Shëndeti – Lajmi.net

Aktuale

Ja çfarë ndodhë kur i kërcisni gishtat, nuk është ajo që mendoni

Të gjithë i këcasim gishta. Disa thjeshtë nuk jetojnë pa i kërcitur gishtat. Disa të tjerë nuk e durojnë dot kët gjë....

21 February, 2017Lexo më shumë

Me këtë metodë efektive shumë lehtë mund të liroheni nga stresi (FOTO)

Ka shumë mënyra me të cilat ne mund të luftojmë stresin, nga ushqimi, nëpërmjet ushtrimeve, deri te fjetja. Por në qoftë se keni nevojë urgjente për zgjidhje të shpejtë, konsiderojeni trukun lindor të njohur në mjekësinë tradicionale kineze me shtypjen e pikës hoku...

21 February, 2017Lexo më shumë

Largoni dhimbjen e kokës pa ilaçe

Për shkak të stresit ose lodhjes, ftohjes apo gripit shumë shpesh paraqitet dhimbja e kokës dhe na mundon. Kur të keni dhembje koke, para se të filloni të kërkoni ndonjë medikament, provoni ta largoni me njërën nga këto mënyra....

21 February, 2017Lexo më shumë

Shkenca tregon pse na thinjen flokët

Pas flokëve të thinjur fshihet një sekret që nuk e keni ditur më parë. Shkencëtarët kanë zbuluar më në fund shkaktarin që fshihet pas thinjes së flokëve....

21 February, 2017Lexo më shumë

Depresioni, shkaktari kryesor i obezitetit dhe problemeve të zemrës

Një studim tregon se depresioni shkakton probleme me zemrën si kolesteroli i lartë dhe obeziteti....

21 February, 2017Lexo më shumë

Me këto ushqime plotësoni nevojat për kalcium dhe i jepni fuqi organizmit

Pas moshës e 50 vjeqare femrave u rekomandohet marrja e rreth 1200 mg kalciumi në ditë, ndërsa një filxhan me fiq të thatë përmban 120 mg kalcium....

21 February, 2017Lexo më shumë

A e keni ditur se meshkujt mund të kenë dhimbje të periodave? (Video)

Mund të ju duket si gënjeshtër e një prillit, mirëpo një e katërta e meshkujve në një anketë besojnë se kanë përjetuar periodat....

20 February, 2017Lexo më shumë

Ta përdorësh arkitekturën për të shpjeguar 16 probleme mendore (Foto/Video)

Nëse paramendoni çrregullimin apo sëmundjen mendore përmes arkitekturës, si do të dukeshin ato?...

20 February, 2017Lexo më shumë

Çfarë ndodh kur teshtini tre herë rresht

Sa herë ju ka ndodhur të teshtini disa herë rresht, para se të qetësoni hundën më në fund? Sipas shkencës një rritim i bezdisshëm në hundë, çon në tre teshtima rresht....

20 February, 2017Lexo më shumë

Sot fillon java e shëndetësisë turko-kosovare

Bazuar në marrëveshjen ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës me Qeverinë e Republikës së Turqisë, sot do të filloj java e shëndetësisë së Turqisë në Republikën e Kosovës, e cila do të zgjasë deri më 26 shkurt. ...

20 February, 2017Lexo më shumë

5 mënyra si të dukeni më atraktivë, sipas shkencës

Bazuar në pikëpamjet e evolucionit, ne tërhiqemi nga njerëz të cilët i perceptojmë si të bukur, ata që kanë tipare simetrike të fytyrës, sy të mëdhenj sepse tregojnë që kanë gjene të mira.-transmeton arbresh.info....

20 February, 2017Lexo më shumë

Këto 10 gjëra në dhomën tuaj të gjumit po ju sëmurin

Keni dhimbje koke, vështirësi në frymëmarrje, dhimbje fyti apo vështirësi në gëlltitje. Nëse u përgjigjeni me po këtyre pyetjeve me shumë mundësi dhoma juaj e gjumit po ju sëmur....

20 February, 2017Lexo më shumë

Ju dridhen duart, ja nga se vuani

A ju dridhen duart, çfarë ndodh? Me siguri asgjë....

20 February, 2017Lexo më shumë

Disa probleme shëndetësore që lidhen me ciklin menstrual

Nëse mendoni se dhimbjet e barkut janë gjëja më e keqe që mund t’ju ndodhë gjatë periodave e keni gabim, në fakt ju vajza mund të jeni me fat që e kaloni me kaq “pak” ciklin menstrual....

20 February, 2017Lexo më shumë

Produktet që nuk duhet t’i vini kurrë në fytyrë

Kujdesi ndaj lëkurës duhet të jetë i vazhdueshëm. Ai nis që nga të ushqyerit shëndetshëm, higjiena e përditshme dhe përdorimi i kremërave dhe produkteve përkatëse që duhet t’i përshtaten nevojave të saj....

20 February, 2017Lexo më shumë

Këshilla për trajtimin e plagës së djegies

Shpesh ndodh kur papritur përjetoni djegie të lëkurës....

20 February, 2017Lexo më shumë

7 llojet e pijeve që duhet pirë para gjumit – Mrekulli e vërtetë për trupin tuaj!

Është shumë i rëndësishëm detoksifikimi gjatë gjumit, sepse atëherë trupi juaj krijon inde të reja rigjeneruese. ...

20 February, 2017Lexo më shumë

Telefonat janë duke e revolucionarizuar edhe shëndetin!

Telefonat e mençur janë duke e revolucionarizuar diagnostifikimin dhe trajtimin e sëmundjeve, falë aplikacioneve që shëndrrojnë ekranet e vogla në mjete medikuese, thonë shkenctarët....

20 February, 2017Lexo më shumë

Përse nuk duhet të përtypni më kurrë çamçakëz?

Studiuesit shqetësohen se sasia e tepërt e përdorimit e çamçakëzit në mënyrë të shkujdesur, mund të ndikojë në funksionimin normal të organizmit të njeriut....

19 February, 2017Lexo më shumë

Ju dridhet syri? Kjo është arsyeja!

Dridhja e pakontrollueshme e syrit mund të jetë një nga veprimet më irrituese në trupin e njeriut. ...

19 February, 2017Lexo më shumë

Qetësuesit janë më të rrezikshëm sesa mund ta mendoni!

Qetësuesit përdoren shpesh për lehtësimin e dhimbjeve, etheve dhe sëmundjeve inflamatore. Megjithatë, një studim i ri paralajmëron për efektet e dëmshme anësore, duke përfshirë presionin e lartë të gjakut, rritjen e rrezikut të ulcerës dhe dëmtim të mëlçisë....

19 February, 2017Lexo më shumë

Si funksionon sistemi alarmues i ADN-së?

Molekula e ADN-së është kimikisht e paqëndrueshme duke dhënë lezione të ADN-së të natyrave të ndryshme....

19 February, 2017Lexo më shumë

Ju dridhen duart, ja nga se vuani

A ju dridhen duart, çfarë ndodh? Me siguri asgjë. Një “destabilizim” në duar është krejt normale, e këtë e shkakton tremori fiziologjik....

19 February, 2017Lexo më shumë

Flokët mund të zbulojnë a do të pësoni infarkt

Me siguri nuk e keni ditur që flokët tuaj kanë veti të cilat mund t’ju zbulojnë çdo gjë për shëndetin tuaj. Studiuesit kanadezë vlerësojnë se rreziku kardiak mund të dallohet në flokët e një pacienti gjashtë muaj para një krize të mundshme....

18 February, 2017Lexo më shumë

Llojet e dhimbjeve të trupit që janë të lidhura me gjendjet emocionale

Gjëja e fundit që mund të na shkojë nëpërmend është që mesi na dhemb, sepse llogaria bankare ka dhënë alarmin se është drejt fundit! E besoni ose jo, ekziston një lidhje mes shqetësimeve a gjendjeve të ndryshme emocionale, dhe dhembjeve të trupit....

18 February, 2017Lexo më shumë

Bima që i përmirëson problemet me kujtesën

Antioksiduesit e acidit të rozmarinës në masë të madhe mund ta parandalojnë apo ngadalësojnë shfaqjen e sëmundjes së Alcajmerit, dhe sipas ekspertëve italianë, edhe mund ta shërojnë atë....

18 February, 2017Lexo më shumë

Gjinekologia Drita Kabashi reagon ndaj pacientes K.Xh. (Dokument)

Gjinekologia Drita Kabashi, ka reaguar ndaj një lajmi të publikuar dje, për rekomandim të abortit ndaj pacientes K.Xh....

18 February, 2017Lexo më shumë

Mëngjesi më i shëndetshëm dhe më i shijshëm që mund ta gatuani ndonjëherë

Një mëngjes i shëndetshëm dhe me vlera ushqyese është çelësi më i mirë për një ditë produktive....

18 February, 2017Lexo më shumë

Dhimbjet gjatë ciklit menstual që mund të sinjalizojnë probleme serioze

Dhimbjet gjatë ciklit menstrual ta shpifin. Megjithatë ato nuk janë asgjë nëse nuk janë të vazhdueshme. Por, mund të jenë alarmuese nëse janë ndryshe si herët e tjera. Ndoshta ajo dhimbja dikur e tolerueshme tani është bërë e padurueshme. Ose keni shumë më shumë gjakderdhje se herët e tjera. Çfarëdo ndryshimi të jetë, fakti që diçka ka ndryshuar me ciklin tuaj menstrual nuk duhet të injorohet....

17 February, 2017Lexo më shumë

Ju dridhen duart, ja nga se vuani

A ju dridhen duart, çfarë ndodh? Me siguri asgjë. Një “destabilizim” në duar është krejt normale, e këtë e shkakton tremori fiziologjik....

17 February, 2017Lexo më shumë

Çfarë ndodh me trurin kur keni pagjumësi

Koha e gjumit është një nga pjesët më të rëndësishme të ditës për trurin. Studimet e fundit tregojnë se kur dremisim, truri kryen një formë detyre shtëpie, pra si pastrimi i shtëpisë, pastron mbeturinat e punës së ditës dhe rigjeneron rrjetin nervor....

17 February, 2017Lexo më shumë

Lajm i keq për duhanpirësit!

Efektet shëndetësore të pirjes së duhanit janë të tmerrshme: përafërsisht një në tri vdekje nga kanceri janë si pasojë e pirjes së duhanit. Veç kësaj, pirja e duhanit i rrit rreziqet e sëmundjeve të zemrës, sulmit në tru etj....

17 February, 2017Lexo më shumë

Mos i bëni këto 7 gjëra menjëherë pas buke

Mos ecni : Ecja pengon në tretjen e ushqimeve. Mos flini : Gjithashtu gjumi pengon në tretjen e ushqimeve. ...

17 February, 2017Lexo më shumë

Çfarë tregojnë thonjtë për shëndetin tuaj!

Ngjyra e zbehtë ose shumë e bardhë, apo forma e çrregullt e indeve të thonjve mund të jenë shenjë e sëmundjeve të ndryshme si: probleme në mëlçi, mushkëri, anemi , kequshyqyerje apo infeksione të çfarëdolloj natyre. ...

17 February, 2017Lexo më shumë

Përdorni kripë himalaje në vend të kripës së detit

Kripa e Himalajës përmban minerale të dobishme për organizmin ...

17 February, 2017Lexo më shumë

A e dini se po vini në rrezik shëndetin gjatë gatimit të orizit

Mënyra e gabuar e të gatuarit po vë në rrezik shëndetin e atyre që e konsumojnë këtë produkt. ...

16 February, 2017Lexo më shumë

Dy porcione peshk në javë zhbëjnë dëmet nga ushqimi i shpejtë

Vetëm dy porcione të peshkut të yndyrshëm në javë mund të zhbëjnë dëmin e shkaktuar nga ushqimet e shpejta....

16 February, 2017Lexo më shumë

Sa janë të nevojshme vitaminat shtesë?

Në qoftë se përdorni disa prej shtojcave në ushqim, ju duhet të pyesni veten nëse duhet t’i merrni ato vetë apo ndoshta një alternativë më e mirë është që të kërkohet ndihma profesionale. ...

16 February, 2017Lexo më shumë

Edhe koha e lirë shkakton stres

Të jesh gjithë kohën i ngarkuar me punë për shuëm njerëz do të thotë të mos kesh kohë për vetën. Sipas shumë studimeve të fundit edhe koha e lirë me shumicë sjell të njëjtin stres, ashktu sic ndodh kur kemi pak kohë të lirë....

16 February, 2017Lexo më shumë

Pija ‘magjike’, vetëm 2 gota në ditë për 1 javë dhe do hiqni çdo gramë dhjami

Të gjithë duam bark të sheshtë, por për fat të keq, kjo është shumë e vështirë të arrihet. Përveç një diete të shëndetshme, ju duhet të ushtroheni shumë në mënyrë që të keni një trup të rregullt....

16 February, 2017Lexo më shumë

Mjekët në shok: Ky trajtim popullor po shëron sklerozën, alergjitë dhe tensionin

Terapia me anë të thumbimit të bletëve, e njohur ndryshe si “apiterapia”, është një ndër më të përdorurat në mjekësinë alternative....

16 February, 2017Lexo më shumë

Fërkoni gishtin tregues 60 sekonda, ja çfarë do t’ju ndodhë

Çdo gisht në dorën tonë, sipas mjekësisë alternative, është i lidhur me ndonjë organ dhe me dhembje të caktuar fizike....

16 February, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Trudeau ndihmon një të ri me karrocë (Foto)
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Stealth Sniper
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Bow Master