Shëndeti – Lajmi.net

Aktuale

Flini në errësirë të plotë

Është e vërtetë, teknolgjia e përmirëson jetën, për këtë nuk kemi dyshim. Por, ndonjëherë e përkeqëson atë. Një shembull? Dhomat tona të gjumit sot janë gjithnjë e më të ndritshme: nga drita e orës tek televizori, nga monitori i kompjuterit tek tableta, ose tek telefoni, e kushedi çfarë pajisje tjera elektronike, me të cilat jemi […]...

10 January, 2014 Lexo më shumë

‘Shkrin’ afro 60 kilogramë

Kishte një vit që kur Redditor Duncanconstruction e kishte parë për herë të fundit familjen e tij dhe shumëçka ka ndodhur në atë periudhë. Më saktësisht, ai ka humbur afro 60 kilogramë. Në një postim të bërë në Youtube, ai i mahniti pjesën më të madhe të familjes, ndaj së cilës e kishte mbajtur sekret […]...

7 January, 2014 Lexo më shumë

Beteja e fituar me anoreksinë

Antonia Eriksson ishte duke luftuar me vdekjen, pasi ishte shtruar në spital, pasi u përball me anoreksinë në shtator të vitit 2012. Mirëpo, ajo e përdori rrjetin social Instagram, si hartë për shërimin e saj. Fillimisht, ajo postonte si anonime, me llogarinë @fightinganorexia. Ajo më pas e paraqiti veten në llogarinë e re në Instagram, […]...

6 January, 2014 Lexo më shumë

Si ta kthejmë formën pas festave?

Festat, përpos kujtimesh të bukura dhe netësh të kaluara me familjarët dhe miqtë, përpos dhuratave të gjendura nën bredhin e Vitit të Ri, lënë edhe shenja tjera si kilogramët e tepërt. Është kalkuluar se mesatarja e shtimit të peshës është afro 3 kilogramë. Në mesin e shumë ndryshimeve që bëhen para vitit të ri, janë […]...

1 January, 2014 Lexo më shumë

Buzëqeshja ‘shëron’ sëmundjet

Thonë: buzëqeshja ua zgjat jetën. Ndoshta kjo thënie është paksa e ekzagjeruar, por të qeshurit është i domosdoshëm për çdo njeri, pasi ndikon direkt në disponimin e njeriut. Buzëqeshja na ndihmon në gjithçka, largon stresin, përmirëson shëndetin, na bën të ndjehemi aktiv dhe ndihmon në funksionimin sa më të mirë të trurit. Më saktë, ja […]...

27 December, 2013 Lexo më shumë

Shprehitë që ju trashin

Për t’u trashur, nuk ‘përkujdesen’ vetëm kaloritë, teprimi i karbohidrateve apo teprimi në ushqim. Studimet e fundit amerikanë kanë nxjerrë në pah disa shprehi të këqija të njerëzve, të cilat bëjnë që të trashemi. Zakone, të cilave ndoshta ne nuk ju kushtojmë shumë rëndësi, sepse i konsiderojmë si të mira, por në realitet, për një […]...

27 December, 2013 Lexo më shumë

Inspirim për të humbur peshë

Nëse kërkoni inspirim për të humbur peshë, ky është shembulli më i mirë. CNN ka zgjedhur disa profile të njerëzve, të cilët kanë humbur kilogramë domethënës në trupin e tyre, duke përdorur dieta të ndryshme apo duke ushtruar në palestër.   Ju mund ta shihni transformimin e tyre në fotografitë e mëposhtme. Më pas, ju […]...

24 December, 2013 Lexo më shumë

Martesë para vdekjes

Vetëm pak kohë para se të vdiste, Felix Glenny vendosi të martohet. 23 vjeçari, i diagnostifikuar me kancer, tha ‘Po’, duke u martuar në shtratin e spitalit me Cola Weller, vetëm një muaj pasi e kuptoi se ishte prekur nga sëmundja e pashërueshme, siç është kanceri. Çifti i dy fëmijëve, Ralph dy vjeç dhe Pearl […]...

23 December, 2013 Lexo më shumë

Mos flini përmbys

Një gjumë i rehatshëm mund t’ju ndihmojë shumë në angazhimet që keni gjatë ditës, qofshin punët fizike apo mentale. Studiuesit amerikanë të Covenant Health System, janë marrë me analizimin e mënyrës dhe pozicioneve të gjumit. Sipas këtyre studiuesve, fjetja me fytyrë nga tavani ndihmon për t’i parandaluar dhimbjet e shpatullave dhe të qafës, redukton refluksin […]...

22 December, 2013 Lexo më shumë

Suksesi i ëmbël

Bakllavaja turke mori licencë nga Bashkimi Europian duke u bërë produkt i mbrojtur. Ky është prodhimi i parë turk që vlerësohet nga BE....

19 December, 2013 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO