Shëndeti – Page 115 – Lajmi.net

Aktuale

A është gjetur sekreti i rinisë së përjetshme?

Hulumtuesit kanë identifikuar një faktor kyç në procesin e plakjes dhe thonë se një ditë ai mund të çojë në një jetë më të gjatë....

15 October, 2016Lexo më shumë

Këto sëmundje lidhen me tensionin e lartë të gjakut

Tensioni i lartë i gjakut, sidomos në moshë të mesme, rrit rrezikun për zhvillim të dementias në moshë më të vjetër, paralajmërojnë shkencëtarët nga Shoqata Amerikane e Zemrës....

15 October, 2016Lexo më shumë

Tastiera e kompjuterit, burim sëmundjesh

Vjeshta dhe dimri sjellin me vete edhe sezonin e gripërave, viruse që mund t’i marrim ngado, në autobus, në tren, në dyqan etj....

15 October, 2016Lexo më shumë

Vuani nga dhimbjet e shpinës? Ja 6 ushtrimet që duhet të bëni (Foto)

Dhimbja e shpinës është një problem i zakonshëm që prek shumë njerëz. ...

15 October, 2016Lexo më shumë

Binjakët e ngjitur ndahen pas një operacioni të rrallë (Foto)

Jadon dhe Anias McDonald, binjakët 13 muajsh, janë bërë operacion për të kompletuar trupin e tyre. ...

14 October, 2016Lexo më shumë

Ilaçi më i ri: Çokollata zbut kollën

Çokollata, posaçërisht e zeza, nuk është vetëm ëmbëlsirë e preferuar, por edhe ilaç efikas kundër kollës, konstatojnë ekspertët e Kolegjit Mbretëror të Londrës dhe “Spitalit Mbretëror Brompton”....

14 October, 2016Lexo më shumë

Psikologia e Harvardit thotë se njerëzit ju gjykojnë në bazë të këtyre dy kritereve

Njerëzit ju vlerësojnë brenda pak sekondave, por çfarë saktësisht vlerësojnë ata?...

14 October, 2016Lexo më shumë

Shkencëtarët tregojnë se depresioni mund të mos jetë vetëm sëmundje mendore

Për ata që jetojnë me të, depresioni mund të jetë gjithçka që ata e konsumojnë. Ai hedh një mjegull të dendur mbi punën, marrëdhëniet, ndërveprimet e përditshme shoqërore, që ndikojnë në çdo aspekt të jetës së njeriut....

14 October, 2016Lexo më shumë

Shafrani i Indisë, lëngu magjik më i dobishëm se ilaçet

Shafrani i Indisë, dikur konsiderohej si një erëz që mund të hidhej me raste tek gatimet, ndërsa tani cilësohet si një super ushqim që mund të kurojë gjithçka, që nga problemet në zemër deri tek helmimi. ...

14 October, 2016Lexo më shumë

Ja cila është sëmundja më e përhapur tek të rinjtë

Ankthi dhe paniku janë sëmundjet më të përhapura dhe po bëhen edhe më të zakonshme kohët e fundit.  ...

14 October, 2016Lexo më shumë

Studimi: Shtesat e kalciumit të dëmshme për zemrën

Njerëzit që marrin kalcium me anë të suplementeve të ndryshme mund të përballen me një rrezik të lartë të sëmundjeve të zemrës....

13 October, 2016Lexo më shumë

Konsumi i kanabisit, shkakton këtë sëmundje të rëndë

Njerëzit të cilët konsumojnë sasi të madhe të kanabisit, mund të përballen me densitet të madh të muskujve dhe fraktura, tregojnë ekspertët e mjekësisë....

13 October, 2016Lexo më shumë

Recetë natyrale për largimin e gurëve në veshka

Veshkat janë një nga organet më të rëndësishme në trupin tonë. Veshkat janë organet që ndihmojnë filtrimin e mbetjeve nga gjaku, për ti larguar më pas nga trupi përmes procesit të urinimit. ...

13 October, 2016Lexo më shumë

Si ta eliminoni nikotinën nga organizmi?

Lënia e duhanit, ndonëse është një i hap i madh, i cili ndihmon në përmirësimin e shumë funksioneve të organizmit, duket se nuk ka një zgjidhje të menjëhershme eliminimi i nikotinës....

13 October, 2016Lexo më shumë

Shqetësues numri i të infektuarve me sëmundje ngjitëse në Kosovë

Në Kosovë, gjatë vitit, infektohen me sëmundje ngjitëse rreth 100 mijë njerëz. Sipas zyrtarëve shëndetësorë, numri i rasteve të reja që infektohen me sëmundje ngjitëse sillet prej 6 mijë deri në 100 mijë banorë....

13 October, 2016Lexo më shumë

Bebja me gjuhën më të madhe në botë (Foto)

Një bebe nga Dakota Jugore e SHBA’ve, e cila ka lindur me gjuhë të madhësisë së të rriturve për shkak të një çrregullimi gjenetik, më në fund ka mundur të buzëqeshë për shkak se i është nënshtruar një operacioni kirurgjik, shkruan Daily Mail....

13 October, 2016Lexo më shumë

Çaji i gjelbër largon aromën e keqe të gojës

Një nga mbrojtësit më të mirë kundër erës së pakëndshme të gojës është çaji jeshil, i cili ndihmon për të hequr qafe atë....

13 October, 2016Lexo më shumë

Vajza, ja çka nuk keni ditur për ciklin menstrual

Menstruacionet janë të vështira. Ato ju shkaktojnë dhimbje dhe lodhje gjatë tërë jetës, dhe kur nuk vijnë, keni frikë nga më e keqja – mund të jeni shtatzënë....

13 October, 2016Lexo më shumë

Mos i tërhiqni fëmijët për krahu!

Tërheqja e fëmijëve nga krahët dhe rrotullimi i tij mund të jetë një lojë argëtuese e parrezikshme, mirëpo ekspertët kanë paralajmëruar se kjo mund ta dëmtojë fëmijët....

13 October, 2016Lexo më shumë

Maskë japoneze për fytyrë pa akne dhe rrudha!

Çdo vajzë dëshiron të duket gjithmonë e bukur, dhe padyshim se kësaj ‘brenge’ i kushton shumë kohë dhe vëmendje. Megjithatë, për këtë ju duhet të bëni vetëm dy gjëra: një stil të shëndetshëm të jetës dhe të keni një rutinë të duhur për kujdesin e lëkurës....

13 October, 2016Lexo më shumë

Rreziku për sulm në zemër trefishohet kur bëni ushtrime fizike të zemëruar

Përpjekja për ta hequr zemërimin përmes ushtrimeve mund ta trefishojë rrezikun për sulm në zemër brenda një ore, tregojnë ekspertët....

13 October, 2016Lexo më shumë

4 lëndë ushqyese për gjumë të rehatshëm

Një studim në Universitetin e Pensilvanisë demonstroj se cilësia e gjumit varet shumë nga mënyra se si ne ushqehemi. Po ashtu u vërtetua se sa më shumë variacion në shujtat ditore aq më cilësor është gjumi. ...

13 October, 2016Lexo më shumë

Lulja magjike që shëron trishtimin e zemrave dhe mendjeve

Lulja zemërpikon është shembulli më i mirë i bimëve apo luleve që reflektojnë vlerat dhe karakteristikat e tyre. Kjo lule ka formën e zemrës në pjesën e poshtme të së çilës varet një pikë loti. Kjo lule zemërthyer në fakt është më e komplikuar. ...

13 October, 2016Lexo më shumë

Ekspertët këshillojnë të hani më shumë arra, ja pse

Ekspertët me studimet e tyre të fundit janë duke i dhënë shumë rëndësi konsumit të arrave për arsye të përfitimeve të mëdha shëndetësore siç janë trajtimi i disa llojeve të kancerit dhe performanca seksuale....

12 October, 2016Lexo më shumë

Përbërësit që u duhen meshkujve për të rritur fertilitetin

Keni dëgjuar ndonjëherë për një ushqim peruan që quhet maka? Është një erëz shumë e mirë për të ndihmuar ata meshkuj që kanë probleme me fertilitetin. Në këtë artikull do ju prezantojmë me disa përbërës shumë të nevojshëm për të shmangur probleme të tilla. ...

12 October, 2016Lexo më shumë

A janë të dëmshme dietat drastike?

Për dekada me radhë, na është thënë se kur është fjala për humbjen e peshës, që të jetë e duhura dhe më e mira duhet që të ndodhë në mënyrë të ngadaltë dhe të qëndrueshme. ...

12 October, 2016Lexo më shumë

Përdorni paracetamol? Këtë gjë duhet ta dini gjithësesi

Është e vërtetë që paracetamoli është qetësues efektiv i dhimbjeve në shumë raste, por mjekët britanez kanë treguar se këto pilula mund të jenë të rrezikshme për shëndetin....

12 October, 2016Lexo më shumë

Frika e largimit nga puna shkakton diabetin!

Shumica e njerëzve do t’ju thotë që janë të shëndetshëm, mirëpo disa rrethana jetësore thjesht nuk mund të kontrollohen....

12 October, 2016Lexo më shumë

Meshkuj, vëzhgimi i gjokseve për 10 minuta në ditë, më i mirë për shëndetin sesa palestra

Sipas shkencëtarëve, t’ia shikoni një gruaje gjokset për 10 minuta në ditë do t’ua zgjatë jetën....

12 October, 2016Lexo më shumë

Vajza me numrin enorm të morrave në flokë (Video)

Karla Mendoza nga Meksika, e ka filmuar momentin kur i shpalosen flokët vajzës së saj Aranza dhe shihet një numër enorm i morrave që lëvizin....

12 October, 2016Lexo më shumë

Ëmbëlsirat apo njelmësirat? Ja cilat po na shëndoshin!

Një hulumtim ku janë përfshirë 209 vogëlushë, ka treguar se ëmbëlsirat janë shumë më të dëmshme për peshën e trupit....

12 October, 2016Lexo më shumë

Sjelljet e njerëzve depresivë

Për shkak të stigmës së vazhdueshme, ne jo gjithmonë dallojmë kur njerëzit që njohim janë duke u ballafaquar me këtë sëmundje....

12 October, 2016Lexo më shumë

Efektet pozitive të birrës

Birra përmban silic, i cili ruan densitetin e kockave veçanërisht tek femrat. E konsumuar me masë dhe pas një diete të shëndetshme paraqet shumë vlera të mira për organizmin tonë. ...

12 October, 2016Lexo më shumë

Vajza adoleshente mendonte se e kishte tërhequr muskulin, por…

Një vajzë e re adoleshente, fanatike e sportit mendonte se gjatë vrapimit kishte pësuar tërheqje në muskul, por nuk doli të ishte ashtu....

11 October, 2016Lexo më shumë

Shkencëtarët identifikojnë mekanizma të reja për mutacionet e qelizave të kancerit

Anomalitë në makineritë e transkiptimit të një qelizës janë përgjegjës për mutacionet agresive të kancerit, sugjeron studimi i ri nga Universiteti i Shkencëtarëve, Birmingham....

11 October, 2016Lexo më shumë

Pesë substancat të cilat krijojnë më së shumti varësi

Të rendurit drogat në bazë të asaj se sa shumë varësi krijojnë është detyrë e vështirë sepse të gjithë njerëzit reagojnë ndryshe ndaj substancave. Sidoqoftë, një grup i ekspertëve – duke përfshirë specialistët nga Royal College of Psychiatrists, e gjithashtu kimistë, shkencëtarë të forenzikës dhe farmaceutikë – së fundmi ka përpiluar një listë me pesë drogat më varëse....

11 October, 2016Lexo më shumë

Çfarë forme i keni vithet, ashtu e keni edhe shëndetin!

Është e tepër të thuhet që mbipesha dhe joaktiviteti fizik janë të pashëndetshëm, mirëpo studimet tregojnë që femrat të cilat kanë të shpërndarë në mënyrë të drejtë celulitin në vithet e veta mund të jenë më të shëndetshme se femrat të cilat nuk i kanë....

11 October, 2016Lexo më shumë

Ushqimet që iu zgjojnë epshin

Disa ushqime dhe aroma të tyre janë evidentuar shkencërisht se mund të shkaktojnë efekt më të fortë në trupin tonë sesa disa ushqime të zakonshme që konsumojmë çdo ditë. Më poshtë po ju rendis disa nga ushqimet e dashurisë që janë përdorur ndër shekuj....

11 October, 2016Lexo më shumë

Shtatzënia dhe vetëvlerësimi

Shtatzënia shkakton ndryshime të rëndësishme në trupin e gruas shtatzënë. Këto nuk janë vetëm ndryshime hormonale, por edhe të dukshme, përderisa trupi ndryshon në mënyrë spektakolare....

11 October, 2016Lexo më shumë

Ja për çka ju ndihmon sapuni i fëmijëve! (Foto)

Për këtë mjet efikas ju nevojiten vetëm dy përbërës: një sapun i fëmijëve dhe një gotë qumësht delesh....

11 October, 2016Lexo më shumë

A llogaritet seksi si ushtrim?

Për individët të bërit dashuri mund të jetë mundim fizik,ndërsa për disa të tjerë vrapim maratonik....

11 October, 2016Lexo më shumë

Kujdes! Mos i lejoni fëmijët të rrinë zgjuar deri vonë gjatë natës

Shkencëtarët thonë se gjumi jo i rregullt i fëmijëve, mund të dëmtoj pjesët që janë ende në zhvillim...

11 October, 2016Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Supercar Showdown
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Urban Basketball