Shëndeti – Page 132 – Lajmi.net

Aktuale

Vetëm dy lugë gjelle fara të lirit, parandalon kancerin e gjirit

Disa studime kanë treguar se farat e lirit janë shumë të mira për parandalimin dhe trajtimin e kanceri të gjirit....

24 March, 2016Lexo më shumë

Panxhari, shëruesi i problemeve të frymëmarrjes (Foto)

Panxhari i njohur thjeshtë si një panxhar, është lloj i perimeve rrënjë e thellë, me ngjyrë të theksuar vjollcë të errët....

23 March, 2016Lexo më shumë

Pesë mënyrat për të parandaluar alergjinë

Meqenëse sezona e alergjive është afër, pasi në stinën e pranverës dhe në fillimin kur fillon lulëzimi i luleve, fillon edhe alergjia të jetë më e pranishme....

23 March, 2016Lexo më shumë

Sot Dita Ndërkombëtare e Tuberkulozit

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Tuberkulozit, sot Ministria e Shëndetësisë në bashkëpunim me institucione të tjera relevante do ta shënojnë këtë ditë me qëllim për vetëdijesimin e qytetarëve rreth sëmundjes....

23 March, 2016Lexo më shumë

Shpëtoni nga gërhitja përmes kësaj pije të thjeshtë

Gërhitja është një fenomen i dëmshëm për shëndetin por mund të jetë edhe një faktor negativ në raportin martesor....

23 March, 2016Lexo më shumë

Buka është sikur doza e vitaminave – zbulo cila është më e shëndetshmja

Buka integrale është e gatuar nga mielli i grurit të bluar nga kokrrat e plota. ...

22 March, 2016Lexo më shumë

Mos i ndani bajamet nga dieta juaj ushqimore

Nuk ju mjaftojnë 3 vaktet e ditës dhe gjithnjë përfundoni me çokollata dhe biskota në çantë që t’i “pickoni” nga pak? ...

22 March, 2016Lexo më shumë

Disa këshilla si të menaxhoni zemërimin

Ne të gjithë ndjehemi të zemëruar kohë pas kohe, në fund të fundit kjo është sjellje njerëzore. Zemërimi vjen në mënyrë të natyrshme nga ndonjë veprim i dikujt apo edhe i yni por që nuk paraqet diçka të mirë për mendjen tonë....

22 March, 2016Lexo më shumë

Studimi: Dhimbjet që nuk i qetëson paracetamoli

Paracetamoli është i pari që na vjen në mendje kur kemi dhimbje....

22 March, 2016Lexo më shumë

Si ta kuptoni se vuani nga gurët në veshka

Në përgjithësi formimi i gurëve në veshka shoqërohet me simptoma të dukshme paralajmëruese....

22 March, 2016Lexo më shumë

Ja pse është mirë të fleni zhveshur

Gjumi është proces shumë i rëndësishëm në jetën tuaj....

22 March, 2016Lexo më shumë

Këshilla si t’i çlodhni sytë dhe si t’i mbroni ata

Punoni në kompjuter tetë orë në ditë? Shihni një film në televizorin tuaj të ri plazma dhe ju duket sikur e shihni pamjen të turbullt? Kur i jepni makinës nuk ia dilni dot pa i përpëlitur sytë dhe ju duket se shikimi po ju përkeqësohet? Mos kini frikë, sytë tuaj janë thjesht të lodhur. Ja se si t’i qetësoni ata...

22 March, 2016Lexo më shumë

Dreka që e zbut thartirën e organizmit

Meli është artikull pa gluten, artikull shumë i lirë, ndërkat nutricionistët e rekomandojnë si artikull ushqyes për bebe. Meli gjithashtu është alkal, tretet shumë lehtë, ndërkaq nuk shkakton thartinë në organizëm...

19 March, 2016Lexo më shumë

Nesër dita e shëndetit oral, ‘lepurushi’ shpërndanë pastë dhëmbësh nëpër Prishtinë (Video)

Organizata për Arsim, Shkencë dhe Shëndetësi “KISCOMS“, në bashkëpunim me Komitetin ndërministror të programit “Shkollat Promovuese të Shëndetit”, ditën e diel, me datën 20 mars, nga ora 11:00-13:00, shënon Ditën ndërkombëtare të shëndetit oral....

19 March, 2016Lexo më shumë

5 gjërat që duhet t’i dini për vajin e ullirit

Ky vaj ka më shumë veti të mira se sa që mendoni, transmeton lajmi.net....

19 March, 2016Lexo më shumë

A mund të jetë birra ilaç për kancer?

Lajme të shkëlqyeshme për adhuruesit e birrës! Përbërësi kryesor i kësaj pijeje do të mund të paraqesë ndihmë të madhe në shërimin e sëmundjeve malinje, siç është leukemia....

19 March, 2016Lexo më shumë

Shenjat e para të kancerit të vezoreve

Çdo vit diagnostikohen mijëra gra me kancer të vezoreve. ...

19 March, 2016Lexo më shumë

10 ushqimet të cilat largojnë nikotinën nga trupi juaj

Nikotina është kemikati i cili e bën kaq të vështirë lënien e duhanit. Është një nga kemikatet më të njohura për njerëzimin e cila krijon varshmëri dhe konsumohet në tërë botën ndër shekuj....

19 March, 2016Lexo më shumë

Këshilla të rëndësishme si të shmangemi nga deformimet e shtyllës kurrizore

Kur qëndrojmë para bankës në shkollë ose para tavolinës në shtëpi, duhet që të jemi ulur mirë në karrige, edhe tavolina të jetë shumë afër me trupin tonë, që mos të kemi mundësi të anojmë nga njëra...

19 March, 2016Lexo më shumë

Disa këshilla për të evituar erën e keqe të gojës

Konsumimi i qepës, hudhrës, alkoolit, duhanit e disa gjërave të tjera mund të stimulojë erën e keqe të gojës dhe kjo është irrituese për vetë ju dhe për rrethin tuaj....

19 March, 2016Lexo më shumë

Studimi: Seksi oral është i rrezikshëm – ja pse

Një studim i fundit ka zbuluar se seksi oral është i rrezikshëm për shëndetin....

18 March, 2016Lexo më shumë

Rëndësia e kakaos për organizmin

Kakao është një mënyrë që ju të rivendosni gjallërinë intelektuale....

17 March, 2016Lexo më shumë

17 shenjat që tregojnë se nuk jeni të shëndetshëm sa duhet

Të thinjesh para moshës 40 vjeç Përveç trashëgimisë, thinjat e parakohshme mund të ketë një shkak. “Nëse thinjesh 50% para moshës 40, duhet të kontrollohesh për diabet,” thotë Joan Liebmann-Smith, doktor, autor i librit “Shenjat e trupit”. Njollat e ashpra Skuqje me kore, ose keratosa zakonisht janë beninje. Njollat e errëtat janë të trashëguara, por […]...

17 March, 2016Lexo më shumë

Ja si të përgatisni vajin e kanabisit i cili e shëron kancerin (Foto/Video)

Të përgatisni vajin tuaj mjekësor të kanabisit është një procedurë shumë e lehtë dhe e sigurt....

17 March, 2016Lexo më shumë

3 mënyra se si të dalloni një psikopat të vërtetë

Hollywood-i zakonisht psikopatët i portretizon si vrasës serik, mirëpo jo të gjithë janë aq të këqinj. Në fakt, ka shumë gjasa që deri tani ke takuar shumë psikopatë, të cilët janë shumë të përhapur në botën tonë. ‘Psikopatia’ nuk është një diagnozë medicinave, por psikopatët dhe sociopatët hynë në diagnozën e ‘çrregullimeve personale anti-sociale’, që mund të shkaktohet nga gjenet e ndryshme apo edhe nga faktorë tjerë. 3 mënyra se si ta dalloni një psikopat të vërtetë....

17 March, 2016Lexo më shumë

Ja çfarë të keqe i shkakton shëndetit tuaj, drita e kamerës në telefon

Ky është një lajm i keq për ata që kanë qejf të bëjnë “selfie”: drita e telefonit që shkrepet (fleshi) rrezikon të përshpejtojë plakjen e lëkurës. ...

17 March, 2016Lexo më shumë

Ja pse fëmijët nuk duhet të qëndrojnë pranë ekraneve

Qëndrimi i gjatë ekraneve, qoftë të televizorit, telefonit apo tabletit është një fenomen që po ndodh aktivisht rreth nesh. ...

16 March, 2016Lexo më shumë

Vaji i trëndafilit, ja për çfarë mund të përdoret!

Vaji i trëndafilit është një vaj tejet i veçantë për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminave A, C, E, acideve yndyrore omega­3, 9, 6 dhe likopenit (antioksidant i fuqishëm dhe burim i pro­vitaminës A)....

16 March, 2016Lexo më shumë

Çfarë hanë njerëzit e shëndetshëm për mëngjes?

Njerëzit me figurë të hollë dhe me një peshë të shëndetshme, kanë fruta dhe drithëra për mëngjes më shumë se çdo gjë tjetër, shkruan The Independent, transmeton Klan Kosova....

16 March, 2016Lexo më shumë

Çfarë rrezikojmë nga enët plastike

Është e pamundur që, në cilëndo shtëpi, të mos gjenden tasa apo enë plastike tek të cilat ruajmë ushqimet në frigorifer apo paketojmë atë çfarë ka tepruar nga një drekë apo darkë. ...

16 March, 2016Lexo më shumë

Oltisari 2 vjeçar ka nevojë për ndihmë, vuan nga një lëndim në tru

Oltisar Demaj 2 vjeçar, nga Fshati Koretin të Kamenicës ka nevojë për trajtim jashtë vendit kryesisht në Itali. Oltisari ka një lëndim në tru dhe për trajtim jashtë vendit i duhen ( 10 mijë euro ). Familja e tij është duke bërë apel për ndihmë....

16 March, 2016Lexo më shumë

Ja pse është e dobishme për shëndetin të lahemi njëherë në javë

Shumë shqiptarë e mbajnë mend mirë larjen e së dielës, kur në shtëpi ndizej dushi i vajgurit. Edhe Donnachadh McCarthy kujton për “The Guardian” se, kur ishte i vogël, lahej vetëm një herë në javë por nuk vinte erë....

16 March, 2016Lexo më shumë

10 kombinimet ushqimore që bëjnë keq për tretjen

Keni shpesh probleme me tretjen kur ju përfundoni ushqimin? Nëse e keni menduar ndonjëherë arsyen, ndoshta kjo ndodh për shkak se ju hani ushqime që nuk kombinohen ndërmjet tyre. ...

15 March, 2016Lexo më shumë

Mësoni se a është i dëmshëm uji i gazuar

Përdorimi i ujit me gaz për shumë kohë është konsideruar si i dëmshëm për organizimin, nga një grup studiuesish. ...

15 March, 2016Lexo më shumë

Gjumi i tepërt dëmton shikimin!

Një studim ka gjetur se ata të cilët bëjnë më shumë se tetë orë gjumë gjatë natës rrezikohen nga verbërimi....

15 March, 2016Lexo më shumë

Kombinimi që garanton një mëngjes të shëndetshëm

Për t’i dhënë aromë sa më të mirë gojës tuaj e për të evituar atë erën kundërmuese që shpesh iu përcjell nga moskonsumimi i pijeve apo ujit, ekziston një kombinim i duhur i ushqimeve. ...

14 March, 2016Lexo më shumë

Kjo vajzë është “alergjike” nga qëndrimi në këmbë

Claudia Powell ishte si çdo vajzë tjetër adoleshente. Por një vit më parë 20-vjeçarja filloi të ketë dhimbje ekstreme në pjesën e legenit....

13 March, 2016Lexo më shumë

Fitorja në luftën ndaj mushkonjave, thuajse e pamundur

Derisa bota i ka sytë te avancimi i shpejtë i Zikës në të dy kontinentet e Amerikës, ekspertët paralajmërojnë se ky virus - që erdhi nga Afrika, - është vetëm njëri brenda një numri gjithnjë e në rritje sëmundjesh ndërkontinentale, që transportohen nga mushkonjat dhe që kërcënojnë njerëzimin. ...

13 March, 2016Lexo më shumë

Qepa e re zgjidh këto probleme shëndetësore

Përveç që është e shijshme dhe e “detyrueshme” në shumë ushqime, qepa e re është shumë e rëndësishme për shëndetin....

12 March, 2016Lexo më shumë

Ushqime që ju ndihmojnë që të mos ndiheni të rënduar

Rëndesa e stomakut dhe fryrja abdominale janë problemet e zakonshme që na shoqërojnë gjatë ditëve kur konsumojmë shumë ushqim, ose gjatë festave të ndryshme. ...

12 March, 2016Lexo më shumë

Femrat kanë nevojë për më shumë gjumë sesa meshkujt

Më në fund femrat me fakte se u duhen tri orë ekstra në shtrat....

12 March, 2016Lexo më shumë

Ia hoqën fytyrën pas aksidentit 8 vjet më parë, ja si është sot (FOTO)

Një vajzë e re është shembulli më i fundit i suksesshëm i operacionit të fytyrës. ...

12 March, 2016Lexo më shumë

Disa këshilla si të mbrohemi nga gripi

Këtu janë disa këshilla se si të ruheni nga gripi i cili po përhapet me të madhe....

12 March, 2016Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bike Rivals
  • Play Berry Rush
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Rock Wheels