Shëndeti – Lajmi.net

Aktuale

Dietë ‘part-time’

Dieta 5:2 është një agjërim i përhershëm që do të bëjë që ju të humbi peshë duke ngrënë pothuajse në mënyrë normale. Duke e thënë këtë, është e nevojshme të shtohet se, siç thotë një proverbë, duhet të vuani për t’u dukur bukur, kështu që është e rëndësishme të jemi të vetëdijshëm se dieta 5:2 […]...

25 January, 2014 Lexo më shumë

Ata që s’pinë alkool, vdesin më të rinj

Një studim i ri tregon se njerëzit që nuk konsumojnë alkool, kanë më shumë mundësi të vdesin në moshë më të re. Studimi i sapo dalë tregon se ata që pijnë rregullisht alkool, pa e tepruar, mund të jetojnë më gjatë, në krahasim me ata që nuk kanë qenë kurrë të dhënë pas alkoolit. Po, […]...

24 January, 2014 Lexo më shumë

Picë në bukë

Një recetë për përgatitje të një ushqimi të thjeshtë, të shpejtë dhe të shijshëm njëkohësisht. Kohëzgjatja e përgatitjes: 20-25 minuta. Përbërësit: -1 Bukë e prerë -Suxhuk (sipas dëshirës) -1 Domate -Kaçkavall (sipas dëshirës) -1 qepë -Ketchup apo sos domatesh (sipas dëshirës) -Origano -Majdanoz të bluar   Përgatitja: Në fillim marrim bukë të prera dhe vendosim […]...

23 January, 2014 Lexo më shumë

Çokollatë kundër diabetit

Arrijnë lajme të mira për të gjithë të gjithë simpatizuesit e çokollatës. Çuditërisht, çokollata mund ta zvogëlojë rrezikun për t’u sëmurë me diabet të tipit 2, pasi ajo është e pasur me ‘flavonoide’ Studimi Këtë përfundim e kanë studiuesit nga Universiteti i ‘East Anglia Medical School’ së bashku me ata të  ‘King’s College’ nga Londra, […]...

23 January, 2014 Lexo më shumë

Beneficionet e puthjes

“Më puth, i dashur, për të më bërë të pavdekshme”, shkruante dikur Margaret Fuller. Dhe, në njëfarë mënyre, ajo kishte arsye, sepse takimi i dy trupave dhe dy shpirtërave, duke vënë kontakt përmes buzëve, mund të ketë efekte pozitive edhe në shëndetin tonë. Nuk bëhet fjalë për një akt të pastër mekanizmi, por për një […]...

22 January, 2014 Lexo më shumë

5 vjet pa e përdor shamponin

Në blogun e saj, ‘LittleOwlCrunchyMomma’ dhe së fundmi e intervistuar nga Huffington Post, Jacquelyn Baers e ka zbuluar zgjdhjen e saj të çuditshme të jetës, apo më mirë të themi një rutinë speciale. Ajo e cila i përjashton absolutisht produktet kimike për flokë: ajo i ka thënë jo shamponit, siç kanë bërë edhe shumë të […]...

18 January, 2014 Lexo më shumë

Lumturi para vdekjes

Sam Berns është një shembull se si duhet vepruar në rastin e sëmundjeve të pashërueshme. 17 vjeçari ishte diagnostifikua me sëmundjen e rrallë Progeria, qysh kur ishte dy vjeç. Rreth tre muaj para se të ndërronte jetë, ai e mbajti një fjalim, duke i shpjeguar vështirësitë dhe pengesat, por edhe strategjitë për t’i mposhtur ato. […]...

15 January, 2014 Lexo më shumë

Roboti që përgatit 400 hamburgerë në orë

Tashmë jemi mësuar duke parë makina që ngasin vetë dhe robotë që ecin si qenie të gjalla. Inteligjenca artificiale dhe robotët duken më në modë se kurrë. Kështu, për pak kohë do të përballemi me makina të reja, të cilat do të bëjnë gjëra impresionuese. Ato do të na kryejnë shumë punë dhe do na […]...

15 January, 2014 Lexo më shumë

Kanabisi shkakton sëmundje mendore

Sëmundjet mendore shfaqen gjashtë vjet më herët tek njerëzit që përdorin kanabis, çdo ditë, zbulon një studim i fundit. Tek personat e tillë, episodet e para të psikozës shfaqen në moshën 25 vjeçare, në krahasim me atë 31 vjeçare, tek jo-përduruesit. Mirëpo, dëmi nuk ishte i limituar tek konsumuesit e rëndë të duhanit ose tek […]...

14 January, 2014 Lexo më shumë

Urina e lopës që e shëron kancerin

Praktikuesit e kultit Hindu besojnë se një filxhan i ngrohtë me urinë të një lope të virgjër para lindjes së diellit, e shëron kancerin. Siç dihet, besimtarët Hindu e konsiderojnë lopën si një kafshë të shenjtë dhe mendojnë se urina e saj ka veti shëruese. Në qytetin verior indian Agra, dhjetëra njerëz mblidhen tek strehimorja […]...

14 January, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO