirësit të prirë për alkool, muzikë të dhunshme dhe dembeli

Duhanpirësit e rinj kanë më shumë gjasa të përshkruajnë veten si “individualist”, që pëlqejnë muzikën e zhanrit “Alternative”, dhe vonohen më shpesh nëpër takime sesa kolegët e tyre jo-duhanpirës, thuhet në një sondazh të kryer nga YouGov, ku në hulumtim kanë intervistuar mbi 13.000 të rinj, shkruan Independent. ...

29 October, 2015Lexo më shumë

Shega, frut i rinisë

Shega është një frut që ka rëndësi të veçantë në plakjen, liron nga stresi, e forcon libidonë dhe e ruan shëndetin e zemrës....

26 October, 2015Lexo më shumë

Pse ndjehemi të lodhur gjatë ditës?

Nëse e gjeni veten shpesh herë të lodhur apo të përgjumur , të konsumoni një tjetër kafe nuk është pikërisht zgjidhja e duhur. Dr Marilyn Glenville shprehet se është shumë e rëndësishme që fillimisht të kuptoni arsyet pse ndjeheni kështu pasi mund të jenë simptoma të një gjendjeje shëndetësore....

25 October, 2015Lexo më shumë

Kur pas pirjes së kafesë shkoni në tualet, ka arsye tjetër

Është vërtetuar se kafeina stimulon trurin, por ekziston edhe një dukuri tjetër që stimulohet prej saj....

25 October, 2015Lexo më shumë

Domatet janë aleatë të shëndetit, 10 arsye pse duhet t’i hani

Nuk kanë asnjë efekt të dëmshëm, mund të hahen gjithmonë, pasi kanë një sërë vetish ushqyese dhe terapeutike....

25 October, 2015Lexo më shumë

Shkencëtarët thonë se bananja mund ta shërojë AIDS-in

Shkencëtarët kanë krijuar një ilaç nga bananet që mund të vrasë një gamë të gjerë të viruseve – duke përfshirë hepatitin C, gripin dhe AIDS-in....

25 October, 2015Lexo më shumë

Ja pse nuk duhet ta ri-vloni ujin

Ri-vlimi i ujit është cilësuar si një problematikë sipas shkencës, pasi një sasi substancash tërrezikshme si fluori, arsenikudhe nitratet akumulohen në ujë në vend që të hiqen....

25 October, 2015Lexo më shumë

Konsumoni çdo mëngjes një gotë ujë të ngrohtë me kripë, ja pse

Uji i ngrohtë me kripë në mëngjes është një mënyrë e mirë për të pasur një organizëm sa më të shëndetshëm. ...

25 October, 2015Lexo më shumë

Si t’i shpëtoni një sulmi në zemër kur jeni vetëm?

Sulmi në zemër është një kusht që vjen pa njoftuar, kështu që shumica e njerëzve duhet të përballen me të kur janë vetëm dhe të luftojnë me të pa asnjë ndihmë....

24 October, 2015Lexo më shumë

Ftoi “mbret” i vjeshtës, shëron disa sëmundje

Dobitë ushqyese dhe mjekësore të ftoit për njeriun ende nuk janë të studiuara mirë por, nga të dhënat e deritanishme të shkencës del në pah se ftoi në dallim nga molla dhe dardha ka disa përparësi në drejtime të ndryshme....

24 October, 2015Lexo më shumë

Nëse i kafshoni thonjtë, duhet t’i dini këto fakte

Nëse jeni një nga ata njerëzit që i kafshojnë thonjtë, duhet t’i dini patjetër këto fakte mbi kafshimin e thonjve....

23 October, 2015Lexo më shumë

5 gjërat që duhet t’i bëni çdo mëngjes në shtrat, për t’u ndjerë mirë gjatë gjithë ditës

Mënyra se si zgjoheni në mëngjes nga shtrati ka ndikim në atë se si ndjeheni gjatë gjithë pjesës tjetër të ditës....

23 October, 2015Lexo më shumë

Proshuta, salsiçet dhe mishi i derrit shkaktojnë kancerin po aq sa duhani

Organizata Botërore e Shëndetësisë pritet që të publikojë një raport ku thuhet se mishi i përpunuar është një substancë që e shkakton kancerin....

23 October, 2015Lexo më shumë

Zbulohet ilaçi i cili mund ta zgjasë jetëgjatësinë e qenve, mund të funksionojë edhe tek njerëzit

Kur ne vendosim të marrim një kafshë, ne paraprakisht duhet të pajtohemi me atë që eventualisht do ta përjetojmë dhimbjen traumatike të vdekjes së tij....

23 October, 2015Lexo më shumë

Zbulohet metoda më efikase për ta lënë duhanin

Për duhanpirësit lënia e duhanit mund të jetë nga përvojat më sfiduese. Duhani është shkaktari kryesor i vdekjeve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, si pasojë e të cilit çdo vit vdesin rreth 480 mijë amerikanë....

23 October, 2015Lexo më shumë

Ja çfarë ndodh nëse pini një gotë ujë para gjumit

Uji është një burim i rëndësishëm për trupin tonë, dhe pa të jeta nuk do të ishte e mundur. Sidoqoftë, ka disa mënyra të drejta dhe të gabuara për të pirë ujë....

22 October, 2015Lexo më shumë

5 gabimet që të gjithë i bëjmë gjatë dimrit

Me ardhjen e motit të ftohtë dhe dimrit, sigurohuni që të mos i bëni më këto gabime të zakonshme që kanë ndikim në shëndetin tuaj......

21 October, 2015Lexo më shumë

Fëmijët të cilët shpenzojnë shumë kohë në rrjete sociale, priren të kenë probleme mendore

Gjatë periudhës 2012-2013, 37% e fëmijëve nuk kishin shpenzuar aspak kohë në rrjete seciale, por 56% kishin shpenzuar rreth 30 orë, ndërsa 8% kishin shpenzuar më shumë se 3 orë, raporton Zyra e Statistikave Kombëtare....

21 October, 2015Lexo më shumë

Sa shumë mish duhet të hani?

A është mishi i kuq me të vërtetë i dëmshëm për shëndetin tuaj? Ka disa dëshmi shkencore mbi këtë dilemë....

21 October, 2015Lexo më shumë

Ora kineze nuk gabon: Zbulojeni shpejt cili organ nuk iu punon mirë!

Ora biologjike kineze tregon intervalet në të cilat energjia qarkullon nëpër pjesët e trupit, kurse çdo dy orë në ditë është më e fortë në pjesë të veçanta të trupit. ...

21 October, 2015Lexo më shumë

Shqiptari vazhdon të jetë shefi i kuzhinës më i miri në botë (Foto)

​Sot është Dita Ndërkombëtare e Shefit të Kuzhinës dhe në Kosovë është e vështirë të jesh kuzhinierë, për shkak të mungesës së furnizimit me produkte që janë trende botërore, dhe mos pëlqimit të ushqimeve modern....

20 October, 2015Lexo më shumë

A e dini çfarë domethënie kanë këto ‘fluska’ që shfaqen në shkimin tuaj?

Sigurisht se ju ka ndodhur shpesh të shikoni në qiell apo diku tjetër, por pa i kushtuar vëmendje vendit ku shikoni, të shfaqen disa ‘njolla’ apo ‘flluska’ që notojnë në shikimin tuaj....

19 October, 2015Lexo më shumë

Nëse keni më shumë se 10 nishane në këtë pjesë të trupit, jeni të rrezikuar nga kanceri

Të kesh më shumë se 11 nishane në krahun e djathtë mund të jetë shenjë se një person ka rrezik më të lartë nga kanceri i lëkurës, thuhet sipas hulumtuesve....

19 October, 2015Lexo më shumë

Këto dy vitamina parandalojnë rënien e flokëve

Nëse po iu bien flokët më shumë se zakonisht, atëherë ndoshta është koha që të shikoni se çfarë hani. Të keni nivele të ulëta të vitaminës D dhe hekurit mund të jenë arsyet pse flokët po iu bien....

19 October, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Bubble Trouble
  • Play Pro Kicker Frenzy