Shëndeti – Page 136 – Lajmi.net

Aktuale

Pija që ndalon gërhitjen

Pas një dite të gjatë në punë, e gjitha çfarë mendojmë pasi të shkojmë në shtëpi është të hamë dhe të shkojmë menjëherë në shtrat për të fjetur....

10 July, 2015Lexo më shumë

Mos përtypni çamçakëz më tepër se 10 minuta

Një stomatolog nga Londra, Dr Uchenna Okoye ka dhënë një këshillë në lidhje me faktin se sa gjatë duhet të përtypim çamçakëzin dhe si....

10 July, 2015Lexo më shumë

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse ecni zbathur 5 minuta për çdo ditë

Gjatë verës, shumica prej nesh dëshirojmë të jemi në një linjë me natyrën. Qoftë nëse është duke ecur, vrapuar, bërë kamping apo duke shkuar në pishina, ju gjithmonë duhet të kërkoni një mënyrë për të qenë aktiv gjatë kësaj stine....

9 July, 2015Lexo më shumë

Shkencëtarët më në fund e pranojnë se kanabisi vret qelizat e kancerit

Qeveria amerikane është habitur nga rezultatet e marihuanës në aftësinë e saj për të luftuar kancerin, dhe janë duke menduar që ta ndryshojnë mënyrën se si do ta trajtojnë këtë drogë tani e tutje....

9 July, 2015Lexo më shumë

Përdorimi i tepruar i celularit mund të ‘vrasë’ kujtesën

Përdorimi i tepërt i celularit dhe internetit mund të çojë në një “amnezi digjitale”, thotë një studim i ri....

8 July, 2015Lexo më shumë

Efekti i filmave 3D në shëndetin tuaj

Realiteti që shfaqin filmat 3D po del të ketë efekte negative tek audienca. Duke përdorur syze 3D për të paraqitur imazhe të ndryshme për sytë, teknologjia 3D ‘mashtron’ trurin dhe e bën të besojë se është duke parë një skenë të vërtetë dhe jo një imazh në ekran....

8 July, 2015Lexo më shumë

Lëngu i grejpfrutit të mbron nga sëmundjet e zemrës

Të pish një gotë me lëng gejpfruti çdo ditë do të bëni që enët e gjakut të qëndrojnë të shëndetshme, dhe gjithashtu do të keni më pak gjasa që të prekeni nga sëmundje të ndryshme të zemrës, thotë një studim i ri....

7 July, 2015Lexo më shumë

Cilat janë 10 profesionet më të rrezikshme?!

Ka aq numër të madh të profesioneve vështirë për tu rrumbullaksuar me ndonjë shifër, dhe llojlloshmëria gjithashtu është shumë e madhe, por a ju ka shkuar ndonjëherë në mendje se cilat janë profesionet më të rrezikshme!? 1. PROFESIONI I PUNËTORIT TË ANTENAVE TË TELEFONISË MOBILE Në vendin e parë rradhiten punëtorët e antenave të celularëve […]...

7 July, 2015Lexo më shumë

Kuba bëhet vendi i parë në botë që eliminon transferimin e HIV-it nga nëna në fëmijë

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë të ditur se Kuba është vendi i parë në botë që ka eleminuar në mënyrë efektive transmetimin e Hiv-it dhe sifilisit nga nëna tek fëmija....

7 July, 2015Lexo më shumë

Disa njerëz plaken tre herë më shumë se të tjerët

Individët plaken me ritme të ndryshme, të tilla që disa njerëz plaken tre herë më shpejtë se disa të tjerë të së njëjtës moshë, thonë shkencëtarët....

7 July, 2015Lexo më shumë

“Terapia me Ujqër” që po i ndihmon të rinjët e varur nga alkooli dhe droga |FOTO & VIDEO|

Kur i dëgjoni fjalët "terapi me kafshë" me siguri se do ti parafytyroni qentë apo macet. Po cka mendoni për ujqërit?! ...

7 July, 2015Lexo më shumë

Arsyet pse duhet të pini ujë me limon çdo ditë

Nëse dëshironi të përmirësoni shëndetin fizik, mendor dhe shpirtëror, këtu janë disa prej arsyeve pse duhet të pini ujë me limon çdo ditë....

7 July, 2015Lexo më shumë

A keni blerë vezë të një pule të sëmurë? Ja si ta dini!

Veza është bërë një nga ushqimet tona të zakonshme të mëngjesit. Qoftë nëse ju pëlqen veza e skuqur, e fërguar, e zier pa lëvozhgë, apo e zier, një vezë e mirë gjithmonë e bën mëngjesin më të mirë....

6 July, 2015Lexo më shumë

Ngjyra e lëkurës paralajmëron për problemet shëndetësore

Lëkura kërkon mirëmbajtje nga jashtë dhe brenda dhe shumë shpejt jep shenjat e mirëmbajtjes apo trajtimit jo të mirë....

6 July, 2015Lexo më shumë

Mënyra se si të keni një frymëmarrje të freskët gjatë gjithë kohës

Të kesh një frymëmarrje të freskët dhe me erë të mirë është më e lehtë se sa mendoni. Ndiqni më poshtë këshillat të cilat ju tregojnë saktësisht se çfarë duhet të bëni....

6 July, 2015Lexo më shumë

Mungesa e kalciumit shkaku kryesor i pagjumësisë

Nëse nuk jeni duke pasur gjumë gjatë natës, faji mund të qëndrojë tek mungesa e kalciumit në trup, i cili është identifikuar të jetë si përgjegjës për gjumë të thellë, thotë një studim i ri....

6 July, 2015Lexo më shumë

Si e shkaktojnë rrezet e diellit kancerin në lëkurë?

Shkencëtarët kanë dokumentuar për herë të parë dëmtimin e ADN-së që mund të ndodh në lëkurë për shkak të një rangu të gjerë të rrezatimit ultravjollcë nga dielli, duke çuar kështu në kancer të lëkurës....

6 July, 2015Lexo më shumë

Të mirat nga lëvorja e limonit

Limoni mund të përdoret në mënyra shumë të ndryshme për të pastruar shtëpinë, por edhe si një produkt bukurie për të hequr pikat e zeza në fytyrë dhe për ta bërë lëkurën më të ndritshme. Por a e keni menduar ndonjëherë se si mund t’i përdorni lëkurat e limonit?...

5 July, 2015Lexo më shumë

Këshilla si të qëndrojmë larg djersitjes

Djersitja është një funksion i natyrshëm i trupit, është një proces i rëndësishëm për funksionimin normal të trupit, për askënd nuk është e këndshme kur gjatë verës shëtitet përreth me njollat e lagështa nën sqetull, apo në pjesët e trupit ku djersitemi më së tepërmi....

5 July, 2015Lexo më shumë

Domatja parandalon sulmin në tru

Niveli i likopenit në gjak tek pjesëmarrësit ishte matur në fillim të studimit përderisa studiuesit i kishin vëzhguar gjendjen për 12 vjet rresht. Ata ishin ndarë në katër grupe në bazë të sasisë së likopenit në gjak....

4 July, 2015Lexo më shumë

Çaj majdanozi për këmbët e ënjtura

Ënjtja e këmbëve është shpesh një simptomë e hershme e pamjaftueshmërisë venoze ose qarkullimit të dobët të gjakut. Kjo është një lloj gjendje ku gjaku lëvizë në mënyrë të papërshtatshme nga venat në këmbë e deri lartë në zemër....

3 July, 2015Lexo më shumë

Ja si t’i mbroni fëmijët nga vapa e madhe

Vendi ynë do të përfshihet nga një valë të nxehti këtë fundjavë dhe termometri pritet të shënojë deri në 36 gradë Celcius. Në këto kushte, një kujdes i veçantë duhet të tregohet për fëmijët....

3 July, 2015Lexo më shumë

Aknet e të rriturve: Shkaqet dhe trajtimet

Aknet janë një gjendje që prekin shumë njerëz në botë, por për shumicën janë një kujtim i zymtë i adoleshencës. Në realitet, aknet janë një kusht që përjetohen edhe nga shumë të rritur....

3 July, 2015Lexo më shumë

Ushqimet që nuk duhet të konsumohen tepër

Ekspertët e ushqimit thonë se disa ushqime të shëndetshme mund të jenë po aq të rrezikshme sa të tjerat nëse konsumohen në mënyrë të tepruar....

2 July, 2015Lexo më shumë

Kamomili, çaji që të zgjatë jetën

Sipas një studimi të realizuar nga Universiteti i Teksasit në SHBA, rezulton se kamomili përveç se të qetëson dhe të tret ushqimin, duket se është në gjendje që të zgjasë jetën....

2 July, 2015Lexo më shumë

Pijet e gazuara mund të shkaktojnë kancer

Një hulumtim i ri sugjeron se pijet me sheqer mund të na shkaktojnë kancer, sëmundje të zemrës dhe diabet. A është koha që të mos i konsumojmë më?...

2 July, 2015Lexo më shumë

Kujdes nga produktet e rreme të kozmetikës, përmbajnë urinë

E ballafaquar me një rritje të fluksit global të produkteve të rreme të kozmetikës, marka më e njohur në botë e kozmetikës është duke i paralajmëruar konsumatorët të kenë kujdes nga blerja e produkteve kozmetike potencialisht të rrezikshme....

1 July, 2015Lexo më shumë

Jeni diabetik? Atëherë hani proteina dhe perime, thonë shkencëtarët

Një studim i ri ka zbuluar se të hash proteina dhe perime në vend të karbohidrateve mund të ngadalësojë lirimin e sheqerit dhe mund të ju mbajë të ngopur për një kohë më të gjatë....

1 July, 2015Lexo më shumë

Britania do të ndërtojë laborator që ‘prodhon’ gjak njeriu

Edhe pse dhurimi i gjakut është në rritje gjatë dekadës së fundit, bota ende ka nevojë për furnizim më të madh me gjak për të shpëtuar jetë....

30 June, 2015Lexo më shumë

Shkencëtarët do të arrijnë të ndalin plakjen

Një artikull i botuar kohët e fundit në The Guardian dhe NY Times, përshkruan një zbulim të ri në ADN-në tonë, në thelb duke aluduar se mosha jonë është e lidhur me funksionin e ADN-së – e cila matë kështu moshën biologjike të indeve dhe organeve tona....

29 June, 2015Lexo më shumë

Përfitimet nga vaji i kokosit, të dëshmuara shkencërisht

Përderisa vaji i kokosit nuk është njohur më herët për përfitimet e vërteta shëndetësore, kohët e fundit ky lloj vaji ka filluar të marrë vlerësimin e vërtetë që e meriton....

29 June, 2015Lexo më shumë

Dëgjimi i këtij lloji të muzikës ju bën më pozitivë

Dëgjimi i muzikës ekstreme - të tillë si ‘heavy metal’ apo rok - mund të ju ndihmojë që të qetësoheni dhe të ndjeheni të frymëzuar, thotë një studim i ri....

27 June, 2015Lexo më shumë

10 arsye pse patjetër ju duhet soda e bukës

Me shumë gjasë keni të paktën një pako të sodës së bukës në shtëpinë tuaj në këto momente....

25 June, 2015Lexo më shumë

Çfarë ushqimi duhet të hani në Ramazan?

Ndryshimi i zakoneve të ushqyerjes në muajin e Ramazanit mund të shkaktojë edhe probleme shëndetësore. Koha e gjatë e agjërimit dhe një ushqyerje e gabuar shkakton ngadalësimin e metabolizmit, çrregullimin e nivelit të sheqerit në gjak, lodhje, nervozizëm, dhimbje koke dhe probleme në tretjen e ushqimit....

24 June, 2015Lexo më shumë

Djaloshi me autizëm fiton aftësinë për të folur pas trajtimit me vaj kanabisi

Kalel Santiago nga Puerto Rick u diagnostifikua me një formë të rrallë të kancerit qysh në moshën 10-muajshe. Ai më pas bëri kimioterapi, trajtime të rrezatimit dhe operacion për dy vite – dhe shpëtoi....

24 June, 2015Lexo më shumë

Këto sëmundje i shëron përdorimi mjekësor i mariuhanës

Sipas një studimi të realizuar së fundmi, është konstatuar se përdorimi i marihuanës për qëllime mjekësore mund të përmbaj veti shëruese, dhe të ndihmoj pacientët që vuajnë nga sëmundjet kronike nervore, kanceri si dhe ata që kanë sklerozë të shumëfishtë dhe që përjetojmë spazma të muskujve....

24 June, 2015Lexo më shumë

Shkencëtarët thonë se kanceri mund të shërohet me kefir

Kefiri është një pije apo qumësht i thartuar i bërë nga ‘kokrrat’ e bimës së kefirit, dhe e ka origjinën e vet në malet e Kaukazit. Ai përgatitet duke përzier qumështin e dhisë, deles apo lopës me kokrrat e kefirit....

23 June, 2015Lexo më shumë

Rreziku nga veshja e xhinseve të ngushta

Të veshësh xhinse të ngushta mund të jetë një rrezik për shëndetin, thonë hulumtuesit....

23 June, 2015Lexo më shumë

Kërpudhat që ndihmojnë në lënien e duhanit

Kërpudhat ‘psilocybin’ - të njohura gjithashtu si “Kërpudhat Magjike”, njihen tashmë për një kohë të gjatë për efektet e tyre mjaft të thella....

22 June, 2015Lexo më shumë

Arrat dhe kikirikët mund të zvogëlojnë rrezikun nga kanceri

Të hash një gjysmë grushti kikirikë apo arra në ditë mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër kushteve të tilla si kanceri dhe sëmundjet e zemrës, zbulojnë shkencëtarët....

20 June, 2015Lexo më shumë

Ilaçe shtëpiake kundër kafshimit të insekteve

Është ajo kohë e vitit në të cilën fëmijët tuaj kalojnë më tepër kohë jashtë shtëpisë, çka nënkupton se kanë më tepër gjasa të kthehen në shtëpi të lodhur dhe të kafshuar nga insektet. Mund të kujdeseni për lodhjen duke i shtrirë në shtrat, mirëpo si do të ballafaqoheni me kruarjen dhe vurratat nga kafshimi i insekteve?...

20 June, 2015Lexo më shumë

Pastrimi të qetëson nervat?

A keni pastruar ndonjëherë në shtëpi thjeshtë për të qetësuar nervat? Një hulumtim i ri tregon se pastrimi në fakt qetëson shumë nervat....

20 June, 2015Lexo më shumë

Si t’i kontrolloni ëndrrat…

Të kontrollosh ëndrrat do të thotë të hapësh një botë të pafundme, një mundësi për çdo përvojë të imagjinueshme, që nga fluturimi i njeriut tek odisetë seksuale dhe komandimi i detrave, shkruan "The Independent"....

19 June, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master Japan
  • Play Urban Basketball
  • Play iStunt 2
  • Play Stealth Sniper