Shëndeti – Page 125 – Lajmi.net

Aktuale

Bananet e ulin temperaturën gjatë ftohjes apo gripit

Gripi dhe ftohjet shkaktojnë sekretim të tepërt të lëngut nga organizmi, gjë me të cilën organizmi humb materie të nevojshme ushqyese, në mesin e të cilave është edhe kaliumi. Bananet janë burim i pasur me kalium, të cilin organizmi e humb, për shkak të djersitjes, vjelljes dhe diarresë. Ato ndihmojnë në rregullimin e tretjes, kompensimin […]...

27 February, 2014Lexo më shumë

Idetë e reja ndryshojnë qelizat e trurit tuaj

Ky modifikim biokimik, është thelbësor në prodhimin e ndryshimeve në lidhje të qelizave të trurit, të cilat janë të lidhura me të mësuarit që ne e bëjmë. Gjetjet japin një shpjegim për disa aftësi të kufizuara mendore, thanë studiuesit. Në kafshë, shkencëtarët gjetën pothuajse dy herë më shumë “delta-catenin” (lloj acidi proteinik) në tru, pasi […]...

27 February, 2014Lexo më shumë

Përdorimi i paracetamolit gjatë shtatëzanisë i dëmshëm për beben

Fëmijët e lindur nga gratë që përdorin paracetamol dhe barëra të tjerë për dhimbje gjatë shtatzënisë, mund të jenë në rrezik të lartë nga sëmundje të ndryshme dhe të bëhen jo të vëmendshëm, sipas një studimi të ri të botuar në Gazetën e Shoqatës Mjekësore Amerikane (JAMA). Paracetamoli është mjekimi më i zakonshëm për dhimbje […]...

26 February, 2014Lexo më shumë

Vdekja e bashkëshortit mund të rrisë rrezikun nga sulmi në zemër

Fakti kur humbim të afërmit, është i njohur si një faktor i rrezikshëm dhe shumë i lidhur me proceset kardiovaskulare. Rreziku nga sulmi në zemër rritet në 30 ditët e para, pas vdekjes së partnerit, thuhet në një studim të publikuar në revistën mjekësore JAMA. Kur humbim të afërmit, është një faktor i rrezikshëm, i […]...

26 February, 2014Lexo më shumë

5 arsye të mira për të konsumuar karota

Nëse dëshironi të keni thonj, lëkurë dhe flokë më të shëndetshëm, por edhe ta përmirësoni shëndetin e dhëmbëve tuaj dhe ta pastroni mëlçinë, përfshijeni këtë lloj perime në menynë tuaj. Plakja Karota konsiderohet si ushqim kundër plakjes, sepse është e pasur me beta-karotinë, antioksidues, që lufton kundër radikaleve të lira. Bukuria Kjo perime është e […]...

25 February, 2014Lexo më shumë

Aplikacion për sëmundjen e epilepsisë

Një aplikacion për sëmundjen e epilepsisë është duke u projektuar për t’i ndihmuar mjekët dhe familjarët e të sëmurëve nga epilepsia, që të përcaktojnë kur është duke pasur apo kur do të ketë një person sulm të sëmundjes. Sipas një zbulimi të ri, aplikacioni i ri i telefonave të mençur, i cili u testua në […]...

25 February, 2014Lexo më shumë

Vaj bajamesh për kujdesin e lëkurës

Vaji i bajameve të ëmbla është ideal për kurimin e lëkurës dhe flokëve. Falë proteinave, mineraleve, vitaminës A dhe vitaminave tjera të grupit B, është një zbutës i shkëlqyer, ushqyes dhe qetësues. I përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës, edhe për atë delikate të fëmijëve, lufton plakjen e lëkurës. Vaji i bajameve mbron lëkurën, […]...

25 February, 2014Lexo më shumë

Livanda, më efikase sesa ilaçet për trajtimin e ankthit

Hulumtuesit kanë zbuluar që pacientëve, të cilëve u është dhënë sileksani (livandë e përgatitur për përdorim oral) kanë pasur shkallë më të ulët të ankthit sesa ato që kanë pranuar placebo ose ilaçe kundër depresionit. Strudimin e ka bërë Fakulteti i Mjekësisë në Vjenë, ndërsa në të kanë marrë pjesë 500 persona të diagnostifikuar me […]...

22 February, 2014Lexo më shumë

Dhimbja e kokës mundet të shkaktojë verbërim

Arteriteti i tëmthit është një sëmundje që çon drejt ënjtjes dhe inflamacionit të arterieve në tru. Nëse nuk trajtohet, mund të shkaktojë verbërim të papritur e të pashërueshëm, për shkak të pengesës në rrjedhjen e gjakut në drejtim të nervave optike. Simptoma tipike të kësaj gjendjeje janë: lodhja, djersitja dhe dhimbjet e kokës, ndërsa simptomë […]...

22 February, 2014Lexo më shumë

6 mënyra natyrale për ta ulur shtypjen e gjakut

Me përfshirjen e disa shprehive të dobishme, mund ta ulni shtypjen e lartë të gjakut, e me të edhe rrezikun nga sëmundjet e zemrës dhe sulmit në tru. Ajo që është më e mira, për këto gjëra nuk ju nevojiten ilaçet. 1. Ndihmojuni të tjerëve! Njerëzit që ju ndihmojnë të tjerëve, janë më të kënaqur […]...

22 February, 2014Lexo më shumë

Trashësia gjatë fëmijërisë ka efekte afatgjate në shëndetin

Hulumtuesit nga Qendra e Kancerit në Universitetin e Kolorados, thanë se edhe në rastet kur fëmijët e trashë të kenë humbur peshë, efektet shëndetësore të trashjes në fëmijëri mund të jenë të thella. “Ka dy gjëra në vazhdim këtu. Së pari, më parë ju i jeni ekspozuar një trashjeje ku mund ta shohim si një […]...

21 February, 2014Lexo më shumë

Virusi i etheve tropikale që futet në qelizë

Ethet tropikale, një sëmundje infektive e tropikale, shkaktohet nga një mushkonjë e cila prekë miliona njerëz çdo vit, duke shkaktuar ethe, dhimbje të kokës, të muskujve dhe dhimbje e skuqje të lëkurës, thonë studiuesit. Te disa njerëz, sëmundja përparon shumë shpejtë, madje në shumë raste ajo përfundon në mënyrë fatale. Kjo formë e sëmundjes ndryshe është […]...

21 February, 2014Lexo më shumë

A janë të shëndetshme ushqimet organike?

Kur shkoni në supermarket për të blerë gjëra ushqimore, a e dini dallimin mes “nayrales” dhe asaj “organike”? Në një intervistë me shumë qytetarë kohëve të fundit, ka rezultuar se një e treta e të intervistuarve thonin se ushqimet natyrale janë të njëjta me ato organike. Por, kjo nuk është e vërtetë. Termi “organik” do […]...

20 February, 2014Lexo më shumë

7 ushqimet që i njollosin dhëmbët tuaj

Ka shumë produkte që mund t’i përdorni për t’i mbajtur dhëmbët tuaj në formë të mrekullushme, dhe ka mënyra shumë të lehta për t’i parandaluar njollat në dhëmbë. Ju këshillojmë t’i shmangni shtatë ushqimet që njollosin dhëmbët tuaj: Manaferrat: Manaferrat janë fruta të lëngshëm dhe me kalori, por pigmenti i tyre me ngjyrë dhe shkëlqim mund të […]...

20 February, 2014Lexo më shumë

Frutat kundër kapsllëkut

Një konsumim i rregullt i frutave të tilla si dardha dhe kumbulla, është një veprim i mençur për ata që vuajnë nga kapsllëku. Dardhat kanë veti të shumta, sidomos ato më të pjekura. Ato stimulojnë shkuarjen më shpesh në banjo, duke ndihmuar që nevoja të dalë më e hollë dhe të mos ndieni dhimbje. Krahas […]...

20 February, 2014Lexo më shumë

Dietat më të pazakonta të shpikura ndonjëherë

Çka nuk do të bënit vetëm për t’i humbur kilogramët e tepërt? Gjithçka, çfarëdo. Në secilën pjesë të botës gjenden teknika të të gjitha llojeve të dobësimit dhe disa prej tyre janë me të vërtetë impresionuese. Më poshtë do t’i shihni në një përmbledhje disa nga dietat më absurde dhe më të pazakonta që i […]...

19 February, 2014Lexo më shumë

Dobitë e limonit

Limoni është një pemë agrume me dobi të shumta. Ai është antireumatik, diuretik dhe ndihmon në humbje të peshës. Ndihmon në forcimin e sistemit imunitar dhe pastron sistemin e tretjes. Një pije e bërë nga limoni, e njohur zakonisht si kanarinë, është në gjendje ta ndihmojë tretjen dhe ta luftojë dhimbjen e stomakut. Kjo është […]...

17 February, 2014Lexo më shumë

Vlerat e jashtëzakonshme të Brokolit

Brokoli është njëra prej perimeve më të dobishme për trupin e njeriut. Ai bën pjesë në familjen e Cruciferous, që përfshin ndër të tjera lakrat, lakrishtet, rrikën, rrepkën etj. Sa u përket dobive, brokoli është një aleat i sistemit respirator, sistemit imunitar, sistemit të qarkullimit të gjakut, zorrëve, qarkullimit limfatik, sytë dhe kockave. Perimet brokoli […]...

12 February, 2014Lexo më shumë

Xhenseni e lufton stresin

Xhenseni është një ilaç bimor, që luftohet kryesisht për ta luftuar lodhjen, stresin dhe gjendjen e depresionit. Rrënja e tij është e njohur për vetitë terapeutike dhe shëruese, duke i luftuar çrregullimet psikosomatike. Është një rivitalizim i shkëlqyeshëm dhe ul apo e ndihmon mbajtjen në nivele të ulëta stresin, si fizik, ashtu edhe mental, duke […]...

12 February, 2014Lexo më shumë

A na bën keq masturbimi?

Fatkeqësisht, masturbimi na bën keq. Ky të paktën është ilustrimi i specialistëve të problematikave seksuale tek meshkujt. Ai i bën keq psikologjisë së mashkullit, por jo edhe trupit. Praktika e vetëkënaqësisë konfirmon në një mënyrë të heshtur ndjenjën e mosefikasitetit për ta realizuar një raport me një partner të vërtetë. Për dallim prej periudhës kur […]...

11 February, 2014Lexo më shumë

E përdorni çdo ditë, por e dëmton zemrën

Kujdes nga Clorexidina, një dezinfektues me përmbajtje antiseptike, i cili zakonisht përdoret për t’i pastruar dhëmbët dhe për problemet tjera orale. Autorët e një studimi të bërë nga revista ‘Free Radical Biology’ e ‘Medicine’, sugjerojnë se përdorimi i tepërt i produkteve që e përmbajnë këtë lloj antiseptiku mund ta vë në rrezik serioz shëndetin e […]...

10 February, 2014Lexo më shumë

Dëmet që ju shkakton kompjuteri!

Një amerikan mesatarisht i kalon 6 deri në 9 orë në ditë përpara ekranit të kompjuterit, qoftë ai një tabletë, një lap-top apo një smartphone. Një shprehi e tillë mund të jetë njëri prej shkaqeve të një çrregullimi, të njohur si ‘Digital eye strain’, nga i cili duket se vuajnë 70% e të rriturve amerikanë. […]...

10 February, 2014Lexo më shumë

Pagjumësia ‘luftohet’ me balsam

Balsami është një bimë e njohur për virtytet e saj medicinave. Vlerat zbutëse janë të pranishme në gjethet e saj. Ajo përdoret për ta shuar ankthin dhe e lufton migrenën. Përdorimi balsamit të limonit para se të flemë, na relakson dhe na vë në gjumë, duke e parandaluar pagjumësinë. Për ta luftuar me efikasitet stresin, […]...

9 February, 2014Lexo më shumë

Facebook i bën keq shëndetit

E dimë mirë se teknologjia viteve të fundit ka bërë hapa gjigantë: smartphone, tableta dhe aplikacione, janë tashmë pjesë integruese të jetës sonë, të cilën nuk mund ta paramendojmë pa ta. Teknostresuesit Kështu kanë nisur të quhen ata njerëz që tashmë e kanë dorëzuar jetën e tyre në duar të teknologjisë, duke shkuar në atë […]...

5 February, 2014Lexo më shumë

Përgatisni Susamka

Ndoshta u janë mërzitur përgatitjet e përditshme dhe keni nevojë për ndërrim të ushqimit. Ne ua preferojmë Susamkën, e cila nuk do t’ju zhgënjejë. Kohëzgjatja e përgatitjes: 40 minuta Përbërësit: 1 gotë qumësht të vakët 1 gjalpë 1 lugë çaji kripë 1 lugë çaji sheqer 1-2 lugë çaji tharm buke Miell sipas nevojës (brumi lihet […]...

4 February, 2014Lexo më shumë

Sodë kundër dhimbjeve në stomak

Një ilaç natyral për ta reduktuar aciditetin në stomak është duke u përdorur kohëve të fundit. Në fakt, ju mund ta merrni një lugë çaji me sodë buke, duke e tretur në një gotë me ujë. Veprimi i bikarbonatit është i dobishëm në rast të tretjes së mundimshme, urthit apo problemeve me ushqimin, që e […]...

4 February, 2014Lexo më shumë

Çaj bimor kundër dhimbjes së kokës

Pirja e çajit bimor ndihmon relaksimin, çlodhjen, ju bën të ndiheni më mirë dhe ta largoni dhimbjen e kokës, posaçërisht nëse bëhet fjalë për kamomilë, lule portokalli, limoni, balsam etj. Nëse dhimbja e kokës është e vazhdueshme, ju mund ta përdorni ‘aromaterapinë’. Aromat dhe ekstraktet e bimëve më efektive në luftën kundër migrenës dhe dhimbjes […]...

31 January, 2014Lexo më shumë

Frutat që e parandalojnë ‘cistitisin’

Cistitisi është një inflamacion i fshikëzës me origjinë më të shpeshtë bakteriale, e cila shkakton vështirësi në urinim. Frutat si boronica amerikane apo boronica e kuqe, rrushi pa fara dhe manaferrat, janë të shkëlqyeshme për ta parandaluar ‘cistitisin’ ose lehtësimin e dhimbjeve, pasi nga njëra anë ushtrojnë një aksion antiseptik dhe anti-inflamator, e në anën […]...

30 January, 2014Lexo më shumë

Hudhra e parandalon ftohjen

Hudhra ka veti shumë të dobishme, ndërsa vlerësohet lartë për veprimet e saj terapeutike dhe veprimeve parandaluese kundër ftohjes dhe ndaj sëmundjeve tjera si infeksionet gjenerale dhe të atyre të frymëmarrjes. Nëse konsumohet rregullisht, ajo vepron si një antibiotik dhe një anti-inflamator natyral. Është një mjet efektiv për t’i parandaluar simptomat e gripit, por edhe […]...

29 January, 2014Lexo më shumë

Humbni peshë duke bërë seks

Humbja e peshës është obsesion për të gjithë ne. Nëse dietat e ndryshme në qarkullim ju duken shumë të lodhshme dhe të mundimshme, apo thjeshtë nuk ju përshtaten stilit tuaj të jetës, është duke arritur nga Kanadaja një metodë që mund t’i bind edhe më skeptikët: ‘Secercise’. Bëhet fjalë për një gjysmë orë seks në […]...

28 January, 2014Lexo më shumë

Ushqimet më të shëndetshme

Për një shëndet të mirë, është i domosdoshëm një ushqim i mirë. Ju ndoshta nuk ja keni idenë se cilat janë ushqimet më të shëndetshme në planetin Tokë. Për këtë, përgjigje kemi ne. Ju ftojmë t’i shihni se për cilat ushqime bëhet fjalë. E juve ju mbetet të vraponi t’i blini, pasi dobitë që sjellin […]...

27 January, 2014Lexo më shumë

Dietë ‘part-time’

Dieta 5:2 është një agjërim i përhershëm që do të bëjë që ju të humbi peshë duke ngrënë pothuajse në mënyrë normale. Duke e thënë këtë, është e nevojshme të shtohet se, siç thotë një proverbë, duhet të vuani për t’u dukur bukur, kështu që është e rëndësishme të jemi të vetëdijshëm se dieta 5:2 […]...

25 January, 2014Lexo më shumë

Ata që s’pinë alkool, vdesin më të rinj

Një studim i ri tregon se njerëzit që nuk konsumojnë alkool, kanë më shumë mundësi të vdesin në moshë më të re. Studimi i sapo dalë tregon se ata që pijnë rregullisht alkool, pa e tepruar, mund të jetojnë më gjatë, në krahasim me ata që nuk kanë qenë kurrë të dhënë pas alkoolit. Po, […]...

24 January, 2014Lexo më shumë

Picë në bukë

Një recetë për përgatitje të një ushqimi të thjeshtë, të shpejtë dhe të shijshëm njëkohësisht. Kohëzgjatja e përgatitjes: 20-25 minuta. Përbërësit: -1 Bukë e prerë -Suxhuk (sipas dëshirës) -1 Domate -Kaçkavall (sipas dëshirës) -1 qepë -Ketchup apo sos domatesh (sipas dëshirës) -Origano -Majdanoz të bluar   Përgatitja: Në fillim marrim bukë të prera dhe vendosim […]...

23 January, 2014Lexo më shumë

Çokollatë kundër diabetit

Arrijnë lajme të mira për të gjithë të gjithë simpatizuesit e çokollatës. Çuditërisht, çokollata mund ta zvogëlojë rrezikun për t’u sëmurë me diabet të tipit 2, pasi ajo është e pasur me ‘flavonoide’ Studimi Këtë përfundim e kanë studiuesit nga Universiteti i ‘East Anglia Medical School’ së bashku me ata të  ‘King’s College’ nga Londra, […]...

23 January, 2014Lexo më shumë

Beneficionet e puthjes

“Më puth, i dashur, për të më bërë të pavdekshme”, shkruante dikur Margaret Fuller. Dhe, në njëfarë mënyre, ajo kishte arsye, sepse takimi i dy trupave dhe dy shpirtërave, duke vënë kontakt përmes buzëve, mund të ketë efekte pozitive edhe në shëndetin tonë. Nuk bëhet fjalë për një akt të pastër mekanizmi, por për një […]...

22 January, 2014Lexo më shumë

5 vjet pa e përdor shamponin

Në blogun e saj, ‘LittleOwlCrunchyMomma’ dhe së fundmi e intervistuar nga Huffington Post, Jacquelyn Baers e ka zbuluar zgjdhjen e saj të çuditshme të jetës, apo më mirë të themi një rutinë speciale. Ajo e cila i përjashton absolutisht produktet kimike për flokë: ajo i ka thënë jo shamponit, siç kanë bërë edhe shumë të […]...

18 January, 2014Lexo më shumë

Lumturi para vdekjes

Sam Berns është një shembull se si duhet vepruar në rastin e sëmundjeve të pashërueshme. 17 vjeçari ishte diagnostifikua me sëmundjen e rrallë Progeria, qysh kur ishte dy vjeç. Rreth tre muaj para se të ndërronte jetë, ai e mbajti një fjalim, duke i shpjeguar vështirësitë dhe pengesat, por edhe strategjitë për t’i mposhtur ato. […]...

15 January, 2014Lexo më shumë

Roboti që përgatit 400 hamburgerë në orë

Tashmë jemi mësuar duke parë makina që ngasin vetë dhe robotë që ecin si qenie të gjalla. Inteligjenca artificiale dhe robotët duken më në modë se kurrë. Kështu, për pak kohë do të përballemi me makina të reja, të cilat do të bëjnë gjëra impresionuese. Ato do të na kryejnë shumë punë dhe do na […]...

15 January, 2014Lexo më shumë

Kanabisi shkakton sëmundje mendore

Sëmundjet mendore shfaqen gjashtë vjet më herët tek njerëzit që përdorin kanabis, çdo ditë, zbulon një studim i fundit. Tek personat e tillë, episodet e para të psikozës shfaqen në moshën 25 vjeçare, në krahasim me atë 31 vjeçare, tek jo-përduruesit. Mirëpo, dëmi nuk ishte i limituar tek konsumuesit e rëndë të duhanit ose tek […]...

14 January, 2014Lexo më shumë

Urina e lopës që e shëron kancerin

Praktikuesit e kultit Hindu besojnë se një filxhan i ngrohtë me urinë të një lope të virgjër para lindjes së diellit, e shëron kancerin. Siç dihet, besimtarët Hindu e konsiderojnë lopën si një kafshë të shenjtë dhe mendojnë se urina e saj ka veti shëruese. Në qytetin verior indian Agra, dhjetëra njerëz mblidhen tek strehimorja […]...

14 January, 2014Lexo më shumë

Ligjet e çuditshme seksuale në SHBA

Jemi mësuar të dëgjojmë për lloje të ndryshme të seksit, për këtë nuk ka dyshim, por duhet ta dini se çdokund ka zakone të ndryshme, varësisht prej vendit. Ne uebfaqe ne kemi gjetur norma të veçanta  ku qytetarët e disa vendeve në SHBA duhet t’u përmbahen. T’ia lëshojmë një sy këtyre rregullave në lidhje me […]...

11 January, 2014Lexo më shumë

Flini në errësirë të plotë

Është e vërtetë, teknolgjia e përmirëson jetën, për këtë nuk kemi dyshim. Por, ndonjëherë e përkeqëson atë. Një shembull? Dhomat tona të gjumit sot janë gjithnjë e më të ndritshme: nga drita e orës tek televizori, nga monitori i kompjuterit tek tableta, ose tek telefoni, e kushedi çfarë pajisje tjera elektronike, me të cilat jemi […]...

10 January, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Berry Rush
  • Play Turbo Racing 3