Shëndeti – Page 115 – Lajmi.net

Aktuale

Konsumoni kërpudha, për të luftuar kancerin

Kërpudhat janë një produkt që njihen për vetitë e tyre kundër sëmundjes së kancerit....

7 June, 2015Lexo më shumë

Ushtrimet gjatë shtatzënisë sjellin përfitime të mëdha shëndetësore

Pak ushtrime gjatë shtatzënisë mund të ju sjellin përfitime të mëdha shëndetësore për ju dhe beben....

7 June, 2015Lexo më shumë

Djathi, sekreti i një jete të gjatë?!

Një studim sugjeron se konsumimi i djathit mund të jetë çelësi për një metabolizëm më të shpejtë dhe për t’u dobësuar....

6 June, 2015Lexo më shumë

Uji i detit lehtëson alergjitë

A mundet uji i detit të lehtësojë alergjinë nga barishtet? Siç duket më në fund ka një kurë natyrale për teshtimën dhe sytë e skuqur....

4 June, 2015Lexo më shumë

Pilula që shkakton abortin

Më shumë se gjysma e femrave në botë do të kishin dëshirë që të ekzistonte një pilulë e cila e ndalon shtatzëninë e hershme – pilulë kjo e cila shpejt mund të bëhet realitet....

4 June, 2015Lexo më shumë

Kaloni gjysmën e ditës në këmbë, për të reduktuar rrezikun nga kanceri

Personat që punojnë në zyre duhet t’i braktisin karriget e tyre për gjysmën e ditës së tyre të punës për të zvogëluar rrezikun e sulmeve në zemër, kancerit, apo diabetit, thuhet sipas një studimi....

4 June, 2015Lexo më shumë

Shqiptaret nga Kosova okupojnë klinikat estetike në Beograd

Femra shqiptare nga Kosova kanë okupuar klinikat mjekësore në Serbi, në kërkim të operacioneve plastike, kryesisht rregullim të gjinjve....

4 June, 2015Lexo më shumë

Ushqimet më të mira për meshkujt

Është e habitshme se si disa prej ushqimeve të cilat ndoshta nuk na pëlqejnë aq, kanë super-fuqi. Disa nga to mund të gjenden në frigoriferin tuaj që tani! Çfarë është ajo që i bën disa ushqime të caktuara të veçantë?...

3 June, 2015Lexo më shumë

Studim: Arrat përmirësojnë shëndetin e trurit

Një studim i ri tregon se arrat përmirësojnë kujtesën nëse konsumohen më shpesh si pjesë e ushqimeve javore....

2 June, 2015Lexo më shumë

Çaji i gjelbër parandalon kancerin e prostatës tek meshkujt

Në një studim të ri, shkencëtarët kanë zbuluar se një komponent i gjetur në çajin e gjelbër mund të ndihmojë që të reduktohet rreziku i formimit të kancerit të prostatës tek meshkujt të cilët përballen me një rrezik më të madh nga ky lloj i kancerit....

2 June, 2015Lexo më shumë

Lentet rrisin rrezikun e infeksioneve në sy

Lentet mund të rrisin rrezikun e infeksioneve në sy, duke ndryshuar mënyrën se si bakteret jetojnë në kokërdhok, thotë një hulumtim i ri....

1 June, 2015Lexo më shumë

Zbulim i ri në luftën kundër kancerit që shpëton mijëra njerëz (Foto)

Në një hulumtim të realizuar së fundmi, thuhet se trajtimi i kancerit që mëson trupin të sulmojë tumorin do të shpëtojë jetën e dhjetëra mijëra pacientëve, thonë hulumtuesit. ...

1 June, 2015Lexo më shumë

Tre filxhanë kafe në ditë ndihmojnë mëlçinë

Hulumtimi i fundit ka treguar se konsumimi i pijes së preferuar të mëngjesit, kafesë, është i mirë për mëlçinë....

31 May, 2015Lexo më shumë

Përfitimet shëndetësore nga farat e kungullit

Farat e kungullit janë një produkt që kanë një ndikim të theksuar në shendetin e organizmi tonë. Vlera e tyre ushqyese rritet në varësi të kohës që ato kalojnë, sa më gjatë të qëndrojnë aq më të ushqyeshme janë....

30 May, 2015Lexo më shumë

Gjërat që nuk i keni ditur për thumbimin e bletës

Shumicës së njerëzve do t’u ndodhë që të thumbohen nga një bletë të paktën një herë në jetën e tyre. Zakonisht thumbimi nga bleta prodhon një ënjtje të dhimbshme, që kruhet dhe që mund të jetë shqetësuese për disa ditë....

30 May, 2015Lexo më shumë

4 ushqimet më të mira për trurin tuaj

Nëse shumica e ditëve tua fillojnë me kërkimin e çelësave nëpër shtëpi, apo duke shkuar nga dhoma në dhomë duke mos e kujtuar arsyen se përse jeni në atë dhomë, ju do të jenë të interesuar për ta lexuar këtë artikull....

28 May, 2015Lexo më shumë

Çfarë ndodh në trupin tuaj kur e lini duhanin?

Nëse jeni duke pirë duhan, kemi disa lajme të mira për ju: nëse e lini duhanin dhe nuk e ndizni më asnjëherë, trupi juaj do të fillojë të pësojë transformime të mahnitshme në vetëm pak minuta. ...

28 May, 2015Lexo më shumë

Kosi i përgatitur në shtëpi të mbron nga sëmundje të ndryshme

Specialistët nënvizojnë rëndësinë e konsumimit të qumështit dhe kosit. Duke u bërë thirrje nënave, ata pohojnë se kosi i përgatitur në shtëpi është një mbrojtës i mirë ndaj sëmundjeve....

27 May, 2015Lexo më shumë

Pijet e fuqishme natyrale që rikthejnë energjinë tuaj

Këto pije jo vetëm që janë shumë të shijshme por ato gjithashtu kanë shumë përfitime shëndetësore!...

27 May, 2015Lexo më shumë

Xhenxhefili më efektiv në luftimin e kancerit se sa kimioterapia

Kanceri është një nga plagët më të mëdha të të gjithë njerëzimit, dhe terapitë shëruese janë po aq të tmerrshme sa vetë sëmundja. Por, ja që kemi disa lajme të mira në horizont....

26 May, 2015Lexo më shumë

U shërua nga kanceri duke pirë lëng të karrotës për 8 muaj rresht

Ann Cameron, autore e shumë librave për fëmijë, u trishtua kur u diagnostifikua me kancer të zorrës së trashë. Në qershor të vitit 2012, ajo hyri në fazën e tretë të kancerit. Kjo ishte edhe më e tmerrshme për të, pasi që burri i saj kishte vdekur nga kanceri në mushkëri në vitin 2005, pas marrjes së kimioterapisë....

25 May, 2015Lexo më shumë

Mos blini molla që shkëlqejnë!

Mollat që shkëlqejnë dhe duken perfekte na tërheqin të gjithëve që t'i blejmë. Por, në të vërtetë mollat që shkëlqejnë mund të jenë gjithçka, përveç natyrale....

25 May, 2015Lexo më shumë

Këta meshkuj janë më të rrezikuar nga kanceri në gji

Edhe pse kanceri në gji është një sëmundje që zakonisht lidhet me gratë, rreth 350-400 raste të reja të kancerit në gji diagnostifikohen edhe tek meshkujt çdo vit në Britani të Madhe....

21 May, 2015Lexo më shumë

Shkencëtarët: Vera është koha më e shëndetshme e vitit

Sigurisht ndoshta keni menduar se ka një arsye pse njerëzit e duan aq shumë verën, dhe shkencëtarët tani duket e kanë zbuluar arsyen. Ata kanë gjetur prova të cilat tregojnë se ne jemi më të shëndetshëm gjatë muajve të nxehtë të verës....

21 May, 2015Lexo më shumë

Arrihet të krijohet lëkura njerëzore e printuar në 3D

Lëkura e bio-printuar ka qenë në skenë tashmë e disa kohë, por kompania e kozmetikës L’Oreal është duke shpresuar për një teknikë të re....

20 May, 2015Lexo më shumë

Vetitë shëruese të rrushit të thatë

Rrushi i thatë është një produkt me përmbajtje polyphenolic phytonutrients, që ndihmon për shëndetin okular....

19 May, 2015Lexo më shumë

Lëngu i portokallit përmirëson kujtesën e të moshuarve

Pirja e lëngut të portokallit çdo ditë mund të ndihmojë në përmirësimin e funksionit njohës të trurit tek të moshuarit, thotë një hulumtim i ri....

18 May, 2015Lexo më shumë

Ndryshimet që shtatzënia i bën në trupin e gruas

Tashmë e dini se gjatë shtatzënisë trupi fiton peshë dhe ka disa shenja të ndryshme, por një grafikë e re tregon saktësisht se si shtatzënia ndikon në tërë trupin....

17 May, 2015Lexo më shumë

Nuk po mund ta lëni duhanin? Fajet i ka truri juaj!

Mos bini në depresion nëse nuk po jeni në gjendje për ta lënë duhanin. Disa duhanpirës të cilët arrijnë ta lejnë duhanin në fakt mund të kenë vështirësi në jetë për të arritur sukses, thuhet të paktën sipas një studimi të ri....

15 May, 2015Lexo më shumë

Krijohet vitamina që redukton rrezikun e prekjes nga kanceri i lëkurës

Një lloj i caktuar i vitaminës B3 mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të prekjes nga kanceri i lëkurës për 23%....

14 May, 2015Lexo më shumë

Një ecje prej 2 minutave mund të zvogëlojë rreziqet nga qëndrimi i tepërt ulur

Me dëshmitë se qëndrimi ulur për periudha të gjata kohore është e pashëndetshme për ne, shumë prej nesh natyrisht pyesim se si duhet t’ia bëjmë?...

13 May, 2015Lexo më shumë

Brokoli mund të ju mbrojë nga kanceri oral

Një terapi e re që përmban ekstrakt brokoli është zbuluar se mund t’i mbrojë njerëzit nga kanceri oral, thotë një studim i ri....

12 May, 2015Lexo më shumë

Alkooli i dëmshëm për mëlçinë, qoftë edhe vetëm një gotë në ditë

Nëse mendoni se vetëm një gotë alkool në ditë nuk është e dëmshme për ju, lexojeni këtë artikull me kujdes....

12 May, 2015Lexo më shumë

Kuba zbulon vaksinën kundër kancerit të mushkërive – SHBA e dëshiron atë

Kuba duket se tashmë e disa vite e ka vaksinën terapeutike premtuese kundër kancerit të mushkërive....

11 May, 2015Lexo më shumë

Përdorimi i vazhdueshëm i veturës i dëmshëm për shëndetin

Duke kaluar nga përdorimi i vazhdueshëm i makinës në ecje, çiklizëm apo transport publik u pa se kishte një reduktim të mjaftueshëm të peshës, dhe se përdorimi i vazhdueshëm i veturës për nevoja të cilat mund të kryhen edhe duke shkuar në këmbë është i dëmshëm për shëndetin....

11 May, 2015Lexo më shumë

Rrezitja ulë rrezikun e prekjes nga kanceri pankreatik

Ne e dimë se ekspozimi ndaj diellit mund të rrisë rrezikun nga kanceri i lëkurës, por një studim i ri tregon se ekspozimi i tepërt mund të zvogëlojë rrezikun nga kanceri pankreatik....

7 May, 2015Lexo më shumë

Ja cili ishte sekreti i jetëgjatësisë së personit më të vjetër në botë

Misao Okawa, personi më i vjetër në botë që vdiq pak javë pasi e festoi ditëlindjen e 117-të, kishte treguar sekretin e jetëgjatësisë së saj para se të vdiste....

7 May, 2015Lexo më shumë

Videoja në YouTube që po i ndihmon njerëzit që vuajnë nga pagjumësia

Kjo video tani është duke u përdorur si një hulumtim në terapinë e relaksimit....

7 May, 2015Lexo më shumë

Qepët do të përdoren për të krijuar muskuj artificial

Qepët do të mund të përdoren një ditë për të krijuar muskuj artificial, pasi që shkencëtarët kanë gjetur se duke e ngjyrosur lëkurën e perimeve me ari ato shtrihen dhe përkulen si inde të vërteta....

7 May, 2015Lexo më shumë

Mendoni para se të pini: kaloritë e alkoolit mbesin në belin tuaj

Që të gjitha pijet alkoolike duhet të fajësohen për kontributin e tyre në trashje tek njerëzit, pasi që të gjitha përmbajnë kalori, thuhet sipas një mjeku në Mbretërinë e Bashkuar....

4 May, 2015Lexo më shumë

Zbulohet testi që mund të parashikojë kancerin 13 vjet para formimit

Një test që mund të parashikojë me saktësi nëse dikush do të zhvillojë kancer deri në 13 vitet e ardhshme tashmë është hartuar nga shkencëtarët....

1 May, 2015Lexo më shumë

Shkencëtarët afër gjetjes së mënyrës për të mos u plakur kurrë

Duke studiuar një çrregullim të quajtur sindromi Wener që shkakton plakjen e parakohshme, shkencëtarët besohet se kanë zbuluar ‘çelësin’ e plakjes normale të njerëzve: tufat e çorganizuara të ADN-së....

1 May, 2015Lexo më shumë

Shkencëtarët zhvillojnë një enzimë që mund të konvertojë gjakun në çdo grup

Kur jeni në spital dhe keni nevojë për një transfuzion gjaku, çfarë ndodhë nëse në spital nuk gjendet lloji i gjakut tuaj? Ky është një problem që shkencëtarët janë munduar ta zgjidhin për dekada të tëra, dhe siç duket ata më në fund e kanë arritur....

1 May, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play 8 Ball Pool
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Bike Rivals
  • Play Turbo Racing 3