Shëndeti – Page 125 – Lajmi.net

Aktuale

Si t’i shpëtoni një sulmi në zemër kur jeni vetëm?

Sulmi në zemër është një kusht që vjen pa njoftuar, kështu që shumica e njerëzve duhet të përballen me të kur janë vetëm dhe të luftojnë me të pa asnjë ndihmë....

24 October, 2015Lexo më shumë

Ftoi “mbret” i vjeshtës, shëron disa sëmundje

Dobitë ushqyese dhe mjekësore të ftoit për njeriun ende nuk janë të studiuara mirë por, nga të dhënat e deritanishme të shkencës del në pah se ftoi në dallim nga molla dhe dardha ka disa përparësi në drejtime të ndryshme....

24 October, 2015Lexo më shumë

Nëse i kafshoni thonjtë, duhet t’i dini këto fakte

Nëse jeni një nga ata njerëzit që i kafshojnë thonjtë, duhet t’i dini patjetër këto fakte mbi kafshimin e thonjve....

23 October, 2015Lexo më shumë

5 gjërat që duhet t’i bëni çdo mëngjes në shtrat, për t’u ndjerë mirë gjatë gjithë ditës

Mënyra se si zgjoheni në mëngjes nga shtrati ka ndikim në atë se si ndjeheni gjatë gjithë pjesës tjetër të ditës....

23 October, 2015Lexo më shumë

Proshuta, salsiçet dhe mishi i derrit shkaktojnë kancerin po aq sa duhani

Organizata Botërore e Shëndetësisë pritet që të publikojë një raport ku thuhet se mishi i përpunuar është një substancë që e shkakton kancerin....

23 October, 2015Lexo më shumë

Zbulohet ilaçi i cili mund ta zgjasë jetëgjatësinë e qenve, mund të funksionojë edhe tek njerëzit

Kur ne vendosim të marrim një kafshë, ne paraprakisht duhet të pajtohemi me atë që eventualisht do ta përjetojmë dhimbjen traumatike të vdekjes së tij....

23 October, 2015Lexo më shumë

Zbulohet metoda më efikase për ta lënë duhanin

Për duhanpirësit lënia e duhanit mund të jetë nga përvojat më sfiduese. Duhani është shkaktari kryesor i vdekjeve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, si pasojë e të cilit çdo vit vdesin rreth 480 mijë amerikanë....

23 October, 2015Lexo më shumë

Ja çfarë ndodh nëse pini një gotë ujë para gjumit

Uji është një burim i rëndësishëm për trupin tonë, dhe pa të jeta nuk do të ishte e mundur. Sidoqoftë, ka disa mënyra të drejta dhe të gabuara për të pirë ujë....

22 October, 2015Lexo më shumë

5 gabimet që të gjithë i bëjmë gjatë dimrit

Me ardhjen e motit të ftohtë dhe dimrit, sigurohuni që të mos i bëni më këto gabime të zakonshme që kanë ndikim në shëndetin tuaj......

21 October, 2015Lexo më shumë

Fëmijët të cilët shpenzojnë shumë kohë në rrjete sociale, priren të kenë probleme mendore

Gjatë periudhës 2012-2013, 37% e fëmijëve nuk kishin shpenzuar aspak kohë në rrjete seciale, por 56% kishin shpenzuar rreth 30 orë, ndërsa 8% kishin shpenzuar më shumë se 3 orë, raporton Zyra e Statistikave Kombëtare....

21 October, 2015Lexo më shumë

Sa shumë mish duhet të hani?

A është mishi i kuq me të vërtetë i dëmshëm për shëndetin tuaj? Ka disa dëshmi shkencore mbi këtë dilemë....

21 October, 2015Lexo më shumë

Ora kineze nuk gabon: Zbulojeni shpejt cili organ nuk iu punon mirë!

Ora biologjike kineze tregon intervalet në të cilat energjia qarkullon nëpër pjesët e trupit, kurse çdo dy orë në ditë është më e fortë në pjesë të veçanta të trupit. ...

21 October, 2015Lexo më shumë

Shqiptari vazhdon të jetë shefi i kuzhinës më i miri në botë (Foto)

​Sot është Dita Ndërkombëtare e Shefit të Kuzhinës dhe në Kosovë është e vështirë të jesh kuzhinierë, për shkak të mungesës së furnizimit me produkte që janë trende botërore, dhe mos pëlqimit të ushqimeve modern....

20 October, 2015Lexo më shumë

A e dini çfarë domethënie kanë këto ‘fluska’ që shfaqen në shkimin tuaj?

Sigurisht se ju ka ndodhur shpesh të shikoni në qiell apo diku tjetër, por pa i kushtuar vëmendje vendit ku shikoni, të shfaqen disa ‘njolla’ apo ‘flluska’ që notojnë në shikimin tuaj....

19 October, 2015Lexo më shumë

Nëse keni më shumë se 10 nishane në këtë pjesë të trupit, jeni të rrezikuar nga kanceri

Të kesh më shumë se 11 nishane në krahun e djathtë mund të jetë shenjë se një person ka rrezik më të lartë nga kanceri i lëkurës, thuhet sipas hulumtuesve....

19 October, 2015Lexo më shumë

Këto dy vitamina parandalojnë rënien e flokëve

Nëse po iu bien flokët më shumë se zakonisht, atëherë ndoshta është koha që të shikoni se çfarë hani. Të keni nivele të ulëta të vitaminës D dhe hekurit mund të jenë arsyet pse flokët po iu bien....

19 October, 2015Lexo më shumë

7 ushqime që duhet ti hani për seks më të mirë

Nëse dëshironi të keni një seks më të mirë me partnerin tuaj, atëherë ushqimi mund të ju ndihmoj....

19 October, 2015Lexo më shumë

Veza dhe uthulla kthejnë shkëlqimin e lëkurës dhe të flokëve

Shumë nga ushqimet, që ndoshta tashmë i keni në shtëpi, mund të përdoren për qëllime kozmetike. ...

18 October, 2015Lexo më shumë

Vetitë shëruese të bananes

Bananja është një ndër frutat tropikalë që ka një rëndësi të veçantë në shëndetin e organizmit të njeriut. Ajo është e poasur me lëndë të ndryshme si sukrozë, fruktozë, glukozë dhe fibra, duke pasur një ndikim të madh në përforcimin e energjisë....

17 October, 2015Lexo më shumë

Nuk keni nevojë për 8 orë gjumë, thonë ekspertët

Nëse keni bërë vetëm 6 orë gjumë mbrëmë, nuk keni nevojë që të brengoseni dhe të kërkoni të flini sot gjatë ditës....

16 October, 2015Lexo më shumë

Ja pse nuk duhet të pastroheni me sapun

Nëse mendonit se është zgjedhja e duhur na lejoni t’ju tregojmë se e keni gabim....

15 October, 2015Lexo më shumë

Bark i fryrë? Ja 4 ushqimet që duhet t’i shmangni

Shpesh ndihemi të fryrë dhe është një problem i madh ky si për femrat, edhe për meshkujt, veçanërisht nëse janë përpara një eventi të rëndësishëm, një takimi pune apo një feste ku duhet të tregojnë linjat e tyre....

15 October, 2015Lexo më shumë

Shkencëtarët gjejnë aksidentalisht ilaçin e kancerit

Siç duket shkencëtarët e kanë gjetur aksidentalisht ilaçin e kancerit – duke zbuluar kështu papritmas një proteinë të malarias e cila do të mund të jetë një armë efektive kundër sëmundjes....

14 October, 2015Lexo më shumë

5 arsye pse po ju dhemb barku shpesh

Pothuajse të gjithëve nganjëherë na dhemb barku. Por, nëse dhimbja është e shpeshtë, fajin për këtë mund ta ketë ndonjë organ në abdomenin tuaj. Mësoni më shumë më poshtë se cili mund të jetë problemi juaj....

14 October, 2015Lexo më shumë

Njerëzit që ngasin biçikletën jetojnë më gjatë

Universiteti Utrecht në Gjermani, ka zbuluar se ata që ngasin biçikletë, kanë jetë më të mirë se ata që nuk e bëjnë këtë....

14 October, 2015Lexo më shumë

Hiqni lythat me uthull molle

Një gjë e mirë është se lythat mund t’i hiqni dhe në kushte shtëpie pa e vizituar ndonjë mjek....

13 October, 2015Lexo më shumë

Lëngu i mollës përmirëson kujtesën

Lëngu i mollës mund të shtojë prodhimin e neuro-transmetuesve acetilkolinë të trurit duke u bërë shkak për një përmirësim të ndjeshëm të kapaciteteve memorike. Pra proverbi për mollën vlen edhe për lëngun e mollës: të dyja mbajnë mjekun larg....

11 October, 2015Lexo më shumë

Majdanoz për veshka dhe mëlçi

Lëngu i majdanozit është i mbushur me të gjitha vlerat ushqyesve, d.m.th është i pasur me vitamina, minerale, antioksidantë, enzima, klorofil dhe vajra të paqëndrueshme....

10 October, 2015Lexo më shumë

Shkencëtarët po krijojnë pilulën e stërvitjeve

Shkencëtarët janë duke krijuar një ‘pilulë të stërvitjeve’ e cila synon të ketë efektet e njëjta në trup si stërvitjet reale – dhe pa djersë....

10 October, 2015Lexo më shumë

Ja pse duhet të konsumoni sa më shumë karota

Karota është me origjinë nga Azia, ndërsa është shumë e përdorur edhe në vendet perëndimore....

10 October, 2015Lexo më shumë

E qeshura shëron disa sëmundje

Më shumë se medikamentet, e qeshura ndihmon trupin që të funksionojë sa më optimalisht....

9 October, 2015Lexo më shumë

9 shenjat që tregojnë se diçka nuk është në rregull me shëndetin tuaj

Çfarë është duke u përpjekur të ju tregojë trupi juaj? Nga thonjtë e brishtë e deri tek kapsllëku, mjekët zbulojnë 9 shenjat që tregojnë se diçka nuk është në rregull me shëndetin tuaj....

8 October, 2015Lexo më shumë

Efektet shëndetësore të pjeshkës

Pjeshka është një frut që ka përmbajtje të shumtë vitaminash, si vitamina A dhe C, derisa posedon edhe vitamina E dhe K. Pjeshka po ashtu është burim i vitaminave të grupit B: tiaminë, riboflavinë, vitamina B6, niacinë....

8 October, 2015Lexo më shumë

Për një organizëm të shëndetshëm pini ujë sa të zgjoheni

Uji në mëngjes ka një rol të veccantë në organizmin tuaj, prandaj është e rëndësishme që para se të pastroni dhëmbët dhe të lani fytyrën tuaj, të pini 600 ml ujë....

7 October, 2015Lexo më shumë

Këto video tregojnë se si kanabisi i shkatërron qelizat e kancerit (Video)

Pasi që Washington Post bëri një artikull më 1974 mbi kanabisin i cili thuhej se ngadalësonte rritjen e qelizave të kancerit në mushkëri, kancerit në gji dhe qelizave të leukemisë, bota ishte shumë e qetë në lidhje me të....

6 October, 2015Lexo më shumë

Nuk ka rëndësi se sa shumë ushtroni nëse e bëni këtë…

Ushtrimet tuaja mund të mos jenë asgjë nëse qëndroni shumë ulur....

6 October, 2015Lexo më shumë

Ja çfarë ndodh nëse pini dy gota ujë para çdo ushqimi

Kur është fjala për këshillat për të humbur peshë, “Pini më shumë ujë” është këshilla ndoshta më e zakonshme që e dëgjojmë....

6 October, 2015Lexo më shumë

Shikoni se çfarë ndodh me trupin tuaj kur nuk konsumoni sheqer dhe alkool për një muaj (Video)

Ju veçse keni lexuar se çfarë ndodh me trupin tuaj kur hani avokado çdo ditë, kur nuk hani mëngjes, kur ndaloni së bëri ushtrime, kur ndaloni së ngrëni dhe se kur filloni të mbani një dietë organike....

6 October, 2015Lexo më shumë

Si të ndalemi së kafshuari thonjtë?

Nëse ju vazhdimisht i kafshoni thonjtë , ekspertët kanë gjetur zgjidhje për këtë....

5 October, 2015Lexo më shumë

Lakra jeshile lufton kancerin dhe ndihmon në shëndetin e syve

Lakra jeshile është një perime që përmban shumë elemente të mira. ...

4 October, 2015Lexo më shumë

Pastroni mushkëritë për vetëm 3 ditë me këtë recetë

Problemet me mushkëri janë më të zakonshmet. Edhe pse shumë njerëz nuk pinë duhan, ata ende mund të përjetojnë probleme me mushkëri....

3 October, 2015Lexo më shumë

Krijohet çokollata e parë mjekësore në botë (Foto)

Për ata të cilët dëshirojnë shumë të hanë çokollatë, por nuk guxojnë për shkak të shëndetit të tyre, ky mund të jetë lajmi më i mirë që mund të kenë qenë duke e pritur....

3 October, 2015Lexo më shumë

Si t’i luftoni ethet në buzë?

Tharja e buzëve nga të ftohtit dhe efekti i herpesit dëmton shumë buzët....

2 October, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Stealth Sniper
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Bow Master Japan
  • Play Turbo Racing 3