Shëndeti – Lajmi.net

Aktuale

Si ta parandalojmë rënien e flokut?

Mjekësia ka përparuar jashtëzakonisht shumë kohëve të fundit, por pavarësisht kësaj, nuk ka ilaçe efikase dhe të lira kundër rënies së flokëve. Edhe pse një tabletë nuk mund t’i zgjidhë problemet me rënien e flokëve, ka shumë metoda për lehtësimin e procesit të përgjithshëm të padëshiruar. Nëse nuk keni para për transplantim të shtrenjtë dhe afatgjatë, […]...

13 November, 2013 Lexo më shumë

Dobësohuni me molla

E pasur me fibra, vitaminë C, minerale etj, molla jo rastësisht është fruta më e preferuar nga dietologët. Përpos vlerave ushqyese që ka, molla shërben edhe për dietë. Ajo përmban vetëm 45-60 kalori për çdo 100 gramë. Nëse është e verdhë, e gjelbër apo e kuqe, ajo ka një funksion të rëndësishëm pastrimi. Për këtë […]...

13 November, 2013 Lexo më shumë

Mos ‘fleni’ në kompjuter

Ishiasi (lumboischialgia) ka të bëjë me nervin më të gjatë të trupit të njeriut, i cili është i trashë sa gishti i madh i dorës. Përbëhet nga pesë nerva të vegjël dhe shtrihet nga pjesa e poshtme e boshtit kurrizor, nga ana e prapme e prapanicës dhe nga ana e prapme e këmbëve deri te shputat. […]...

12 November, 2013 Lexo më shumë

Dehje pa alkool

Një medikament do ta zëvendësojë në të ardhmen alkoolin, duke i dehur njerëzit pa pasur nevojë të pinë birra apo lloje tjera të pijeve. Shkencëtari britanik David Nutt nga Imperial College London thotë se kërkimet e tij e kanë zhvilluar një ‘hap’ i cili ‘godet’ një pjesë të trurit, për ta zëvendësuar dehjen me alkool, […]...

12 November, 2013 Lexo më shumë

Kur është momenti më i mirë për kafe?

Shkenca thotë se momenti më i mirë për ta pirë një kafe nuk është mëngjesi i hershëm, edhe pse pjesa dërrmuese e njerëzve nuk arrijnë të ‘kfjellen’, nëse nuk e pinë një filxhan kafe qysh në mëngjes. Por, duket se ekzistojnë momente tjera kur është koha më e përshtatshme për ta konsumuar kafen. Sipas një […]...

12 November, 2013 Lexo më shumë

Veshje kundër dhunimit

Një pjesë e femrave kanë qenë ose rrezikojnë të jenë pjesë e një dhunimi të mundshëm në çdo moment. Por, për ta parandaluar këtë dukuri është përkujdesur kompania AQ Waear, e cila ka lëshuar në treg një palë të mbathura për femra të cilat do t’u shërbejnë si masë mbrojtëse kundër dhunimit. Të mbathurat e […]...

11 November, 2013 Lexo më shumë

Dhimbjet e parashikojnë motin?

Për ta parashikuar motin, nuk është e nevojshme të mbështeteni shumë tek parashikimet meteorologjike. Mjafton të përqendrohemi tek gjunjët tanë, që bëjnë pjesë në organizmin tonë, e që më shumë se çdo gjë tjetër, i ‘njohin’ ndryshimet klimatike.   Parashikuesja Wolff Një konfirmim për këtë arrin nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, më saktësisht nga […]...

11 November, 2013 Lexo më shumë

Portokalli i bën mirë zemrës

Lëngu i portokallit është vlerësuar se i lufton sëmundjet e zemrës dhe diabetit. Ky produkt preferohet të konsumohet pas një ushqimit të pasur me yndyra dhe karbohidrate, për t’iu shmangur këtyre sëmundjeve. Po ashtu, është zbuluar se lëngu i portokallit ndihmon enët e gjakut të mbrohen nga dëmtimet që i shkakton ushqimi i pa shëndetshëm. […]...

10 November, 2013 Lexo më shumë

Lakrat e dobishme

Dimri nuk mund të paramendohet pa lakrat. Të freskëta ose turshi, si sallatë apo të mbështjella me mish, lakrat janë pjesë e rëndësishme e kuzhinës. Lakrat janë shumë të shëndetshme dhe kanë elemente interesante për ruajtjen e ekuilibrit biologjik. Lakrat kanë vlerë të ulët kalorike, ndërsa më të shëndetshmet janë lakrat turshi. Ato janë të […]...

10 November, 2013 Lexo më shumë

Përse thinjen njerëzit?

Vitet janë diçka që nuk mund t’i menaxhojmë apo t’i ndalim dhe thinjat janë pjesë e procesit jetësor, kështu që të gjithë ne do të shkojmë drejt thinjave të flokut në një pikë të jetës. Por, përse ndodhin ato? Si mund t’i ndalim apo menaxhojmë ato? Pse ndodh kjo? Floku është në fillim i bardhë […]...

9 November, 2013 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO