Receta – Page 13 – Lajmi.net

Aktuale

Recetë: Tortë me çokollatë

E përkryer për ditëlindje, ose pse jo, vetëm për vete. Sidoqoftë, do t'a adhuroni. ...

8 January, 2016Lexo më shumë

Recetë: Toptha patatesh të mbushura me djath (VIDEO)

Kjo recetë e shijshme është e lehtë për t'u përgaditur dhe ekonomike....

6 January, 2016Lexo më shumë

Recetë: Desert me biskota dhe Nutella

Kombinimi më i lezetshëm i mundshëm!...

6 January, 2016Lexo më shumë

Recetë: Pite fshati

E lehtë dhe e shijshme....

6 January, 2016Lexo më shumë

Ja lëngu që ju eliminon rrudhat dhe ju ngadalëson plakjen e lëkurës

"Kjo do të jetë receta më e dashur për të gjithë ata që duan të mbeten të rinj e të bukur përgjithmonë. E dini kush mund ta bëjë këtë mrekulli? Çaji i kanellës. ...

5 January, 2016Lexo më shumë

Përgatitni deodorant natyral në shtëpinë tuaj me këtë recetë (FOTO)

Deodoranti është një produkt i domosdoshëm për mirëmbajtjen e higjienës personale të çdo individi....

5 January, 2016Lexo më shumë

Receta: Gjoks pule i mbushur me spinaq dhe djath

Kjo pjatë e veçantë jo vetëm që është e shijshme dhe ngopëse, gjithashtu është shumë e shëndetshme. Ndihmon të luftojë disa sëmundje kronike dhe e përmirëson shikimin....

4 January, 2016Lexo më shumë

Recetë: Pizza Primavera

Një recetë e këndshme dhe e lehtë që pa dyshim nuk do ta bëni vetëm një herë. ...

29 December, 2015Lexo më shumë

Ëmbëlsirë me biskota plazma

Perbersit: 36 biskota plazma 600 ml qumesht+100 ml qumesht 1 pudinge cokollate 5 luge sheqer 3 luge nisheste 2 luge kakao 125 gr margarin Udhezimet: Perziejme pluhurin e pudinges,kakaon,sheqerin dhe nishestene me 100 ml qumesht kurse 500 ml qumesht e veme te vloje. Pasi vlon qumeshti shtojme perbersit e tretur dhe perziejme derisa te trashet […]...

25 December, 2015Lexo më shumë

Biskota të buta festive

Kjo recetë e thjeshtë dhe e shijshme do të kënaqë familjen tuaj dhe miqtë per këto festa të fundvitit....

21 December, 2015Lexo më shumë

Krofne të shijshme

Krofnet janë një lloj embëlsire që përgatitet me miell, qumësht, vezë dhe mund të mbushet në brendësi, me reçel, çokokrem, çokollatë apo sheqer pluhur....

18 December, 2015Lexo më shumë

8 receta të shpejta: 30 minuta për të shërbyer mysafirët e papritur

Kur të dëgjoni zilen në derë, shihni mysafirë që nuk ju kanë lajmëruar, ndërsa dëshironi që t’i shërbeni sa më mirë, atëherë ndiqni sugjerimet tona. Për këto receta ju duhet vetëm gjysmë ore dhe sigurisht do të kënaqeni duke i shijuar. ...

13 December, 2015Lexo më shumë

Tortë çokollatë me lajthi

Perberesit: 350gr cokollat te hidhur (pa sheqer) 150 gr sheqer + 2 lug 200gr gjalp(margarin) 1 bustine vanile 3 vez te medha 125 gr miell 50 ml lajthi ose qumsht 1 luge e vogel (krip) 70 gr lajthi te shtypura 2 lug shurup glikoze (sheqeri) Udhezimet: Pergatisni furren ne nxehtesine 180°C. Tepsine ku do te […]...

13 December, 2015Lexo më shumë

Sturdel me dardhë dhe çokollatë

Përbërësit: Petë sfoljatë Biskota të grira Komposto dardhe Sheqer Kanellë pluhur Bajame të grira Kakao pluhur Çokollatë e zezë e grirë Limon Gjalp Vezë Sheqer pluhur Përgatitja: Hapim petën e sfoljatës dhe shpërndajmë mbi të biskotat e grira. Kullojmë dardhat dhe i presim në feta të holla, duke i vendosur mbi brumin. Shtojmë bajamet, çokollatën […]...

11 December, 2015Lexo më shumë

Rizoto me speca

Përbërësit për 4 persona: 300 gr oriz 25 gr parmigiano 1 spec i verdhë 1 spec i kuq 25 gr gjapl 1 qepë e bardhë 1 litër lëng perimesh Vaj ulliri Kripë Përgatitja: Grijeni qepën dhe hidheni në një tigan me vaj ulliri. Pastroni specat dhe pritini në copëza dhe më pas shtojani qepës në […]...

11 December, 2015Lexo më shumë

Tortë e shpejtë

Përbërësit: 200gr miell, 2 vezë, 200gr arra, 200gr sheqer, 2-3 lugë marmelatë kajsie, 200gr qokollatë për gatim, 1 limon, 50gr gjalpë, 1 pako aditiv për brumë, 200ml qumësht. Përgatitja: I thyejmë vezët në enën për përzierje, e shtojmë sheqerin dhe i rrahim me mikser, derisa të shkrihet sheqeri. I thërrmojmë arrat dhe i shtojmv në […]...

11 December, 2015Lexo më shumë

Role të vogla me çokollatë

Perbersit: 3 veze 3 luge sheqer 4 luge miell 3 luge vaj ½ pluhur per pjekje Kremi: 2 veze 3 luge sheqer 100 gr cokolllate 60 gr margarin 60 gr sheqer pluhur Glazura: 100 ml qumesht 60 gr margarin 100 gr cokollate 2 luge sheqer 100 gr kokos Udhezimet: Perziejme te bardhat e vezes derisa […]...

6 December, 2015Lexo më shumë

Tortë me çokollatë dhe lajthi

Perberesit: 350gr cokollat te hidhur (pa sheqer) 150 gr sheqer + 2 lug 200gr gjalp(margarin) 1 bustine vanile 3 vez te medha 125 gr miell 50 ml lajthi ose qumsht 12 luge e vogel (krip) 70 gr lajthi te shtypura 2 lug shurup glikoze (sheqeri) Udhezimet: Pergatisni furren ne nxehtesine 180°C. Tepsine ku do te […]...

5 December, 2015Lexo më shumë

Keni shtypje të lartë të gjakut? Kjo recetë është për ju!

Kombinimi i arrave me mjaltë është një recetë e fuqishme shtëpiake e cila përdoret për shumë çështje shëndetësore....

4 December, 2015Lexo më shumë

Supë e ngrohtë franceze për ditë të ftohta

Në ditët e ftohta të dimrit nuk ka asgjë më të mirë se një supë e ngrohtë. Receta e ditës së sotme nga është e lehtë për t'u gatuar, e shijshme dhe e ngrohtë për ditët e ftohta....

29 November, 2015Lexo më shumë

Tortë e zezë me Nutella

Perbersit: 350 gr cokollate te zeze 250 gr sheqer 125 gr margarin 60 gr miell 6 veze Glazura: 100 ml ajke e embel 5 luge Nutella Udhezimet: Shkrijme cokollaten dhe margarine dhe leme te ftohet pak. Ndajme te bardhat ng ate verdhat e vezes. Te bardhat e vezes i tundim ne shkume te forte. Te […]...

26 November, 2015Lexo më shumë

Bukë e pjekur me vezë dhe proshutë (Video)

Provojeni këtë recetë në mëngjes apo mbrëmje, që ta shijoni në mënyrë maksimale darkën apo mëngjesin dhe më ndryshe se zakonisht....

23 November, 2015Lexo më shumë

Tortë e mrekullueshme me shegë

Perberesit per torten: 300gr miell 1 pecivë 150gr  margarine 2 veze 150gr sheqer 5-6 luge qumesht pak vanilë Per mbushjen: 300 ml hopla 50gr sheqer pluhur 1 shege Pergatitja: Ndezim furren ne temperature 120°. Marrim nje tave embelsirash te diametrit 20mm e lyejme me gjalpe ose shtrojme ne te leter furre. Punojme margarinen me sheqerin […]...

21 November, 2015Lexo më shumë

Roladë e lehtë

Perberesit: 100 gr cokollate per zierje 80 gr margarin 4 veze 120 gr sheqer 160 gr miell 150 ml qumesht 1 pluhur per pjekje Pak krip Per kremin: 300 ml qumesht 70 gr sheqer 50 gr nisheste 60 gr kokos 100 gr margarin Cokollate dhe kokos per dekor Udhezimet: Se apri shkrijme mbi avull cokollaten […]...

20 November, 2015Lexo më shumë

Tortë me arra

Përbërësit për tortën: 3 vezë 1 filxhan sheqer 1 filxhan arra të bluara 1 filxhan qumësht 1 filxhan vaj 2 flxhanë miell 1 pluhur për pjekje Krem: 1 buding vanilje Qumësht 3 dl 2 lugë sheqer 15 g gjalpë ose margarinë Përgatitja: Ne fillim rrafim vezet me sheqerin per peten dhe vazhdojme deri sa te […]...

15 November, 2015Lexo më shumë

Tortë me arra

Perberesit: 230 gr arra te bluara 6 veze 120 gr sheqer 110 gr miell 2 luge rum (opsionale) Perberesit per kremin: 350 ml qummesht 2-3 luge leng limoni 1 luge levore limoni ne rende 150 gr arra te bluara 2 sheqer vanilje 2 luge rum(opsionale) 300 gr margarin 120 gr sheqer 60 gr miell ½ […]...

13 November, 2015Lexo më shumë

Ëmbëlsirë shumë e shijshme me kokos dhe çokollatë (Foto)

Një recetë tepër e shijshme dhe e lehtë për t'u bërë. Përgatiteni atë sepse nuk do të zhgënjeheni!...

7 November, 2015Lexo më shumë

Ëmbëlsirë e shijshme me ftua

Perbersit: 120 gr margarin 70 gr sheqer 2 veze 300 gr miell ½ pluhur per pjekje Per mbushjen: 1 kavanoz marmelate pjeshke 1 kg ftua 1 luge leng limoni 50 gr lajthi te grira 1 sheqer vanilje Udhezimet: Perziejme margarine e mbajtur ne temperature ambienti me sheqerin,miellin e perzier me pluhurin per pjekje,vezet dhe bejme […]...

5 November, 2015Lexo më shumë

Tortë çokollate

Nuk ka asgjë si shija e një torte që e keni bërë në kuzhinën tuaj. Pjekja e një torte është aq e thjeshtë sa ju vetëm duhet ti matni përbërësit, përzieni ato në mënyrë të drejtë dhe mos harroni ti largoni ato nga furra para se të digjen. ...

1 November, 2015Lexo më shumë

Kek me biskota dhe çokollatë

Përbërësit: 180 g biskota digestive 100 g gjalpë 500 g Philadelphia ne kuti 75 g çokollatë të errëta 15 g kakao pluhur 100 g sheqer 200 ml qumësht 50 g (maizena )miell misri mund te gjindet ne supermarket 2 vezë Përgatitja: Ne nje ene grijme biskotat duke i ber pothuajse pluhur. Pastaj ne nje ene […]...

29 October, 2015Lexo më shumë

Si të përgatisni biskota ‘Jafa’ në shtëpi?

Biskotat Jafa janë ëmbëlsirat më të dashura për të gjitha moshat. Përse të mos provoni ta gatuani vetë. Lexoni se sa e thjeshtë është....

26 October, 2015Lexo më shumë

Tortë me keksa dhe kakao

Përbërësit: 2 pako biskota me kakao, 2 pako biskota pa kakao, Për krem shantin, 2 te bardha vezë, 2 paketa shanty, 2 gota uji me qumësht. Për çokollaten: 1 paketë çokollatë pluhur, 2 gota me qumësht, Për lyerjen e biskotave, Qumesht sa të lyhen biskotat. Përgatitja e qokollatës së shkrirë: Në një enë hedhim qumështin […]...

24 October, 2015Lexo më shumë

Tortë me tri shtresa

Përbërësit: 1 l qumësht 3 pudinga vanille 15 lug sheqer 250 g margarin 300 g arra 300 g keksa 300 g kokos Për lyerje: 150 g qokoladë me qumësht 3 lugë qumësht 3 lugë sheqer 120 g margarin Përgatitja: Nxejmë qumështin dhe në të ziejmë pudingun si qdo puding tjetër. E lejmë të ftohet dhe […]...

22 October, 2015Lexo më shumë

Shqiptari vazhdon të jetë shefi i kuzhinës më i miri në botë (Foto)

​Sot është Dita Ndërkombëtare e Shefit të Kuzhinës dhe në Kosovë është e vështirë të jesh kuzhinierë, për shkak të mungesës së furnizimit me produkte që janë trende botërore, dhe mos pëlqimit të ushqimeve modern....

20 October, 2015Lexo më shumë

Ëmbëlsirë 6-minutëshe

Shija e gjalpit të kikirikut shumicën e njerëzve i bën të papërmbajtshëm ndaj saj, është një përbërës i shkëlqyer për një shumëllojshmëri të ëmbëlsirave dhe kjo recetë është njëra nga verzionet e shpejta dhe të shijshme, ku si përbërës kryesor është gjalpi i kikirikut....

19 October, 2015Lexo më shumë

Tortë me arra dhe kokos

Perberesit per brumin: 3 veze 75 gr sheqer 35 gr therrime buke 30 gr kokos 50 gr arra te coptuara 1 pako pecive 1 pako vanille Perberesit per sherbetin: 185 gr sheqer 185 ml uje 1-2 pika leng limonit Perberes shtese: Ajke e rrahur ose shllag Kanelle Pergatitja: Per kete torte na duhet nje tepsi […]...

15 October, 2015Lexo më shumë

Katrorë të shijshëm me kokos

Përbërësit: * 3 vezë * 2 gota sheqer * 2 gota kos * 1 gotë vaj * pluhur paste * 1 sheqer vanilje * 2-3 gota miell Për mbështjellje: * 1 filxhan ujë * 1 filxhan sheqer * 1 margarin * 1 çokollatë për zierje * 1 lugë kakao Përgatitja: Merren të gjithë përbërësit dhe […]...

14 October, 2015Lexo më shumë

Pastroni mushkëritë për vetëm 3 ditë me këtë recetë

Problemet me mushkëri janë më të zakonshmet. Edhe pse shumë njerëz nuk pinë duhan, ata ende mund të përjetojnë probleme me mushkëri....

3 October, 2015Lexo më shumë

Roladë e lehtë me banane

Për brumin duhen: 5 kokrra vezë 5 lugë sheqer 5 lugë miell 5 lugë qumësht 1 pecivë (pluhur për pjekje) Përgatitja: Marrim vezët i rrahim me mikser. Shtojmë edhe sheqerin, qumështin dhe miellin, dhe në fund pecivën (pluhurin për pjekje). I pjekim 10 min në temperaturë 250gradë! Pas pjekjes marim një peshqir e lagim me ujë […]...

3 October, 2015Lexo më shumë

Keni dëshir të jetoni gjatë hani arra, kikirikë e lajthi!

Sekreti për të jetuar më gjatë dhe shëndetshëm mund të qëndrojë një pjatë më arra, lajthi, kikirikë. Harrojini pilulat me multivitamina dhe pijet për shëndetin....

30 September, 2015Lexo më shumë

Për herë të parë në Kosovë nisë shërbimi i mishit “Dry-Aged Beef”

Dry-Aged Beef është një trend i ri në restorantent më të famshme anë e kënd botës, ndërsa prej tani të pasionuarit e vërtetë të ushqimit këtë lloj mishi do ta kenë edhe në Restaurant Fiorentina në Prishtinë....

26 September, 2015Lexo më shumë

Bombica për Bajram

Përbërësit: 700 gr keksa (biskota) të bluara 500 gr qumësht 250 gr margarinë (gjalpë) 5 lugë kakao (lugë të gjellës) 500 gr kokos 5 lugë sheqer (lug të gjellës) Udhëzimet: Së pari 700 gr keksa i vëmë në një enë të thellë. Në të vendosim 5 lugë kakao dhe 5 lugë sheqer, i përziejmë. Pastaj […]...

23 September, 2015Lexo më shumë

Kjo është receta e bakllavës së ‘shpejtë’ që ju duhet për këtë Bajram

Përbërësit: * 2 vezë të plota e 3 të verdha vezësh, * 1 gotë vaj e 1 qumësht, * afro 600 gr miell të situr dhe të përzier me1 pluhur paste, * 700 gr niseshte, * 1/2 kg arra të grimcuara ose të bluara, * 1/2 kg gjalpë. Sherbeti: * 2 kg sheqer, * 1 […]...

22 September, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Bow Master Japan
  • Play Urban Basketball