Shëndeti – Page 132 – Lajmi.net

Aktuale

Shkencëtarët arrijnë të krijojnë mushkëritë e para 3D

Shkencëtarët kanë arritur të rrisin mini-mushkëritë e para 3D nga qelizat burimore. Strukturat 3D të tyre kanë ngjashmëri 99% me mushkëritë e njeriut, thonë studiuesit....

29 March, 2015Lexo më shumë

Simptomat e atakut kardiak të cilat s’duhet t’i injoroni

Sëmundjet e zemrës janë vrasësi numër 1 i burrave dhe grave në shumicën e vendeve të botës. P.sh në SHBA ato zënë 40% të shkaqeve të vdekjes duke ja kaluar të gjitha sëmundjeve kancerogjene të mbledhura sëbashku. Kohët e fundit edhe mjekët shqiptarë kanë dhënë alarmin se çdo ditë po preken nga sëmundjet e zemrës edhe moshat e reja....

28 March, 2015Lexo më shumë

Vera dëmton dhëmbët

Acidi që gjendet në verë mund të dëmtojë dhëmbët, thotë një studim i ri....

27 March, 2015Lexo më shumë

Ultrazëri 4D tregon çfarë i bën duhani një foshnje në barkun e nënës

Një studim i ri për të treguar efektet e dëmshme të pirjes së duhanit gjatë shtatzënisë është bërë duke përdorur ultrazërin 4D për të detektuar lëvizjet e vogla të bëra nga fetusi në barkun e një nëne....

27 March, 2015Lexo më shumë

Drita artificiale gjatë natës e dëmshme për shëndetin

Mbi-ekspozimi ndaj dritës artificiale gjatë natës ka pasoja serioze dhe afatgjate shëndetësore, dhe ndihmon në zhvillimin e kancerit të gjirit, obezitetit, diabetit, depresionit dhe formave të tjera të kancerit, thotë një studim i ri....

22 March, 2015Lexo më shumë

Fshehtësitë e dredhëzës

Të pakët janë njerëzit që nuk e pëlqejnë dredhëzën. Por, a jeni të sigurt se i dini të gjitha anët pozitive të saj?...

16 March, 2015Lexo më shumë

Ja çfarë ndodh kur i kërcitni gishtat (Video)

Ju kanë thënë se s’bën t’i kërcitni gishtat gjatë gjithë kësaj kohe, duke iu thënë se është e dëmshme për ju? Siç duket ata nuk e kanë ditur....

15 March, 2015Lexo më shumë

Pse disa njerëz ndjejnë të ftohtin më shumë se disa të tjerë?

Femrat shpesh raportojnë se ato ndjejnë më shumë të ftohtin se sa meshkujt, edhe pse në një mjedis të njëjtë....

13 March, 2015Lexo më shumë

Hulumtimi në qumështin e gjirit mund të ndihmojë në kurimin e kancerit

Hulumtimi në atë se si prodhohet qumështi në gji mund të ndihmojë në gjetjen e një kure për kancerin e gjirit, thonë shkencëtarët....

8 March, 2015Lexo më shumë

Për të humbur peshë, ushtroni me stomak të zbrazur

Ka dëshmi që ushtrimet me një stomak komplet të zbrazët bëjnë që trupi të djegë më shumë dhjam dhe potencialisht të ndalojë shtimin e peshës....

6 March, 2015Lexo më shumë

Duhani shkaktari më i madh i kancerit

Duhani është shkaktari më i madh i kancerit, por sëmundja mund të parandalohet duke bërë disa hapa të thjeshtë, si të ngrënit e dietave të shëndetshme, menaxhimi i obezitetit dhe ekspozimi i mjaftueshëm në diell, thonë ekspertët....

6 March, 2015Lexo më shumë

Arrat ulin rrezikun nga sëmundjet e zemrës

Herën tjetër kur dikush u ofron arra për të ngrënë, ju sigurisht se do të kërkoni një grusht arra, sepse studimet tregojnë se arra mund të zvogëlojë rrezikun e vdekjes nga sëmundjet e zemrës....

5 March, 2015Lexo më shumë

3 deri në 5 filxhanë kafe në ditë për të ulur rrezikun nga sulmi në zemër

Njerëzit të cilët pinë tre deri në pesë filxhanë kafe në ditë kanë më pak gjasë që të pësojnë një sulm në zemër, thotë një studim i madh....

5 March, 2015Lexo më shumë

Mos dëgjoni muzikë me zë të lartë, paralajmëron OBSH

Rreth gjysma e adoleshentëve dhe të rriturve të rinj në të gjithë botën i ekspozohen niveleve të pasigurta të zërit në kufjet e tyre....

2 March, 2015Lexo më shumë

Alkooli 100 herë më i dëmshëm se sa marijuana

Ekzistojnë së paku 10 lloje të drogës që janë më të rrezikshme se sa marihuana, duke përfshirë edhe disa që janë legale, siç është cigarja dhe alkooli, kanë zbuluar disa hulumtues gjerman dhe kanadez....

2 March, 2015Lexo më shumë

Pija që bën mrekulli kundër kancerit

Sëmundjet e ndryshme janë të dëmshme për trupin e njeriut, sidomos kur bëhet fjalë për sëmundjen e rëndë siç është kanceri, një sëmundje që prek thuajse të gjithë organet e njeriut dhe shërimi i saj është i vështirë....

28 February, 2015Lexo më shumë

Përfitimet shëndetësore nga një ditë e bukur me diell

Koha e mirë me diell gjatë verës na bën shumicën prej nesh që të ndjehemi më mirë, por mund të ketë më tepër përfitime shëndetësore se sa vetëm një ndjenjë e mirë....

27 February, 2015Lexo më shumë

Transplanti i plotë i trupit i gatshëm në dy vitet e ardhshme

Tingëllon si një komplot në një film të keq horror, por mjekët janë duke u përgatitur që brenda dy viteve të ardhshme të arrijnë ta bëjnë transplantin e parë në botë të kokës....

26 February, 2015Lexo më shumë

Marihuana 114 herë më pak vdekjeprurëse se alkooli

Shkencëtarët thonë se njerëzit janë duke i nënvlerësuar rreziqet që lidhen me përdorimin e alkoolit, i cili është më vdekjeprurës se heroina dhe kokaina....

25 February, 2015Lexo më shumë

Mos u zemëroni shumë, mund të pësoni sulm në zemër

Rreziku nga pësimi i një sulmi në zemër rritet shumë pas një zemërimi me dikë, ka gjetur një studim i ri....

24 February, 2015Lexo më shumë

Piktori shpikë shiringën që mund të shpëtojë miliona jetë

Shiringa që shpëton jetë menjëherë thehet nëse përdoruesi përpiqet që ta përdorë atë për të dytën herë, duke parandaluar që të përhapen sëmundje përmes gjilpërave të përdorura....

24 February, 2015Lexo më shumë

Përbërësi që gjendet në Coca-Cola rritë rrezikun nga kanceri

Njerëzit që konsumojnë një apo më shumë gota pije të ftohta në ditë janë më të ekspozuar ndaj kancerit, paralajmëron një studim i ri....

20 February, 2015Lexo më shumë

Krijohet çokollata që iu bën 20 vjet më të ri

Mund të duket e pabesueshme, por një formë e çokollatës që premton se lufton rrudhat 100% është krijuar nga disa shkencëtarë....

20 February, 2015Lexo më shumë

Ushqimet që duhet t’i konsumoni për një lëkurë të bukur

Fytyra e dikujt që konsumon dieta të pasura me fruta dhe perime është dukshëm më e pastër, më ndritshme dhe më shprehëse se e dikujt tjetër që nuk i konsumon ato....

19 February, 2015Lexo më shumë

Të rriturit me mendje të adoleshentit

Disa njerëz në të njëzetat e tyre mund të përshkruhen si “fëmijë të rritur”, kjo sipas një hulumtimi që sugjeron se efektet e adoleshencës në tru shtrihen përtej adoleshencës së hershme....

17 February, 2015Lexo më shumë

Shenjat që tregojnë se tashmë jeni të varur nga celulari

Është e vështirë ta mendosh tani jetën pa celularë. Për shumë njerëz, gjëja e parë që iu bie ndërmend kur zgjohen dhe gjëja e fundit që iu bie ndërmend kur shkojnë për të fjetur është celulari....

15 February, 2015Lexo më shumë

Si iu bën përqafimi më të lumtur dhe më të shëndetshëm?

Përqafimi ka fuqi shëruese dhe studime shëndetësore nga e gjithë bota e konfirmojnë këtë. Përqafimi i thyen të gjitha barrierat, i bën njerëzit të qeshin dhe i shëron ata. Çfarë një doktor nuk mund të bëjë e bën një përfaqim. Përqafimi ka fuqi shëruese, të cilat duhet t’i shfrytëzoni. Ngadalëson plakjen Kur e përqafoni një […]...

13 February, 2015Lexo më shumë

Gjendet rreziku i saktë për gjenin që shkakton kancerin e stomakut

Hulumtuesit kanë ardhur me vlerësimet e para të sakta rreth rrezikut që njerëzit të zhvillojnë kancer në stomak në qoftë se ata kanë trashëguar mutacione të caktuara të gjeneve. Kjo ka rëndësi pasi që njerëzit e diagnostikuar me një nga këto mutacione – të cilat çojnë në kancer të trashëguar të stomakut, një sëmundje e […]...

12 February, 2015Lexo më shumë

Një sy gjumë për 30 minuta mund të ndryshojë efektet e gjumit të dobët

Të bësh një sy gjumë për gjysmë ore mund të ndihmojë në lehtësimin e stresit dhe forcimin e sistemit imunitar të dobësuar nga gjumi i dobët, gjen një studim....

11 February, 2015Lexo më shumë

Bima që pretendohet se shëron kancerin për 16 orë

Nëse bima përdoret e vetme, shkakton reduktim për 28 për qind të qelizave të kancerit të gjirit, por në kombinim me hekur, pelini i ëmbël ia ka dalë që ta ''fshijë'' kancerin në tërësi për 16 orë....

10 February, 2015Lexo më shumë

Pse kemi dhimbje të gjunjëve më shumë gjatë dimrit?

Nuk po iu ndihen mirë gjunjët në këtë kohë të vitit? Ju ndoshta keni nevojë për më shumë vitaminë të rrezeve të Diellit, thonë hulumtuesit....

9 February, 2015Lexo më shumë

Çfarë i ndodh trupit kur ndalohet pirja e duhanit?

Shumë njerëz janë përpjekur disa herë për të ndaluar pirjen e duhanit, por nuk kanë pasur sukses për ta bërë këtë. Të tjerët e kishin arritur qëllimin, dhe e treta nuk mendojnë për ndërprerjen e duhanit....

8 February, 2015Lexo më shumë

Të mirat e kafesë së gjelbër

Është një pije e cila ju ndihmon të hiqni kilogramët e tepërt....

7 February, 2015Lexo më shumë

Gjumi ideal për secilën moshë

Sa shumë keni nevojë të flini në moshën që jeni? Këtu, hulumtues nga SHBA kanë treguar sasinë e gjumit të cilën duhet ta bëni bazuar në moshën që e keni....

7 February, 2015Lexo më shumë

Këto janë disa nga simptomat alarmante që ju tregojnë se mund të jeni prekur nga kanceri

Shpeshherë njerëzit e zbulojnë fare rastësisht se vuajnë nga kanceri dhe janë të pakta, fatkeqësisht, rastet kur kapet në kohë. Shkencëtarët kanë renditur dhjetë shenja që tregojnë se mund të jeni të prekur nga kanceri.Nëse keni më shumë se një prej këtyre shenjave e keni të domosdoshme një vizitë te mjeku....

6 February, 2015Lexo më shumë

Ushqimet që ju bëjnë të dukeni më të vjetër

Çfarëdo që hani ka efekt në lëkurën tuaj – për mirë ose për keq....

5 February, 2015Lexo më shumë

Këmbët tregojnë shumë për shëndetin tuaj

Infermierja sapo mati temperaturën tuaj, kontrolloi tensionin e gjakut, dhe përderisa ajo jep direktivën e saj të fundit duhet t’ua bëjë edhe një kontrolle këmbëve....

5 February, 2015Lexo më shumë

Sa keq është ta mbash urinën?

Keni dëgjuar ndoshta për zvarritjen e kohës së gjumit, po çfarë me atë të kohës në tualet? E dini, kur keni nevojë që të urinoni por nuk e bëni derisa këmbët tuaja të kryqëzohen dhe mezi e mbani atë....

2 February, 2015Lexo më shumë

Rastet kur duhet ta takoni gjinekologun para se të jetë vonë

Doktorët duhet që ta dinë për të gjitha dhimbjet menstruale që keni, në mënyrë që t’ua japin kujdesin e duhur....

1 February, 2015Lexo më shumë

Efektet anësore të stresit të cilat nuk i keni ditur

Stresi me të vërtetë është i keq. Ai humbë energjinë tuaj, dëshirën tuaj për të bërë gjëra dhe krijon një problem për jetën tuaj....

1 February, 2015Lexo më shumë

Gjendet shërimi nga alergjia vdekjeprurëse e kikirikut

Hulumtuesit australianë kanë gjetur një kurë të mundshme për njerëzit të cilët kanë alergji potencialisht vdekjeprurëse nga kikiriku....

28 January, 2015Lexo më shumë

Shenjat e hershme të kancerit të cilat po i injoroni

Njerëzit janë duke i injoruar shenjat e hershme të kancerit. Këtu më poshtë do t’i gjeni se cilat janë ato....

26 January, 2015Lexo më shumë

Grupi i gjakut i cili është përgjegjës për kujtesën tuaj të dobët

Hulumtuesit sugjerojnë se njerëzit me grupin e gjakut ‘AB’ mund të jenë më të prekur nga problemet me memorien....

26 January, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play iStunt 2
  • Play Rock Wheels
  • Play Supercar Showdown
  • Play Zombie Big Trouble