Shëndeti – Page 110 – Lajmi.net

Aktuale

Mjekët me kontradikta për pajisjet e zemrës

Deklarata kundërthënëse janë bërë nga menaxhmenti i SHSKUK-së dhe Klinika e Kardiologjisë në lidhje me tenderin për “Pajisjet kardiologjike”....

24 May, 2016Lexo më shumë

​Ja ndikimi i kafes së mëngjesit në shëndet

Tashmë për shumicën e njerëzve kafja në mëngjes është shndërruar në rutinë. Kjo ka ndikuar që studiuesit të merren me studimin e ndikimit të saj në organizmin tonë. Sipas studimeve, ndonëse kafja ka disa përparësi, prapë nuk duhet të lihen anash efektet negative që shkakton ajo. ...

24 May, 2016Lexo më shumë

9 përfitimet shëndetësore nga çaji i kamomilit

Çaji i kamomilit ka qenë shumë i përdorur qysh në kohët e lashta në Perandorinë Romake, gjatë sundimit të Egjiptit e në Greqinë antike....

24 May, 2016Lexo më shumë

A guxojnë fëmijët dhe adoleshentët të hanë ushqim vonë?

Shpesh kemi dëgjuar dhe madje ka pasur edhe hulumtime të mëhershme se një darkë e vonuar ndikon shumë në shtimin e peshës, por hulumtuesit së fundmi kanë dalur me një përfundim të ri....

24 May, 2016Lexo më shumë

Ja si mund të parandalohet kanceri

Kanceri është një sëmundje e komplikuar. Që në lindje ne përjetojmë devijime gjenetike te cilat së bashku me mënyrën e jetesës çojnë drejt disa sëmundjeve. ...

23 May, 2016Lexo më shumë

​Ja çfarë ndodhë me trupin tuaj nëse filloni të hani çdo ditë vezë

Të gjithë jemi të frikësuar pas kolesterolit dhe gjithashtu mendojmë se vezët mund të na shtojnë peshë. Megjithatë, ka shumë arsye pse vezët janë të dobishme për trupin tonë dhe na ofrojnë shëndet të plotë, madje përmirësojnë edhe aktivitetin e trurit. ...

23 May, 2016Lexo më shumë

Gabimi që bën shumica e njerëzve kur hanë mëngjes

Sipas shprehjes së vjetër, mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, prandaj shumë prej nesh bëjmë atë që na është këshilluar shpesh : hamë kornfleksa....

21 May, 2016Lexo më shumë

Përdorimi i gjatë i antibiotikëve, i dëmshëm për trurin

Trajtimet që përfshijnë përdorimin afatgjatë të antibiotikëve kanë potencial që të ndikojnë në ndërprerjen e funksioneve të trurit, tregojnë studiuesit....

21 May, 2016Lexo më shumë

Shpëtohet 13-vjeçari me kokën e varur në qafë

Është shpëtuar nga një i panjohur djali indian me kokën e varur në qafë. Mahendra Ahirwar vuante nga një gjendje e rrallë e quajtur “Miopati kongjenitale”. Kjo ka bërë që muskujt në qafën e tij të jenë shumë të dobët për të mbajtur kokën lart. ...

21 May, 2016Lexo më shumë

Pëlcitja e buzëve shkaktohet nga ky veprim që e bëni çdo mëngjes

Me siguri edhe ju çdo mëngjes e filloni me një filxhan kafe apo çaji. Nëse është kështu, mos u habisni që buzët ju kanë pëlcitur! ...

21 May, 2016Lexo më shumë

Ndryshimi i këtyre 4 shprehive, ju mbron nga rreziku i sëmundjes së kancerit

Sëmundja e kancerit është sot ndër shkaktarët kryesor të vdekjeve në botë, por ndryshimi i disa shprehive mund të qojë në parandalimin e gjysmës së vdekjeve që vinë nga kanceri, thonë studiuesit....

21 May, 2016Lexo më shumë

Dhjetë këshilla për të ndaluar gërhitjen

Dashuria mposhtë të gjitha, ajo prish barrierat, lëviz malet, kalon oqeanet dhe bënë ndryshime të mëdha në jetën tuaj, përveç... nëse gërhitni shumë. ...

20 May, 2016Lexo më shumë

Ushqimet me yndyrë në moshë të re, shkaktojnë këtë lloj kanceri

Ushqimi me sasi të lartë të yndyrës që konsumohet gjatë adoleshences mund të jetë shkaktar për kancerin e gjirit, kanë konstatuar hulumtuesit....

20 May, 2016Lexo më shumë

Ju e hidhni, por lëvorja e këtij fruti bën mrekulli

Ju ndoshta nuk e dini por nuk është vetëm lëngu i limonit efektiv. Lëkura e tij mund t’ju japë përfitime mbresëlënëse shëndetësore, duke ulur kolesterolin e keq. ...

20 May, 2016Lexo më shumë

Bëni këto ushtrime, ju që punoni në kompjuter

Në një javë tipike të punës, njerëzit shpenzojnë pjesën më të madhe të ditës së tyre të ulur në tavolinat e tyre. ...

19 May, 2016Lexo më shumë

Kur keni dhimbje dhe mjeku juaj nuk ka diagnozë? Provoni këto 5 gjëra

Dhimbje, lodhje, kujtesë e dobët dhe gjëra të ngjashme shpesh na bezdisin dhe mjekët jo rrallë herë nuk kanë diagnozë sepse simptomat nuk janë të mjaftueshme për të nxerrur një të tillë....

19 May, 2016Lexo më shumë

Ja pse janë të rëndësishme mandarinat

Mandarina duke qenë pjesë e familjes së agrumeve, përmban një numër të madh të materieve kimike, që ndihmojnë në mbrojtjen prej sëmundjeve....

19 May, 2016Lexo më shumë

Kujdes nga patatet, janë të rrezikshme për shëndetin

Patatet janë element thuajse kryesor i dietave, por nëse konsumohen në masë të madhe në çfardo forme, të skuqura, të pjekura, të ziera ato mund të paraqesin rrezik për shëndetin....

19 May, 2016Lexo më shumë

A flini me çorape apo pa to? Nuk mund të besoni se sa shumë zbulon kjo për ju

A e keni ditur se çfarë nënkupton nëse preferoni të flini me çorape apo edhe këmbë zbathur? ...

18 May, 2016Lexo më shumë

Ja çfarë nuk duhet të hani para gjumit

Nëse ende ndiheni të uritur pas darkës dhe po kërkoni diçka për të ngrënë, këto janë disa gjëra që nuk duhet ti konsumoni para se të flini. ...

18 May, 2016Lexo më shumë

10 rastet e tmerrshme të operimeve estetike (Video)

Nëse mendoni se pamja e juaj nuk është e bukur dhe u shkon ndërmend për ndonjë ndërhyrje kirurgjike, është mirë të mendoni gjatë para se të ndërmerrni një hap të tillë, transmeton lajmi.net...

18 May, 2016Lexo më shumë

Racion i shkëlqyer që vogëlushët tuaj ta fillojnë ditën mirë

Një nga mëdyshjet e mëngjesit për çdo prind është çfarë t’u japin vogëlushëve për mëngjes, e të jetë ushqim i shëndosh dhe ushqyeshëm. Gjatë asaj kohe, ata janë zgjuar mirë nga gjumi, vrapojnë nga dhoma në dhomë, i hedhin lodrat në të gjitha anët dhe mendojnë cili të jetë çapkënllëku i tyre i ardhshëm....

18 May, 2016Lexo më shumë

Të qenit në stres i sjellë përfitime të mëdha trurit tuaj

Duke qenë i zënë dhe në stres truri përfiton shumë. Stresi i sjell mendjes mprehtësi dhe kujtesë më të mirë....

18 May, 2016Lexo më shumë

​Ja pse duhet t’i kushtoni vëmendje ushqimit të mëngjesit

Konsumimi i ushqimit në mëngjes është një ndër shërbimet më të mira që ju i bëni trurit dhe trupit tuaj. Por fatkeqësisht jeta e ngarkuar që keni shumë prej jush, ndikon që edhe në mëngjes të konsumoni ushqime të thata, qoftë në rrugë apo në veturë. ...

17 May, 2016Lexo më shumë

Kjo grua ju tregon si ta shëroni kancerin për pak kohë

Ann Cameron, autorja e 15 librave për fëmijë ka shëruar kancerin e saj në fazën e katërt vetëm me lëng karrotash....

17 May, 2016Lexo më shumë

A duhet të përdorni fruta për të humbur peshë? Këtu është përgjigja

Frutat janë të shëndetshme por në tentimet për humbjen e peshës mund të kenë një rol paksa negativ në raste specifike....

17 May, 2016Lexo më shumë

Ja pse duhet të përdorim verë

Dashamirët e verës, tani kanë edhe një arsye tjetër që t'a përdorin sipas hulumtuesve....

17 May, 2016Lexo më shumë

Mjekët konfirmojnë: Gratë mund të mbesin shtatzënë me seks anal

Urologu Brian Steixner, ka zbuluar nga një paciente e tij se gratë mund të mbesin shtatzënë edhe vetëm me seks anal....

16 May, 2016Lexo më shumë

Ilaç popullor që 100% largon rërën dhe gurët nga veshkat

Nëse keni gurë në veshka, përgatisni këtë ilaç popullor mjaft të thjeshtë dhe brenda 6 ditëve do ta zgjidhni problemin. Përveç kësaj, do t’i pastroni plotësisht nga rëra....

16 May, 2016Lexo më shumë

Gabimet që duhet t’i shmangni patjetër kur jeni në dietë

Femrat e dëmtojnë shëndetin e tyre duke ndjekur dieta jo të përshtatshme për të humbur sa më shumë kilogramë në një kohë të shkurtër. Por kjo është diçka e gabuar!...

16 May, 2016Lexo më shumë

Ndihmoni trurin tuaj duke ecur zbathur

Hulumtuesit kanë gjetur diçka shumë interesante tek lidhja mes funksionit të trurit dhe ecjes zbathur....

14 May, 2016Lexo më shumë

Këto janë pozitat më të mira dhe më të këqija të gjumit

Gjumi i mirë është një nga kërkesat kryesore për një jetë të shëndetshme, pas ushqimit të shëndoshë. Nëse ju nuk qëndroni mirë me gjumin, truri juaj nuk do të funksionoj normal, do të ndiheni të lodhur, do të shtoni në peshë e shumë çka tjetër negative. ...

14 May, 2016Lexo më shumë

Kujdes, xhami i veturës mund të shkaktojë kancerin e lëkurës

Xhami i përparmë ndoshta ju mbron nga rrezet e dëmshme, por e njejta nuk mund të thuhet për xhamin anash të veturës....

14 May, 2016Lexo më shumë

Nuk lahen një muaj dhe nuk përdorin produkte kozmetike, rezultati do t’ju mahnitë (Foto)

Një eksperiment interesant pa aspak frikë e kanë bërë dy femra, Jill Provost dhe Jessica Amaris, duke lënë trupin e tyre të palarë me shumë djersë, sepse sipas tyre, trupi ynë ka nevojë për djersë që të pastrohet. ...

13 May, 2016Lexo më shumë

Ja cili medikament ulë rrezikun e vdekjes nga kanceri

Metformina, një medikament i njohur zakonisht për mbrojtjen nga diabeti i tipit 2, tani sipas studimeve të fundit po del të jetë efikas edhe në uljen e rrezikut të vdekjes nga kanceri....

13 May, 2016Lexo më shumë

E çuditshme, foshnja që gati vdiç nga një puthje

Një nënë ka treguar se foshnja e saj ishte shumë afër vdekjes pasi që ishte prekur nga një virus vdekjeprurës që ishte shkaktuar nga një infektim i ftohtë....

12 May, 2016Lexo më shumë

Nëse i keni këto shenja, menjëherë shkoni te mjeku

Mëlçia është ndër organet më kryesore dhe vitale të trupit, prandaj është e rëndësishme t’i kushtoni kujdes të veçantë. ...

12 May, 2016Lexo më shumë

Një tjetër rrezik i madh që vjen nga telefonat e mençur

Shpesh nuk mund të përqëndroheni dhe kjo gjë bëhet e mërzitshme? Jeni të shpërqëndruar edhe në mbledhje, punë, universitet? Atëherë përdorni më pak telefonin tuaj të mençur....

12 May, 2016Lexo më shumë

Shprehitë për flokë të forta, të shëndetshme dhe shkëlqyese

Të gjithë ëndërrojnë që të kenë flokë të shëndetshme dhe në të njëjtën kohë shkëlqyese, të cilat duken bukur. ...

11 May, 2016Lexo më shumë

Recetat natyrale për lloje të ndryshme të lëkurave

Lëkura është një gjë shumë e rëndësishme dhe sa më e butë të jetë ajo, aq më mirë, sidomos kur kjo arrihet me produkte natyrale të përgatitura vet në shtëpi. ...

11 May, 2016Lexo më shumë

Kamarierja në Kanada, detyrohet të punojë me këmbët e gjakosura

Një kameriere e paidentifikuar nga Alberta e Kanadasë, ia ka treguar shoqes së saj fotografinë e këmbëve, pasi kreu tërë turnin me taka të larta....

11 May, 2016Lexo më shumë

Zgjohuni në mëngjes në këtë mënyrë

Shpeshherë në mëngjes zgjohemi pa disponim dhe energji, sepse për shkak të punëve tuaja, ju keni prishur gjumin. Por, studime të shumta kanë treguar se zgjimi herët në mëngjes e rritë produktivitetin dhe energjinë, e cila do të na shoqërojë gjatë gjithë ditës....

10 May, 2016Lexo më shumë

Në Kosovë kurrë nuk flitet për sëmundjen e lëkurës Lupus

​10 Maji në gjithë botën është Dita Botërore e sensibilizimit për sëmundjen e lëkurës “Lupus”....

10 May, 2016Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Supercar Showdown
  • Play Bow Master
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Urban Basketball