Shëndeti – Lajmi.net

Aktuale

Sallonet e bukurisë, vendburim i HIV-AIDS në Shqipëri

Shpesh terhiqemi nga ngjyrat, modelet e fundit por rrallë herë mendojmë për rrezikun ndaj shëndetit. Një nga vendet ku mund të merret “Hiv-Aids”, “Hepatiti B” dhe sëmundje të tjera janë qendrat estetike, të cilat janë jashtë çdo kontrolli higjeno-sanitar....

30 May, 2017Lexo më shumë

Çmenduri: Nëna publikon foto të foshnjës duke tymosur cigare (FOTO)

Fotografia e fëmijës që tymoste duhan, ka nxitur shumë shqetësime në rrjetin social dhe shikuesit kanë kërkuar që t’i hiqet kujdestaria kësaj nëne....

30 May, 2017Lexo më shumë

Si ta largoni fryerjen e barkut pas iftarit? Është shumë e thjeshtë

Pas një dite të gjatë agjërim - pa bukë dhe ujë - është e vështirë që gjatë iftarit të kontrollohet sasia e ushqimit që marrim....

29 May, 2017Lexo më shumë

Kjo është pija alkoolike që ju bën të humbisni peshë

Të gjithë personat të cilët dëshirojnë të bien në peshë, këshilla e parë që marin është të heqin dorë nga konsumi i alkoolit. Në fakt pijet alkoolike janë të mbushura në kalori dhe shkaktojnë fryrjen e barkut si asgjë tjetër....

29 May, 2017Lexo më shumë

Si duhet ta konsumoni xhinxherin që të humbni 2 masa për një muaj

Rrënja e xhinxherit është përdorur për shekuj më rradhë e falë vetive kuruese, kjo bimë ka gjetur shumë përdorime të tjera jashtë kuzhinës. ...

29 May, 2017Lexo më shumë

Djaloshi humbi shikimin nga lodra që fëmijët tuaj luajnë çdo ditë

Zyrtarët e shëndetësisë në Australi kanë një paralajmërim për prindërit në mbarë botën: lazerët nuk janë lodra....

29 May, 2017Lexo më shumë

E zbulojnë shkencëtarët: Ja testi i thjeshtë që parashikon nëse do prekeni nga kanceri

Një test i zakonshëm gjaku ka rezultuar të jetë shumë më i saktë në parashikimin e kancerit se gjëndrat për kancerin e gjirit....

29 May, 2017Lexo më shumë

Pasta me 2 përbërës që pastron lëkurën nga shtresat e vdekura dhe pikat e zeza

Pikat e zeza dhe të bardha formohen kur poret nuk pastrohet nga lëkurat e vdekura, duke bërë që këto të fundit të bllokohen duke krijuar pikat e bardha ose të rrinë të hapura por të papastra duke krijuar në fytyrë e jo vetëm pikat e zeza....

29 May, 2017Lexo më shumë

Shkencëtarët: Vallëzimi ju bën më të mençur

Shkolla mjekësore në 'Albert Einstein' në New York ka kryer një hulumtim përgjatë 21 viteve në lidhje me efektet e vallëzimit në vetëdije dhe inteligjencë të njeriut....

29 May, 2017Lexo më shumë

Banania, të shëndosh apo të dobëson?

Ky frut është çelësi i energjisë tuaj. Nëse konsumoni vazhdimisht banane mes vakteve, atëherë do të shëndosheni, por mos harroni se ajo ka edhe efekte dobësuese....

29 May, 2017Lexo më shumë

Si të trajtoni tetë nga dëmtimet më të zakonshme në shtëpi

...dhe rastet kur duhet të shkoni menjëherë tek mjeku....

29 May, 2017Lexo më shumë

Çfarë duhet të bëni në mëngjes?

​Mëngjesi është pjesa ku secili nga ne nis rrugëtimin e ditës, dikush në shkollë, dikush në punë ose në shtëpi, është e rëndësishme që të nisësh siç duhet një mëngjes. Për të pasur një ditë sa më të mbarë është e rëndësishme që çdo ditë para orës 10 në mëngjesit duhet të aplikoni këto veprime kryesore si:...

29 May, 2017Lexo më shumë

Lindi një foshnje vajzë, doktorët habiten kur ia shohin fytyrën

Kur 15-vjeçarja Taylor Garrison lindi një vajzë, as doktorët nuk mund të besonin kur e panë atë. ...

29 May, 2017Lexo më shumë

Si të eleminoni celulitin brenda 10 ditësh

Tani që është ngrohur paksa koha, të gjithë kemi filluar të veshim gjëra më të lehta dhe të ekspozojmë pak më shumë lëkurë. ...

29 May, 2017Lexo më shumë

Çfarë ndjen nëna në muajin e nëntë të shtatzënisë

Keni arritur në muajin e 9 të shtatzënisë? Ja cilat janë disa nga ndryshimet që do të ndieni në trup, si dhe çfarë do të ndodhë me fëmijën tuaj. ...

29 May, 2017Lexo më shumë

Spineri – objekti që po shkatrron fëmijët

Spineri është objekti më i ri që ka hyrë në qarkullim kohët e fundit si nëpër botë, ashtu edhe në Shqipëri dhe në Kosovë. ...

29 May, 2017Lexo më shumë

Përse prindërit nuk duhet t’iu shpojnë veshët fëmijëve

Një peticion britanik për të ndaluar prindërit që t’u shpojnë veshët fëmijëve, për t’u vënë vëthë, ka mbledhur më shumë se 36,000 firma dhe ka ngjallur një valë komentesh nga prindër në të gjithë globin....

29 May, 2017Lexo më shumë

Ja cila është pija që duhet të pini nëse keni fryrje barku pas çdo vakti

Fryrja e barkut është një ndjesi vërtet e tmerrshme. ...

28 May, 2017Lexo më shumë

Shkencëtarët tregojnë çfarë ndodh pas vdekjes

Shkencëtarët pretendojnë se vdekja mund të mos jetë fundi që i druhemi të gjithë dhe se njerëzit kanë shpirt që lë trupin pasi ky i fundit vdes....

28 May, 2017Lexo më shumë

Bananja, të shëndosh apo të dobëson?

Ky frut është çelësi i energjisë tuaj. Nëse konsumoni vazhdimisht banane mes vakteve, atëherë do të shëndosheni, por mos harroni se ajo ka edhe efekte dobësuese....

28 May, 2017Lexo më shumë

Çfarë i ndodh trurit tuaj nëse flini pak

Kur ndiheni shumë të lodhur, patjetër që mund të ndiheni edhe sikur ju mungon kapaciteti i trurit. Tani, një studim i ri ka sugjeruar se kjo mund të jetë si pasojë e privimit kronik të gjumit....

28 May, 2017Lexo më shumë

Sheqeri i tepërt i rrezikshëm për shëndetin, ushqen qelizat kancerogjene

Një dietë e pasur me sheqer mund të ushqejë forma të ndryshme të kancerit. Kërkimet e reja kanë arritur të konfirmojnë faktin se sheqeri ushqen tumoret duke u dhënë qelizave energjinë e nevojshme për tu shumëfishuar....

28 May, 2017Lexo më shumë

Krijohet virusi që lufton kancerin

Një ushtar mikroskopik do të luftojë kancerin me ndihmën e gjenetikës. Studiuesit e Universitetit të Gjenevës dhe Bazelit kanë arritur që të krijojnë një virus për të luftuar kancerin, duke sulmuar qelizat kancerogjene. ...

28 May, 2017Lexo më shumë

Sa më shumë që i pimë antibiotikët, aq më pak na ndihmojnë

Përdorimi shumë i shpeshtë dhe joadekuat i antibiotikëve çon në rezistencë të organizmit ndaj tyre dhe me rastin e infeksionit të ardhshëm vështirëson, apo madje e pamundëson efektin e terapisë....

28 May, 2017Lexo më shumë

Si i shohin njerëzit me vizion normal dhe të verbërit ndaj ngjyrave gjërat e njëjta? (Foto)

Sipas të dhënave në dispozicion - rreth 0.5 për qind e grave dhe 8 për qind e burrave kanë problem me përceptimin e saktë të ngjyrave....

28 May, 2017Lexo më shumë

Ju dridhet syri nganjëherë? Kjo është arsyeja!

Dridhja e pakontrollueshme e syrit mund të jetë një nga veprimet më irrituese në trupin e njeriut....

28 May, 2017Lexo më shumë

Hëngri peshk për një vit për të parë përfitimet shëndetësore, gjetjet e tij janë befasuese

Në të gjithë botën, industria e omega-3 vlen rreth 30 miliardë dollarë – dhe në vitin 2012 më shumë se 18.8 milionë njerëz morën suplemente të omega-3. Por a ka ndonjë të vërtetë pas fuqisë së omega-3? ...

28 May, 2017Lexo më shumë

Ja 3 gjëra që nuk duhet të bëni kurrë pas orës 21:00

Asgjë nuk mund të zëvendësojë një gjumë të shëndetshëm kështu që kjo është arsyeja pse kemi dedikuar këtë artikull, për t'ju ndihmuar të mësoni atë që ju nuk duhet të bëni pas orës 21:00 në mënyrë që ju të merrni një gjumë të mirë natën. ...

28 May, 2017Lexo më shumë

Kjo është receta natyrale për heqjen e gurëve në veshka

Veshkat janë një nga organet më të rëndësishme në trupin tonë pasi ndihmojnë filtrimin e mbetjeve nga gjaku, për ti larguar më pas nga trupi përmes procesit të urinimit. ...

28 May, 2017Lexo më shumë

Këto janë shenjat që tregojnë se jeni duke konsumuar sheqer në sasi të tepërta

Shumë njerëz e kuptojnë se janë të varur nga sheqeri, kur gjatë gjithë ditës ata shpesh e gjejnë veten duke kërkuar për diçka të ëmbël dhe ngushëlluese që do t’u jepte atyre një ngritje të vogël. ...

28 May, 2017Lexo më shumë

E pabesueshme, foshnja ec menjëherë pas lindjes (Video)

E pabesueshme, po aq sa mrekulli, një foshnje fillon të ec menjëherë pas lindjes, shkruan lajmi.net...

28 May, 2017Lexo më shumë

E pabesueshme! Në Siri lind fëmija me dy koka!

Një fëmijë me dy koka ka lindur i gjallë në Sirinë veri-perëndimore dhe ndodhet në terapi intensive në një spital të Turqisë....

28 May, 2017Lexo më shumë

Filloi të pikturojë halucinacionet e saj, rezultatet janë ‘shokuese’ (Foto)

Kate Fenner është diagnostifikuar me skizofreni në moshën 17 vjeçare, pasi që prindërit kuptuan se gjendja e saj mendore po bëhej më keq çdo ditë. ...

28 May, 2017Lexo më shumë

Vetitë kuruese të pjeprit

Kjo frutë që është një nga frutat më freskues të verës ka shumë varietete, por vlerat ushqyese nuk ndryshojnë shumë mes llojeve të ndryshme....

28 May, 2017Lexo më shumë

Ramazani: Çfarë preferohet të hani për iftar dhe syfyr?

Gjatë kohës së iftarit dhe syfyrit në muajin Ramazan, familjet myslimane mblidhen për ta shijuar një shujtë të jashtëzakonshme....

27 May, 2017Lexo më shumë

Mos i mbuloni kurrë foshnjet kur janë në karroce, ja sa shkon temperatura brenda saj

Gjatë verës është e vështirë të sigurojmë gjithmonë një ambient të freskët për fëmijët, ndaj për t’i mbrojtur nga dielli shpesh prindërit përpiqen t’u krijojnë hije fëmijëve duke i mbuluar ata vetë apo karrocën me çarçafë apo napa të holla....

27 May, 2017Lexo më shumë

Shkencëtarët zbulojnë se lëkura e peshkut shëron djegiet e rënda

Shkencëtarët në Brazil janë duke eksperimentuar me një trajtim të ri të djegieve të rënda duke përdorur lëkurën e peshkut “tilapia”, një procedurë kjo që mund të shërojë dhimbjet e viktimave dhe të shkurtojë kostot mjekësore....

27 May, 2017Lexo më shumë

Nëntë gjërat që ju mbajnë larg nga gjumi

Pa gjumë, shëndeti juaj mental dhe fizik, po aq sa aftësia për t'u përqendruar në gjërat që bëni, seriozisht vuan. Dhe ta pranojmë të gjithë, pa gjumë, asnjëri prej nesh nuk do të ishte në gjendjen që është....

27 May, 2017Lexo më shumë

Kjo është pija që pastron arteriet duke ulur rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Arteriet janë ato që transportojnë gjakun e pasuruar me oksigjen në çdo pjesë të trupit, ndaj nëse ato mbartin “papastërti” qarkullimi i gjakut do të ngadalësohet e zemra do të fillojë të shfaqë probleme....

27 May, 2017Lexo më shumë

Çfarë i ndodh trupit në të 30-tat

Mosha është thjesht një numër, por megjithatë fakti që mosha e trupit ndryshon është thjesht shkencë....

27 May, 2017Lexo më shumë

Këto janë 5 arsyet përse femrat akumulojnë të gjithë dhjamin në zonën e barkut

Dhjami i akumuluar në zonën e barkut nuk është vetëm një problem estetik që ju bën të ndiheni të pasigurtë kur ekspozoni trupin në plazh ose kur ju duhet të provoni veshje në një dyqan....

26 May, 2017Lexo më shumë

Këto janë shenjat e para treguese se kanceri po rritet në trupin tuaj

Shenjat e kancerit shpalosen në mënyra të shumta, e njerëzit nuk i vërejnë derisa të bëhet tepër vonë....

26 May, 2017Lexo më shumë

Kombinimet e ushqimeve që ju ndihmojnë të bini nga pesha më shpejt se dietat e lodhshme

Dëshira për t'u dukur sa më mirë estetikisht nuk nënkupton vetëm të kujdeseni për fytyrën, të bëni thonjtë çdo muaj apo të lyeni flokët me të gjitha ngjyrat e ylberit, por edhe të keni një të trup të shëndetshëm, të rregullt dhe pa ato palat e shëmtuara dhjamore të belit. ...

26 May, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Kim Jung, bëhet pjesë e batutave
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master
  • Play World Soccer Champion
  • Play Bubble Trouble
  • Play Berry Rush