Shëndeti – Page 119 – Lajmi.net

Aktuale

Rast i jashtëzakonshëm, 105 vjeçarja i mbijeton infarktit (Video)

Sherife Gashi nga Mramori i Prishtinës, konsiderohet rast i veçantë në mjekësi. Ajo i mbijetoi infarktit në moshën 105 vjeçare. ...

30 April, 2016Lexo më shumë

Stili i sotëm i flokëve, mund të shkaktojë rënien e tyre nesër

Femrat duhet të kenë kujdes me stilin e tyre të flokëve, sepse mbajtja e tyre shumë të tërhequra mund të shkaktojë rënien....

30 April, 2016Lexo më shumë

Shkencëtarët vijnë në përfundim, “Truri i njeriut shfaq halucinacione”

Halucinacionet shpesh herë janë të shoqëruara me disa çrregullime psikike që rezultojnë nga një proces që përdoret nga truri, dhe i jep botës kuptim në mënyra të ndryshme....

29 April, 2016Lexo më shumë

Pse nuk duhet t’i rrihni fëmijët

Një studim i ri ka zbuluar se rrahja e fëmijës suaj mund të jetë e dëmshme për sjelljen e tyre dhe të shkaktojë probleme afatgjata të shëndetit mendor. ...

29 April, 2016Lexo më shumë

A duhet të përdoren cigaret elektronike si armë në luftën me duhanin, tregon studimi

Pretendimet e deritanishme se cigaret elektronike nuk i kontribojnë lënies së duhanit janë zbehur, një hulumtim e fundit nga një grup mjekësh në Angli ka treguar se cigaret elektronike në fakt janë një armë për lënien e duhanit....

29 April, 2016Lexo më shumë

Njeriu që tronditi botën: Kanceri mund të shërohet për tre minuta

Kjo teori mbresëlënëse ka vite që është prezantuar nga autori amerikan Gregg Braden, i njohur për teoritë e tij të famshme për trajtimin e kancerit....

28 April, 2016Lexo më shumë

Njihuni me ushqimet që ndikojnë në prishjen e dhëmbëve

Shumë prej nesh i dëmtojnë dhëmbët falë disa zakoneve të përditshme, si konsumimi i frutave të thata, apo i kafesë....

28 April, 2016Lexo më shumë

Mrekullitë shëndetësore që vinë nga dëgjimi i muzikës

Terapia me muzikë është shumë e dobishme për pacientët me autizëm, kancer, parkinson, alzhiemer dhe jo vetëm....

28 April, 2016Lexo më shumë

Harroni shpesh atë se çfarë doni të thoni? Ja pse ju ndodh

Me siguri ju ka ndodhur shpesh të harroni atë se çfarë donit të thoshit kur dikush ju ku ndërprerë! Një studim shpjegon origjinën e këtij mekanizmi antik ...

28 April, 2016Lexo më shumë

Bananet reduktojnë dhimbjet e kokës dhe mbrojnë zemrën tuaj

Frutat gjithnjë zënë vend tek të gjithë si pjesë esenciale e një diete për shëndet të mirë....

27 April, 2016Lexo më shumë

A e dini se dielli i mëngjesit ju ndihmon të bini në peshë

Sipas një studimi të kryer në Universitetin e Çikagos, rezulton se dielli i mëngjesit mund t’ju ndihmojë të bini në peshë....

27 April, 2016Lexo më shumë

Kujdes, ky ushqim paraqet rrezik të lartë nëse i ushqeni fëmijët me të

Konsumi i orizit paraqet rrezik të lartë për fëmijët për shkak se rritë përqëndrimin e arsenit në urinë....

27 April, 2016Lexo më shumë

Ja arsyeja pse duhet të konsumoni dredhëza

Dredhëza është një frut që ka shumë pak kalori, është një aleate e shkëlqyeshme për bukurinë dhe shëndetin e lëkurës. Ajo është një mënyrë e mirë për pastrimin dhe ushqimin e lëkurës, me ndihmë të vitaminës C dhe A. Përmbajtja e saj e mban lëkurën e butë dhe të tendosur. ...

27 April, 2016Lexo më shumë

Ja çfarë të mira i ndodhin trupit tuaj nëse e bëni këtë çdo ditë

Ushtrimi dërrasë apo i njohur si plank, është ushtrim me peshë të trupit që asnjëherë nuk del nga moda. ...

27 April, 2016Lexo më shumë

Keni këso shenja në bërryla? Ja pse ndodhë

Një mutacion gjenetik aktivizon disa proteina që janë përgjegjëse për shenjat në bërryla....

27 April, 2016Lexo më shumë

Kanabisi mund të shkaktojë vdekjen e parakohshme

Tymosja e shpeshtë e marijuanës gjatë adoleshencës mund të shkaktojë vdekjen e parakohshme. Ky është përfundimi në të cilin ka dalë një studim suedez....

26 April, 2016Lexo më shumë

​Ja si të keni dhëmbë të bardhë

Nuk ka asgjë më të bukur se një buzëqeshje me shkëlqim të bardhë të dhëmbëve. Ndonëse të gjithë e duam një gjë të tillë, studimet tregojnë se njerëzit nuk u kushtojnë vëmendje sa duhet dhëmbëve të tyre, duke filluar nga higjiena, për të vazhduar me shërbimet stomatologjike....

26 April, 2016Lexo më shumë

Ushqimet të cilat mund të konsumohen edhe me afat të skaduar

Në të gjithë botën, po merren masa duke u analizuar një për një çdo produkt, në mënyrë që të arrihet një konkluzion se sa mund të kapërcehet data e skadencës së ushqimeve....

26 April, 2016Lexo më shumë

Metoda natyrale për largimin e rrathëve të zi nën sy

Ja disa metoda natyrale për largimin e rrathëve të zi nën sy...

26 April, 2016Lexo më shumë

Kombinimi i duhur kundër dhimbjeve të kokës

Përbërësit: Ujë Lëngu i shtrydhur i një limoni 2 lugë çaji kripë Kombinoni këta përbërës dhe pijeni atë. Prisni për disa minuta. Gjërat që ju duhet të mbani në mendje kur zgjedhni këta përbërës përfshijnë atë se kripa duhet të jetë e kualitetit të mirë. Ngrënia e kripës është provuar se rritë nivelet e serotoninit. […]...

26 April, 2016Lexo më shumë

Keni probleme me gjumin kur largoheni nga shtrati juaj? Ja pse ndodhë kjo

Nuk ka rëndësi nëse jeni duke qëndruar në ndonjë hotel luksoz apo qoftë edhe tek ndonjë mik, e rëndësishme është se gjumi juaj nuk është në rregull kur largoheni nga shtrati juaj....

26 April, 2016Lexo më shumë

Qëndroni larg telefonit nëse doni të flini

Përdorimi i telefonit përpara gjumit mund t’ju mbajë 1 orë më shumë zgjuar. Ky është përfundimi në të cilin kanë dalë ekspertët....

26 April, 2016Lexo më shumë

Ideja e zgjuar që e bëri një mama pronare të kompanisë me vlerë 15 milionë dollarë

Xhenifer Holland ishte thjesht një grua që rriste fëmijët në shtëpi, por një ide e papritur bëri që ajo të ndërtonte një biznes me vlerë 15 milionë dollarë. Holland ishte në muajin e fund të shtatzënisë, kur gjatë një vizite te pediatri për fëmijën e saj 1 vjeç e gjysmë, pa se sa e vështirë ishte për të birin dhe për doktorin njëkohësisht kontrolli i grykëve....

26 April, 2016Lexo më shumë

U diagnostifikua me kancer në sy, shkaku i veprimit që ne e bëjmë çdo natë

Sa shpesh vuani nga sytë e lodhur dhe të fryrë, për shkak të qëndrimit deri vonë zgjuar? Normalisht, psikologjia e syve tanë është shumë e fortë dhe mund ta përballojë edhe stresin e presionin më të madh, por nëse i kaloni kufijtë, atëherë mund ta rrezikoni seriozisht shëndetin e tyre. ...

26 April, 2016Lexo më shumë

‘Soja’ shumë më efikase sesa kimikatet, ja pse

Derivatet e sojes janë shumë më efikase në mbrojtjen nga mikrobet sesa shumë antibiotikë kanë treguar studiuesit së fundmi....

26 April, 2016Lexo më shumë

Çrregullimet në ushqim

Mediat gjithmonë portretizojnë gratë e holla, si më tërheqëset dhe kjo ndikon në perceptimin ndaj të bukurës , sidomos tek adoleshentet dhe adoleshentët. Në moshën e adoleshencës njerëzit kanë shumë më shumë të ngjarë që të zhvillojnë praktika të cilat janë të rrezikshme. ...

25 April, 2016Lexo më shumë

Kjo 109 vjeçare ka sekretin më të çuditshëm të jetëgjatësisë

Për femrat të cilan duan të kenë jetë më të gjatë se 100 vite kjo plakë 109-vjeçare ka një këshillë shumë të çuditshme....

25 April, 2016Lexo më shumë

Ushqimi i shpejtë, rreziku i madh që nuk e njihnim më parë

Përveçse jo i shëndetshëm, ushqimi i shpejtë (fast food) mund të fshehë edhe një rrezik tjetër. Ai ka të bëjë me ftalatet, substanca kimike që ndodhen në plastikën e përdorur për ambalazhin apo pirunjtë e fast-foodeve. ...

24 April, 2016Lexo më shumë

Receta më e mirë për një ditë të shëndetshme

Një recetë e shëndetshme për ta filluar ditën shëndetshëm....

23 April, 2016Lexo më shumë

Pacientët në Kosovë nuk kanë njohuri për të drejtat e tyre

Shumë pacientë kosovarë nuk i dinë të drejtat e tyre. Kjo bazohet në rezultatet e një hulumtimi të bërë nga Shoqata për të Drejtat e Pacientëve e Kosovës, që tregon se mbi 55 për qind e të anketuarve nuk kanë njohuri për të drejtat që i kanë....

23 April, 2016Lexo më shumë

Ëmbëlsirat apo njelmësirat: cilat janë më të këqija për linjën e trupit?

Një hulumtim ku janë përfshirë 209 vogëlushë, ka treguar se ëmbëlsirat janë shumë më të dëmshme për peshën e trupit....

23 April, 2016Lexo më shumë

A duhet të lahemi çdo ditë?

Të gjithë kanë dëshirë që të pastrohen çdo ditë, sidomos pas atyre ditëve të gjata dhe të lodhshme, mirëpo pastrimi i çdo ditshëm është një gabim shumë i madh sipas shkencëtarëve....

23 April, 2016Lexo më shumë

Rrezik shumë i madh nga mishi i përpunuar, del një studim i ri

Alkooli, obeziteti dhe mishi i përpunuar e rrit rrezikun e tumorit në stomak. Ky është përfundimi i një studimi të kryer nga Instituti Amerikan për Kërkimet mbi Kancerin dhe Fondi Botëror për Kërkimet mbi Kancerin. Sipas këtij studimi, dy feta proshute në ditë e rrisin rrezikun e shfaqjes së kancerit me 18 për qind. ...

23 April, 2016Lexo më shumë

Rrushi, fruti që ndikon në bukurinë, vitalitetin dhe shëndetin tuaj

Fruti më i mirë në mesin e të gjitha frutave vjeshtore, mund të konsiderohet si një thesar i vërtetë i shëndetit....

22 April, 2016Lexo më shumë

Ja çfarë ju ndodh nëse nuk bëni gjumë mjaftueshëm

Qoftë duke përdorur rrjetet sociale ose për shkak të qëndrimit deri vonë duke shikuar filma, shumica e njerëzve bëjnë pak gjumë....

22 April, 2016Lexo më shumë

Kur është hera e fundit që keni bërë kontrollë të syve? Ja sa e rëndësishme është kjo

Për të lexuar, për të shikuar film, për vozitje, thjesht për të jetuar, shikimi është faktori më i rëndësishëm në jetë....

22 April, 2016Lexo më shumë

Si t’i mbytni dymbëdhjetë lloje të kancerit vetëm me limon të ngrirë?

Një studim i ri ka zbuluar për herë të parë se si limonoidet, përbërës natyral që gjenden në limon dhe frute tjera agrume, e pengojnë rritjen e qelizave të kancerit....

22 April, 2016Lexo më shumë

Një ide gjeniale për të vrarë mushkonjat e luftuar Zikën

Dy postera të rinj janë vendosur në rrugët e Rio de Janeiro-s në Brazil me qëllim për të vrarë mushkonjat, në kuadër të një fushate të nisur nga dy agjenci reklamash....

22 April, 2016Lexo më shumë

Ja si duhet të bëhet pastrimi i duarve sipas mjeksisë

Një studim i ri tregon se pastrimi i duarve që ne e aplikojmë zakonisht është shumë i dobët. ...

22 April, 2016Lexo më shumë

3 ilaçe shtëpiake kundër alergjive

Po kërkoni alternative natyrale në vend të barërave kundër alergjisë? Këto tre barishte dhe suplemnte janë mënyrat më të mira për të trajtuar simptomat e alergjisë në shtëpi....

21 April, 2016Lexo më shumë

Efektet e kafesë në bark të zbrazët

E lini alarmin t’iu cingërojë në 07:00 të mëngjesit, duke i dhënë vetes disa minuta që të qëndroni në shtrat, pastaj 20 minuta që të përgatiteni, 10 minuta që t’i kontrolloni rrjetet sociale dhe veç se u bë koha që të ikni për punë dhe të mbeteni pa ngrënë mëngjes....

21 April, 2016Lexo më shumë

Çfarë nënkuptojnë buzët e plasaritura?

Buzët e plasaritura janë një mënyrë që ju mund të mësoni shumë për shëndetin tuaj. Ndryshimi i ngjyrës mund të tregoj ekzemë, alergji, anemi dhe shumë probleme tjera. ...

21 April, 2016Lexo më shumë

Vetëm këto 4 gjëra e parandalojnë rënien e flokut

Ekzistojnë shumë produkte dhe shumë mënyra natyrale për të cilat thuhet se funksionojnë për parandalimin e rënies së flokëve. Por shpeshherë ato janë thjesht fjalë....

21 April, 2016Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play World Soccer Champion
  • Play Urban Basketball
  • Play Berry Rush